Minunile Lumii Epsilon

  • Autor subiect DeletedUser5719
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Am văzut că mă cunoști din moment ce mi te adresezi...O singură întrebare am la tine ca să putem continua discuția...Cine ești tu??

te cunosc datorita spamului pe care il faceai. in vremea in care eu jucam tu cereai mila si trupe de la dusmani. erai micut, micut. o sa ma gasesti pe grepostats. vezi acolo. nu ma mai obosesc......
si nu avem ce sa continuam. eu n-am ce sa discut cu tine. eu doar am facut precizarile ce se impuneau deoarece tot ce postezi tu e plin de neadevar. am mai spus, tu te bati cu pumnul in piept pe aceasta lume cand nu mai joaca nimeni important pe ea. o "discutie" adevarata poate avea loc doar pe o lume a eroilor noua nu pe una inchisa de mult
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7851

Guest
tu te bati cu pumnul in piept pe aceasta lume cand nu mai joaca nimeni important pe ea
Nu e cazul să clasifici jucătorii rămași. Oricine este important. Nu toți suntem de top, unii ”ne folosim” de grepolis pentru a lega prietenii, a ne relaxa sau pur și simplu suntem ”dependenți”
 

DeletedUser

Guest
Nu e cazul să clasifici jucătorii rămași. Oricine este important. Nu toți suntem de top, unii ”ne folosim” de grepolis pentru a lega prietenii, a ne relaxa sau pur și simplu suntem ”dependenți”

Si cati au mai ramas? eu cred ca e relevant asta. pe o lume inchisa la inregistrare in care nimeni nu mai lupta cu nimeni si majoritatea jucatorilor si spun aici jucatorilor, nu "pritenilor" si "prieteniilor" au renuntat demult. eu discutam aici despre joc nu despre feisbuc. desigur ca daca ne referim si la asta oricine e important , totusi atunci cand se ajunge sub 300 de jucatori feisbucul nu prea mai e important si urmeaza inchiderea, sau ma rog asa era odata o regula..... evident ca oricine e important, si cel cu 175 puncte si cel cu 200 de orase care baga premium se se imbogatesc nemtii totusi, daca ramaneti doar cu cei de 175 puncte s-ar putea sa va schimbati aceasta opinie....
 

DeletedUser

Guest
Nu e vina lor,a moderatorilor sau a adminilor,Doru.
Ca multi dintre noi au decis sa renunte din diferite motive,poate din cauza rutinei,poate din cauza lipsei timpului liber,poate in urma renuntarii multor dintre cunoscutii cu care fiecare a inceput jocul si se trezesc fara suport,prieteni ,cunoscuti.
Au renuntat din varii motive,unii indeplinindu-si targetul pe joc,unii incoltiti si multi scarbiti de multitudinea de mizerii ce au loc,si sper ca asemenea probleme sa nu fie si pe alte lumi
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Mai oameni! De top sau mai putin (nu am spus eu, au spus-o altii).
TREBUIE sa recunosc ca doru (salut) a pus, cu sau fara voia lui, punctul pe I si personal ii sustin punctul de vedere. Ma refer strict la conjunctura jocului si adica: dintr-o strategie economica de nici 2 lei (veti vedea care e faza cu leii...) construim tractorase si motorase precum: nave usoare, care, prastii si cai si...luptam!. Va aduceti aminte (voi baietii) de luptele cu cowboy din anul I la gradinita? O noua piese cu aceeasi actori doar! aaaaa mai si socializam acum! o faceam si atunci, la alt nivel doar. si doar daca te pasioneaza socializarea nu-ti deschizi cont la Grepolis, nu?!

1) Punctul pe I: Lumea e inchisa!(?) Pune in cusca 2 lei sa se lupte si se vor lupta. Mult timp. Daca insa sunt 3 lei in cusca, atunci va aparea tradarea apriori. Sapiens? Hai pardon. Daca cusca ramane inchisa pentru 5 lei (ma refer la animale si nu la valuta!) se vor devora si trada reciproc pana isi vor uri pana si cusca in care stau. Asta sa ne fie rutina? Hai pardon! Si cu siguranta cand leul are 175 de puncte gandeste si simte altfel. Si cu siguranta se va linge pe bot cu (abia acum putem vorbi despre acest cuvant) mizeria de cusca. De ce mai multe custi?! STOP, sa ne oprim aici, pentru ca altfel simt ca ne vom depasim conditia de sclav pe plantatie. De ce e cusca inchisa? Ia ganditi-va ce camera din casa sau apartamentul dumneavoastra se pastreaza inchisa? Stop la analiza si continuam...

2) Vina jocului lumii epsilon o poarta toti care au treaba cu si pe aceasta lume!
Toti care sufla pe aici. Sau au suflat. Si te asigur domnule Bubulica1 ca am dovezi imbatabile in care vis-a-vis de crearea unei mizerii asa cum spui matale si eu doar te citez au fost implicati si niste domni administratori (sau fosti, habar nu am si nici nu ma intereseaza aspectul). Nu am voie sa discutam despre ele, sa postam dara-mi-te cuvincioasele noastre discutii purtate impreuna si sa ne luminam! Si...oricum nu se face asa ceva, c`aci nu suntem la balci. Si rog sa iertati parerea individuala...insa ea sta in picioare ca un bun contraexemplu! anyplace, anywhere...in alta ordine de idei pace voua si respect, pofta buna la sarmale...si cand ne-o fi mai rau
asa sa ne fie...si...vant bun din pupa...etc (cred ca s-a prins ideea)

Sa fie asta Reteta!?: pui director economic un economist..buuun...pui director comercial un om de la marketing...buuun...pui director tehnic un inginer....buun...si buna va va fi ciorba de pui. Puneti si administrator pe unul care a jucat Grepolis 2 ani, a fost de top si apoi a renuntat la cont din "varii" motive. Si pe ala sa-l puneti administrator sef! dupa un scurt test psihiatric evident! :) Si de ce ma rog? Pentru ca avantajul experientei (de joc) e singura lui aparare de bun simt intre atatea sentimente de altruism, egalitate, fraternitate si umanitate ce ne inconjoara. Cum sa nu ametesti si sa calci stramb?!?! Ziceti si voi acum! na. e totul atat de uman ..ca ne doare! precum lenea.

Puneti in balanta trairile unui jucator de milioane de puncte (de top) si unul caruia i-au ramas doar 175pct (pa pa top)?!De ce nu punem in balanta valoarea cumulata a premiului intins pe perioada de 1.5 ani cu diploma de castigator al lumii (nu trageti in pianist) sau a premiului "no 1 in lume" (puteti sa trageti acum)? Avem voie? Este permis? Carcotiti ca ar fi zgarcenie?! :) Pentru ca Toate de mai sus sunt asumate voluntar identic! Nu trebuie sa pareti suprinsi, exista jocuri unde iti cumperi chiar si distinctiile! Nu fac lobby inno dar asta ar mai lipsi, ca in rest le avem pe toate.

Motive? Pai fara poezie viata e pustiu...iauzi:
"Am jucat sa ajung pe locul 1 si ma retrag" Ba!MA LASI!
"Am luat diploma si acum ma retrag" Ba MA LASI!
"Am facut 100 de orase si ma retrag la 100" Ba MA LASI!
"S-a speriat si a dat inceput nou" Ba MA LASI!
"Am avut o strategie mai tare decat tine si te-am umilit" Ba!MA LASI!
"I-am cucerit 5 orase si a renuntat ca o gaina"Ba!MA LASI!
"Nu suporta infrangerea si a renuntat"Ba!MA LASI!
etc
Nu e decat Propaganda corului din spate! Comenteaza cineva?! Nimeni. Doara suntem in top intr-o alianta de top si suntem pe val! ataaaat deci! Mucles si Respect.
Subliniez ca nu aducem critica acririi strugurilor referitor la top dar de el insa depinde glasul ratiunii of the Midlle Earth de astazi si nu criticam efectul ci doar analizam cauza. Si cauza merita! Apoi, pac, te vezi intrand in randul celor de rand. Ultimul rand. 175pct. no more, no less. Si gata si cu propaganda! pentru ca substanta e deja lipsita de importanta! more or less. Sigur! Mai e capitolul relaxare, capitolul prietenii, avem si prietenii de azi tradatorii de maine...ce mai, un joc reusit! nu degeaba no. 1 in 2012.

Fireste dara ca cel mai important este razboiul pe care il poarta fiecare in inima si il comemoreaza. Poa` sa zica fiecare (admin sau jucator) ce-o vrea! Si razboiul de azi va fi comemorat maine. Norocos e cel care chiar ajunge pe val. Si atunci insa, ce e val, ca valul trece...

In speranta ca o leaca de alegorie nu strica in deja bogatul paradis al parerilor dumneavoastra,
Va contrasalut.

un PS scurt: incercati domnia voastra sa bagati intr-o cusca un leu (animalu`) care a mai fost intr-una! Poate cel mult 2 lei. Deodata si prieteni. Dar cand intra si al treilea????? mmm? ................Si zau ashe se moare de foame daca ai punguta cu 2 lei, chiar si in Germania!
E buna rima?
Ist sehr gut.
 

DeletedUser

Guest
din punctul meu de vedere e cel mai bun comentariu care l-am citit pe toate forumurile grepolis. te felicit flor-in-el. nu ca ai avea nevoie de felicitarile mele dar macar asa. domnii admini ar trebui sa mediteze la acest comentariu inainte de a mai da raspunsuri mai mult sau mai putin ...........nu o sa le cataloghez ca o sa-mi se reproseze ca nu sunt in masura. apropo, nu mai exista nici acel 175 de puncte :)).

salutare florine.sa stii ca mi-ar face placere , sincer , sa discutam intr-un cadru mai restrans despre grepolis, admini, tradari si feisbuc :)))
 

DeletedUser

Guest
Florine ,tre sa recunosc ca la PS m-ai pierdut :(
si nu pot realiza "chestiunea " expusa de tine ,(tre' sa recunosc ca mai mult dect voalat) deoarece nu stiu cine este acel 175p pct de care Doru spune ca acum nu mai exista!!
 

DeletedUser

Guest
Danke Dorule. Means a lot to me.

Bubulica1 (am vazut ca ne tutuim), PS-ul se doreste a fi expresia alegorica a obtinerii finantarii si racolarii de carne proaspata in sistem. E dificil sa bagi un leu intr-o cusca dupa ce l-ai tinut de foame intr-alta, mai concret, dupa ce ii intinzi un regulament de alimentatie zilnica si nu il respecti, va urma o scadere a apetitului culinar al leului, nu te mai recunoaste de stapan, te musca si, unde mai pui, ca-ti face si cusca praf. Si fara lei la circ nu se poate! Deci, stapanul inchide cusca, o acopera ca pe colivia unui papagal si pune alte custi cu mancare in ea pentru noii leuti inocenti. Poetica, sau nu, a fost si trimiterea alegorica la Scufita Rosie, in semn totusi de solidaritate asupra sistemului economic care te provoaca sa gasesti noi solutii pentru a obtine profit. Scopul scuza....Acum sa stam sa analizam economic realist alegoria vis-a-vis de inchiderea lumilor din joc, deschiderea de noi lumi, ce se intampla cu jucatorii care au renuntat si de ce mai ales. Nu trebuie sa intoarcem mofturosi capul, pentru ca asta e sistemul si fiecare dintre noi il pune in practica sau trebuie sa-l puna in practica pentru a se consolida in economia de piata, si-asa destul de crizata. Deci nu dam cu piatra! Dam cu vorba doar. Si asta e. O declaram normalitate pentru a ne linisti somnul. Sigur, poti vedea lucrurile si altfel, depinde insa de unde privesti (sau ce primesti in schimb). Sa-i zicem eseu paralel si amabil selectionat conform click-ului Agreed Terms and conditions of game si alea alea.

Daca nu stii ce-i acel 175pct, cum as putea face eu cronica plastica despre un tablou inca neprivit de ochii tai? Trebuie sa joci vr`un an jumate, zi si noapte, premiu permanent, intemeiezi aliante, te zbati pentru ea, te zbati pentru oamenii din ea, pentru coechipierii tai, le acorzi incredere si unii iti rasplatesc cu aceeasi moneda, se leaga prietenii, altii insa te vor manca pe la spate, se vor "transfera" in alte aliante, te vor jigni si te vor trada pe ascuns (unii si pe fata ca ii descoperi la un moment dat), iti zice ca esti aliatul lor dar te ataca la 7.05 dimineata pe orasele vitale al aliantei tale, cercetezi sistemul si gasesti o hiba, pui intrebari, primesti raspuns autorizat, purcezi intr-o strategie, dupa 3 luni primesti alt raspuns autorizat cu scuzele de rigoare care il anuleaza pe primul, mucles ca asa e sistemul, primesti indecentze de la jucatori care joaca linistit si isi vad domle de treaba iara tu cand bati obrazul in scris unui jucator, esti raportat, incarcerat, pedepsit sa stai sa te uiti (adica nu oricum, cala gradinita anul I) si sa vezi cum ti se cuceresc orasele fara ca tu sa poti face ceva (aici te simti stapanul lumii pe Titanic cu icebergu`n fata, cu colacul de salvare in dintii stransi urland in gura mare ajutor), dupa ceva timp realizezi ca tu nu te joci de fapt, nu te relaxezi, nu socializezi, nu faci strategii de joc, nu joci, esti doar parte din jocul LOR...ai vazut The WALL? Trebuie sa-l vezi!. Intr-o lehamite (sau alte varii motive cum spuneai) dar impacat ca ai gasit totusi alti lei prieteni, te lasi de circ. Click. si iar click si din 180, 200, 250 or 300 de orase, mi te vezi cu 1 de 175 de puncte dupa ce treci prin sistemul care te intreaba de zece ori daca chiar asta iti doresti (am senzatia ca Bill Gates ne guverneaza pe toti cumva :)). Apoi te relaxezi, socializezi si te gandesti cum te trezeai la 3 noaptea sa trimiti atacuri sa intre dimineata la secunda dupa ora 7 am sau cum trimiteai 25 k resurse pe minunatele minunatii la care lucrai (erai in top nene si trebuie sa demonstrezi de ce esti acolo, nu?!) pe care dupa nici 6 luni le luam in deradere toti jucatorii si nu numai (atention ici!). Si ca sa incheiem intr-o nota confortabila toate de mai sus nici nu nu se compara cu momentul unic in care prietenul sau prietenii tai din joc TE AJUTA si sunt ALATURI DE TINE. In acel unic moment = JOCI!

Si cu regret te anunt ca tot nu stii ce e ala 175 pct, trebuie sa TRAIESTI si nu sa citesti!
Regret idem daca ecoul va produce crapaturi boltei cerebrale instelate ale unora. Jucatori sau nu. Pun pret pe zambetul sau grimasa acestora, dar mai mult pret pun daca am reusit sa expun si "chestiunea" PS-ului catre domnia ta.

Deci
se vede clar ca nu fac decat sa recomand tuturor acest joc si, asa cum am mai spus, merita no. 1 in top homo sapiens online games (altfel ce as mai cauta pe aici, nu?zau asa)
Cu prisosinta.
Si respect,
Al dumneavoastra

PS (inevitabil) Difera mult daca valul trece pentru ca vrei tu si nu pentru ca asa au hotarat altii. Spre intelegere, una e sa dai de pamant tu insuti cu imperiul propriu si alta e sa dea altii. Jucatori sau nu. Indiferent. Very Important pentru cultura noastra generala si bunul mers al lucrurilor... interioare.
:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
as adauga eu ceva la tot ce a spus florinel mai sus. in momentul in care , dupa ce ai jucat apropape 2 ani premium cu aproape 200 de orase , dai inceput nou si ramai la 175 pct (cazul meu) devii cel mai relaxat si linistit om. singura amaraciune e ca se trezeste cate un responsabil de tot ce se intampla pe aici care a jucat mai mult sau mai putin grepolis si care vine si-ti analizeaza fiecare cuvant si-ti spune ce e bine si ce nu. dar nimic nu mai conteaza deoarece tot ce mi-am propus pe epsilon am atins. fir intins tuturor elitelor ramase pe aceasta lume :)
 

DeletedUser

Guest
PS-ul se doreste a fi expresia alegorica a obtinerii finantarii si racolarii de carne proaspata in sistem.
e de asteptat atat timp cat jocul e o afacere ,marketingul functioneaza sau trebuie sa functioneze la nemti....e clar.intelesemem cat de cat PS-ul,dar nu am vrut sa-l interpretez ,exista posibilitatea sa raspund ceva intr-un mod eronat!!
Daca nu stii ce-i acel 175pct, cum as putea face eu cronica plastica despre un tablou inca neprivit de ochii tai? Trebuie sa joci vr`un an jumate, zi si noapte, premiu permanent, intemeiezi aliante, te zbati pentru ea, te zbati pentru oamenii din ea, pentru coechipierii tai, le acorzi incredere si unii iti rasplatesc cu aceeasi moneda, se leaga prietenii, altii insa te vor manca pe la spate, se vor "transfera" in alte aliante, te vor jigni si te vor trada pe ascuns (unii si pe fata ca ii descoperi la un moment dat), iti zice ca esti aliatul lor dar te ataca la 7.05 dimineata pe orasele vitale al aliantei tale, cercetezi sistemul si gasesti o hiba, pui intrebari, primesti raspuns autorizat, purcezi intr-o strategie, dupa 3 luni primesti alt raspuns autorizat cu scuzele de rigoare care il anuleaza pe primul, mucles ca asa e sistemul, primesti indecentze de la jucatori care joaca linistit si isi vad domle de treaba iara tu cand bati obrazul in scris unui jucator, esti raportat, incarcerat, pedepsit
tre' sa recunosc ca nu am vazut cu ochii 175pct.,am un alt orgoliu,si momentan sunt in vacanta,sau ma rog poate a expirat ,insa intentia e sa nu mai intru acolo,decat poate sa nu se stearga contul,probabil ca voi fi cucerit ,de unii de altii,dar calcat pe orgoliu ,NICIODATA.
Mi-e rusine de colegii pe care i-am lasat acum acolo,atati cati mai sunt,insa imi e greu sa mai intru sa vad ca unii ce i-am aparat si i-am condus au trecut la adversari sau au prapadit conturi!!!Cinste celor care se mai bat acolo,pentru mine sunt elite(la alianta din care provin ma refer)si niciodata nu v-ai pune genuchiul jos sau sa cer mila la adversari ...voi raname un EKD-ist forever chiar si dupa "disparitie":D
:D
Regret idem daca ecoul va produce crapaturi boltei cerebrale instelate ale unora. Jucatori sau nu. Pun pret pe zambetul sau grimasa acestora, dar mai mult pret pun daca am reusit sa expun si "chestiunea" PS-ului catre domnia ta.
nu cred ca vei avea aceasta onoare......cei ce nu au scrupule,cu siguranta nici grimasa nu au!!!
anyway,e cea mai literara si mai buna interpretare (a anumitor "chestiute") pe care am citit-o pe forum pana acum!!
000202B2.gif


@DORU,nu stiam ca ai dat un nou inceput,sincer imi pare rau ,erai un warrior
cred ca expunerea ta cu 175..mi-a dat peste cap logica intepretarii primei postari a maestrului Florin!!!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7685

Guest
Buna seara domnilor. Activitate mare pe aici. Trebuie sa recunosc, spre rusinea mea, ca nu am intrat cam de multisor pe forum si acum am placuta surpriza sa vad ca lucrurile odata calmate, adrenalina revenita in limitele normalului, toti sau ma rog, majoritatea celor ce ati postat in ultima vreme pe aici ati ajuns la concluzia ca ce e prea mult strica si uni v-ati lasat. Toata stima pentru toti cei care acum descoperiti ca uneori ceva e necurat in acest joc, ceea ce eu si alti prieteni, ii numesc asa deoarece chiar am fost prieteni nu numai aliati, am spus de mult. Si, minune, am primit caracterizari de genul:
Voi sunteţi urmaşii Romei? Nişte răi şi nişte fameni!
I-e ruşine omenirii să vă zică vouă oameni!
Şi această ciumă-n lume şi aceste creaturi
Nici ruşine n-au să ieie în smintitele lor guri
Gloria neamului nostru spre-a o face de ocară,
Îndrăznesc ca să rostească pân' şi numele tău... ţară
Si de la cine, de la unul dintre cei care au avut, daca pot spune asa, profituri de pe urma noastra a celor care am platit aproape 2 ani premium in caliatate de moderator si poate ca nu numai. Interesant, nu?
 

DeletedUser

Guest
@DORU,nu stiam ca ai dat un nou inceput,sincer imi pare rau ,erai un warrior
cred ca expunerea ta cu 175..mi-a dat peste cap logica intepretarii primei postari a maestrului Florin!!!

si am ramas un warrior doar ca lupta e in alta parte. aici s-a terminat demult. una peste alta cele 2 interpretari ale lui 175 au legatura oarecum , sa stii ....
 
Sus