Puncte de Batalie

DeletedUser

Guest
din cate am observat pare sa fie 1 populatie = 1 punct batalie
ex: 1 calaret =3 populatie = 3 puncte.
Si punctele nu le primesti exact dupa atac; le primesti cand se face update-ul cam 30 min dupa atac de obicei :D
 

DeletedUser

Guest
s-a rezolvat

Da, asa e, asta e echivalenta:1 populatie = 1 punct de batalie. Dar crd a durat ceva mai mult de 30 de minute pina sa se faca up date-urile. :)
 

DeletedUser

Guest
Sal

am si eu o intrebare daca se dau puncte de atac sau cucerire de ce nu se dau si puncte de aparare in cazul in care cel care ma ataca pierde , sau poate se dau si nu stiu eu scuze atunci.:confused:
 

DeletedUser598

Guest
am si eu o intrebare daca se dau puncte de atac sau cucerire de ce nu se dau si puncte de aparare in cazul in care cel care ma ataca pierde , sau poate se dau si nu stiu eu scuze atunci.:confused:

Se dau mane puncte si pentru aparare! :)
 

DeletedUser

Guest
nedumerire

imi poate spune cineva ce se poate intampla ca la un atac cu 880 de sabieri, 350 de arcasi si 188 de hopliti aparatorul sa nu piarda absolut ninic? zero pierderi!!! oare s-au inecat toti in apele oceanului?
 

DeletedUser

Guest
Unitatile de mai sus sunt de aparare.Pierderile aparatorului sunt minore.
 

DeletedUser

Guest
imi poate spune cineva ce se poate intampla ca la un atac cu 880 de sabieri, 350 de arcasi si 188 de hopliti aparatorul sa nu piarda absolut ninic? zero pierderi!!! oare s-au inecat toti in apele oceanului?

Nu stiu de cat timp joci dar ai jucat degeaba pana acum.
Cum sa ataci cu unitati defensive si sa te plangi pe forum??!!!
 

DeletedUser

Guest
s-ar putea sa ai dreptate in felul tau

Nu stiu de cat timp joci dar ai jucat degeaba pana acum.
Cum sa ataci cu unitati defensive si sa te plangi pe forum??!!!

1. am trimis trupele aste pt ca doar pe astea le aveam
2. le-am trimis dupa ce am dat un spionaj pe orasul respectiv si am facut calcule in simulator cu ce aveam eu si ce avea el in oras plus 300 de gardieni si tot mai ramaneau destui soldati.
3. mu m-am plans ca am pierdut, am intrebat de ce el a avut zero pierderi.

el avea 43 de sabieri, 50 de prastii, 44 de arcasi, 45 de hopliti, 20 de calareti si 2 centauri, zid de 15. nu cred ca e o asa mare armata incat la ce am trimis sa aiba zero pierderi.
daca vrei poti sa faci si tu pe simulator si poate reusesti.
 

DeletedUser

Guest
Posteaza te rog un print-screen al raportului sa intelegem si noi mai clar.

Sunt putin nedumerit de unde sti tu ca el nu a pierdut nimic. Teoretic, daca tie ti-au murit toate trupele (ca atacator), nu ai de unde afla ce trupe i-au murit celuilalt. (ca aparator)
 

DeletedUser

Guest
cred ca m-am lamurit

[town]26xxx[/town] Atac catre [town]26xxx[/town]

Bonus batalie:
Moral: 100 %
Noroc: -12 %
Zidul oraşului: 15 (-0)


Atacator: [player][/player]
sword_40x40.png
881
archer_40x40.png
358
hoplite_40x40.png
188
Pierdere:
sword_40x40.png
881
archer_40x40.png
358
hoplite_40x40.png
188

Aparator: [player][/player]
big_transporter_40x40.png
4
Pierdere:
Nimeni

Data: 13.06.2010 14:06

se pare ca asta a fost. nu a mai avut cine sa-mi spuna ce pierderi a suferit aparatorul. a coincis si cu faptul a a intarziat actualizarea la agora. am vazut rezultatul la urmatorul atac pe care l-am dat. multumesc celor care au incercat sa-mi raspunda si celui care mi-a zis ca am jucat degeaba pana acum.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Se prea poate să fi primit suport.
Însă...ca un sfat:
Înainte de a mai lansa un atac, dă click pe zid..notează-ți trupele care apar la rubrica ,,învins în atac'', apoi..în cazul când pierzi totul în urma acelui atac și nu ai raport..din nou..click pe zid..aceeași rubrică și faci diferența între ultimele două valori de acolo ( valoarea 2 minus valoarea 1) și vei vedea cu exactitate ce trupe ai rupt acolo.
Apoi..poți..mai pe bâjbâite, dar merge aproximat, ca prin simulări repetate în care introduci atacul tău, pierderile lui + valori aleatorii ale trupelor în suport..poți să estimezi cam ce avea în sat.
 

DeletedUser

Guest
Merci

multumesc de raspuns, dar m-am lamurit, cred. problema nu era ca nu stiam ce trupe am pierdut, ci de ce la aparator imi arata zero la pierderi, cand eu am trimis o armata destul de numeroasa (chiar daca de defence) ca sa lase ceva urme. nu avea de unde sa primeasca sprijin.
 

DeletedUser

Guest
Prin modul de calcul expus de mine mai sus, poți vedea ce trupe ai distrus prin atacul tău, pierderile adversarului, nu ce trupe ai pierdut tu.
Și..cum de ești 100% convins că nu a putut primi suport?
 

DeletedUser

Guest
da

da, sunt f convins ca nu a primit sprijin. de altfel am si cucerit orasul respectiv. dpdv material nu a meritat, dar macar am avut putina actiune. multumesc.
 

DeletedUser47

Guest
Mai simulează odată şi pune şi 30 de care pentru apărător, care pe care putea să le primească sprijin de la colegii de alianţă sau prin semne divine de la Zeus, de asemenea de la Atena putea să primească trupe. Cu trupele sale actuale îţi rupea mai mult de 50% din unitătţile tale. Cu un mic plus în defensivă îţi distrugea toate trupele. Tu când ai făcut simularea nu ai luat în calcul şi norocul care a fost destul de mic -12
 

DeletedUser

Guest
Puncte de batalie din timpul cuceriri

Punctele de batalie care se fac aparand orasul ce se afla in cucerire la cine se duc?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2445

Guest
Daca atac un polis cu trupe in el si trupele mele mor toate,dar omoara trupe din acel polis primesc puncte de batalie?
 

Nihilius

Membru activ
Depinde ce anume ai omorat. Daca ai omorat doar gardieni nu primesti, daca ai omorat si altceva primesti puncte de batalie, nu conteaza daca castigi lupta sau nu. Punctele nu le primesti imediat, dureaza un timp .
 
Ultima editare:
Sus