Interviu Ariesh

DeletedUser

Guest
Saptamana aceasta interlocutorul meu a fosr Ariesh, caruia ii multumesc pentru amabilitate si rabdare :)



Anca Boghian: Deci.. Putem incepe?

Ariesh: Incepem...

Anca Boghian: OK. Ariesh. Care inseamna ce anume? Ce a inspirat nickname-ul asta?

Ariesh: Vine de la numele Raului Aries,langa care m-am nascut si am petrecut toata viata mea. Copilaria mea e legata de acest rau. Chiar si vara la tara la bunici, tot langa rau eram 16 ore. Stii Legenda raului Aries?

Anca Boghian: Nu, spre rusinea mea, nu.

Ariesh: Aries era un flacau indragostit de o frumoasa fata care intr-o zi a fost rapita. Aries a cautat-o multi ani, in lupte cu Capcauni fiorosi, dar nu a gasit-o. Obosit de lupte, s-a asezat pe o stanca unde a plans pana s-a transformat in rau :(

Anca Boghian: Frumoasa legenda :) De ce ai ales nickname de joc numele unui rau cu o legenda trista?

Ariesh: Nostalgie.Tinerete zbuciumata. Toti trecem prin asa ceva, nu? Am o varsta la care amintirile cantaresc greu. Am trait mult mai mult decat mai AM de trait. Apropo de nick, am aflat ca nick-ul ales poate influenta Destine. Asa se spune de fapt de numele(prenumele ales la botezul unui copil). Daca luam asta in considerare, nu ca o superstitie, poate nu alegeam nick-ul asta:)

Anca Boghian: Esti o persoana superstitioasa?

Ariesh: Nu. Dar am observat de multe ori potriviri inexplicabile, lucruri pe care nu le intelegem, lucruri care nu se vad cu "ochiul", doar se simt... In goana asta dupa tehnologie, uitam de legende, povesti transmise oral din generatie in generatie, uitam de stramosi si de credintele lor.

Anca Boghian: E adevarat... Crezi ca se poate "remedia" aceasta greseala pe care toti o facem? Sa uitam sa spunem copiilor nostri povestile care ne-au adormit pe noi cand eram copii?

Ariesh: Nimic nu e pierdut. Desi totul e in continua transformare. Tehnologia poate fi o unealta care te face sa parcurgi totul mai repede, mai bine, mai eficient. Dar daca o sa apuc zilele alea in care voi spune nepotilor povesti, o voi face citind din filele cartilor. Asa cum citit si copiilor mei. In anii `90, de exemplu, desi aveam o antena parabolica(asta era prin `92-93) seara tot cu Povesti Nemuritoare-i culcam :) Ziua aveau acces la Desene animate si programe pentru copii. Era ceva nou si pentru mine,incatasera copiii germana de atata SAT 1, RTL si alte canale nemtesti.

Anca Boghian: Deci asa am aflat ca Ariesh are copii. Cati ani are de fapt Ariesh?

Ariesh: 51 impliniti in 16 iulie.Asa am aflat ca suntem trei colegi in Alianta nascuti in aceeasi zi si luna.

Anca Boghian: Multi inainte :) Si de cat timp esti Ariesh?

Ariesh: Ariesh sunt din 2007,cand am primit cadou de la fiica mea un PC, sa am unul doar al meu.

Anca Boghian: Spune-mi te rog cum se numeste persoana din spatele nickname-ului Ariesh?

Ariesh: Ioan

Anca Boghian: Eu sunt Anca, imi pare bine. Cred ca asa trebuia sa incep, asa-i? Imi cer scuze...

Ariesh: Nici o problema:) Incantat... Desi numele dv.e pomenit des la noi in alianta. La inceput chiar stiam ca vom juca impreuna. Sub acelasi steag.

Anca Boghian: Da, asa trebuia. Cand s-a deschis lumea Pi eu nu eram moderator de forum si am inceput jocul acolo. Dupa ce am devenit moderatorul acestei lumi, am incetat sa mai joc pe lumea Pi. Am contul doar pentru a putea lua legatura cu jucatorii sau pentru verificarea clasamentului pentru borne.

Ariesh: Am inteles...

Anca Boghian: Pot sa te rog ceva? Sa renunti la "dumneavoastra", e prea formal...

Ariesh: Nu e formal. E ...politete pur si simplu:) dar daca TE simti mai bine , renunt :p

Anca Boghian: Da, e mult mai bine asa, multumesc. Deci ai primit cadou de la fiica ta un computer care sa fie doar al tau... Si de aici cum ai ajuns la grepolis?

Ariesh: Din curiozitate. Voiam sa vad cu ce se "mananca"Grepolis. Nu prea eram amator de jocuri de genul asta. Jucam doar ConQUIZtador, citeam, urmaream stiri si meciuri de foobol online.

Anca Boghian: Si cum ai descoperit grepolis?

Ariesh: Am vazut o reclama, am intrat si mi-a placut. Mai complex decat triburile... Cand ma uitam la fiul meu ca joaca jocuri de acest gen, ma luau ametelile. Nu intelegeam NIMIC :)))) Tinerii au dexteritate.

Anca Boghian: Si totusi te gasim pe grepo :)) Cum s-a intamplat asta?

Ariesh: Am spus..:Am intrat,mi-a placut,si joc. La un moment dat,anul trecut, am renuntat la "Ariesh". Am facut alt cont:Sindbad61. La inceperea Lumii Pi, pentru ca m-am grabit, m-am logat mai repede de ora stabilia cu prietenii, si asa am ajuns sa joc iar cu Ariesh.

Anca Boghian: Cu contul Sinbad61 pe ce lumi activezi?

Ariesh: Nu mai activeaza pe nici o Lume. Doar pe Ny l-am folosit, am predat aliantei cele 52 orase acum 2-3 luni.

Anca Boghian: De ce nu mai activeaza? Si de ce doar pe Ny?

Ariesh: Nu-mi place sa joc pe 2 lumi. Sindbad a fost creat pe Ny. Ariesh: Am jucat putin si pe Achile ca Sindbad.

Anca Boghian: Poti sa faci o comparatie intre aceste lumi pe care ai activat?

Ariesh: Din punct de vedere tehnic,Lumea Pi e tot ce-si poate dori un jucator de Revolta. Viteza mare,lipsa Moral... Sper sa o pot duce pana la capat. Nu am jucat nici o Lume de la inceput pana la sfarsit. Si asta vine ca repros din partea unor "parteneri" de joc.

Anca Boghian: Adica?

Ariesh: Mi se reproseaza ca jucator, ca nu am dus o Lume pana la capat: Deci mi se reproseaza in acceptiunea lor,l ipsa de experienta.

Anca Boghian: Si totusi esti un jucator experimentat. Ca noi toti, ai fost incepator. Ai invatat tainele jocului de la cineva sau ai fost autodidact?

Ariesh: Da, nu sunt cu mare experienta de Grepolis. Am invatat singur, repede si eficient. Apoi am "furat" tainele jocului de la altii mai experimentati, am luat de pe fiecare raport cate ceva si am adaptat la jocul meu... Ca fiecare.

Anca Boghian: Corect. Spune-mi te rog care au fost asteptarile tale cand te-ai logat prima oara pe grepolis? Si unde sunt acele asteptari acum?

Ariesh: Nu am avut ..asteptari. Ti-am spus:cand ma uitam la fiul meu ca joaca Counter sau WoW, nu intlegeam ce-l tine acolo. Am intrat de curios, si mi-a placut. Treptat am renuntat la batut zarurile pe "sticla". Ma rezum la Grepolis, ca joc online.

Anca Boghian: Ce inseamna grepolis pentru tine? Care este motivul principal pentru care te loghezi in fiecare zi?

Ariesh: Oh..Pe tema asta as putea scrie un roman.:)

Anca Boghian: Pe care eu il voi citi cu placere :D

Ariesh: E atata pasiune in comunitatea asta, atata viata... Gasesti toate starile si toate sentimentele bune sau rele aici, oameni de toate varstele, starile sociale. Si toate astea,la un joc. Unii il catalogheaza "un simplu joc". Nu e nicidecum un "simplu joc", in spatele fiecarui nick este o persoana. Eu sunt un "indragostit" de Grepolis, asta ma face sa intru in fiecare zi, ca sa fie mai simplu spus:) Cand sunt obligat de situatie sa iau vacanta o zi-doua, sufar deja incepand cu cele 48 de ore premergatoare vacantei. Si exista aici persoane de care sunt "lipit' pe viata.

Anca Boghian: Poti sa imi spui cateva dintre ele?

Ariesh: Nu :) Dar pot sa spun ca cineva ma urmeaza de 5 ani pe toate jocurile. Iar cealalta persoana fara care as fi un nimeni in jocul asta imi spune "Domnul Grepolis".

Anca Boghian: Vreau nume. Nu de persoane, ci de jucatori :p

Ariesh: liliana.01, fara sprijinul ei as fi "nimeni". Ma motiveaza, ma ajuta, ma calmeaza, ma agita, ma face sa atac sau sa trimit sprijin. Cand am predat orasele pe Ny(amandoi),multi se intrebau "cum naiba ai putut juca pe doua conturi la nivelul asta?" Jocul nostru e atat de asemanator si ne completam asa de bine, incat multi au crezut ca suntem una si aceeasi persoana, pe doua nick-uri diferite. Alta persoana este Kritika. Ea imi spune papa:) datorita diferentei de varsta. Orice joc am jucat de 5 ani, ea e prezenta alaturi de mine. Acum a avut o pauza lunga, cateva luni, jumatate de an chiar.

Anca Boghian: Am inteles... Deci de lumea Pi nu te leaga doar harta, ci si colegii.

Ariesh: Da. Am amintiri placute anterioare cu unii din colegii de acum. Simby si roberttinno, de exemplu. Regret plecarea de pe Lumea Pi a prietenului Razvan, cunoscut ca push2. Simby cunoate jocul la perfectie. Stie toate secretele jocului.Si cu numele noastre era o problema, atunci cand am nimerit in aliante "dusmane", Simby=Sindbad asa eram catalogati. Unul singur pe doua conturi:))) roberttinno e cel mai bun diplomat pe care l-am avut vreodata, poate sa traga de timp 2-3 saptamani un pact sau o inlelegere,sau sa o faca pe loc daca e necesar (sau sa desfaca pe loc).

Anca Boghian: Ce le-ai spune tu celor care abia acum descopera grepolis?

Ariesh: Celor care abia acum descopera Gepolis le dau urmatoarele sfaturi:

1.Sa nu doreasca sa joace in aliante mari.Nu au experienta necesara,si se vor pierde.
2.Sa joace cu rabdare pana capata experienta.Nimeni nu s-a nascut invatat
3.Sa nu cedeze la primul oras pierdut.Curaj,si de la capat.
4.Sa joace cu dezinvoltura.Cu prietenie si colegialitate.
5.Sa nu "caute" functii in cadrul unei aliante.Drumul e lung,si mult de munca pentru lideri.Iar daca nu ai nici macar experienta ca jucator,in mod sigur nu ai nici ca lider.
As mai putea adauga sa nu se lase prinsi in plasa celor care incurajeaza frauda pe joc.A celor cu cont multiplu.Orice frauda e descoperita la un moment dat. Asta se pedepseste grav(cu o constiinta incarcata), e ca la pedeapsa pentru bigamie: doua soacre :))))

Anca Boghian: Spune-mi te rog care este diferenta dintre persoana Ioan si jucatrul Ariesh?

Ariesh: Diferenta ca Ioan poate avea vanatai sau leziuni daca se bate, pe cand Ariesh...NU

Anca Boghian: Ai schimba ceva din timpul petrecut pe grepolis?

Ariesh: Nu. Tot ce s-a petrecut pana acum pe Grepolis a dus la ceea ce sunt acum:jucatorul de Grepolis. Pot spune ca pana in iulie anul trecut "am jucat"Grepolis.Abia de 7-8 luni sunt "jucator" de Grepolis. E ca diferenta dintre amator si profesionist, daca imi e acceptata comparatia.

Anca Boghian: Nu te mai zapacesc mult de cap, doar as vrea sa stiu ce ai spune tu echipei Grepolis.

Ariesh: Rabdare cu incepatorii, unii sa mai studieze regulile de joc si sa nu mai dea date eronate. Cand sunt plictisiti si blazati,sa nu dea raspunsuri STAScu copy-paste :)) Deci..le urez succes si, cat au timp si rabdare, sa se ocupe de serverele Grepolis, sa o faca din placere!

Anca Boghian: OK, eu iti multumesc pentru rabdare si amabilitate si te astept mai des pe forumul extern. S-ar putea sa ai surprize placute :)
 

DeletedUser

Guest
wow foarte frumos si impresionant. nu am cuvinte. felicitari Anca !!
 

DeletedUser

Guest
este si al tau si a jucatorului Ariesh, ma impresionat cand a spus ca ce i-a inspirat nick-ul de pe grepolis.
 

DeletedUser

Guest
Foarte frumoase raspunsuri Ariesh, esti un jucator de nota 10 +++. Desi nu joc de mult timp cu el, pot spune ca atat Ariesh cat si Liliana m-au impresonat cu spiritul lor de colegialitate si stilul lor de joc. Tot respectul meu pentru ei si sunt sigura ca vor termina aceasta lume, desi nu conteaza daca termini sau nu lumea. Pentru ca sunt multi jucatori care termina o lume doar pt ca au stat la umbreluta aliantelor, eu zic ca cel mai mult conteaza cum ai jucat in timpul petrecut pe lumea aceea, iar eu am observat ca toti fosti colegi ai lui Ariesh au numai cuvinte de lauda si apreciere la adresa lui si a Lilianei.
Acum astept cu nerabdare si interviul Lilianei.
 

DeletedUser

Guest
Interviul e impecabil...dar oare persoana din spatele contului este asa sau doar joaca teatru??Vom afla in aceasta seara:D
image.png

image.png

image.png



Cam asa sta treaba...urat pentru un fost soldat...asa v-au invatat in armata??

Sariti cu injuraturile!Ca doar toti asta stiti..:(
 

DeletedUser8201

Guest
Mooooaaama ce chestie interesanta ai postat,de parca ne-ar interesa cine are cratima,oricum stim cine are.
Propun in numele tau sa iti ridicam o statuie,nu de alta dar vreau sa se distreze si porumbei pe statuia ta:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Inteleg ca tii cu el deoarece sunteti din aceeasi alianta,dar chiar asa nu am crezut...

Tu nu vezi ce limbaj are??Pentru ce?Pentru ca a primit mai multe vraji negative...
 

DeletedUser10537

Guest
Inteleg ca tii cu el deoarece sunteti din aceeasi alianta,dar chiar asa nu am crezut...

Tu nu vezi ce limbaj are??Pentru ce?Pentru ca a primit mai multe vraji negative...




Nu tine nimeni cu Ariesh pentru ca suntem din aceeasi alianta.
Am reusit sa cunoastem OMUL, nu numai jucatorul Ariesh.
Si daca ar fi sa anunt acest incident, te-ai mira cati jucatori ar intra aici sa posteze in favoarea lui.
Jucatori care pe alte lumi au fost in tabere adverse si care totusi recunosc calitatile lui Ariesh.
Iar daca ar fi sa fac reclamatie la cate injuraturi am primit in urma atacurilor... o multime de jucatori ar fi banati.
 

DeletedUser

Guest
Tu te-ai facut cont pe forum ca sa ne zici asta??

Pai sa vina ce mai asteapta...Si contra lui ar venii multi;)
 

DeletedUser10537

Guest
Parca am citit aici un mesaj de la Ariesh....
Isi cerea scuze comunitatii Grepolis ca s-a lasat antrenat in discutii stupide si s-a lasat provocat.
Oboseala isi spune cuvantul, probabil.
Dar nu mai vad mesajul...

Iar ca raspuns pentru Virus 112
Pe lumea Pi jucai sub nik-ul Playboy16...
De ce nu te loghezi si aici cu acelasi nik??
Te reprezinta!!!!
 

DeletedUser6817

Guest
Tu te-ai facut cont pe forum ca sa ne zici asta??

Pai sa vina ce mai asteapta...Si contra lui ar venii multi;)

Ooo, stimate domn, pardon, domnisor, chiar nu stiam ca tu esti playboy, am avut ocazia sa te cunosc destul de bine pe my cand jucai cu contul Helius..
Erai poreclit "omul cu 2 fete" de colegii tai de pe Zeta..
Ai fost chiar instare sa iti injuri si tachinezi proprii colegi de alianta cu contul respectiv, ca doar de unde sa stie ei saracii ca esti tu :)
Nu am absolut nimic cu tine, dar cum se zice: "Vorbeste ciob de oala sparta"...
 

DeletedUser

Guest
Chiar imi era dor de capitanul:))...ai gresit lumea,lumea omicron unde esti tu mare si tare este umpic mai sus.

Si pentru cultura ta generala eu nu sunt playboy...

Daca ai ceva sa-mi spui spune-o in particular,asta nu e topic pentru spam;)

Ai grija de tine si nu te mai da cu presupusul daca nu esti in tema...

Multumesc!

- - - Updated - - -

Parca am citit aici un mesaj de la Ariesh....
Isi cerea scuze comunitatii Grepolis ca s-a lasat antrenat in discutii stupide si s-a lasat provocat.
Oboseala isi spune cuvantul, probabil.
Dar nu mai vad mesajul...

Iar ca raspuns pentru Virus 112
Pe lumea Pi jucai sub nik-ul Playboy16...
De ce nu te loghezi si aici cu acelasi nik??
Te reprezinta!!!!

Si pentru tine,nu el s-a lasat antrenat...noi doar i-am trimis fulgere/cutremure si ciume si el a venit cu mesaje jignitoare la 2 dintre colegii mei plus inca niste colegi de-ai lui care au trimis mesaje cu amenintari....mi se pare jenant ca un jucator de top sa trimita asemenea mesaje,ei ar trebuii sa fie un exemplu...
 

DeletedUser6817

Guest
Asa pot sa spun si eu :)) Nu sunt Jack..nu am auzit de acest individ, oare cine e?!
Hai mai, am dreptul sa postezi ori unde vreau, numai sa fiu in tema si cu limita bunului simt, tu cand faceai spam aiurea pe omicron, cum era?
Si auzi la tine, cultura generala, daca la tine numele unui jucator inseamna cultura generala, ar fi cazut sa iti recomand o scoala speciala. Tu nu sti unde e situata romania si vorbesti de cultura.

Inca ceva, daca tot sunteti asa corecti, tu si colegii tai, de ce nu i-at facut tichet? Daca ziceti ca a trimis mesaje de amenintare si jigniri.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Sa le iau in ordine,tu zici ca eu sunt play pentru ca a zis ala de mai sus...foarte inteligent...

Din cate vezi eu nu mai fac spam pe omi si nici nu o sa mai fac...si app nu esti in tema cu acest subiect..

Poate tu ai uitat unde e romania pe harta de cand ai plecat din tara ca eu stiu unde e;)

Am fost corecti si am facut si tichet,dar am vrut sa aratam si cum ne injura jucatorii din wod din senin.Daca ei au o dovada ca noi am inceput sa o puna aici nu sa vina cu povesti...

Daca nu stii ceva intreaba ca sa nu faci afirmatii eronate;)
 

DeletedUser10537

Guest
Rusiniiiiiica !!!
Minciniiiica!!
Virus112

Daca nu esti Playboy, cum de ai postat mesajele lui?
Din cate stiu Virus112 nu exista ca jucator.
De ce te ascunzi aici sub alt nume ???
De fapt ce ascunde acest nume?
Pe cine?
Nu intru in amanunte sa comentez semnificatia nikului de Virus...
Ar fi prea multe de spus.
Cat despre jigniri..... eu nu vad injuraturi in mesajul pus. de tine.
Poate ai amabilitatea sa pui si mesajele alea in care mai multi jucatori din Wod il injura pe .....
Pe cine?
Pe Playboy sau pe Virus???
Ati facut tiket la toti??
Sau doar lui Ariesh?
Nu stiu de ce dar imi suna mai mult ca o razbunare personala.

Si daca nu putem sa invingem un jucator prin lupta, hai sa dam in el cu noroi !
Rusiniiiica!!
 

DeletedUser

Guest
Dar jucatorul agra cine e??ala de 600 de puncte??Mai ai oare inca un cont pe lumea asta??

Tu nu vezi acol injuratur...pai daca am pus peste literele "a" si "t" patrat negru sa nu zica adminii ceva.

Eu ma refeream la amenintari in joc si nu cred ca pentru asta primesti ban deaia nu ne-am obosit sa facem tichete...lui ariesh i-am facut doar pentru ca doar el ne-a injurat restul au fost cu amenintari despre joc,gen "iti dai stergere cont" "te mut la coltul hartii".

Si toate aceste mesaje pentru ce au venit??Pentru ca am dat cu niste vraji negative in ei...mi se pare jenant...
 

DeletedUser

Guest
Buna ziua, baieti si fete :) Se poate sa va mutati la topicul de spam cu discutia asta?
 
Sus