Povestea mea

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început

Povestea mea preferata este:


  • Total votanți
    133
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
gurasobei.jpg


Povestea mea


Pentru că iarna nu se dă plecată și pentru că toți mai suntem un pic copii, m-am gândit că nu ar fi rău să mai stăm și la povești. După atâtea atacuri date sau primite e vremea să ne mai tragem sufletul puțin. Fiecare dintre noi a avut parte de-a lungul celor trei ani de joc de multe și haioase peripeții.

Cei mai ”curajoși” dintre voi vor putea descrie într-un text de maxim 10 rinduri cel mai jenant/usor atac primit sau trimis cu o nava de colonizare. Aceste povestioare vor fi postate pe direct pe forum.
Veti avea 2 zile la dispoziție, 9 si 10 februarie până la ora 24, pentru a ne relata pățania voastră
In ziua de 11 februarie se va deschide un poll pentru votarea povestioarei preferate.
Primii trei concurenți vor fi premiați cu aur.

Locul 1 - 500 monede
Locul 2 - 300 monede
Locul 3 - 200 monede
Aceștia vor fi anunțati la închiderea votului


Moderatorii isi rezerva dreptul de a sterge postarile care nu întrunesc condițiile concursului: respectarea temei si modul de relatare și prezentare

Dacă dețineți mai multe conturi pe forum, veti participa doar cu unul


Așteptăm cu interes povestirile voastre

Este permis votul multiplu (pentru mai multe lucrari), dar nu incercati sa trisati, riscati descalificarea
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8712

Guest
Nr.1

A fost odata , pe lumea Lambda un jucator numit "ququaz" . El vroia sa cucereasca si el primul lui orasel , care daca nu ma insel avea doar 5000 de puncte. Si-a facut el trupe multe pe pamant , dar fiind incepator si necercetand navele usoare el a atacat cu 5 bierme si cu 30 de nave de transport , inafara de cele terestre si nava de colonizare. Si ce sa vezi ? Am spionat orasul , iar raportul i-a venit cand mai erau doar 30 de secunde pana sa ajunga atacul , si ce sa aiba el acolo ? Doar 10 bierme si 20 de sabiute ! Cu care el i-a invins atacul. Fiind incepator si luand jocul in serios mai avea putin si spargea moritorul ! Aceasta este povestea mea. Va multumesc ! :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nr.2

Am sa va povestesc de cand am inceput eu GREPOLIS in urma cu 2 ani si ceva, si prima mea lume a fost ZETA, unde am intrat am crescut orasul la 1000 si ceva, ne-stind care sunt trupe de atac si trupe de aparare la vremea acea, am facut din cate aveam un numar egal imi amintesc si a venit unu care mi-a bagat nava.. Era ceva normal sa ma enervez eu neputand sa fac nimic, am mai reintrat o data dupa cucerire si am inceput sa imi fac prieteni sa intru in alianta, respect crist84pcr jucator pe care creed ca l-am inebunit cu intrebari :) Dupa am inceput sa cresc orasul, sa intemeiez si dupa sa cuceresc alte orase. Am continuat tot asa sa imi organizez orasele, pt ca in cele din urma sa ma las din lipsa de timp
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11464

Guest
Nr. 3

Demult....Citva ani in urma, fusesem pe la un Prieten.Avea pc-ul aprins si vazusem un joc nemaipomenit, cu atacuri sprijine d-astea care-mi plac mie :) Dar cu parere de rau atunci nu aveam net!
Cu un an si ceva in urma mi-am tras net, primul lucru pe care l-am facut am vorbit cu niste prieteni sa jucam Grepolis, le-am spus cit de interesant si captivant e si fara sa mai intrebe au acceptat! Prima lume pe care am inceput era Gamma. Colegii mei jucau cu nickurile Gheorghecz(Dringa1998 de pe Rho) si Ion Onica. Nu am mentionat mai sus dar cind ne-am inregistrat am dat pe accept Termenii si conditiile, fara sa citim regulamentul si ne-am apucat de joc! Ne intreceam la puncte, ne stiam parolele fiecare, si intram sa mai vad ce are (nu stiam ca e ilegal). Ne formasem o alianta, care nustiu nici eu cum a ajuns pe la 121k :))
Dupa am plecat in -Et-Army. Cel mai funny era ca aveam 50 usoare si credeam ca pot cistiga lumea cu ele :))
Deci am fost banat, :( trist, adminii credeau ca toti joaca de pe un pc! :)
Dupa m-am dus pe XI. Acolo am am vazut un razboi adevarat!Am inteles ca nu pot face nimic cu 50 usoare :D! Respect LEGIO DACORUM! Meritati sa cistigati lumea! acum in septembrie m-am lasat si de Xi. acum pe 1 decembrie am inceput sa joc pe rho. Mi-am gasit colegi de pe alte lumi si am inceput sa colaborez cu ei. Mi-au ramas niste nume pe care ii respect: BujorVasile, Finica(przbila) Satan1st, TessaLarisa etc :)
Respect A.O.N.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5957

Guest
Nr. 4

Era odata , un jucator pe nume Lear care a jucat pe lumea Lambda . Acolo , dupa lupte nemaivazute , a reusit sa "curete" un oras de trupe . Inca era in Antichitate , nu s-au inventat navele , ce sa ma vorbim despre cucerirea unui oras !
Lear a continuat sa joace ... si sa joace ... si sa joace . Pana cand a ajuns in Era Informatiei . Academicienii lui au descoperit cum sa cucereasca un oras . Lear , bucuros a comandat antrenorilor sa trimita la recrutat toata populatia . Polisul lui Lear era intr-o expansiune continua . Cand s-au terminat pregatirile , Lear a construit marea nava . Nava cu care va putea schimba soarta multor jucatori : NAVA DE COLONIZARE . Cand a ajuns la momentul in care trebuia sa isi aleaga o tinta , a gasit acel oras vechi pe care l-a "curatat" in trecut . A trimis santinele , iscoade , si a ajuns la concluzia ca era inca gol de trupe . Era intr-o criza financiara . Lear a trimis nava in oras si a inceput asediul . Prietenii l-au ajutat , s-au strans o gramada mare de bireme in port ... dar cand totul era mai fericit ... polisul lui Lear a fost asediat la randul lui . Prietenii l-au tradat . Totul era o inscenare . Dar Lear nu a renuntat . A tot asediat orasul si a suportat atacurile "colegilor" . Si asta a tot continuat la nesfarsit ... Legenda spune ca Lear inca mai asediaza acel oras in speranta ca la un moment dat va reusi.

Sper ca v-a placut , chiar daca a fost putin mai lunga !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8418

Guest
Nr. 5

Era o zi insorita.Am intrat pe grepolis pe lumea Xi si vad 6 atacuri.Ce am facut?
Nimik,am asteptat sa trimita atacul cu nava.
Dupa acel atac ajungea 8 sprijine de la acel jucator.
Mam panicat si i-am cerut ajutor lui satan1st:-O,neam organizat si iam dat o furtuna pe atacul cu nava care era trimis cu 1 birema si 1 nava de transport si asa am spart si nava.
Vazand ce i-am facut a asteptat ceva timp si dupa a trimis iar un atac cu nava dupa ce imi curatase orasul.
Ajunge nava lui si isi sparge singur nava cu sprijinul lui care uitase sa il retraga.A fost o zi frumoasa chiar daca nu prea am facut pt de batalie.:D
Asta e tot cu-i place sa voteze:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nr. 6

Cu foarte mult timp in urma, cand am descoperit o minunatie de joc, insa un mare necunoscut pentru mine la acea vreme, aveam un cont pe lumea eta(prima mea lume de joc si cea mai scurta) si am ridicat un orasel pana pe la 5000 de puncte. Era o mare realizare pentru mine, aveam si niste trupe facute cu care credeam ca pot face orice cu ele deoarece nu cunoasteam notiunea de trupe de atac/de aparare. Pe insula mai eram cu 2 colegi de alianta, o alianta mica formata in general din novici ai jocului. La un moment dat am observat ca unul din colegi fusese cucerit de un jucator cu mai multe orase si spre nemernicia mea am inceput sa il atac cu toate trupele din polis vreo 3 zile la rand. in aceste zile l-am bombardat pe celalalt coleg cu mesaje sa atace si el ca poate il scoatem de pe insula(desi habar nu aveam cum sa cuceresc un oras). Dragul meu coleg citea mesajele insa nu imi raspundea ceea ce ma facea mai nervos. A treia zi a mai aparut o noutate pt mine o data cu atacurile "gigantilor" si anume revolta care nu stiam ce inseamna. La scurt timp, cand am aflat ce insemna ma cuprins resemnarea. acum imi amintesc razand cum credeam ca pot alunga pe cineva de pe insula doar cu simple atacuri:)). Insa am ramas cu o trauma, de atunci nu imi plac lumile cu sistem de cucerire prin revolta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9532

Guest
Nr. 7

ia ascultati si povestea mea: cind am jucat pt prima data grepolis pe alt server nu in rominia am vrut sa cuceresc si eu un sat si am dat druma la nava numai cu 1 nava de colonizare si 1 biereme, 1 transportatoare + un arcas sau o unitate de aparare nu imi mai amintesc si cind sa ajunga atacul ce sa vezi atacul meu nu a intrat de zid va dati seama si dupa am primit eu nava la fel tot cu nava 1 bierema si o transportatoare numai ca atacul lui era si cu 10 unitati si al lui a intat al meu nu atunci am perdut prima data orasul dar sa stiti ca nu mam dat batum am inceput de la capat
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9489

Guest
Nr. 8

Pe fiecare lume am facut ceva nou, am descoperit ceva nou. Am inceput sa joc grepolis din 5 Noiembrie 2010, o zi de miercuri. Seara de 4 Noiembrie 2010 ma ducea la un prieten care juca grepolis si m-a invitat sa fiu alaturi de el (evident, pentru monede). Am facut 1200 puncte, 1300 si cum el nu avea decat 4500 de puncte si 1 oras, a inceput sa ma atace.
Timpul a trecut si am revenit pe grepolis in data de 17 Martie 2012, seara pe la 20. Un coltisor din Oceanul 75 al Lumii Xi.
Nu am invatat singur. Cand am facut si eu ceva usoare (10-15) am atacat un oras. Prietenul meu (cel care m-a invatat sa joc, sa cuceresc) era pe insula cu mine. E vorba despre Mirko1313. Cei din CiRcuS il stiu. Zilele trec si se deschide o noua lume : Omicron.
Intre timp cercetasem Prada de razboi, si eram in mare dilema. Pe Omicron jefuiam pe 8h 1500 resurse, iar pe Xi doar 1000. Dupa am realizat ca nr de resurse de jefuit de la sate e proportional cu viteza... Tot aceasta lume mi-a adus si functia de diplomat(alianta lui Kurany22), de lider, si apoi intemeietor( alaturi de sergent titus si un alintat).

Pe Omicron am fost cucerit pentru prima data, pentru ca nu prea trimiteam sprijin la cuceririle aliantei Argonautii Force(aprilie-iunie 2012)
In acelasi timp am intrat pe My(mai 2012) din curiozitate si pe Ny pentru a castiga un pariu (aprilie 2012)

In iunie, in vara se deschide lumea Pi. Am facut parte din alianta ''Bones and Skulls'' , dar am fost cucerit. Aici am cucerit prima data pe sistem de revolta.
Luna August 2012 aduce pentru CiRcuS acele 2 fuziuni( 4.asi + Imperiul Bizantin), iar pentru mine multa nerabdare. M-am familiarizat cu noul tutorial din 2.28(implementat pe Actium, si pe .ro, lumea Rho)
Lumea Rho a fost o lume de exceptie. Cat am jucat (septembrie-noiembrie 2012) am ajuns pe tot felul de pozitii, chiar pe 4! (14 septembrie 2012, ora 22:50). Am cucerit 3 orase, am facut parte din alianta Clanul Lupilor Albi, cu multi prieteni, cu care joc momentan pe Sigma.

Hyperborea, deschisa pe 19.12, m-a dus pe culmile victoriei la Luptatori si am primit de asemenea si o banare.
Sigma, abia am inceput si sper sa fiu, la final, unul din invingatorii acestei lumi!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nr. 9

O data pe lumea alpha un jucator mare a intrat pe acea lume fara frica....nu stia cum se mananca acest joc dar el si-a facut o alianta,a reusit cu ea si in sfarsit a inceput era cuceriri pe alpha iar atunci dupa un timp mai mare marele nostru jucator clau a facut Nava De Colonizare...Cu aceasta nava el putea sa cucereasca un oras...Insa la momentul cand era pregatit alianta lui l-a tradat...Alianta lui cu inca 5 aliante(top 6) aliante l-au atacat,insa el impreuna cu un coleg ''Brothers In Army'' au reusit s-a reziste la atacurile aliantelor din top6...
In final cei 2 jucatori au crescut,au facut o alianta si mai puternica dar marele prieten al jucatorului nostru de pe alpha l-a tradat i-a cucerit sora,varul si adevaratu lui frate apoi i-a macelarit alianta in final marele nostru jucator a fost tradat de ultimu prieten 'cel ''brothers in army'' :( si dupa 15 zile de asedi marele nostru jucator(clau cel betiv) a fost invins....Dar marele nostru jucator a reusit sa isi revina de la 0 a cucerit tot ce a putut...S-a razbunat pe fostul lui frate de pe alpha...Dar nici acum nu s-a potolit din razbunare....Se spune ca marele nostru jucator de pe alpha(clau cel betiv) mai bantuie lumea si cauta razbunare ....Razbunarea pt el a devenit o arma si tradarea prietenului lui l-a creat ca o arma razbunatoare....
El cucereste tot ce vede in fata momentat detine 10 mari numai cu numele lui ... si tot mai cucereste jucatori ''acei jucatori nu i-au facut nimik'' dar dupa ce i-a distrus pe toti care l-au tradat el se razbuna nesthingerit....

Sper ca v-a placut povestea si va sfatuiesc sa aveti grija poate dati de marele nostru jucator undeva...El in total a distrus 1200 de jucatori...Aveti grija ca la inceput lui ii place sa se lase cucerit si incepe razbunarea ...'Vengeance''muhaha''
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9400

Guest
Nr. 10

Povestea mea pe Grepolis a inceput acum aproape 2 ani, pe lumea My. Eram pe o insulita, ajunsesem si eu la 2000 pct si ma aflam intr-o alianta numita Exclusive ( foarte slaba:-j , dar nu stiam asta pe moment ). Marea 45 era dominata de Piratii lumii My.

Primul atac catre mine a fost ''lansat'' de catre born to be wild din Piratii lumii My si bineinteles, m-am panicat pentru ca n-aveam habar cum sa procedez. Bineinteles, am asteptat sa vad cum sta treaba si ce sa vad, vine sprijin. Stau si ma gandesc: '' Ia uite ma frate, ca nu-s singur, vine si pentru mine sprijin, da' totusi de ce ma sprijina pe mine un jucator din alianta lu' born asta ''. Am ramas la concluzia ca de fapt aveam eu un inger pazitor la ei care ma proteja de atac. Nu realizam de fapt ca sprijinul era dupa nava trimisa de born si ca ingerul meu nu era prea pazitor. S-a dus si orasul.

Pe lambda, am inceput sa atac si eu orase de 200 pct, eram sefu' insulei eu. Aveam un coleg de clasa car ma mai indruma cu jocu'. Atac eu ce atac si ii trimit mesaj colegului. '' Sa-ti zic faza ma, l-am atacat pe unu' de pe insula mea asa de tare, ca s-a facut fantoma''. El se joaca un pic cu mine si-mi zice ''Da, am vazut, tu chiar de dezvolti...'' . Ma simteam asa de bine, ma vedeam mare cuceritor asa ca am inceput sa atac fiecare orasel de pe insula. Dupa cateva ore aflu si eu ca de fapt orasul s-a facut fantoma din cauza inactivitatii respectivului. Eram dezamagit. :D

Pe Xi eram deja experimentat, invatasem foarte multe de pe lumea My ( unde am ajuns pe la + 200.000 pct dupa ce am fost cucerit si am luat-o de la caapt ). Mi-am fondat o alianta peste noapte si am dus-o foarte sus, in doar cateva zile. Era locul 1 pe marea 55, in fata celor de la -REBORN- care crescuse dupa ce s-a dizolvat TiTanS ). Jucatorii din alianta erau bine pozitionati toti, am facut in asa fel incat sa consolidez fiecare insula a noastra. TImpul a trecut, am oferit niste drepturi unui jucator care-l consideram tovaras si dupa o vreme mi-a tras teapa si mi-a luat drepturile si tot. Mi-am promis ca o sa il scot de pe joc atunci si, m-am tinut de promisiune. Nu am mai stat nici eu mult acolo si... am renuntat. De pe lumea asta am avut foarte multe lucruri de invatat si nu in privinta jocului ci a caracterelor oamenilor, a faptului ca, cel putin in jocurile asta virtuale, nu trebuie sa ai incredere cam in nimeni. My a fost lumea care m-a lansat in Grepolis si nu m-am plictisit inca de acest joc, am inceput sa cunosc foarte multi jucatori cu care te intalnesti mai pe toate lumile si in timp poate o sa ajung sa duc o lume pana la capat.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nr. 11

Cel mai frumos lucru care mi sa intamplat de-a lungul acestor trei ani lungi a fost ca cel mai mare oras al meu sa fie cucerit fara ca eu sa stiu ceva timp.Am intrat intr-o seara pe grepolis pe contul meu si am observat ca cel mai mare oras al meu a fost cucerit cu cateva zile inainte ca eu sa intru pe cont.
Cand am vazut acest lucru m-am suparat foarte tare si am sters contul fara sa ma uit,dar prostia a fost ca mai aveam inca vreo 3 orase si am uitat de ele.
Spuneti am facut o prostie de tot ras nu-i asa.
Ah nu stiu cum de am facut lucru asta.Doamne ce-a fost cu mine.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nr. 12

De felul meu, sunt un caracter analitic, tot ceea ce gandesc si, apoi, pun in practica este trecut prin filtrul fin si exigent al logicii... Grepolis, fiind un joc de strategie, mi s-a parut o provocare binevenita pentru neuronii mei "obositi" si letargici (din cauza unei "anumite varste", bineinteles)... Asadar, am considerat ca acest joc reprezinta un antidot remarcabil pentru intretinerea si dinamizarea activitatii propriilor mei neuroni (atati cati au mai ramas...).
Stiu ca este imposibil, dar imi place perfectiunea si fac tot ce pot sa-i ating granitele... Ce pot sa spun, este ca acest joc, paradoxal, mi-a demonstrat ca poti fi victima propriului tau ideal...
Ca sa revin la obiectul acestui concurs, inainte sa ma apuc de un joc de strategie, petrec foarte mult timp insistand asupra tutorialelor si regulilor de joc... Intotdeauna vreau sa plec din start cu avantajul de a stii cat mai multe secrete..., insa, nu poti afla absolut totul numai citind...
La un moment dat, intr-o oarecare lume (cu revolta), ajunsesem la nivelul cand poti produce pe orase full-uri de trupe sau de nave... Faceam parte dintr-o alianta si, in urma activitatii mele, Intemeietorul chiar ma responsabilizase cu organizarea actiunilor...
In mintea mea paranoica, nu era suficient sa trimit sprijin inaintea Navei de Colonizare la o secunda... imi propusesem sa pot face asta exact in secunda in care ajungea Nava... secunda zero, cum s-ar zice... Mi-am dorit atat de mult acest lucru, incat dupa nenumarate incercari si nopti pierdute l-am si realizat,... dar stupoare... orasul a fost pierdut... Atacul fericitului invingator era demn de cascadorii rasului, "balena" era insotita numai de trupe defensive (arcasi si luptatori cu sabia), bireme gramada si doar o singura Nava usoara. Am ajuns la concluzia ca atacul de cucerire are mai multa greutate decat un sprijin naval sau terestru care ajunge in aceeasi secunda...
Bineinteles, dezamagirea mea a fost fara frontiere si, de atunci, am ramas convins ca PERFECTIUNEA nu este pentru oameni... daca nu exista liberul arbitru si putina spontaneitate, viata nu se mai poate numi viata... programarea este pentru roboti...
Sper ca, in viitor, nu vom uita sa fim oameni...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nr. 13

Am intrat in joc in anul 2010, destul de timpuriu. Initial am inceput pe Alpha dar m-a obosit ritmul "melcesc" - viteza 1.
Prietenul meu, ardelean asezat, nu ducea grija, el era multumit...Eu bateam din pinteni disperata.
A doua zi am cercetat bine forumul si m-am prins ca salvarea ne va veni din viteza marita...asa ca am intrat amandoi pe Epsilon-viteza 3 daca nu gresesc.
Nu am lasat insa Alpha, ne-am dezvoltat si acolo. Si biiine am facut caci aici am avut parte de cea mai misto faza.
Intrasem in ochii unei tipe. Dura rau. Ma ameninta tot timpul: "vin la tine si te nenorocesc, te cuceresc, te distrug, te fac sa te lasi de joc, am facut nu stiu cati prasyiasi, nu stiu cate nave...vin acum..."...eu mai proasta, deja caraiam in fiecare seara ca vine aia si ma desfiinteaza. Chiar o credeam pt ca deja cucerise multa lume...
Cand stateam eu gata de lupta, trupe facute si ea si eu, ambele cu nervii in tavan, ma contacteaza individa:
"Ai noroc ca nu ajunge nicio nava la tine".
End of story...Alpha's glory ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7354

Guest
Nr. 14

Tin minte si acum primul meu atac de "cucerire"!! Eram la inceput, pe Alpha, si nu stiam mare lucru despre joc. Pricepusem ca trevuie sa cuceresti, dar nu stiam cum. Am asteptat cu drag momentul in care bonusul se incheia. Si, primul meu atac...cateva trupe, nu mare lucru.
Secundele se scurgeau, si eram nerabdator sa "preiau" orasul unui jucator amarat.
Cand.., primesc si raportul. E adevarat, il curatasem, dar spre surprinderea mea, nu-l cucerisem inca :)). Am reincarcat pagina de 10 ori in speranta ca servarul va arata in sfarsit, "noul" meu oras. Dar nimic...mare dezamagire. Apoi am invatat ca exista o nava de colonizare in academie. (aceasta e o simpla povestioara amuzanta... povestea mea e lunga)

Timpul trecuse, incepusem sa cunosc si eu persoane, si imi creeasem propria alianta. Totul era bine, pana cand, am primit 10 atacuri de la sorensen7 (vezi ca inca te mai tin minte :)) ). Nu stiu nici acum sigur, cum de scapam de atacurile lui. Eu dadeam mereu cu - Protectia Orasului - si ii intorceam mereu nava...(asta se intampla probabil, pentru ca nu avea puncte de cultura). Bucuros, mi-am gasit leacul. In gandul meu: " Asa o sa-l tin mereu, pana se satura", pana cand, cu tot cu protectie, nava intra. Nu aveam ce sa mai fac, el era de 100k, si eu 10k. Nici nu ma pricepeam prea bine.

Am ramas cu onoare: Am dat inceput nou inainte sa se termine asediul, si cucerirea mea nu a aparut pe nici un raport. Defapt el cucerise un oras fantoma, nu pe mine :D

Si de atunci, m-am dus in capatul celalt al lumii, ca sa nu mai dau de el (asa ma gandeam atunci), si am inceput sa ma dezvolt. De atunci, se spune ca gladiatoris nu a mai fost cucerit niciodata. Un singur jucator a mai incercat acum 2 saptamani, si aici i-a fost sfarsitul (cu dedicatie pentru leomaria77).

Legenda continua si acum!! Si povestea mea se scrie inca pe celelalte lumii.


Cateva lucruri pe care le apreciez la Grepolis:

Grepolis pentru mine nu a fost un joc de atacuri si cuceriri; el a fost un prilegiu sa-mi fac noi prieteni. Chiar si pe cei pe care ii cuceream, vorbeam cu ei, si incepeam o prietenie...
Nu am vrut sa supar pe nimeni, nu m-am certat cu nimeni, si buna dispozitie au fost mereu alaturi de mine, chiar si cand nu-mi mergea bine. Am respectat totii jucatorii, si ei la randul lor, m-au respectat cu mine.
Acum, si daca as vrea, nu ma pot lasa de Grepolis. Nu orasele mele ma tin, nici multe nu am, si nici nu ma intereseaza...pot sa raman si pe 0, si tot una imi este.
Comunicarea cu totii jucatorii, si imprietenirea cu ei, m-a dus la dependenta. Acum daca joc, joc pentru totii care au nevoie de mine, si ei joaca, pentru ca eu am nevoie de ei.

Cum poti sa ma faci sa dispar de pe Grepolis?

Vorbeste cu totii prietenii mei(cuceriri, degeaba, ca incepem iar), si spunele sa se lase subit de joc. Atunci ma voi lasa si eu!!

Succes!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nr. 15

Cand am inceput sa joc pe gamma si cand mi-am facut priteni un jucator care ma ajutat mult pe nume cobrasss acesta ma ajutat sa cuceresc un oras.In prima faza mi-a zis haide ma sa spionam orasul bine am zis eu am dat in ziua aia vreo 20 de spionaje impreuna cu prietenul meu in total 26000 de monede de argint si ne-a dat gres am stat sa-l spionam timp de 4 zile si n-am putu pana cand a zis ce naiba haide ma sa-l atacam orasul(orasul era fantoma) si dupa o gramada de atacuri l-am cucerit si avea in oras 70000 de monede de argint .A alta peripetie incerca unu sa ma atace si facea la mine vezi cate voi cuceri fraiere eu neavand armata de tip terestru am bagat nave si el ma atacat parca cu 400 de care si 500 de calareti,1000 de prastiasi si cu 40 de bireme cu 100 de usoare iar eu aveam in orasul ala 400 de bireme cand a vazut ca eu l-am batut incepea sa-mi zica ba te spun la admini ai hack nu ma pacalesti tu pe mine
eu:Crezi ce vrei,Apoi ma atacat cu 4000 de hopliti si cepea sa ma injure eu i-am blocat mesajele si miam facut nave de atac si i-am cucerit 3 orase. el avand 30 iar eu aveam doar 15in acea vreme=))le-am spus colegilor ca ma ataca iart ei imi spuneau vrei sa te ajutam iar eu nu nu vreu=)) si dupa ce le-am zis peripetia mea au ras in hohote=))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9516

Guest
Nr. 16

Am sa va povestesc cum am inceput sa joc grepolis pe o lume foarte plina de actiune..si ca orice poveste,
A fost o data ca niciodata, ca de n-ar fi nu s-ar mai povesti, un jucator numit Vasilica1. El juca pe lumea Pi si cand cucerise 3 orase de la un prieten...Acestea le-a cucerit intr-o zi, si in a 2-a zi cand a intrat sa vada CE a cucerit, a gasit 36 atacuri..Nu s-a speriat, nefiind incepator, si a cautat orasul atacat..cand s-a uitat mai bine, observa ca sunt toate atacurile pe un oras si date toate in acelasi minut. A incercat sa identifice nava, si a indentificat-o..A dat intelepciune, si avea 10 usoare 67 corabii cu trupe plus nava. A dat apoi o furtuna pe mare si a distrus 2 usoare din atacul cu nava..Apoi, acesta a observat dupa ca diferenta intre atacul de dinaintea navei si nava este ce 8 secunde..a incercat sa bage bireme in fata ei, dar nu a reusit decat 80..atacurile cresteau si nu stia ce sa mai faca..a rugat alianta sa trimita si ea bireme la secunda,in fata navei..si pana la urma orasul a fost salvat..Si asa se face treaba impreuna cu alianta! Toti pentru unul si unul pentru toti!
 
Ultima editare de un moderator:

aximar

Membru
Nr. 17

A fost o data o alinta "mamut", prima pe lume, care avea multe minuni iar din dusmaii lor 2 luptatori au pornit la drum spre una din minuni si au strabatut marile in lung si-n lat si au colonizat si spionat! Insa pe langa inactivii de pe insula era un Lord care se lauda cu pumnu'n piept ca este activ cu trupe multe si nici in 1000 de ani cat este el acolo minunea nu o vor cuceri! Dar vremurile se mai schimba si nu la departare unul din alianta "mamut" s-a suparat si de pe lume a plecat, atunci un luptator a spionat orasele de la minune si ca prin magie trupe de la minune au disparut, lasand in orasele inactivilor doar trupele facute de ei in oras! Atunci unul din luptatori s-a hotarat si-a pus la cale o cucerire pe un inactiv si nava el a dat. Dar ce sa faca cu Lordul cel activ atunci au realizat ca Lordul trebuie fentat. Au pus spionii sa ajunga chiar inainte si dupa atac, ca Lordul cel activ in rapoarte sa se piarda si luptatorii iscusiti au dat la spionaje, cu sutele, de l-au umplut pe Lord de rapoarte! Lordul prin mesaje se bucura ca in pesteri argint mult mai era! Si a atact exatc cu cat sa distruga full-ul de usoare din oras si inainte de bonus atacurile si cu nava au ajuns iar Lordul spionat nici nu a remarcat cand clopoteii au sunat! Dar inca nu s-a terminat ca sprijinul era la mari distanta si au asteptat si au sperat ca inactivul sa nu intre! Si noaptea toata a veghet ca langa nava ce a intrat doar 89 de bireme el a dat! Intru-n sfarsit zorii au adus orasul in posesia luptatorului si a aliantei lui! Lordul, suparat, luptatorul a felicitat si de pe lume a plecat!

Sfarsit!

Si asa, doar cu 89 de bireme sprijin, la momentul potrivit am cucerit eu orasul si am daramat minunea dusmana doar cu 2 atacuri si cateva sute de mii de arginti!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nr. 18

Cu mult timp in urma, un cautator de aventuri, un cautator de actiune si suspans, a descoperit lumea antica si jocul acesteia: Grepolisul. Se facea ca era o iarna geroasa, cum nu a mai fost, o vreme numai buna de stat langa gura sobei si de inceput aventurile lumii Delta. Aventurierul nostru a inceput calatoria sa in fascinanta lume la indemnul iubitei sale! Dar ea, iubita acestuia, l-a avertizat ca astfel de aventuri sunt complexe si pline de primejdii! Asadar omul nostru s-a documentat temeinic in timp ce facea primii pasi, a studiat tot ce era de studiat pentru a avea succes si pentru a nu intampina greutati mari; a intrebat in stanga si in dreapta, a facut calcule si presupuneri, totul pentru ca eficienta sa fie maxima. Eroul nostru era pregatit din absolut toate punctele de vedere pentru a se intrece cu oricine, oricand. Ba chiar, dupa ani de experienta, avea propria sa tactica: trimitea nava ce trebuia sa cucereasca orasele adversarilor cat mai putin insotita cu putinta, in sinea sa, in meticulozitatea sa, in caz ca se intampla ceva, sa nu aibe pierderi mari. A avut aventuri pe mai multe taramuri cu diferite metode de cucerire a adversarului. Numai ca pe unu a patit ceva ce l-a marcat si l-a facut sa se intrebe de maiestria sa: taramul lumii My. Acolo eroul nostru a angajat pentru prima data capitanul si unealta sa: planificatorul. S-a familiarizat cu aceasta, devenise expert…pana in acea zi: ziua in care a planificat atat de amanuntit si la secunda zeci de atacuri inainte de nava si zeci de sprijinuri dupa aceasta. Toate lansate perfect, totul a mers conform planului sau ingenios. Omul nostru avea obiceiul sa astepte sa vada de pe orasul de unde era lansata nava ce se intampla. A dat refresh in secunda cand stia ca nava trebuie sa intre. Si bucuros astepta sa vada sus la actiuni cat timp mai are cucerirea. Dar, in loc de cucerire ce vede? Niste nave intorcandu-se acasa. Furios, deschide rapoartele si se uita la cel de dinaintea navei! Orasul era gol, curat, lux in el!!! Cand se uita la cel cu nava, stupoare: cei 20 de viteji sabieri aruncati in lupta (dupa tactica spusa mai sus, cat mai putin la nava) erau zdrobiti de zidul 25 al aparatorului!!!
O actiune de toata frumusetea a fost sortita esecului de un amanunt pe cat de nesemnificativ, pe atat de important!!
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus