Loctiitor

DeletedUser

Guest
@DarkAngel:

Tu vad ca, consideri modul de vacanta ca o unealta de ajutor pentru dezvoltare in momentele in care lipsesti. Mi se pare o gresit punctul de vedere. Modul de vacanta (indiferent ca e in sistemul actual sau prin sitter) trebuie doar sa-ti dea posibilitatea de a lipsi perioade mari de la calculator fara a avea pierderi directe mari. "Perioadele mari" sunt definite in principal de modul de cucerire... Daca pe triburile, intr-o zi poti pierde tot, aici nu se intampla lucrul acesta, deci sistemul de vacanta curent e suficient. (intradevar, nu e perfect)

In plus, sistemul de sitter ar aduce in joc cam toate problemele/complicatiile existente in jocurile ce au functia implementata (de ex. triburile). Ba poate chiar putin mai multe (datorita satelor ferma). Oricum dupa implementare ar trebui automat create si un set riguros de reguli (care pe parcurs vor trebui inasprite).

Cel putin asta e parerea mea.
 

DeletedUser

Guest
Și aici în 24 de ore poți pierde tot.În fapt,pe Gamma 12 ore sunt suficiente.Pentru mine faptul că lipsesc 24 de ore de la calculator și nu este nimeni pe contul meu în acel răstimp,este un dezavantaj major.Și..nu văd cum sau unde greșesc atunci când afirm că în timpul în care nu sunt on îmi afectează dezvoltarea.Așa cum am scris mai sus.. nu poate fi cineva pe contul meu să dea un farm/build/recruit.Bine..să zicem că împotriva unei cuceriri mă pot pune la adăpost prin activarea ,,mod vacanță''.Însă ar trebui să fac acest lucru cu 48 de ore înainte de data/ora la care efectiv eu voi pleca de acasă.Deci..am 48 de ore în care pot fi on..dar având ,,mod vacanță'' activat,nu pot eu ataca.Ceea ce iar este un dezavantaj.
Al doilea aspect ar fi următorul :promiți unui coleg că la ora ,,x'' să îl ajuți cu ceva,cu un atac sau cu suport..nu contează cu ce.Ceea ce contează este că ai făcut acea promisiune.Colegul tău să zicem..are nava de colonizare pe drum..tu trebui să dai la o anumită oră o ,,curățare'' sincronizată după timpul lui.Dar..se întâmplă..ceva..sună un telefon..trebuie să pleci de acasă urgent.Ce e de făcut?Ce poți face?Nimic!Nu poți face ceea ce ai promis..și poate colegul tău(care se baza pe ajutorul tău) va eșua în tentativa sa de cucerire și astfel va fi dat înapoi în joc.Va pierde atacul..va pierde nava de colonzare și toate astea pentru că tu..care ai promis că îl ajuți nu ai putut fi on la ora când trebuia să lansezi atacul.Pe când..având opțiunea de sitter..în 2-3 minute intrai pe forum..găseai un sitter..înca 2-3 minute de instructaj cu ce are de făcut acel sitter..și plecai liniștit la treaba ta.

În ceea ce privește temerea ta că implementarea opțiunii de ,,jucător vacanță'' ar complica jocul prin faptul că unii ar fi tentați să atace același target de pe cotul său și conturile unde este sitter,nu cred că este fondată.Setul de reguli pentru sancționarea acestor infracțiuni este de mult împământenit pe triburile.Se iau normele de acolo care stabilesc ce are voie un sitter să facă și ce nu și care sunt pedepsele în cazul săvârșirii unor infracțiuni și se implementează aici.Nu este nimic nou sau greu..nu e un,,pionerat'' ci un drum bătătorit.
 

DeletedUser1644

Guest
În ceea ce privește temerea ta că implementarea opțiunii de ,,jucător vacanță'' ar complica jocul prin faptul că unii ar fi tentați să atace același target de pe cotul său și conturile unde este sitter,nu cred că este fondată.Setul de reguli pentru sancționarea acestor infracțiuni este de mult împământenit pe triburile.Se iau normele de acolo care stabilesc ce are voie un sitter să facă și ce nu și care sunt pedepsele în cazul săvârșirii unor infracțiuni și se implementează aici.Nu este nimic nou sau greu..nu e un,,pionerat'' ci un drum bătătorit.

nu mai aduceti idei din acel joc plin de magari si magarii...:))
m-am lasat de acel joc din cauza ´´hotiei´´ generale si a implicarii adminilor L3 in joc,fara a avea dreptul sa o faca...
daca implementeaza si aici idei din acel joc e klar... o sa ma las si de asta curand.. pff
inafara unor probleme legate de puteri divine eu consider ca deocamdata este OK si sper sa nu se ajunga si aici la ce e pe Triburi.ro..
o zi buna si succes
 

DeletedUser

Guest
Și aici în 24 de ore poți pierde tot.În fapt,pe Gamma 12 ore sunt suficiente.Pentru mine faptul că lipsesc 24 de ore de la calculator și nu este nimeni pe contul meu în acel răstimp,este un dezavantaj major.Și..nu văd cum sau unde greșesc atunci când afirm că în timpul în care nu sunt on îmi afectează dezvoltarea.Așa cum am scris mai sus.. nu poate fi cineva pe contul meu să dea un farm/build/recruit.Bine..să zicem că împotriva unei cuceriri mă pot pune la adăpost prin activarea ,,mod vacanță''.Însă ar trebui să fac acest lucru cu 48 de ore înainte de data/ora la care efectiv eu voi pleca de acasă.Deci..am 48 de ore în care pot fi on..dar având ,,mod vacanță'' activat,nu pot eu ataca.Ceea ce iar este un dezavantaj.

Nu cred ca m-ai inteles, sau nu m-am exprimat eu destul de clar. Nu am spus ca nu esti dezavantajat fiindca nu te dezvolti in timp ce lipsesti. Am spus ca modul de vacanta nu este pentru a rezolva problema asta.

In jocul acesta, daca lipsesti dintr-o data 24 de ore, mi se pare cam greu sa pierzi totul. Intradevar pot fi si situatii exceptionale. In jocurile gen triburile in schimb poti pierde enorm de mult.

Daca chiar vrei sa ai un cont foarte bun si foarte activ, atunci jucati 2 persoane pe el. (Bine-nteles, doar cu un singur cont). Modul de vacanta nu (LE: Uitasem sa pun acest 'nu') cred ca ar trebui sa rezolve problema asta :).


Al doilea aspect ar fi următorul :promiți unui coleg că la ora ,,x'' să îl ajuți cu ceva,cu un atac sau cu suport..nu contează cu ce.Ceea ce contează este că ai făcut acea promisiune.Colegul tău să zicem..are nava de colonizare pe drum..tu trebui să dai la o anumită oră o ,,curățare'' sincronizată după timpul lui.Dar..se întâmplă..ceva..sună un telefon..trebuie să pleci de acasă urgent.Ce e de făcut?Ce poți face?Nimic!Nu poți face ceea ce ai promis..și poate colegul tău(care se baza pe ajutorul tău) va eșua în tentativa sa de cucerire și astfel va fi dat înapoi în joc.Va pierde atacul..va pierde nava de colonzare și toate astea pentru că tu..care ai promis că îl ajuți nu ai putut fi on la ora când trebuia să lansezi atacul.Pe când..având opțiunea de sitter..în 2-3 minute intrai pe forum..găseai un sitter..înca 2-3 minute de instructaj cu ce are de făcut acel sitter..și plecai liniștit la treaba ta.

Intradevar, aici problema e putin mai delicata si iti cam dau dreptate. Situatiile de urgenta nu sunt acoperite in momentul de fata, si din experienta mea, ele se cam intampla.

În ceea ce privește temerea ta că implementarea opțiunii de ,,jucător vacanță'' ar complica jocul prin faptul că unii ar fi tentați să atace același target de pe cotul său și conturile unde este sitter,nu cred că este fondată.Setul de reguli pentru sancționarea acestor infracțiuni este de mult împământenit pe triburile.Se iau normele de acolo care stabilesc ce are voie un sitter să facă și ce nu și care sunt pedepsele în cazul săvârșirii unor infracțiuni și se implementează aici.Nu este nimic nou sau greu..nu e un,,pionerat'' ci un drum bătătorit.

Eii.. Aici chiar tin sa te contrazic. Uite o lista cu probleme ce pot aparea (probleme ce-mi vin doar acum in minte, lista e mult mai lunga):

-Dupa ce un jucator paraseste jocul, poate lasa sitter unui prieten, iar contul poate fi folosit pentru acumularea de puncte de cultura de catre aliati (nu se poate face o regula clara, datorita imposibilitatii de verificare)
-Dupa ce un jucator paraseste jocul, poate lasa sitter unui prieten, iar contul poate fi folosit in atac/aparare (nu se poate face o regula clara, datorita imposibilitatii de verificare)
-Cel ce are in sitter un cont poate sa-i trimita toate trupele la o distanta enorm de mare pentru a lasa prietenii sa-l cucereasca (se poate face o regula in acest sens -- reacredinta)
-Problema cuceririi satelor intern prin sitter dupa ce un jucator paraseste jocul (se poate face o regula in acest sens, insa e foarte complicata situatia)
-Daca cel ce are contul in sitter se afla pe aceeasi insula cu, cuceritorul se poate folosi de ambele conturi pentru a ridica putere in privinta farmarii satelor (un avantaj destul de folositor la inceputul jocului cand trupele sunt putine -- nu se poate face o regula clara in acest sens, ar fi absurd sa se interzica farmarea si cresterea puterii)

Pfff.. si sunt sigur ca lista poate continua, iar in practica s-ar mai descoperii cateva complicatii.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Eii.. Aici chiar tin sa te contrazic. Uite o lista cu probleme ce pot aparea (probleme ce-mi vin doar acum in minte, lista e mult mai lunga):

-Dupa ce un jucator paraseste jocul, poate lasa sitter unui prieten, iar contul poate fi folosit pentru acumularea de puncte de cultura de catre aliati (nu se poate face o regula clara, datorita imposibilitatii de verificare)
-Dupa ce un jucator paraseste jocul, poate lasa sitter unui prieten, iar contul poate fi folosit in atac/aparare (nu se poate face o regula clara, datorita imposibilitatii de verificare)
-Cel ce are in sitter un cont poate sa-i trimita toate trupele la o distanta enorm de mare pentru a lasa prietenii sa-l cucereasca (se poate face o regula in acest sens -- reacredinta)
-Problema cuceririi satelor intern prin sitter dupa ce un jucator paraseste jocul (se poate face o regula in acest sens, insa e foarte complicata situatia)
-Daca cel ce are contul in sitter se afla pe aceeasi insula cu, cuceritorul se poate folosi de ambele conturi pentru a ridica putere in privinta farmarii satelor (un avantaj destul de folositor la inceputul jocului cand trupele sunt putine -- nu se poate face o regula clara in acest sens, ar fi absurd sa se interzica farmarea si cresterea puterii)

Pfff.. si sunt sigur ca lista poate continua, iar in practica s-ar mai descoperii cateva complicatii.

..............
Da,Norbit..sunt ceva probleme puțin mai complexe,dar poate fi instituit un set de reguli.Eu zic că sunt mult mai multe avantaje decât dezavantaje.

Anyway..rezolvarea problemei mele este un co-player.
 

DeletedUser

Guest
Ma intreb daca se poate modifica umpic modul de vacanta--->Nu mi se pare corect ca atunci cand activam modul de vacanta sa stam(sa nu facem nimic)
De exemplu daca lipsim 2 saptamani satul nu se dezvolta ceea ce nu prea e corect
De aceea propun sa lasam un jucator care sa se ocupe de satul nostru cat timp suntem plecati(cel mai bine un jucator din alianta)
Astept raspunsuri pro si contra,daca pueti sa si argumentati.
multumesc.
Nu stiu ce e asa de greu de inteles ce anume inseamna un "mod de vacanta"
Optiunea respectiva este facuta pentru cine pleaca cu adevarat in vacanta... sa nu poata face nimeni ferma din el sau si mai nasol sa-l cucereasca.
Daca in modul ce vacanta ar mai lucra si fermele cum vrei tu...si ai mai putea si farma ia gandestete putin ca toata lumea ar avea modul de vacanta activat cu scopul de a nu fi atacat si sa se poata dezvolta linistit, ar fi ca o "protectie a incepatorului" care in mod normal tine 5 zile si atat.
Hai sa fim seriosi... cine pleaca cu adevarat in vacanta nu mai are nevoie sa farmeze sau sa-i produca polisul resurse... doar cine vrea sa triseze.
Eu cel putin nu as fi deacord ca unul de pe insula mea sa aibe activat modul asta si sa mai poata farma/dezvolta iar eu sa stau sa ma uit cum ii creste punctele fara sa pot face nimic.
Fara suparare dar sunt CONTRA.
 

DeletedUser

Guest
SpeedO,fără supărare..dar ești pe lângă subiect( ca și jucătorul din care ai citat,de altfel) .

Tema dezbaterii sau a dialogului este ,,mod vacanță'' vs. ,,jucător vacanță'' sau dorința unora de a implementa și opțiunea de ,,jucător vacanța''.Cu argumentele de rigoare. Pro sau contra.
 

DeletedUser

Guest
SpeedO,fără supărare..dar ești pe lângă subiect( ca și jucătorul din care ai citat,de altfel) .

Tema dezbaterii sau a dialogului este ,,mod vacanță'' vs. ,,jucător vacanță'' sau dorința unora de a implementa și opțiunea de ,,jucător vacanța''.Cu argumentele de rigoare. Pro sau contra.
Fara suparare dar eu l-am citat pe cel care a deschis topicul .. iar voi sunteti aia care a-ti deviat de la subiect..cel putin tu... omul spunea ca ar vrea sa fie "modificat" modul de vacanta.. treci pe faza lunga.. fara suparare :p
 
Sus