Retragere fireasca.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
In viata reala cand parasesti definitiv un loc, iti iei catrafusele, inchizi geamul si stingi lumina. Si gata, ai plecat de acolo.

Aici in grepolis, nu poti parasi pur si simplu un polis.
Zice wiki : "Nu se poate abandona un polis decat prin cucerire sau stergere cont"
Pai de ce? Nu mi se pare normal si nici nu e realistic.
Adica in realitate daca vrei sa parasesti, pur si simplu te iei si pleci.

Propunere:
Doriti sa abandonati acest polis? DA NU
(selectezi DA)
Sunteti sigur ca vreti sa abandonati polisul ? Veti pierde toate trupele si cladirile din el.
Binenteles ca vreau OFC, m-am saturat de el.
 

DeletedUser1644

Guest
realitatea e realitate... asta e un amarat de joc fratele meu....

azi maine te dai la Hera si dupaia vrei sa divortezi... ahahahahahaa


voi ma uimiti pe zi ce trece fratilor... sincer

duamneeeeeeeeeee........:))))))))))
 

DeletedUser

Guest
In viata reala cand parasesti definitiv un loc, iti iei catrafusele, inchizi geamul si stingi lumina. Si gata, ai plecat de acolo.

Aici in grepolis, nu poti parasi pur si simplu un polis.
Zice wiki : "Nu se poate abandona un polis decat prin cucerire sau stergere cont"
Pai de ce? Nu mi se pare normal si nici nu e realistic.
Adica in realitate daca vrei sa parasesti, pur si simplu te iei si pleci.

Propunere:
Doriti sa abandonati acest polis? DA NU
(selectezi DA)
Sunteti sigur ca vreti sa abandonati polisul ? Veti pierde toate trupele si cladirile din el.
Binenteles ca vreau OFC, m-am saturat de el.


Mi se pare o tampenie ceea ce ai spus aici. De ce? Pentru ca asta face diferenta dintre un joc si viata reala, iar pentru a putea implementa asa ceva trebuie sa vii cu niste argumente si motive ceva mai bune decat o comparatie cu lumea reala.
 

DeletedUser3207

Guest
Daca doresti sa parasesti un polis,eu cred ca ar trebui sa se poata sa-ti "iei catrafusele" si sa intorci spatele....

Dupa ce il parasesti ar trebui sa se transforme intr-un oras fantoma...fara armata
 

DeletedUser

Guest
Daca doresti sa parasesti un polis,eu cred ca ar trebui sa se poata sa-ti "iei catrafusele" si sa intorci spatele....

Dupa ce il parasesti ar trebui sa se transforme intr-un oras fantoma...fara armata
Exact asta propun si eu.
Sa existe posibilitatea sa parasesti polisul pur si simplu si normal ca el se va transforma in oras fantoma...

PS: Casalotule, cum mai stai cu tensiunea? Mai renunta bre la spirt sanitar pe stomacul gol, se vede clar ca-ti cauzeaza.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Dacă aşa ceva s-ar implementa s-ar transforma în oraş fantomă, iar toate trupele şi clădirile ar rămâne la fel (cum e şi acum oricând se transformă un oraş în fantomă).

Ar fi o chestie interesantă, ai putea scăpa uşor de un oraş de care nu mai ai nevoie. E folositor când se mută frontul de război, iar tu ai nevoie de cultură.
Totuşi, este şi o chestie care nu e prea corectă pentru cei mici, cu oraşe mici. Te atacă, tu te enervezi îi cucereşti oraşul de 3000 de puncte şi apoi renunţi la el.

În concluzie sunt contra.
 

DeletedUser

Guest
Eu am trimis aiurea si din mistake involuntar ieri balena pe un slot gol.

Bineinteles ca sistemul infelxibil ( si primitiv totodata ) mi-a aratat ca "Bre ai facut greasala din neatentie, gata asta e, asa e grepolisul fix si ilogic, ai trimis nava, nu mai poti face nimic, nu poti retrage balena si nici nu poti parasi orasul luat din greseala".

Deci, pe langa faptul ca nu poti retrage atacul de colonizare ( cum e posibil la restul atacurilor de colonizare atac pe polis inamic) , nici nu poti corecta ulterior dupa ce ajunge balena sa o retragi.

Nu mi se pare normala rigiditatea asta cu colonizarea de intemeiere. Si nici imposibilitatea parasirii de polis ce nu mai iti foloseste nu e normala. Daca comparatia cu viata reala nu e satisfacatoare, macar frizarea logicii trebuie sa aprinda pe undeva un bec virtual.

iar pentru a putea implementa asa ceva trebuie sa vii cu niste argumente si motive ceva mai bune decat o comparatie cu lumea reala.
Frizarea logicii elementare nu te multumeste?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1644

Guest
Eu am trimis aiurea si din mistake involuntar ieri balena pe un slot gol.

Bineinteles ca sistemul infelxibil ( si primitiv totodata ) mi-a aratat ca "Bre ai facut greasala din neatentie, gata asta e, asa e grepolisul fix si ilogic, ai trimis nava, nu mai poti face nimic, nu poti retrage balena si nici nu poti parasi orasul luat din greseala".

Deci, pe langa faptul ca nu poti retrage atacul de colonizare ( cum e posibil la restul atacurilor de colonizare atac pe polis inamic) , nici nu poti corecta ulterior dupa ce ajunge balena sa o retragi.

Nu mi se pare normala rigiditatea asta cu colonizarea de intemeiere. Si nici imposibilitatea parasirii de polis ce nu mai iti foloseste nu e normala. Daca comparatia cu viata reala nu e satisfacatoare, macar frizarea logicii trebuie sa aprinda pe undeva un bec virtual.


Frizarea logicii elementare nu te multumeste?

ce joc joci matale domnule???

la mine e foarte posibil a retrage barca de colonizare din orice oras am bagat-o(cu voie sau fara) ...

in legatura cu tensiunea mea... cel ce are nevoie acuta de medic esti matale... respiri pixeli??... cum faci tu comparatie intre un joc de net si viata reala??.. pff

nici macar nu ma mai obosesc sa raspund pe astfel de topicuri...

o zi buna!
 

DeletedUser

Guest
la mine e foarte posibil a retrage barca de colonizare din orice oras am bagat-o(cu voie sau fara) ...
Esti putin habarnist.
NU poti retrage balena cand intemeiezi un polis.
Cu toata "experienta" ta de joc, nu stii inca ca nu poti retrage balena cand intemeiezi oras nou, nici imediat ce ai trimis-o si nici cand ajunge.
 

DeletedUser

Guest
:)), cine te pune sa fi un puturos si sa cuceresti doar .. pardon sa intemeiezi orase, da stiu e simplu, nu necesita stiinta, faci barca o trimiti yupii :D, imi cer eu scuze pentru casalotul, dar noi preferam sa luam deja facut si nu ne pricepem la genul de dezvoltare la care te refereai tu :p

p.s Contra, desi pentru noi ar fi extrem de benefic asa ceva, renunt la orasele din spate pentru a lua pe granita, sau mai aproape de granita astfel incat atacurile mele sa nu mai faca 10 ore ci 3 - 5 ore ;)
 

DeletedUser

Guest
Contra şi eu.

Abandonez 10- 20 de polisuri ale mele care sunt în nucleul alianţei şi deci nu are cum mi le cuceri nimeni, chiar dacă ele devin fantomă ( eventual anunţ polisurile pe forum şi le spun să nu se bage ) şi iau alte 10-20, aşa cum spunea şi Just mai sus, spre linia frontului. Şi uite aşa, cu punctele de cultură cumulate prin renunţare, mă mut frumos şi fără stress pe toată harta.Şi las în urma mea o dâră de polisuri fantomă. Pe care dacă sunt al dracului le mai şi blindez....
Serios, clar nu!
 

DeletedUser

Guest
Şi uite aşa, cu punctele de cultură cumulate prin renunţare, mă mut frumos şi fără stress pe toată harta.Şi las în urma mea o dâră de polisuri fantomă. Pe care dacă sunt al dracului le mai şi blindez....
Serios, clar nu!
La fel pot si vor face si inamicii tai.
Jocul isi accelereaza viteza de desfasurare (din inertie) si isi recapata din vigoare. Cei aflati in inima aliantei vor scapa de plictisul generat de inactivitate, gasind noi motive sa joace.
Jucatorii vor disparea mai repede de pe harta si bataliile vor castiga in dinamicitate.
Tocmai DFA sugera o modalitate de a elimina din stagnare... se poate.
Pe lumile vechi, cu vechime de ani de zile, nu cred ca ar dauna...jucatori cu sute de polisuri care migreaza pe linia de front sa se bata cu alti jucatori cu sute de polisuri care migreaza pe linia de front inamica. Doar eu observ o accelerare a ritmului ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1644

Guest
Esti putin habarnist.
NU poti retrage balena cand intemeiezi un polis.
Cu toata "experienta" ta de joc, nu stii inca ca nu poti retrage balena cand intemeiezi oras nou, nici imediat ce ai trimis-o si nici cand ajunge.

cer scuze ca nu am experienta ta in a intemeia orase.... ahahahahahhaaaaa


eu nu le cresc... le iau gata crescute de altii...

oricum CONTRA,desi era extrem de benefic pentru noi astia necunoscatori..:))
 

DeletedUser

Guest
Doar eu observ o accelerare a ritmului ?

icon14.gif


În legătură cu propunerea : CONTRA .
icon13.gif
 

DeletedUser

Guest
oricum CONTRA,desi era extrem de benefic pentru noi astia necunoscatori..:))
Deci benefic, dar contra....ooooook.

Apropo de necunoscatori...numarul de polisuri din dotare nu transforma un habarnist in geniu. Asta ca sa stii pe viitor cand te relationezi la cineva care chiar stie. Conjuga dupa mine casalotule asa cum stii tu in maniera de expert cu 'jdemii de polisuri: un polis, doi polisi, doosute polise.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Buey cunoscatorule, fugi si mai intemeiaza cateva zeci de orase si pe urma lauda-te cu experienta ta de jucator .. pardon crescator de orase pentru cei care chiar joaca acest joc :pro:, pentru sim city sau jocuri similare cauta in alta parte.
 

DeletedUser

Guest
Care parte din "by mistake" nu e clara?
Atacul era destinat unui polis inamic... dar oboseala si faptul ca altceva ma tinea atent in alta parte, m-a determinat sa gresesc destinatia.
Intra pe lamba sa vezi ce fel de "intemeietor" sunt...
 

DeletedUser

Guest
De ce nu puteți păstra discuția în limitele decenței? De ce mama naibii, mai mereu, degenerați absolut orice discuție în contradictoriu, în atacuri la persoană?

on topic

Orientalis,
Pe lumile vechi, cu jucători mari...lumi care oarecum stagnează acum, problema cea mai mare este reprezentată de punctele de cultură. Nu poți lua polis nou fără puncte de cultură, lucru bine știut. Ori cum punctele de bătălie sunt relativ greuț de obținut - în general jucătorii activi fentează atacurile de spargere și cu mare greutate și efort de coordonare bagi o navă unuia care mai joacă, iar din conturile inactive cu greu scoți câteva parade, grosul punctelor de cultura vine din festivaluri. Și zeci de clickuri, pe zi.
Ori, ceea ce propui tu, ar schimba în mod esențial dinamica jocului. Și în afară de asta, nici nu ar fi fair față de jucătorii mai mici. Și, îți dau aici un singur exemplu :
Lansez de pe polisurile mele din spatele frontului, zeci de atacuri. Nu contează de care ...navale sau terestre. Îmi rup acele trupe, de pe acele polisuri..apoi...renunț la acele polisuri. Am dublu avantaj :
1. puncte de bătălie= parade= pct. de cultură;
2. punctele de cultură care îmi revin în momentul în care renunț la acele polisuri.
Și, cu punctele de cultură astfel acumulate, iau alte polisuri - pentru care punctele de cultură necesare m-ar fi făcut să muncesc de două ori mai mult - în zone care m-ar interesa.
Cu mențiunea că polisurile mele ,,părăsite'' ar fi în imposibilitate de a fi cucerite de inamici, datorită distanței față de linia frontului.
 

DeletedUser

Guest
Cu faptul ca jucatorii mici ar intra automat in vartejul extinderii marilor aliante, ca ar putea fi doar niste pietricele in calea tavalugului expansionist, sunt de acord ca propunerea este incompleta.
Dar se poate solutiona problema dezavantajului micilor jucatori, cu mici adaugiri la propunere.

1.Sa nu se poata abandona un polis mai mic de 11000 pcte.
2.Abandonarea unui polis sa se soldeze cu penalizare: jumatate din cultura necesara pentru a lua un alt polis.

Din pct. meu de vedere, conditionarea la 11000 pcte ar genera urmatoarele implicatii:

A. Sacrificiul abandonarii unui polis de 11000 pcte doar pentru a te apropia de linia de front este notabil. Nu oricine abandoneaza un polis "gras" pentru unul mediu (sa spunem 8000 pcte) doar ca sa obtina bilet in primul rand.Pierde puncte de clasament. Doar jucatorii cu adevarat activi vor accepta acest sacrificiu.

B. Jucatorii mici vor fi evitati. Cati aleg sa cucereasca un polis mic, pe care-l pot abandona doar daca il cresc pana la 11000 pcte?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Domnule Oriental , as vrea sa stiu si eu de ce te opui deciziei luate de fiecare in parte?

Aici este un topic de propuneri , nu piata.
Adica tu ii 'condamni' pe cei care sunt CONTRA acestei propuneri
icon5.gif


La fiecare post CONTRA , tu ai avut ceva de zis .
sincer , NU ai nimic de zis , decat sa astepti verdictul final ..
Adica Respingerea propuneri (in momentul de fata) .
Asta este , nu toate se accepta .
Daca ar exista un joc dupa cum ne-ar vrea noua .... fiecare ar avea un joc al lui , si nimeni n-ar juca pe un joc al altcuiva. ( dau un exemplu absurd ) .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus