Intelepciune

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser13911

Guest
NIci nu gresesti..ideea e ca cei mai prosti ar intra primii.ca asa e la UPU!;)
Asta la tine nu e inteligenta ci intelepciune:D
NiIci nu iti mai spun ucigas ci cugetator:D
ionthinker
A..si ca mi-am adus aminte>>> a filosofa - Verb - conjugarea I

Infinitiv Infinitiv lung Gerunziu Participiu Supin
a filosofa filosofare filosofând filosofat de filosofat
Asta e pentru inteligenti!No ofence!:*
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser14391

Guest
un prost poate fi intelept doar pentru alti prosti , au acelasi punct de vedere
 

DeletedUser14965

Guest
Intelepciunea nu este ceva la care oricine poate sa aspire , nu ne nastem intelepti ci doar cei predestinati vor ajunge la acest nivel.
Odata cu inaintarea in varsta datorita experientelor anterioare ne putem numii intelepti .
Timpul v a dovedii toate aceste argumente deoarece e singurul care face dreptate da intr un mod foarte incet.
 

DeletedUser13911

Guest
Ştiu că sunt prost. Dar când mă uit în jur, prind curaj.

citat celebru din Ion Creangă
 

DeletedUser2322

Guest
- Intelepciunea este singurul ban potrivit in schimbul caruia ar trebui sa le dam pe toate. Iar toate bunurile adevarate se dau si cumpara numai cu acesta, adica: barbatia, chibzuinta, justitia. - Socrate
- Suprema intelepciune este a distinge binele de rau - Socrate
- ”Să înveţi fără să gândeşti este fără sens; să gândeşti fără să înveţi este periculos.” – Confucius
- Nu pot invata pe nimeni nimic … Pot doar sa-i fac sa gandeasca. - Socrate
- Vorbeste ca si cum va trebui sa dai socoteala pentru ce spui. - Platon
- Ce imbatraneste repede? Recunostinta – Aristotel
- “Omul superior este sensibilizat de dreptate, omul inferior de avantaj.“ - Confucius
- Cel care cunoaşte oamenii este înţelept, cel care se cunoaşte pe sine este iluminat. A-şi impune voinţa altora înseamnă forţă, a şi-o impune sie însuşi înseamnă forţă superioară.” - Lao Tse
- “Cel care este stăpânul minţii sale este stăpânul Universului.” - Confucius
- “Întotdeauna ţinteşte către purificarea gândurilor şi totul va fi bine. Întotdeauna ţinteşte către o armonie completă a gândului, cuvântului şi faptei. Fericirea e atunci când ceea ce crezi, ceea ce spui şi ceea ce faci sunt in armonie.” - Ghandi
- “Cine-i controlează pe alţii poate fi puternic dar cine se stăpâneşte pe sine este şi mai puternic.” - Lao Tse
- “Omul superior va inţelege ce este corect, omul inferior va inţelege ce va vinde sau ce-i convine.” - Confucius
- “Învăţandu-l pe altul il faci mai bogat fără ca tu să devii mai sărac.” - proverb indian
- “Intelepciune inseamna a-i accepta fara judecata pe ceilalti asa cum sunt, a te intelege cu onestitate pe tine cum esti, dar fara a cauta sa te identifici cu ceilalti” - subsemnatul
 

DeletedUser14391

Guest
cand ne dam seama cat suntem de prosti am facut primul pas spre intelepciune
 

DeletedUser13911

Guest
Hai sa dregem borsul.Stricam momentul si nu e bine.
O seara placuta
Citat-Cicero.png
 

DeletedUser

Guest
Intelepciunea este un mod de cunoastere si de
acceptare a fenomenelor ce se intampla in viata noastra !
 

DeletedUser3625

Guest
Frica de Dumezeu este inceputul intelepciunii - Proverbe 1:7
 

DeletedUser2351

Guest
Înţelepciunea este o calitate şi înseamnă cumpătarea, moderaţia, prudenţa determinată de experienţă.
 

DeletedUser15441

Guest
Înțelepciunea este cunoaștere, înțelegere, experiență, și înțelegere intuitivă, împreună cu capacitatea de a aplica aceste calități în vederea găsirii de soluții pentru probleme.
 

DeletedUser15106

Guest
Ar putea fi o discutie de cateva minute sau ar putea sa dureze o zi intreaga.Se spune ca intelepciunea vine odata cu varsta...Si.. s-ar putea sa existe o doza de adevar in povetele batranesti.
Am citit de curand un articol despre intelepciune...si era denumita “abilitatea de a folosi inteligenta pentru bunastare sociala”. Ma intreb cati dintre noi am respectat aceasta definitie, chiar si pe o perioada scurta de timp...
smiley_emoticons_seb_zunge.gif
 

DeletedUser

Guest
Intelepciune, o calitate care este antrenata in timp, perfectionata spre atingerea idealuluii apsolut.
Intelepciunea este capatata de ati folofi cunostintele acumulate de-a lungul vieti pentru binele omenirii.
Intelept e omul care da davoda de anumite calitati pozitive care il manifesta de zi cu zi chibzuind asupra vieti si rostului fiecarei persoane pe pamint.
Cartea drumul direct spre Intelepciune!
 

DeletedUser

Guest
Intelepciunea este un termen sensibil, interpretabil, sensul sau fiind variabil in functie de context. Omul, la activ, se departeaza de atingerea apogeului cunoasterii si se apropie cat mai mult de tot ce tine de material, plasand valorile morale undeva in umbra penumbrei. Intelepciunea unui om se dezvolta prin actiunile acestuia, prin infaptuirea unor activitati diverse; ceea ce-l face sa deprinda o vasta cunoastere ce se impregneaza in minte, pe viitor ajutandu-l intr-un mod crucial la (spre exemplu) luarea unor decizii adecvate.

Intelepciunea se poate observa chiar si in comportamentul individului fata de alt individ. Pentru a da dovada de superioritate, inteleptul gaseste o rezolvare "diplomatica" a problemei, o cale usoara (poate chiar si cea mai buna), uneori renuntand la mandrie si orgoliu. Unii oameni ar trebui sa preia exemple pana si din regnul animal cand vine vorba de intelepciune, putem sa punem in prim-plan bufnita, animal care este chiar simbolul acesteia, caracterul ei fiind dat de tacere.
 

solyomcristi

Membru Nou
-Nu e mare lucru pentru cel care este atent si la cei din julrul nostu
-Nu ne nastem invatati cu intelepciune de cand neam nascut ea se dobandeste dupa greselile pe care care le faci in viata
-De exemplu eu nu scriu gramatical dar voi invata si voi dobandi mai multa intelepciune
-Parerea mea este ca trebe sa simti ca poti si ca vei reusi si te vei stradui ca sa faci ceva in viata si sa cunosti asta inseamna intelepciune la mine.
 

DeletedUser

Guest
Muncesc astazi cum altii nu o fac pentru ca sa traiesc maine cum altii nu vor putea.
 

DeletedUser15473

Guest
Bravesteel

Dincolo de jocul în sine, Grepolis cultivă unele valori sociale şi afective, precum curajul, loialitatea, disciplina şi spiritul de echipă ce alcatuiesc un soi..de intelepciune, valabila si in viata noastra cea de zi cu zi.. spuneti mi ca nu este asa!?
 

DeletedUser15391

Guest
Toti putem parea intelepi, dar nimeni nu poate fi intelep cu adevart.
 

DeletedUser15448

Guest
Înţelepciunea pentru mine înseamnă experienţă şi răbdare; nu stiu cum altfel să o denumesc. Înţelept e cel care ştie să recunoască cât de neştiutor este.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus