Probleme de logica

DeletedUser

Guest
probabil ca omul B...care-si lua haina sa plece :)
adica vroia sa dispara de la locul crimei...si tot el cred ca a stins lumina...:)
 

DeletedUser

Guest
pai daca omul C era afara...iar omul B isi lua haina cand s-a stins lumina,inseamna ca omul A s-a sinucis...doar nu l-a omorat omul D(care nici macar nu exista)
 

DeletedUser

Guest
pai si a stins lumina de-afara?...sau poate s-a intrerupt curentul? :-o
dar oricum eu mizez pe sinucidere...ca omul C trebuia sa deschida usa ,dar nu s-a auzit usa...sau sa traga prin geam...ar fi spart geamul
 

DeletedUser

Guest
Nopproblems are dreptate,caci C era in casa.Dar zimi cu ce a mintit C?
 

DeletedUser

Guest
Nu,el zice ca s-a dus sa racaie bruma stiind ca era in casa si geamul era inchis,iar bruma se depune pe din afara nu pe din-nauntru,deci nu avea ce sa racaie.
 

DeletedUser

Guest
Eu ma gandeam la alt sens al cuvantului.Ma gandeam ca te referi sa racaie=sa se topeasca.
 

DeletedUser

Guest
Da scuzatima nu am formulat corect,daca ma lasa-ti mai pun una dar bine exprimata.;)
 

DeletedUser

Guest
Intr-o sala de clsa sunt 3 becuri ce se aprind fiecare de la cate un buton(deci 3 becuri 3 butoane).Butoanele sunt in afara clasei.Cum poate sa vada un om ce buton coincide fiecarui bec stiind ca nu poate intra si iesi decat odata din clasa,si cand iese usa se inchide,iar obloanele clasei sunt trase etc..
 

DeletedUser

Guest
editare:
Aprindem un bec şi îl lăsăm câteva minute. Apoi stingem becul aprins şi aprindem altul. Mergem în camera cu becurile şi vom şti exact ce bec aprinde fiecare dintre cele 3 întrerupătoare. Unul este aprins, altul stins dar cald, iar altul este stins şi rece. :)
cred ca e bine asa....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nici eu nu stiu decat cateva.Uite inca una.

Intr-o carciuma sunt 3 oameni ce stau toti la o masa.Brusc se stinge lumina si se aude o detunatura de arma.Cand se reaprinde lumina omul B este mort.
Vine politia si interogheaza pe ei 2 ramasi in viata.Si iata ce obtin de la ei:

-A Spune ca tocmai in momentul in care s-a stins lumina el se apleca sa bage o bucata de hartie dedesubtul unui picior al scaunului sau cu 3 picioare pe care statea,caci se legana.
-C Spune ca tocmai se ridica sa plece si ajunsese la usa exact cand s-a stins lumina.

Cine e criminalul,stiind ca barmanul nu este,?Si cine si cu ce minte in declaratile de la politie?;)
 

DeletedUser

Guest
A este vinovatul pentru ca 3 puncte determina un plan :)) si n-avea cum sa se legene:p
 

DeletedUser

Guest
Corect un scaun cu 3 picioare nu se poate legana.Stati sa ma mai gandesc la unul.Caci nu mai stiu.Daca stie altcineva il rog sa zica.
 
Sus