Opinii despre modificarea modului de cucerire

Ce parere aveti despre noul mod de cucerire ?

  • Imi place

    Voturi: 17 21,8%
  • Nu imi place

    Voturi: 50 64,1%
  • Nici o opinie

    Voturi: 11 14,1%

  • Total votanți
    78
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
etc...???

sa nu-mi spui ca va fi viteza 4,5,6

Nu va fi nici o viteza peste 3 in viitorul apropiat.

Intrebare : Pe forumul german Grepolis scrie ca sistemul se plica doar noilor lumi si dupa ce va fi imbunatatit se poate sa se aplice si pe vechile lumi. Se poate intampla acest lucru si pe .ro ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
1. nu am inteles prea bine..."Acum puteţi incita la revoltă. Răscoala va dura 12 ore."...Ori revolta ori rascoala va dura 12 ore??
2."Dupa ce revolta se va termina va dura o perioadă de furie pentru încă 12 ore"
Asta nu inseamna ca cucerirea va dura 24 ore? 12 ore de revolta + 12 ore de furie.
3.De ce ati mai facut chestionarul in care fiecare zicea daca este sau nu de acord cu noua metoda de cucerire daca nu ati tinut cont de asta cu toate ca majoritatea raspunsurilor au fost negative ? Sau asta nu tine de voi ci de cei din germania?
Multam ;)
 

DeletedUser

Guest
1. nu am inteles prea bine..."Acum puteţi incita la revoltă. Răscoala va dura 12 ore."...Ori revolta ori rascoala va dura 12 ore??
2."Dupa ce revolta se va termina va dura o perioadă de furie pentru încă 12 ore"
Asta nu inseamna ca cucerirea va dura 24 ore? 12 ore de revolta + 12 ore de furie.
3.De ce ati mai facut chestionarul in care fiecare zicea daca este sau nu de acord cu noua metoda de cucerire daca nu ati tinut cont de asta cu toate ca majoritatea raspunsurilor au fost negative ? Sau asta nu tine de voi ci de cei din germania?
Multam ;)

1. Revoltă şi răscoală definesc acelaşi termen.
2. Exact, cucerirea va dura 24 ore.
3. Nu pot sa-ţi răspund la acestă întrebare
 
Ultima editare de un moderator:

Nihilius

Membru activ
De ce s-a facut acest poll

Pollul a fost facut pentru a se cunoaste opinia jucatorilor romani legata de noul sistem. Am vazut si pe alte servere discutii legate de acesta, opinii, am considerat necesar sa avem asta si aici. Ca sa sustii ceva legat de joc trebuie sa stii si opinia jucatorilor. Pana acum feed-backul a fost unul general negativ , sa vedem ce va face si Inno Games.
 

DeletedUser245

Guest
Sincer este greu sa ma pronunt vizavi de acest sistem. S-ar putea sa fie mai avantajos pt. mine ca jucator ofensiv, greu de spus pana nu il testez. De aceea am votat "nici o parere"
Totusi intrebari :
1- Daca nava de colonizare (impreuna cu tot tacamul de trupe si nave de atac) ajunge in timpul revoltei si nu a furiei, se pierde sau se intoarce inapoi fara sa ia polisul.
2- Exista dezavantaj pentru aparator in clipa in care in polisul lui incepe revolta ? Poate da comenzi si are controlul polisului la fel ca inainte de revolta ?
 

DeletedUser

Guest
Ce se intampla in cazul in care eu atac, castig batalia navala si perioada de furie incepe, dar altcineva trimite nava de colonizare?
 

DeletedUser

Guest
varza noul mod de cucerire.... era mai bun cel de dinainte...............
 

DeletedUser

Guest
scoate-ti nava de colonizare si va fi toata lumea fericita(eu) :p.. ceva la modul.. sa poti cucerii satele pe insula ta fara nava si pe alte insule sa se faca cu nava.. :rolleyes:...

si on topic .. pa' ce ca este destul de incet jocul mai bagam si alte chestii sa il incetinim ..
 

DeletedUser

Guest
Dimpotrivă.Nu mi se pare deloc o încetinire.Poți lua (cuceri..că despre asta vorbim..de cucerire și nu de colonizări) ,deci poți lua un polis în 12 h+ 1 s.( pe servere cu viteza 1).
Adică..imediat la 1 s după revoltă,în prima secundă de furie poți avea polisul.
Calculezi trimiterea navei de colonizare astfel încât să ajungă fix la 1 s. după terminarea răscoalei și..voila.În loc de a sta 24 de ore cu nava de colonizare expusă în polisul pe care dorești să îl cucerești..cucerirea se face instant. :)

@ vectoras.
Polisul îi va aparține proprietarului navei de colonizare.
Dacă ai jucat triburile..există o similitudine.Tu ești în situația de a da spargerea/spargerile,dar vine altcineva cu nobilul (nava de colonizare,în acest caz) și ia satul.La fel și aici.
 

DeletedUser

Guest
nu imi place

vechiul sistem imi pare mai logic,chiar mi-a placut mult comparativ cu cel de pe triburi(unde trebuie sa vina unu de os regesc sa le explice moartea caprioarei la sateni) dar sa nu deviez

cum spuneam sistemul actual suna bine dpdv logic:au venit agresorii,au ocupat orasul si il tin ocupat pana se instituie noua conducere etc..(si este matrasita cea veche)timp in care cuceritorul este vulnerabil la atacuri

ce as fi adaugat la actualul sistem ar fi fost posibilitatea celui aflat sub asediu sa mai cheme taranii la lupta din cand in cand pana la terminarea cuceriri(asta ar fi adus un plus de suspans si dramatism :D )
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Garda - o mare pacoste in cazul noilor reguli

S-a gandit cineva ca in cele 12 ore, 12 ore si ceva cat va dura cucerirea, aparatorul va putea activa de cel putin 4 ori garda cu pierderi materiale nule, in timp ce atacatorul va suferi pierderi importante atat in trupe cat si materiale, ca urmare a acestei actiuni?
Trupele pierdute de atacator vor necesita un timp de refacere mult mai mare decat refacerea garzii la care trebuie adaugate timpul de transport la tinta si cheltuielile materiale.
Si pana acum "refacerea prin miracol" a garzii dupa 3 ore crea o mare inechitate in balanta atacator / aparator, dar dupa initierea cuceririi, garda nu mai putea fi convocata. Cu noile reguli devine o pacoste si mai mare.
Pentru o posibila rezolvare cititi va rog si postarea mea cu titlul "Desfasurarea luptelor - pierderi" tot de la "Discutii noi - Propuneri"
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Urat noul sistem , cat este revolta aia timp de 12 ore si de abia dupa sa trimitem nava de colonizare , are timp aparatorul sa ceara sprijin cat mai mult deci e un DEZAVANTAJ pentru atacatori.
 

DeletedUser

Guest
vectoras a spus:
Ce se intampla in cazul in care eu atac, castig batalia navala si perioada de furie incepe, dar altcineva trimite nava de colonizare?

Si eu sunt tare curios...
 

DeletedUser

Guest
@ vectoras.
Polisul îi va aparține proprietarului navei de colonizare.
Dacă ai jucat triburile..există o similitudine.Tu ești în situația de a da spargerea/spargerile,dar vine altcineva cu nobilul (nava de colonizare,în acest caz) și ia satul.La fel și aici.

Notă

Nu scrie pe nicăieri în mod oficial acest lucru..nicăieri prin Wiki.Dar așa ar fi logic să fie.
 

DeletedUser

Guest
Dark,daca se va proceda astfel,ca si la Triburile,ar fi total nedrept.X munceste sa sparga trupele din oras si Y ia orasul...
 

DeletedUser

Guest
Peiii..gândește te rog și din celălalt punct de vedere..al jumătății pline a paharului :
Se poate colabora între jucătorii aceleiași alianțe..sau între vecini,la mica înțelegere.Unul curăță..altul cucerește.
Repet..nu scrie pe nicăieri despre acest aspect.Este doar opinia mea că așa ar decurge lucrurile.Mie unul așa mi s-ar părea să fie logic.Nu știu..să așteptăm o opinie avizată din partea unui admin sau moderator.
 

DeletedUser

Guest
nu ar fi chiar nedrept ci ar fi logic sa fie asa chiar daca poate fi considerat un alt dezavantaj al acestui mod de cucerire

de fapt daca e asa mie imi convine si sunt pro pentru acest nou mod de cucerire. de ce? daca joci in echipa poti cuceri mai repede polisul ;)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus