Nume si BB-Code insula (partial implementata incepand cu 2.03)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Detalii privind implementarea:
  • Fiecare insula are alocat un numar.
  • A fost implementat un nou cod BB de forma [island]numar insula[/island]
  • Numele (numarul) insulei nu poate fi schimbat.
  • Aceste functii sunt disponibile incepand cu versiunea 2.03.


Salutare prieteni :) .

Eu propun urmatoarea chestie.

Idee Generala: Sa putem sa dam nume insulelor pe care avem orase.

Desfasurarea Idei:

Numele unei insule poate fi dat doar de jucatorul cu cele mai multe puncte pe aceea insula.

De exemplu: Daca Ion are 2 orase pe o insula si fiecare oras are 10000 puncte ( deci 20000 puncte pe insula), iar Vlad are 3 orase pe aceeasi insula cu Ion, dar fiecare oras are 5000 de puncte(deci 15000 puncte pe insula), cel care va da numele insulei va fi Ion.

De asemenea, daca aceasta idee se va implementa, propun un clasament pe insule, unde va fi trecut numele insulei + coordonatale sale + jucatorul + numarul de puncte pe insula+ alianta din care face parte.

Daca prima ideea ( cea cu datul de nume unei insule) se va implementa, mai propun sa se faca si un cod bb pentru a putea localiza insula.

Utilitatile propunerii(lor):
  1. Creste orgoliul, mandria si buna dispozitie a jucatorului cand vede ca el domina insula in mod evident, astfel posibilitatea de a parasi jocul fiind mult mai mic.
  2. Localizarea mult mai usoara a oraselor/insulelor.
  3. Marirea numarului de batalii pe insula pentru a "cuceri" insula.

Va multumesc,
Mihai03
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu ar avea legatura cu progresul serverului...dar oricum sunt Contra...daca insulele ar avea nume ar trebui sa fie dat de la deschiderea serverului si sa nu mai poata sa fie schimbat

____________________________________
(SW)Daca vin spre tine din spate, pazeste-ti spatele!(SW) (P)Dar daca vin spre tine din fata, sa nu ai sperante prea mari!
(P)
 

DeletedUser

Guest
Ar fi frumos să se implementeze şi pe versiunea 1.xx şmecheria cu BB-Code la insule, cum e pe Kappa.
 

DeletedUser

Guest
Salutare prieteni :) .

Eu propun urmatoarea chestie.

Idee Generala: Sa putem sa dam nume insulelor pe care avem orase.

Desfasurarea Idei:

Numele unei insule poate fi dat doar de jucatorul cu cele mai multe puncte pe aceea insula.

De exemplu: Daca Ion are 2 orase pe o insula si fiecare oras are 10000 puncte ( deci 20000 puncte pe insula), iar Vlad are 3 orase pe aceeasi insula cu Ion, dar fiecare oras are 5000 de puncte(deci 15000 puncte pe insula), cel care va da numele insulei va fi Ion.

De asemenea, daca aceasta idee se va implementa, propun un clasament pe insule, unde va fi trecut numele insulei + coordonatale sale + jucatorul + numarul de puncte pe insula+ alianta din care face parte.

Daca prima ideea ( cea cu datul de nume unei insule) se va implementa, mai propun sa se faca si un cod bb pentru a putea localiza insula.

Utilitatile propunerii(lor):
  1. Creste orgoliul, mandria si buna dispozitie a jucatorului cand vede ca el domina insula in mod evident, astfel posibilitatea de a parasi jocul fiind mult mai mic.
  2. Localizarea mult mai usoara a oraselor/insulelor.
  3. Marirea numarului de batalii pe insula pentru a "cuceri" insula.

Va multumesc,
Mihai03

Din pacate nu se poate realiza,caci tu ai vedea insula cumva si altul altcumva.Astfel s-ar provoca un dezastru total,jucatorii cu multe orase stiu ce spun.
 

DeletedUser6135

Guest
eiffel cum adica ar vedea-o altcumva ??? e acelasi nume doar ca cel mai mare de pe insula il stabileste nu inteleg detaliaza putin :D
 

DeletedUser

Guest
Din pacate nu se poate realiza,caci tu ai vedea insula cumva si altul altcumva.Astfel s-ar provoca un dezastru total,jucatorii cu multe orase stiu ce spun.

Eiffler spui prostii :). Toata lumea ar vedea la fel insula! Singura diferenta e ca jucatorul dominant ii da numele. atata tot

@Tadeus SCV
Nu ar avea legatura cu progresul serverului...dar oricum sunt Contra...daca insulele ar avea nume ar trebui sa fie dat de la deschiderea serverului si sa nu mai poata sa fie schimbat

si cam ce nume ai vrea tu sa le fie date la inceput de server? sunt o multime de insule ce nume le poti da ? 1 2 3 4 5 ? :)) fi serios ce spui tu nu are nici o logica.


Acum mi am adus aminte ca o chestie similara este si pe the-west, dar acolo se denumesc patratelele. Deci ar fi la fel si aici insa cu insulele. nu vad nimic gresit sau complicat, din contra.
 

DeletedUser

Guest
Salutare prieteni :) .

Eu propun urmatoarea chestie.

Idee Generala: Sa putem sa dam nume insulelor pe care avem orase.

Desfasurarea Idei:

Numele unei insule poate fi dat doar de jucatorul cu cele mai multe puncte pe aceea insula.

De exemplu: Daca Ion are 2 orase pe o insula si fiecare oras are 10000 puncte ( deci 20000 puncte pe insula), iar Vlad are 3 orase pe aceeasi insula cu Ion, dar fiecare oras are 5000 de puncte(deci 15000 puncte pe insula), cel care va da numele insulei va fi Ion.

De asemenea, daca aceasta idee se va implementa, propun un clasament pe insule, unde va fi trecut numele insulei + coordonatale sale + jucatorul + numarul de puncte pe insula+ alianta din care face parte.

Daca prima ideea ( cea cu datul de nume unei insule) se va implementa, mai propun sa se faca si un cod bb pentru a putea localiza insula.

Utilitatile propunerii(lor):
  1. Creste orgoliul, mandria si buna dispozitie a jucatorului cand vede ca el domina insula in mod evident, astfel posibilitatea de a parasi jocul fiind mult mai mic.
  2. Localizarea mult mai usoara a oraselor/insulelor.
  3. Marirea numarului de batalii pe insula pentru a "cuceri" insula.

Va multumesc,
Mihai03


Pro cu numele insulei , dar contra pentru clasamentul insulelor !!!
 

DeletedUser

Guest
Eiffler spui prostii :). Toata lumea ar vedea la fel insula! Singura diferenta e ca jucatorul dominant ii da numele. atata tot

Spun prostii?Daca tu numesti insula si o numeste si altul,ultimul nume va fi pus.Astfel va veti bate pe numele insulei.
Cat despre clasamentul insulelor nu este un lucru serios,nu ar trebui implementat.
 

DeletedUser6135

Guest
eiffel, tata citeste tot ce a scris DOAR CEL MAI MARE NUMESTE INSULA nu toti :)
 

DeletedUser

Guest
Spun prostii?Daca tu numesti insula si o numeste si altul,ultimul nume va fi pus.Astfel va veti bate pe numele insulei.
Cat despre clasamentul insulelor nu este un lucru serios,nu ar trebui implementat.

Din ceea ce spui, rezultă o mai mare competivitate, deci mai multă activitate pentru jucători. Ceea ce a punctat și creatorul ideii. Deși nu-s susținător al ideii, pentru că pe mine nu m-ar influența numele insulei, cu siguranță prin această postare dovedești că ideea poate da naștere la multe lucruri bune.
 

DeletedUser

Guest
@Tadeus SCV

si cam ce nume ai vrea tu sa le fie date la inceput de server? sunt o multime de insule ce nume le poti da ? 1 2 3 4 5 ? :)) fi serios ce spui tu nu are nici o logica.


Acum mi am adus aminte ca o chestie similara este si pe the-west, dar acolo se denumesc patratelele. Deci ar fi la fel si aici insa cu insulele. nu vad nimic gresit sau complicat, din contra.

Or si multe insule dar fiecare insula (inafara de cele pe care exista doar spatii de colonizre) are care 8 sate de tarani...si alea au primit fiecare care un nume...Daca se poate pune nume la toate alea se poate pune nume si la toate insulele - ARE LOGICA
Inca ceva...ce se intampla daca pe o insula toate spatiile pe care pot sa fie orase sunt ocupate, toate orasele sunt la maxim, fiecare jucator are acelasi numar de puncte si sunt in aceeasi alianta sau au pact, deci nu se ataca unul pe altul...cine stabileste numele atunci?

__________________________________________
(SW)Daca vin spre tine din spate, pazeste-ti spatele!(SW) (P)Dar daca vin spre tine din fata, sa nu ai sperante prea mari! (P)
 

DeletedUser

Guest
Chestia asta e inspirata de pe IKAR*AM ( scz de publicitate ) unde am si eu cont ... acolo insulele sunt numite de admini si sunt asezate in ordine alfabetica

73bc629efe0b4a6185c658a8b01e3488_zps08245749.png
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Spun prostii?Daca tu numesti insula si o numeste si altul,ultimul nume va fi pus.Astfel va veti bate pe numele insulei.
Cat despre clasamentul insulelor nu este un lucru serios,nu ar trebui implementat.

Nu ai citit!!!1
CITESTE TOT !!

Daca tu ai cele mai multe puncte pe insula ta, altul nu are cum sa ii deie alt nume!! tu intelegi ce am scris? E ca si cum ti ai numi alianta ca si intemeietor.
Clasamentul marilor este un lucru serios? e doar o chestie informativa + iti arata cat de tare esti pe marea ta, la fel ar fi si cel al insulelor
 

DeletedUser

Guest
Inca ceva...ce se intampla daca pe o insula toate spatiile pe care pot sa fie orase sunt ocupate, toate orasele sunt la maxim, fiecare jucator are acelasi numar de puncte si sunt in aceeasi alianta sau au pact, deci nu se ataca unul pe altul...cine stabileste numele atunci?

__________________________________________
(SW)Daca vin spre tine din spate, pazeste-ti spatele!(SW) (P)Dar daca vin spre tine din fata, sa nu ai sperante prea mari! (P)

Off : Tadeus , nu trebuie sa-ti pui " SEMNATURA " la fiecare post .. o poti face din panou :).

On : Buna intrebare Tadeus .. Chiar si eu vreau sa stiu raspunsul :D .
On 2 : Sunt PRO .
 

DeletedUser

Guest
Chestia asta e inspirata de pe IKAR*AM ( scz de publicitate ) unde am si eu cont ... acolo insulele sunt numite de admini si sunt asezate in ordine alfabetica


nu e :) crede -ma . nu joc ikariam ... chestia asta mi a venit in cap pentru ca sunt un tip posesiv si mi ar place ca o insula sa ii pot da eu numele . dupa aceea mi am adus aminte ca la the west este ceva similar.

Or si multe insule dar fiecare insula (inafara de cele pe care exista doar spatii de colonizre) are care 8 sate de tarani...si alea au primit fiecare care un nume...Daca se poate pune nume la toate alea se poate pune nume si la toate insulele - ARE LOGICA
Inca ceva...ce se intampla daca pe o insula toate spatiile pe care pot sa fie orase sunt ocupate, toate orasele sunt la maxim, fiecare jucator are acelasi numar de puncte si sunt in aceeasi alianta sau au pact, deci nu se ataca unul pe altul...cine stabileste numele atunci

cam mica posiilitatea nu ? daca se intampla asa atunci putem lua in considerare altceva. daca sunt mai multi jucatori din aceeasi alianta pe insula care ai spus-o tu unde toate orasele au maxim si insula e plina, atunci jucatori din alianta dominanta pe insula vor pune un nume de comun acord...

daca incepi si spui acuma ca si aici daca nr de jucatori cu orase pe insula din aliante diferite sunt egali ca numar atunci... deja e prea vrajeala .

datu numelui la insule de la incepul serverului e ILOGIC! nu are nici o noima. cum am mai spus ce nume sa ii deie? si cine isi pierde atata timp dintre creatori jocului?
 

DeletedUser

Guest
OFF: Dacă se întâmplă ca doi jucători din aceaşi alianţă să aibe acelaşi număr de oraşe şi puncte pe aceaşi insulă pune numele cel care are mai multe favoruri de la Zeus (fulger?!). :D

ON: În situaţia de mai sus, probabil, ar pune numele cel care are mai multe puncte în general. Iar probabilitatea să aibe acelaşi număr de puncte şi la clasamentul general şi la cel de pe insulă e aproape nul, dar, totuşi poate interveni şi clasamentul celor mai buni luptători. :)
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus