Loctiitor

DeletedUser

Guest
Ma intreb daca se poate modifica umpic modul de vacanta--->Nu mi se pare corect ca atunci cand activam modul de vacanta sa stam(sa nu facem nimic)
De exemplu daca lipsim 2 saptamani satul nu se dezvolta ceea ce nu prea e corect
De aceea propun sa lasam un jucator care sa se ocupe de satul nostru cat timp suntem plecati(cel mai bine un jucator din alianta)
Astept raspunsuri pro si contra,daca pueti sa si argumentati.
multumesc.
 

DeletedUser

Guest
Din cate inteleg , tu propui sa se poata activa si modul de vacanta si cel de loctiitor in acelasi timp ( modul de loctiitor sa fie oarecum inclus in cel de vacanta :eek: ) ... nu prea se poate deoarece cele doua optiuni se vor bata cap in cap .
Sper sa nu fi inteles eu gresit propunerea ta ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ma intreb daca se poate modifica umpic modul de vacanta--->Nu mi se pare corect ca atunci cand activam modul de vacanta sa stam(sa nu facem nimic)
De exemplu daca lipsim 2 saptamani satul nu se dezvolta ceea ce nu prea e corect
De aceea propun sa lasam un jucator care sa se ocupe de satul nostru cat timp suntem plecati(cel mai bine un jucator din alianta)
Astept raspunsuri pro si contra,daca pueti sa si argumentati.
multumesc.

Inainte sa deschizi teme,foloseste optiunea de "Cautare".

Iata un thread asemanator.
 

DeletedUser

Guest
Dezavantaje: Ar începe să apară multiacc ţinute pe sitter.
Tot timpul un jucător când nu ar fi on ar lăsa pe cineva sitter, ceea ce este un dezavantaj pentru aşţii care nu au pe cine lăsa sitter.
In acest joc nu poti fi innobilat, in cel mai rau caz poti fi cucerit. Cum sistemul de cucerire e mai complex si destul de interesant momentan nu se impune un sistem de tip sitter. Oricum toate propunerile sunt analizate cu seriozitate si transmise mai departe celor vizati.


Mi se par argumente destul de bune ca sa nu existe optiunea sitter/loctiitor . Sunt de acord cu ei.
 

DeletedUser

Guest
,,Puteţi utiliza modul de vacanţă timp de 42 de zile în total pe an. Acest timp poate fi împărţit după cum doriţi. Este important următorul lucru: după ce aţi ales modul de vacanţă, sunt necesare 48 de ore pentru ca acesta să devină activ. În acest interval, sunteţi vulnerabil ca de obicei la atacuri şi puteţi juca. Nu mai puteţi ataca însă pe nimeni şi nu mai este permis niciun atac care ar putea apărea după începerea modului de vacanţă.

Modul de vacanţă poate fi oprit, prin conectare, nu mai devreme de 24 de ore de la începerea acestuia, şi va fi oprit automat cel târziu după ce au trecut toate zilele rămase disponibile. În timpul perioadei de vacanţă nu sunteţi vulnerabil la atacuri, însă nici minele nu vor produce resurse.

Reţineţi de asemenea faptul că modul de vacanţă este activat automat în toate lumile dvs.''

Cele scrise mai sus sunt citate din ceea ce scrie la ,,setări>> mod vacanță''.

Bun.Am citit și..nu sunt de acord cu aceste setări.De ce?Simplu.Pentru că nu exită opțiunea de ,,jucător de vacanță '' ci doar aceea de ,,mod vacanță''.Adică eu ( vorbesc la modul concret) am zile în care nu pot fi ,,on'' timp de 24 de ore.Logic și normal ar fi să existe opțiunea de ,,jucător de vacanța'' ca și pe triburile.Adică..eu nu pot fi on..desemnez pe cineva care să stea cu ochii pe contul meu..eventual să îmi dea un farm, o comandă de build..un recruit..sau să fie în măsură să ia anumite decizii în cazul în care contul meu ar fi atacat.Ori,aici..acest lucru nu este posibil.Ceea ce mi se pare aberant.Adicătelea...eu stau și fac builduri și...mă sună mama, prietena sau telefon de la muncă,,hai...vino ..urgent''.În cazul în care jucam triburile,puteam apela de urgență la un coleg..,,stai și la mine sitter 2..10..sau 24 de ore''..pe când aici,nu există aceată posibilitate.Accesez,,mod vacanta''...și fie că eu lipsesc 1 sau 12 sau 24 de ore..am așa :

1. Contul meu este supus atacurilor timp de 48 de ore de la momentul activării ,,mod vacanță'' ;
2.Nu pot ataca,după începerea modului ,,vacanță'' .

Trecând cu vederea absurditatea exprimată prin expresia,,nu poți ataca''..peiii...mama măsii de treabă..EU SUNT ÎN VACANȚA?!DA?!Nu mai pot fi ,, on ''! Deci...ce să mai atac?!Sau cum să mai atac..din moment ce nu mai sunt ,,on'' ?, Părerea mea ar fi că setarea ,,mod vacanță'' ar trebui revizuită și/sau înlocuită cu ,,jucător de vacanță''.Adică..mai pe românește..să pot lăsa pe cineva care să se ocupe de contul meu atât timp cât eu sunt în imposibilitatea de a fi ,,on''.
 

DeletedUser598

Guest
CONTRA propunerii.
Nici nu mai comentez....
PS: Daca tare doresti sa continuie jocul in timpul lipsei tale,pai lasa contul fratelui,sorei,scriei pe o lista ce sa-ti faca si foc in gaura... ;)
 

DeletedUser

Guest
N-ai înțeles mai nimic..ceea ce nu mă miră.
Se pare că tu ești un fel de gigi contra,dar..nu e bai.

Hai să îți mai explic odată.Deci: eu plec la muncă..lipsesc 24 de ore(cazul meu).În acel răstimp am nevoie de cineva care să fie pe cont,să dea un farm sau o comandă..să poată să îmi apere contul sau să atace de pe el.Nu există posibilitatea asta.Și,poate că nu știi,dar un 24 de ore fără farm e destul de mult timp pierdut,mai ales la început de joc.Nu mai zic despre faptul că în acel răstimp de 24 de ore pot fi cucerit( modul vacanță se activează abia după 48 de ore).Deci,singura posibilitate este aceea de a da pass-ul unui prieten și de a juca în sistem co-player.
Ai înțeles acum care este diferența între ,,mod vacanță'' și ,,jucător de vacanță''? ..sau trebuiesc desene?
 

DeletedUser

Guest
Ma intreb daca se poate modifica umpic modul de vacanta--->Nu mi se pare corect ca atunci cand activam modul de vacanta sa stam(sa nu facem nimic)
De exemplu daca lipsim 2 saptamani satul nu se dezvolta ceea ce nu prea e corect
De aceea propun sa lasam un jucator care sa se ocupe de satul nostru cat timp suntem plecati(cel mai bine un jucator din alianta)
Astept raspunsuri pro si contra,daca pueti sa si argumentati.
multumesc.


Da
Dar asta nu prea mai inseamna vacanta e mai mult Sitter
Si nu,nu e bine
Daca un jucator schimba adresa de e-mail apoi parola
Tu trebuie sa rencepi jocul
 

DeletedUser47

Guest
În situaţia sitter există şi avantaje şi dezavantaje. Cred că amândouă sunt clare dar voi face totuşi o listă cu câteva din ele

Dezavantaje:

- ar creşte numărul de multi-account

- un jucător s-ar putea folosii şi de contul celui pe care îl are în mod de vacanţă şi de contul său pentru a ataca acelaşi jucător chiar dacă ar fi împotriva rgulamentului, unii ar risca.

- unii ar fi dezavantajaţi presupunând că nu au pe cine să lase siter iar alţii ar avea aproape 24/24 pe cineva pe cont.


Avantaje:

- cu toţii avem un servici, o şcoală, o facultate sau ori ce altă activitate care ne ocupă o parte mai mică sau mai mare din zi şi ar fi ideal ca cineva să aibe grijă de cont cât timp nu ai posibilitatea de a intra pe cont.

- riscul de a trezii în curs de colonizare ar scădea

- dezvoltarea oraşului ar fi mai rapidă

Şi lista ar putea continua.


În momentul de faţă pot să spun că sunt pro deoarece în anumite cazuri eşti plecat, ocupat sau pur şi simplu apare ceva şi trebuie să pleci urgent iar la ora x când eşti plecat trebuia sa dai un atac, un siter în situaţia asta ar fi perfect. Deasemenea dacă nu pot intra în joc 40 de ore şi activez modul de vacanţă nu rezolv nimic pentru că în 40 de ore pot să fiu atacat. Această propunere am întâlnito şi pe alte forumuri şi este o propunere, problemă sau cum vreţi să îi spuneţi, globală. Asta însemnând că nu doar unii jucătorii de pe .ro vor acest lucru. Sper că cei din Germania vor avea în vedere acest lucru şi vor face o modificare la capitolul mod de vacanţă.
 

DeletedUser

Guest
Dark... Contul ti-l pui in modul de vacanta cu 2 zile inainte de a fi propriu-zis in vacanta.. Daca vei lipsi doar 24 de ore, nici nu ai de ce sa ti-l pui in vacanta.

Regulile sunt usoare: Din momentul in care ai activat modul de vacanta, ai 48 de ore de joc aproape normal pana cand el intra in functiune. In aceste 48 de ore nu poti ataca un alt jucator (poti farma). Din momentul in care el a intrat in functiune (dupa 48 de ore) contul iti ingheata (minele nu mai produc resurse, orasele nu mai sunt atacabile) si e inaccesibil alte 24 de ore.

Modul de vacanta e construit in felul asta pentru a preintampina orice abuz posibil, iar valorile sunt atat de mari (48 de ore timp de asteptare si alte 24 de inaccesibilitate) datorita modului de cucerire existent. Acelasi mod de cucerire face ca pentru doar 24 de ore de lipsa sa nu ti se merite sa ingheti contul.

Cat despre propune de sitter: E o idee buna, insa nu vad necesitatea ei in acest joc.
 

DeletedUser

Guest
@ Norbit
Eu unul sunt la început de joc pe Grepolis.Dar având în spate experiența acumulată pe triburile,știu că,mai ales la început,este deosebit de important să fi activ..să farmezi non stop.Ori..cele 24 de ore în care nu pot fi ,,on'' constituie un handicap,pentru mine.24 de ore de inactivitate..fără farm..fără build..fără recruit.Ah..nu mai zic despre faptul că joc pe gama speed 2,unde o cucerire durează 12 h. Deci..să zic..ca un exemplu..am nevoie de mod vacanță de mâine de la ora 06.00..ceea ce înseamnă că trebuie să îmi activez modul vacanță cu 48 de ore înainte de ora/data de la care voi lipsi.Ceea ce iar nu e okay..activez modul vacanță..pot farma până el devine activ..dar..nu pot ataca alți jucători.Ceea ce ,din nou,este un dezavantaj.
Singura posibilitate pe care o întrevăd este aceea de co-player,cu toate că la fel ca și pe triburile este interzis și aici transmiterea pass-ului către un alt jucător,însă..este singura variantă pe care o văd ca posibilă.
Iar,așa cum este acum această opțiune de,,mod vacanță''..ar încuraja,în opinia mea,inactivii.Își blochează conturile..nu le poți ataca.Acum..nu știu cum este mai bine..se pare că opiniile sunt împărțite.Dar eu zic că mult mai multe avantaje sunt cu,,jucător de vacanță'' decât cu ,,mod vacanță''.Iar contraargumentele aduse prin care se subliniază faptul că un sitter poate profita de conturile unde are acces și poate coordona atacuri pe același target,nu stau în picioare.La fel ca pe triburile..există și aici posibilitatea de a face ticket împotriva acestor acțiuni.
 

DeletedUser

Guest
Dark... Contul ti-l pui in modul de vacanta cu 2 zile inainte de a fi propriu-zis in vacanta.. Daca vei lipsi doar 24 de ore, nici nu ai de ce sa ti-l pui in vacanta.

Regulile sunt usoare: Din momentul in care ai activat modul de vacanta, ai 48 de ore de joc aproape normal pana cand el intra in functiune. In aceste 48 de ore nu poti ataca un alt jucator (poti farma). Din momentul in care el a intrat in functiune (dupa 48 de ore) contul iti ingheata (minele nu mai produc resurse, orasele nu mai sunt atacabile) si e inaccesibil alte 24 de ore.

Modul de vacanta e construit in felul asta pentru a preintampina orice abuz posibil, iar valorile sunt atat de mari (48 de ore timp de asteptare si alte 24 de inaccesibilitate) datorita modului de cucerire existent. Acelasi mod de cucerire face ca pentru doar 24 de ore de lipsa sa nu ti se merite sa ingheti contul.

Cat despre propune de sitter: E o idee buna, insa nu vad necesitatea ei in acest joc.

daca doream sa verific pe cineva era cel maj usor cu siter.
 

DeletedUser

Guest
@ Kinderul , daca nu te superi o sa completez putin lista.
Dezavantaje:

- ar creşte numărul de multi-account

- un jucător s-ar putea folosii şi de contul celui pe care îl are în mod de vacanţă şi de contul său pentru a ataca acelaşi jucător chiar dacă ar fi împotriva rgulamentului, unii ar risca.

- unii ar fi dezavantajaţi presupunând că nu au pe cine să lase siter iar alţii ar avea aproape 24/24 pe cineva pe cont.

- sistemul de cucerire este mult mai complex si destul de interesant , ceea ce inseamna ca optiunea loctiitor ar face jocul mai "sec" si de asemenea ar fi folosita in alte scopuri decat cel pentru care a fost facut

- unora nu le place sa fie verificati prin optiunea loctiitor de conducerea aliantei in care se afla ( nu e cazul meu )

- daca s-ar introduce optiunea loctiitor, ar trebui scoasa optiunea " mod de vacanta " ; aceasta nu ar fi bine deoarece optiunea "mod de vacanta " este mult mai folositoare

- s-ar face abuzuri pe contul unde este lasat loctiitor : cel care ramane loctiitor ar putea daramana cladiri din polis, ar putea activa monede de aur chiar daca proprietarul le tinea pentru alta data, ar putea sa trimita resurse pentru a face cat mai multe ravagii si ar putea sa abuzeze prin mesaje cu insulte


Avantaje:

- cu toţii avem un servici, o şcoală, o facultate sau ori ce altă activitate care ne ocupă o parte mai mică sau mai mare din zi şi ar fi ideal ca cineva să aibe grijă de cont cât timp nu ai posibilitatea de a intra pe cont.

- riscul de a trezii în curs de colonizare ar scădea

- dezvoltarea oraşului ar fi mai rapidă

Şi lista ar putea continua atat cu avantaje cat si cu dejavantaje.

Deocamdata parerea mea este ca nu ar trebui implementata.
 

DeletedUser

Guest
Okay,Shadow.
Să mai așteptăm și alte păreri.
Întrebarea mea este următoarea :
În cazul în care opiniile ,,pro'' jucător de vacanță ar fi majoritare,ar există posibilitatea de a se implementa această opțiune in game?Sau..doar vorbim..vorbe,de dragul dezbaterii în sine?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Okay,Shadow.
Să mai așteptăm și alte păreri.

O.k. , eu doar mi-am spus parerea.

Întrebarea mea este următoarea :
În cazul în care opiniile ,,pro'' jucător de vacanță ar fi majoritare,ar există posibilitatea de a se implementa această opțiune in game?Sau..doar vorbim..vorbe,de dragul dezbaterii în sine?

Propunerile sunt analizate de adminii de pe .ro si daca le considera folositoare atunci sunt trimise mai departe , dar pe forumurile .net si .de nu exista aceasta propunere ( o astfel de propunere ar schimba mult in joc , deci ar trebui acceptata de multi jucatori din toata lumea ) .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Da,mulțumesc pentru precizări.
Din câte am înțeles eu însă,ar exista o propunere asemănătoare și pe .net.
Dacă ea nu există..nu-i nimic.O putem susține și eventual impune noi,cei de pe .ro,normal..în cazul în care va exista o majoritate covârșitoare care să fie pro.
 

DeletedUser47

Guest
Există şi pe .net şi pe .de după cum am mai spus este o nemulţumire "globală".

Shadow nu îţi înţeleg legătura pe care o faci cu sistemul de cucerire, ce treabă are una cu alta?

shadow a spus:
- daca s-ar introduce optiunea loctiitor, ar trebui scoasa optiunea " mod de vacanta " ; aceasta nu ar fi bine deoarece optiunea "mod de vacanta " este mult mai folositoare

Cine a spus asta? Ar putea să meargă amândouă în paralel:rolleyes:.

Shadow a spus:
- s-ar face abuzuri pe contul unde este lasat loctiitor : cel care ramane loctiitor ar putea daramana cladiri din polis, ar putea activa monede de aur chiar daca proprietarul le tinea pentru alta data, ar putea sa trimita resurse pentru a face cat mai multe ravagii si ar putea sa abuzeze prin mesaje cu insulte

Păi tu laşi sitter pe oricine? Presupun ca îţi laşi contul unui prieten, conoştinţă, rundă ceva nu la ori ce jucător.
 

DeletedUser

Guest
Se mai aude ceva despre această propunere sau a fost ,,îngropată'' ?
Există cea mai minusculă șansă de a fi implementat modul ,,jucător de vacanță'' sau e cazul să îmi caut un co-player?.Nu de alta dar e tare aiurea să ajungi acasă și să găsești magaziile pe roșu iar în timpul în care nu ai putut fi on să nu poți da un farm,un build..un recruit.În cazul meu,odată la 4 zile..pierd 1 zi de dezvoltare.
 

Stil

Community Manager
Se mai aude ceva despre această propunere sau a fost ,,îngropată'' ?
Există cea mai minusculă șansă de a fi implementat modul ,,jucător de vacanță'' sau e cazul să îmi caut un co-player?.Nu de alta dar e tare aiurea să ajungi acasă și să găsești magaziile pe roșu iar în timpul în care nu ai putut fi on să nu poți da un farm,un build..un recruit.În cazul meu,odată la 4 zile..pierd 1 zi de dezvoltare.

Nu pune mari sperante pe "Jucator de Vacanta".
 
Sus