spargerea parolei

  • Autor subiect DeletedUser8534
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser8534

Guest
Re spargerea parolei

buna seara
eu cred ca problema se pune gresit aici ...si am sa va spun de ce ...
ieri am deschis un subiect pe aceasta tema (spargerea parolei ) , este un subiect pe care am vrut sa-l discutam si sa ne spunem parerea , unde fiecare vine cu pareri pro si contra , bune sau rele ... fiecare poate sa aiba orice fel de parere , asta nu inseamna ca daca eu cred ceva este impotriva cuiva sau cineva de pe acest forum trebuie sa ma cenzureze (a se vedea desele interventii ale unor administratori in aceste discutii)
Atata timp cat discutam despre acest joc si o facem intr-un loc dedicat , intr-un mod decent , nu vad rostul unor astfel de cenzurari .
In acest sens as vrea sa il informez pe domnul norbit sa lase libera comunicarea , sa nu mai abuzeze de dreptul sau de administrator si in acest fel fiecare sa poata sa-si spuna punctul de vedere ...
Pentru ca este un joc contra cost avem dreptul de a ne spune parerea iar cei in cauza , sa tina cont de dorintele noastre ... este inadmisibil ca un cont sa fie spart prin varimetode si cei care administreaza jocul sa nu iti spuna ca de la ip-ul x folosit de jucatorul y , asta pentru a cunoaste hotul care a patruns in casa
un simplu :s-au luat masurile necesare in cazul dumneavoastra nu inseamna nimic, este egal cu zero in fata noastra a celorlalti jucatori de buna credinta si cred ca sunt in asentimentul multor jucatori de aici care joaca cinstit ca o astfel de infractiune trebuie pedepsita cu eliminarea de pe joc a acelor astfel de jocatori ...
este parerea mea si mi-o sustin fie ca va place fie ca nu ...
 

DeletedUser8532

Guest
Domnule Norbit, cum ati dori sa raspund la intrebare daca blocati tot ce scriem:)) - am dori sa vedem si noi acele "masuri" care s'au luat pentru bataia de joc de care am avut parte ieri...nimic mai mult
trebuie sa asteptam sa ni se raspunda la tikete?
capsuna a asteptat mai bine de 12 ore pentru nici un rand complet de explicatie:)))
miadenisa a scris de ieri de dimineata 3 tikete pana acum si dabea acum dvs ati raspuns imediat:))...sa fim seriosi
 

DeletedUser

Guest
Am inchis tema asta din greseala, e drept.. Dar acum o sa o inchid pe bune si va blochez conturile la urmatoarea deschidere a unei astfel de discutii. Pacat, ma gandeam ca dupa postul meu veti avea intrebari referitoare la siguranta contului (ce, din nou, tine de dumneavoastra.. un om neinformat fiind veriga slaba a oricarui "spargator").

Spargerile, si chiar incercarile de a intra intr-un cont strain nu sunt tolerate si duc la excluderea din joc. Eu nu inteleg de unde ati dedus voi ca asa ceva nu se intampla?

@capsuna: E iprocrizie sa zici, in timp ce te plangi tocmai intr-un loc, ca esti cenzurat intr-acel loc.

Tema e inchisa. Fiindca e vorba de un subiect important, in continuare ma citez, pentru a nu se pierde importanta postarii:

Buna dimineata,

Nu am sa lungesc povestea si am sa trec direct la subiectul discutat. Spargerea parolei se realizeaza, in principal, prin 3 moduri:
  • Ghicirea parolei. Pare absurd, insa foarte multe persoane au parole usor de ghicit (gen: 123456, numele real, un nume asemanator cu nick-ul)
  • Brute-force. Aici se poate optimiza cu un dictionar care sa caute cuvinte reale si posibile dupa anumite criterii. Chiar daca teoretic e singura cu un rezultat sigur, este cea mai ineficienta metoda in mod practic... Incercarea directa e imposibila si va rezulta in banarea temporara a IP-ului. In plus, o parola destul de lunga face timpul mult prea lung pentru a se putea "sparge" parola.
  • Pacalirea jucatorului sa-si instaleze intr-un mod sau altul un program ce are unul din scopuri: preluarea cookie-urilor (in caz de folositi optiunea "Tine-ma minte?" acesta se va putea loga dupa ce pune mana pe un anumit cookie -- in plus, pentru a afla parola in clar se poate folosi brute-force mult mai eficient); urmarirea tastelor apasate; preluarea parolelor din baza de date a browserelor ce retin parole; etc.

Nu am inclus aici si posibilitatea (des intalnita) a unui jucator sa-si dea parola singur unei persoane pe care o crede de incredere (sau sa o introduca in diverse locuri).

Din fericire, exista un set de lucruri ce pot fi facute pentru a preintampina o astfel de problema:
  • Alegerea unei parole unice, de minim 8 caractere alfanumerice cu litere mari, mici, cifre si simboluri
  • E foarte recomandat ca parola sa fie diferita de cea a adresei de e-mail. Ca exemplu, eu folosesc o baza de 9 litere la care adaug apoi alte 4, 5 litere/cifre.. in functie de loc.
  • Nu folositi niciodata aceeasi parola, nici macar una asemanatoare (aceeasi baza) pentru terte site-uri in care aveti impresia ca cei ce-l administreaza pot avea acces la parolelel dumnevoastra. Spre exemplu, daca un coleg a facut un forum suplimentar, extern, nu folositi pe acel forum aceeasi parola. Pe trackere, de asemenea, mentine-ti o parola diferita.
  • Folositi intotdeauna o parola generala in browser-ul dumneavoastra. Spre exemplu, in Firefox, puteti activa o parola generala deschizand fereastra de Optiuni, alegand Securitate si bifand Foloseste o parola generala. Intr-un browser modern (gen Firefox), respectiva parola va fi folosita pentru criptarea tuturor parolelor salvate.
  • Nu fiti lenesi, evitati in general folosirea optiunilor de retinere. Optiunea in sine e nesigura, indiferent de site-ul ce o implementeaza. In schimb va puteti baza pe browser sa va retina user-ul si parola, insa doar folosind o parola generala.
  • Folositi un anti-virus capabil sa detecteze spy-ware-urile sau un program specific pentru asa ceva. Sunt suficiente astfel de aplicatii gratuite (AVG, Avast, Microsoft Essentials, SpyBot SD).
  • Exista o recomandare veche care spune sa nu va scrieti parola nicaieri. Recomandarea e inca buna pentru codurile PIN ale cardurilor dumneavoastra, insa nu si pentru parolele conturilor online. Mai bine alegeti o parola greu de retinut chiar si pentru dumneavoastra, o scrieti si o pastrati intr-un loc in care vizitatorii (valabil in special pentru ce cu o varsta mai frageda) nu umbla.

Ce faceti daca totusi v-a fost "spart" contul de Grepolis?
  1. Incercati sa folositi pagina Ati uitat parola? de pe pagina principala a jocului (link: http://ro.grepolis.com/start/change_password?action=index) pentru a genera o noua parola.
  2. Daca v-a fost modificata si adresa de e-mail asociata contului de joc, ati primit un e-mail cu un link de anulare a respectivei actiuni. Dati click pe link-url (legatura) primita si reincercati pasul 1.
  3. Daca nu ati reusit nici prin aceste modalitati (nu a ajuns mail-ul, etc) apelati la sistemul de support. Nu va trebuie neaparat un cont pentru a apela la sistemul nostru de suport. Recomandarea in astfel de cazuri e sa ne scrieti folosind adresa de e-mail pe care dumneavoastra o stiati atasata contului respectiv, folosind pagina http://support.innogames.de/login/anon/game/grepo/market/ro
  4. Daca ati reusit sa va recuperati contul fara ajutorul sistemului de suport puteti alege sa depuneti o sesizare pe acesta, informandu-ne de cele intamplate. Vom incerca, pe cat posibl, sa cautam jucatorul responsabil si sa-l sanctionam. Va rugam intelegeti ca nu va putem spune care este acel jucator, insa deseori va spunem daca a fost sau nu gasit sau s-au luat masurile necesare. Va reamintim ca toate discutiile au loc doar pe sistemul nostru de suport. Nu va vom raspunde la o adresa de e-mail specificata si nici nu acceptam trecerea discutiei pe un sistem privat de comunicatii.

Distractie placuta in continuare!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus