Scoaterea unui oras de sub asediu - dezbatere

  • Autor subiect AncaBoghian
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Am inteles punctul vostru de vedere, dar imi pare rau ca voi nu l-ati inteles pe al meu. Imi cer scuze ca nu am fost explicita in ceea ce priveste subiectul temei.

Am vrut sa fie o dezbatere, in care fiecare jucator sa isi expuna parerea despre metodele expuse deja de scoatere a unui oras de sub asediu, si anume atacul cu manticore sau cu nave usoare, avantajele si dezavantajele acestora. Nimic altceva.
Nu am cerut nimanui numarul de trupe pe care le au in oras, nici secretele pe care ei le detin, pur si simplu am vrut sa fie o discutie pasnica intre jucatori.



Aceasta tema nu are nici o legatura cu ce intrebi tu acolo. Te rog sa citesti cu atentie si repeta definitia cuvantului "dezbatere" pe care chiar tu ai dat-o mai sus.

Doua metode pentru scoatere de sub asediu au fost expuse, sa le dezbatem pe acestea.
Diferenta ar fi ca tu ai cerut dezbaterea inainte de a posta ei ce fac in caz de....
daca aduceai tu exemplele era una...ca au postat ei alta...
asa ca tu acum vrei sa dicute...ce? bag sau nu bag suport inainte atacului cu manticoresau cu nave usoare?
pai... bag...le trimit din timp sa ajunga la secunda (sau secunde) dupa nava.
vrei sa discutam cata aparare bag? cata am disponibila...
 

DeletedUser

Guest
Am vrut sa fie o dezbatere, in care fiecare jucator sa isi expuna parerea despre metodele expuse deja de scoatere a unui oras de sub asediu, si anume atacul cu manticore sau cu nave usoare, avantajele si dezavantajele acestora

Eu consider ca am dat explicatii destul de clare. Nu mi-a iesit nici de data asta :(
 

DeletedUser

Guest
nici eu nu imi dau seama ce se vrea de la acest subiect. in afara de faptul ca manticorele distrug sprijinul terestrul si usoarele pe cel naval nu este nimic de specificat...
 

DeletedUser1411

Guest
Am vrut sa fie o dezbatere, in care fiecare jucator sa isi expuna parerea despre metodele expuse deja de scoatere a unui oras de sub asediu, si anume atacul cu manticore sau cu nave usoare, avantajele si dezavantajele acestora.


Eu cred ca este destul de clar ce discutii/dezbateri trebuie sa aiba loc in aceasta tema..

Nu intelegeti..mai cititi o data..si-nca o data..poate veti reusi sa intelegeti..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
nici eu nu imi dau seama ce se vrea de la acest subiect. in afara de faptul ca manticorele distrug sprijinul terestrul si usoarele pe cel naval nu este nimic de specificat...

Acest subiect se vrea sa dezbata sau sa scoata in evidenta avantajele si dezavantajele acestor doua metode.

O sa incep eu, poate asa va lamuriti ce vreau eu de fapt.

Atacul cu manticore asupra unui asediu are marele avantaj ca trece peste bireme, manticorele fiind unitati mitice zburatoare, deci navele de transport intr-un oras numai de manticore nefiind necesare.

Dezavantajul lor este costul destul de ridicat pe care il au, si aici ma refer la favorurile de la Zeus, un jucator cu numar mai mic de orase reusind cu greu sa isi faca un oras full sau sa re-faca acesl oras pierdut pe un asediu.

Deci, concluzia mea este ca atacul cu manticore asupra unui asediu dezavantajeaza jucatorii mai mici ca si punctaj.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7784

Guest
O alta varianta este atacul cu hidre,care la fel are avantaje si dezavantaje
Avantaj:au o valoare uriasa in atac(1000),mult mai mare decat nava usoara(200) sau trirema(180)
Dezavantaj:sunt niste unitati scumpe,ata din punct de vedere al populatie cat is al favorurilor,alt dezavantaj e ca sunt destul de lente,au o viteza egala cu cea a corabiei de transport
 

DeletedUser

Guest
nu sunt foarte stralucite. fa un simulator cu 2000 bireme. si pune un sat ful de usoare si unul ful de hidre. si vezi care sparge mai mult ? usoarele. nu trebuie sa va lasati pacaliti asa usor.

tot la 1 hidra poti face cate 5 nave usoare.
daca pe unele sate se pot face si cate 275 usoare. 275*10=2750 pop la N.U (nave usoare)
iar la 2750 : 50 = 55 hidre.

si un + pe N.U poti pune VANT dar pe hidre nu poti. pentru ca nu ajuta la nimic favorurile pe unitatile mistice

Cand spargi un sat FULL de N.U il refaci in maxim 4-5 zile. dar cand spargi un sat FULL de HIDRE, mai ai chef sa il refaci inapoi ? Ca un astfel de sat nu il refaci in 2-3 saptamani. pana iti faci un sat FULL de HIDRE ai mai spart catefa FULL-uri de N.U
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Multumesc, adoratul, pentru raspuns :D

Inca vi se mai pare o prostie tema asta?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7784

Guest
Alex:Citeste cu atentie,am dat o alternativa,nu am spus ca e cea mai buna solutie
.
Anca:Cu placere.
 

DeletedUser

Guest
nici eu nu recomand folosirea hidrelor. sunt printre cele mai inutile trupe si pe langa asta costa si foarte mult. cea mai buna metoda de a scoate o nava dintr-un oras este atacul cu fulluri de usoare(in cazul in care cucerirea dureaza de ceva timp iar trupele adunate in oras sunt prea multe ca sa fie scoase doar cu atacuri terestre de pe insula). cred ca este cea mai ieftina,mai simpla si mai avantajoasa metoda.
 

DeletedUser1411

Guest
Subscriu la ceea ce-a spus catallin27...
Manticorele mi se par mult prea costisitoare..
Plus de asta..lumea Xi..mi se pare extraordinar de inceata..:(
 

DeletedUser

Guest
Pe o lume cu viteza mica toate unitatile se refac greu :( Si manticorele, si hidrele si navele usoare...
 

DeletedUser1411

Guest
Da..dar pentru refacerea navelor usoare exista un ajutor (vraja Chemarea Marii)..dar pentru Manticore?
 

DeletedUser

Guest
Nu e nici unu, e adevarat... De aia am spus ca mi se pare dezavantajos atacul cu manticore pe un asediu, mai ales pentru jucatorii mici ca si numar de orase.
 

DeletedUser7784

Guest
Dar e bine sa ai cel putin un oras de manticore sau harpii

Nu putine sunt situatile de genul:
Alianta X controleaza un singur oras pe o insula dominata de alianta Y,alianta Y asediaza acel oras si il umple de bireme pana la refuz incat te gandesti daca merita sa spargi atatea usurele pt. el,dar din pacate uita sa mai trimita si sprijin terestru gadindu-se ca nu are cine sa atace de pe insula cu terestru,surpriza e mare cand te trezesti cu nava scoasa de un grup de zburatori.

Probabil uni vor zice"ce noobi nu baga si terestru ca sprijin"
Stati linistiti,sunt multi,si nu neaparat noobi ci doar neatenti
 

DeletedUser

Guest
Asa este , consider ca la 10 orase ..obligatoriu unul sa fie de manticore : )
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus