Probleme de logica

DeletedUser

Guest
nah, mie-mi place doar sa dau cu ghicitu la raspunsuri, deci pt viitor, daca mai nimeresc vreoun raspuns corect, sa nu va asteptati sa pun eu problema :D
 

DeletedUser

Guest
Trei oameni vor sa inchirieze aceeasi camera de hotel. Cum camera costa 30 dolari, fiecare plateste zece dolari. Peste o ora, receptionerul isi aduce aminte ca defapt camera ar costa doar 25 dolari, asa ca le trimite 5 dolari printr-un hamal. Pe drum, hamalul se intreaba cum sa imparta 5 dolari la 3 persoane. Ajunge la concluzia ca va pastra pentru el 2 dolari, urmand sa dea fiecaruia inapoi cate 1 dolar. Asadar, cei trei oameni au platit cate 9 dolari. Asta inseamna 27 dolari, + cei 2 de la hamal 29. Dar, unde e al treizecilea dolar?
 

DeletedUser

Guest
27$ sunt banii pt. camera de hotel+banii pe care i-a luat hamalul.Deci 27$+2$ nu are sens.

Calculul corect este 25$(camera)+2$(hamal)+3$(inapoiati celor 3 prieteni)=30$
 

DeletedUser

Guest
100-3,daca mor asa pur si simplu de batrane


ma duc la pescuit acum,salutare
 

DeletedUser

Guest
raman 100 daca nu le scoate nimeni pe cele moarte 97 vii si 3 moarte....
 

DeletedUser

Guest
Corect. Sa se stabileasca in ce sens merge autobuzul din figura de mai jos.

autobuz.jpg
 

DeletedUser

Guest
băi, ce le merge mintea la unii, ia, nu-mi venea să zic 100
cu toate astea, se vede că cine a pus problema nu a avut păsări la viața lui
Baronu (c'est a dire moi) stă la țară la noi la Voluntari și io am, în spate la palat o curte cu găini* și curci și gâște și rațe.
Uite cum aș pune eu problema, dacă în curte la mine mor trei păsări din 100 de dimineață când sunt io la muncă, câte păsări mai găsesc în curte când vin io seara acasă?
Cine știe și de ce, are un cico dă la mine!
(*=indiciu)
 

DeletedUser

Guest
băi, ce le merge mintea la unii, ia, nu-mi venea să zic 100
cu toate astea, se vede că cine a pus problema nu a avut păsări la viața lui
[...]
Cuşca era inchisă şi nu exista niciun stăpân care să ia păsările moarte.Nu văd niciun fel de greşeală.
 

DeletedUser

Guest
nu am zis că nu e așa
numai că io am găini și știu cum e în practică...
când moare o găină dimineața, seara, când intru io la ele, nu mai rămân din aia moartă decât fulgi și câteva oase cu pieliță
în rest, alealalte sar și o mănâncă cu totu..
 

DeletedUser

Guest
mai, poate astea mai primesc mancare din cand in cand si nu devin carnovore ...
 

DeletedUser

Guest
nu sunt carnivore
sunt omnivore, la fel ca porcii și ca oamenii
mai mănâncă și șobolani, dacă sunt amețiți bine, mai întâi, de exemplu, când bat porumbu și prind șobolani în pătul, le rup spinarea și îi dau la găini și rațe și imediat îi mănâncă
sau măruntaie da la pește sau alte animale
nu credeam să nu știe chiar nimeni chestia asta, scuze că am deviat da trebuia să vă lămuresc
 

DeletedUser

Guest
nu sunt carnivore
sunt omnivore, la fel ca porcii și ca oamenii
mai mănâncă și șobolani, dacă sunt amețiți bine, mai întâi, de exemplu, când bat porumbu și prind șobolani în pătul, le rup spinarea și îi dau la găini și rațe și imediat îi mănâncă
sau măruntaie da la pește sau alte animale
nu credeam să nu știe chiar nimeni chestia asta, scuze că am deviat da trebuia să vă lămuresc

atunci tu nu ai nevoie de pisica.... lasi ganile doar prin curte:))
 
Sus