Intelepciune

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
Atena.png


Sa filozofam!






Un alt concurs, o alta provocare. In fiecare luna va propun o tema pe marginea careia se pot purta discutii, emite pareri, argumenta pro sau contra. Nu e nevoie sa postati "lucrari de doctorat", e de ajuns o parere sincera despre subiectul propus. Postarea cea mai buna va fi aleasa de echipa si premiata cu 1500 monede de aur.

Tema lunii ianuarie este: INTELEPCIUNE
Perioada de desfasurare: 21-27 ianuarie 2016
Anuntarea castigatorului: 30 ianuarie 2016
Premiu: 1500 monede de aur



Conditii de participare:

Postarea trebuie să fie originală si sa respecte tema data, exceptie fac proverbele sau citatele.
Fiecare jucător poate participa la concurs cu o singură postare.
Daca detineti mai multe conturi veti putea participa cu unul singur.
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi comunicată odată cu anunţarea câştigătorilor.
Postările trebuie să respecte regulamentul forumului si al jocului.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15021

Guest
Intelepciunea nu este produsul scolarizarii, este un dar pe care doar unele persoane au sansa de a-l avea pe parcursul vietii.
 

DeletedUser12679

Guest
“Cunoaste-te pe tine insuti.“ (deviza lui Thalet din Milet)
“Inconjoara-te de oameni capabili”.
“Timpul este intelept, el dezvaluie totul”.
“Cine este fericit: omul sanatos, bogat, curajos si educat”.
“Mai bine sa fii invidiat, decat sa fii compatimit”.
“Este dificil sa te cunosti pe tine insuti”.
“Cel mai usor lucru este sa dai sfaturi”.
“Sa nu facem ceea ce condamnam la altii”.
“Ceea ce este sigur este ceea ce s-a intamplat, nimeni nu stie ce se va intampla.”
 

DeletedUser15163

Guest
Intelepciune , un lucru rar intalnit in ziua de azi ! Multi prostii ce se dau drept intelepti filozofeaza , asta-i realitatea , obscuritatea secolului 21 !
 

DeletedUser15459

Guest
Citat de Eminescu

Ca sa-ti dai seama de nivelul culturii generale a unei natii, trebuie sa vezi ce idoli are. - Mihai Eminescu
 

DeletedUser15461

Guest
Intelepciunea nici nu se imprumuta nici nu se cumpara, şi daca ar fi de vanzare, n-ar gasi cumparatori. Nebunia în schimb, se cumpara zilnic

Se zice ca oamenii batrani au aceasta calitate dobandita dintr-o experienta acumulată de-a lungul anilor. De aceea a ramas valabila expresia : ,,cine n-are batrani sa si-i cumpere’’

Intelepciunea se deosebeste de inteligenta prin aceea ca, cea dintai este o calitate dobandita pe parcursul vietii, pe cand a doua este înnascută. Inteligenta poate fi pusa si in slujba raului, ceea ce nu se intampla în cazul intelepciunii.

Quotes : Jimin Jin 20:01:2016 :x
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser10218

Guest
Tragedia vieţii este ca îmbătrânim prea devreme şi devenim înţelepţi prea târziu. :)
 

DeletedUser14226

Guest
Intelepciunea e un dar dobandit odata cu trecerea prin viata. Intelepciunea este capacitatea de a te detasa de toate problemele si nemultumirile astfel unui vulcancare e tare si lipsit de viata dar daca cauti mai adanc lava creeaza cenusa care este un ingrasamant ce poate da viata .Sa ne amintim de spusele lui Aristotel, parintele logicii, ORICE LUCRU ESTE CEA CE ESTE.
 

DeletedUser14860

Guest
Intelepciunea este acel lucru pe care il primesti odata cu maturizarea si trecerea prin diferite lucruri in viata.
 

DeletedUser15460

Guest
Intelepciunea noastra este munca asidua a parintilor nostri care s-au sacrificat pentru noi,este sangele varsat de stramosii nostri de la daci pana in clipa de azi ,este libertatea spirituala a poporului nostru care se naruie acum sub greutatea prostiei noastre,datoria noastra sa luptam pentru ceea ce avem deja...
Intelepciunea nu vine din cartile pe care le citim,vine de la batranii nostri,vine in sufletul nostru,trebuie sa stim ,sa invatam sa o ascultam
Deschide ochii si inima..
 

DeletedUser

Guest
Intelepciunea este combinatia dintre inteligenta si suflet . Cei care au asa ceva , pot scoate serul intelepciunii , care nu poate fi vandut oricui . Daca intelepciunea este in mainile tale , ai grija unde o pui , ca s-ar putea ca mai tarziu sa ai indoieli de ea .
 

DeletedUser15466

Guest
Înţelepciunea este pentru suflet ceea ce sănătatea este pentru trup. François de la Rochefoucauld
 

DeletedUser15458

Guest
Intelepciunea... frumos subiect. In urma cu multi ani am descoperit faptul ca am o mentalitate aparte si ma identific cu foarte putini oameni. Un lucru pentru mine poate fi amuzant dar pe de alta parte pentru o alta persoana poate fi deranjant. Si nu o data m-am gandit: Ce este binele? Dar raul? Ei, cand am fost mic mama ma invata ce este bine si ce e rau, dar inca nu auzisem de expresia: "Nu realizezi ce se poate intampla, doar atunci cand te dai cu capul de tocul usii inveti." Binele, un cuvant ce simbolizeaza asa zisele fapte pozitive, iar raul asa zisele fapte negative. Dar! de fapt, nu exista bine si rau. "Frumusetea este vazuta prin ochii privitorului." Un caz concret: Oamenii sunt diferiti, iar cei care nu se identifica cu majoritatea sunt etichetati ca fiind ciudati. Gresit! Daca un om este diferit, nu inseamna ca este ciudat. Inclinara balantei tine doar de numarul oamenilor. Daca lumea este alcatuita din 49% oameni "a" si 51% oameni "b", automat oamenii "a" sunt etichetati ca fiind ciudati. Daca oamenii "b" ar fi detinut majoritatea, atunci oamenii "a" ar fi fost vazuti ca fiind niste ciudati. Am abordat acest fenomen al rasismului deoarece este intalnit in fiecare zi. Nu exista oameni perfecti sau incompleti, nu exista oameni buni sau rai, exista pur si simplu oameni. "Frumusetea este vazuta prin ochii privitorului."
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15467

Guest
Ințelepciunea o poti obtine doar atunci cand poti pune in balanta rautatea și bunatatea si alegerea corecta fie ea buna sau rea este alegerea ta corecta deoarece prin aceea alegere te ajuti pe tine si cei de langa tine.
 

DeletedUser15462

Guest
''Bătrâneţea vine prea repede și înţelepciunea prea încet'' Docteur Gordon Livingston
A fost o perioadă când zâmbeam tăcut tinerilor cu păreri categorice, cu certitudini sprijinite pe argumente idealiste, cu discursuri înflăcărate, slobozite cu râvna pe care doar tinereţea ţi-o inspiră. „Bre, ziceam eu, nişte ţânci neînţărcaţi. Încă nu au gustat viaţa, dar uite cum dau din coadă.”
Vârsta nu e un indicator obiectiv. Tâmpla căruntă încă nu e garanţia achiziţiei unei înţelepciuni. Asta e una din certitudinile mele obraznice
La ce bun m-aş preface înţelept înainte de vreme?
Sâptămâna asta am avut o lectură mai deosebită. După două capitole din cartea „Bătrâneţea vine prea repede și înţelepciunea prea încet” m-am oprit cu gândul la autor. „Curios, meditez. Gândim ambii în aceiaşi parametri. O compatibilitate rară în percepţii. Trebuie să fie vreun june de vârsta mea. Poate doar diploma de medic să facă o deosebire între minţile noastre”
 

DeletedUser13911

Guest
" Dicţionarul limbii române defineşte înţelepciunea ca o capacitate superioară de înţelegere a lucrurilor, implicând o cunoaştere adâncă a realităţii, multă experienţă şi mult echilibru. Ea se referă în mod deosebit la oameni, fiind o virtute sau o calitate complexă a sufletului uman. Un om înţelept este acela care are capacitatea de a pătrunde esenţa legilor fundamentale ale naturii şi ale societăţii, este persoana care judecă drept , este cuminte, deştept , ager la minte, pătrunzător.

Înţelepciunea se deosebeşte de inteligenţă prin aceea că, cea dintâi este o calitate dobândită pe parcursul vieţii, pe când a doua este înnăscută. Inteligenţa poate fi pusă şi în slujba răului, ceea ce nu se întâmplă în cazul înţelepciunii.
"
Raspunde-ti tie insuti cititorule..."Sunt intelept sau inteligent?"/:)
 
Ultima editare de un moderator:

Gymus

Membru activ
Bun... Puteam sa copiezi ca altii , dar am ales sa pun in randurile de mai jos ceea ce cred eu ca ar fii intelepciunea.

Dupa parere mea , intelepciunea este o virtute sau o calitate pe care nu toti oamenii o au . Eu cred ca intelepciunea o dobandim in timp .
O alta idee a mea despre intelepciune ,este data de faptul ca ,intelepciunea, se formeaza datorita experientelor avute de noi in trecut.
Nu-s de acord cu idee e ca intelepciunea "vine" de la o anumita varsta , sunt adolescentii de o varsta cu mine care sunt mai intelepti decat altii oameni trecuti de a doua varsta .
In toti oamenii salasluieste aceasta virtute , insa la unii se manifesta mai "puternic" iar la altii mai "slab" , totul depinde de cum stim noi sa o dezvoltam
 

DeletedUser15256

Guest
"Inteleptul nu dezaproba un cuvant bun pe motiv ca ar fi fost spus de un om rau."
"Intelepciunea este singura moneda care are curs pretutindeni."
Intelepciunea este cea mai importanta comoara al unui om
Intelepciunea o capeti odata cu trecerea timpului
"Mai bine mai tarziu decat nici-o data"
Oamenii intelepti gandesc inainte sa vorbeasca...
Intelepciunea nu se preia de la altii intelepciunea o capeti odata cu timpul.Intelept vei fi doar cand lumea te va crede nebun
 

DeletedUser14391

Guest
in afara concursului - daca prostia ar durea ar fi coada la spitale pana la primarie
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus