Propuneri pentru Minunile Lumii

Mr Jack

Super Moderator
Dupa cum stiti una dintre modificarele planuite pentru viitor este cea a Minunilor.

Redefinirea conceptului de minuni ale lumii
În prezent, lumea minunilor nu funcționează așa cum am sperat. În Grepolis este vorba despre lupte epice și un război în curs de desfășurare. Lumea minunilor va fi schimbată în mod semnificativ pentru a motiva jucătorii să zdrobească inamicii.


Dintre toate modificarile anuntate deja si cele planuite pentru viitor probabil este singura care poate cu adevarat schimba si dinamiza jocul. Ce credeti ca ar trebui schimbat la minuni, ce ar trebui pastrat, astfel incat jocul sa devina mai captivant si mult mai interesant decat este deja?
 

DeletedUser9445

Guest
ar trebui pastrat totul dar ar trebui adaugate stiu si eu un nr de puncte de atacator si aparator,adica ca sa termini un nvl ,sa ataci o minuni si sa faci un respectiv nr de batalie...,si la fel pentru fiecare nvl,si de ex.10 orase de pe o minune sunt curatate intro zi ,sa scada jumate din resursele pentru urmatorul nvl,care sunt depozitate
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Eu cred ca ar trebui introduse niste facilitati pe care sa le ofere minunile astfel incat sa merite efortul titanic de a le construi si mai ales, de a ramane pe lumea respectiva pentru a lupta pentru ele. Poate o perioada de "pastrare" a lor dupa care sa se acorde diplomele? Sau bonusurile pe care le ofera la final sa fie impartite in procente care sa se acorde odata cu finisarea unui nivel?
:-/
 

zidane2

Membru
Eu cred ca ar trebui introduse niste facilitati pe care sa le ofere minunile astfel incat sa merite efortul titanic de a le construi si mai ales, de a ramane pe lumea respectiva pentru a lupta pentru ele. Poate o perioada de "pastrare" a lor dupa care sa se acorde diplomele? Sau bonusurile pe care le ofera la final sa fie impartite in procente care sa se acorde odata cu finisarea unui nivel?
:-/
Asta cu bonusurile ar fi bine sa fie oferite........:D
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
Tema de aici nu are legatura cu scripturile ilegale, ci cu schimbarile care doriti sa se intample la minuni din punct de vedere ar principiului de functionare, structura lor tehnica sau chiar scopul lor final.
 

DeletedUser

Guest
Din punctul meu de vedere eu as sublinia mai multe aspecte:
1. bonus jucator in functie de nr de resurse trimise intr-o minune: ex. 1 mil resurse=+100% la zei (similar bonusului din ziua 7 dupa v2.39) sau daca la misiunile insulei, exista bonusul de +100 populatie permanent, se pot gandi bonusuri similare permanente
2. bonus permanent si muuuuult mai consistent pentru fiecare lvl 10
3. bonus special pt 4 minuni respectiv 7 la lvl 10
4. modalitati noi de spargere/intrerupere minuni adverse. Din pacate s-a constatat de-a lungul timpului (fara nici o aluzie fina...) ca tentativele de spargere a unui oras aflat pe o insula de minuni "blindat" cu zeci de mii de trupe duce la diverse blocaje ale serverului.....apar diverse discutii fondate sau nefondate.....
Nu am inceles niciodata de ce in acest joc nu se tine cont de numarul de puncte ca atacator/aparator per jucator/alianta. Intr-un fel sau altul si acestea ar trebui sa fie un factor de influenta in cadrul acestor minuni....
5. Motivarea jucatorilor (bonusuri) dupa epoca minunilor.....
 

zidane2

Membru
Din punctul meu de vedere eu as sublinia mai multe aspecte:
1. bonus jucator in functie de nr de resurse trimise intr-o minune: ex. 1 mil resurse=+100% la zei (similar bonusului din ziua 7 dupa v2.39) sau daca la misiunile insulei, exista bonusul de +100 populatie permanent, se pot gandi bonusuri similare permanente
2. bonus permanent si muuuuult mai consistent pentru fiecare lvl 10
3. bonus special pt 4 minuni respectiv 7 la lvl 10
4. modalitati noi de spargere/intrerupere minuni adverse. Din pacate s-a constatat de-a lungul timpului (fara nici o aluzie fina...) ca tentativele de spargere a unui oras aflat pe o insula de minuni "blindat" cu zeci de mii de trupe duce la diverse blocaje ale serverului.....apar diverse discutii fondate sau nefondate.....
Nu am inceles niciodata de ce in acest joc nu se tine cont de numarul de puncte ca atacator/aparator per jucator/alianta. Intr-un fel sau altul si acestea ar trebui sa fie un factor de influenta in cadrul acestor minuni....
5. Motivarea jucatorilor (bonusuri) dupa epoca minunilor.....
Is bune,mai ales primele 3
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
4. modalitati noi de spargere/intrerupere minuni adverse. Din pacate s-a constatat de-a lungul timpului (fara nici o aluzie fina...) ca tentativele de spargere a unui oras aflat pe o insula de minuni "blindat" cu zeci de mii de trupe duce la diverse blocaje ale serverului.....apar diverse discutii fondate sau nefondate.....
Nu am inceles niciodata de ce in acest joc nu se tine cont de numarul de puncte ca atacator/aparator per jucator/alianta. Intr-un fel sau altul si acestea ar trebui sa fie un factor de influenta in cadrul acestor minuni....

Pentru punctul 4 as propune ca si modalitate de intrerupere temporara (ex. o ora)a constructiei minunilor o putere divina sau un efect care se poate cumpara la nivel de alianta (cu favoruri, resurse sau puncte de batalie) si care sa poata fi folosit la un anumit interval de timp (ex. odata la 3 zile sa poata intrerupe constructia unei minuni a altei aliante cu o ora, dupa expirarea acestui termen, constructia sa se poata relua dara a se pierde resursele existente in depozitul minunii respective).

Si da, as fi de acord ca minunile sa poata fi incepute dupa anumite conditii indeplinite de alianta care doreste sa le construiasca (punctaj general, punctaj atacatori, punctaj aparatori, alianta respectiva sa fie fondata cu cel putin 30 de zile inainte ca lumea sa intre in epoca minunilor).
 

DeletedUser

Guest
Minunat !!!! Mi-ai inteles perfect ideea :)

- - - Updated - - -

Si da, as fi de acord ca minunile sa poata fi incepute dupa anumite conditii indeplinite de alianta care doreste sa le construiasca (punctaj general, punctaj atacatori, punctaj aparatori, alianta respectiva sa fie fondata cu cel putin 30 de zile inainte ca lumea sa intre in epoca minunilor).

Foarte interesant ar fi ca nu toate aliantele sa intre deodata in epoca minunilor in functie de punctajul general si vechimea serverului. Sa fie cel putin 2-3 conditii/baremuri care trebuiesc atinse de fiecare alianta in parte. Asta vrei sa spui Anca?
 

DeletedUser

Guest
Nu, lumea intra in epoca minunilor atunci cand se indeplineste barelum deja existent, asta este stabilit deja, doar ca aliantele care doresc sa construiasca minuni sa indeplineasca si ele niste conditii anume pentru a putea da startul constructiei minunilor, conditii pe care le-am enumerat mai sus. Astea sunt ideile mele, astept si altele
:D
 

DeletedUser

Guest
Lumea ajunge la epoca minunilor, insta startul fiecarei aliante la constructia acestora sa fie conditiont de anumite baremuri. Ar fi fantastic.
 

DeletedUser2351

Guest
Parerea mea este ca Anca a pus punctul pe "I".Acum ce ramane este ca sa gasim acele facilitati :D
Eu cred ca ar trebui introduse niste facilitati pe care sa le ofere minunile astfel incat sa merite efortul titanic de a le construi si mai ales, de a ramane pe lumea respectiva pentru a lupta pentru ele.
 

DeletedUser

Guest
f bine

Parerea mea este ca Anca a pus punctul pe "I".Acum ce ramane este ca sa gasim acele facilitati :D

Ar mai fi ceva ... ca un nivel de minune sa nu se poata ridica pana nu sunt un nr de puncte de batalie stabilite , facute de acea alianta , chiar daca sunt resursele deja trimise ! La fiecare nivel ridicat jucatorii care au trimis un anumit nr de resurse sa fie recompensati cu ceva anume ...
 

DeletedUser10510

Guest
Noi cei din CENTURIONII deja am terminat Minunile in lumea Pi ...
Ca pe toate lumiile a face Minunile Lumii este ca o traditie ..De ce vreti sa "stricati" traditia grepo ?
Deci daca voi o sa faceti modificari e ca si cum noi ne-am fi luptat degeaba pana acum pentru trofeu (minunile) cand la final tofeul se schimba !?
De ce trebuie sa schimbati ceva la minuni cand puteti sa faceti un alt "trofeu" pentru care sa lupte aliantele intre ele si etc ?
Sincer cu parare de rau spun ..NU IMI PLACE IDEEA DE A MODIFICA CEVA LA MINUNI .
 
Ultima editare de un moderator:

Mr Jack

Super Moderator
stai linistit "trofeul" ramane :)), este vorba doar despre ce schimbari si-ar dori jucatorii pe viitor pentru ca jocul sa fie mai interesant
 
Ultima editare:

DeletedUser9417

Guest
Buna seara,eu zic sa se renunte la ideea de castigatori ai lumi dupa construirea minunilor,multi jucatori isi pierd interesul dupa constructia lor fie castigatori fie din cei care nu fac parte din alianta care castiga,eu as propune ca dupa constructia minunilor sa se treaca la un alt nivel al jocului....toate aliantele sa poata construi minunile ,cei care construiesc o minune sa primeasca o alta unitate de atac-aparare in functie de minunea terminata,bineinteles ea sa fie mult mai puternica
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser10510

Guest
Voi normal de fiecare data scoateti cate ceva interesant ... :)
Dar cred ca ar fi si mai interesant daca ar fi mai greu sa ajungem la minuni ..adica ma refer de ex locul unde se fac minuniile sa fie pazit de gardienii unui zeu care inca nu a aparut prin grepo ...(ceva nou) ..sa fie si lupta ..sper ca incelegeti ce vreau sa spun ..
 

DeletedUser10510

Guest
Buna seara,eu zic sa se renunte la ideea de castigatori ai lumi dupa construirea minunilor,multi jucatori isi pierd interesul dupa constructia lor fie castigatori fie din cei care nu fac parte din alianta care castiga,eu as propune ca dupa constructia minunilor sa se treaca la un alt nivel al jocului....toate aliantele sa poata construi minunile ,cei care construiesc o minune sa primeasca o alta unitate de atac-aparare in functie de minunea terminata,bineinteles ea sa fie mult mai puternica

Pai asa cred ca nu prea are rost sa se lupte unii cu alti pentru minunii ...
Si in legatura cu castigatorul lumi ...asta ar trebui modificat ..doar cei ce raman pana la inchiderea lumi sa primeasca Diploma respectiva ....parerea mea , pt ca multi termina minuniile si dupa pleca pe alta lume ..sau de tot
 
Sus