Grepolis - mai mult decat un joc - o adevarata dovada a marsaviei omului!

  • Autor subiect AlexFilioreanu
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
@Tatal lor Pe forumul argentinian exista transparenta poate pentru ca nu exista elemente instigatoare impotriva echipei si nu am vazut subiecte de genul "ia uite cum isi pun astia din echipa noroc pe plus la atacuri si noua ne dau noroc cu minus" (a se vedea topicul lumii Rho) sau "ia uite cum au mutat ei atacurile noastre astfel incat sa nu ne intre nava in orasul lor" (a se vedea topicul lumii Omicron) "ia uite cum partineste echipa astfel incat sa castige X-ulescu concursul" (a se vedea tema Gluma si Rasplata pentru mai multe detalii) si lista poate continua...

@LegionAsul Cu privire la neprezentarea dovezilor pentru banarile pentru script, explicatiile fost prezentate mai sus. Ca ne place sau nu, exista elemente pe joc (,) care persista in "ilegalitate" (daca mi se permite expresia) si invata din dovada prezentata de admin in tichet astfel incat data viitoare sa nu repete greseala si sa fie prins. Lipsa acestor explicatii nu este doar o metoda a echipei de administrare de a se proteja pe ei insisi, ci protejeaza si jucatorii corecti de cei care folosesc astfel de programe.

Referitor la banurile primite pe forum, acestea au fost acordate jucatorilor care au persistat in a acuza echipa de administrare de lucruri necurate fara a avea nici cea mai mica legatura cu subiectul.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
:D,Dilpomatule.....in mare parte ai dreptate,cu un singur amendament.
Pedeapsa pentru furt la grepolis e ban!
Privarea de dreptul de a juca= privare de libertate in real.
/:)
Se ia o masura , se face contestatie, nu-ti convine raspunsul la contestatie apelezi la reprezentantul producatorilor jocului, acesta este procesul pe care functioneaza sistemul pedepselor in joc.
Asta e cel mai bun raspuns ever pe care l-am citit.
Imi poti da 1 exemplu de jucator care a primit NUP de la INNO?

- - - Actualizat - - -

@Tatal lor Pe forumul argentinian exista transparenta poate pentru ca nu exista elemente instigatoare impotriva echipei si nu am vazut subiecte de genul "ia uite cum isi pun astia din echipa noroc pe plus la atacuri si noua ne dau noroc cu minus" (a se vedea topicul lumii Rho) sau "ia uite cum au mutat ei atacurile noastre astfel incat sa nu ne intre nava in orasul lor" (a se vedea topicul lumii Omicron) "ia uite cum partineste echipa astfel incat sa castige X-ulescu concursul" (a se vedea tema Gluma si Rasplata pentru mai multe detalii) si lista poate continua...

@LegionAsul Cu privire la neprezentarea dovezilor pentru banarile pentru script, explicatiile fost prezentate mai sus. Ca ne place sau nu, exista elemente pe joc (,) care persista in "ilegalitate" (daca mi se permite expresia) si invata din dovada prezentata de admin in tichet astfel incat data viitoare sa nu repete greseala si sa fie prins. Lipsa acestor explicatii nu este doar o metoda a echipei de administrare de a se proteja pe ei insisi, ci protejeaza si jucatorii corecti de cei care folosesc astfel de programe.

Referitor la banurile primite pe forum, acestea au fost acordate jucatorilor care au persistat in a acuza echipa de administrare de lucruri necurate fara a avea nici cea mai mica legatura cu subiectul.
Draga Anca,iar sunt primadona in conceptia ta,nu e rau dar m-am cam plictisit de rol.
Uite cum facem,posteaza tu pe forum exact ca acolo si eu imi dau stergere cont de pe toate lumile si extern...nu voi mai juca niciodata si nici nu voi mai comenta niciodata nimic.Scapi ever de mine!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu esti primadona in conceptia mea, referirea nu a fost doar la tine. Te rog sa sesizezi ideea generala a postarii mele, nu lua atat de personal ce am scris. Si incearca sa privesti acel forum argentinian mai amplu, astfel incat sa sesizezi si atitudinea celor care posteaza acolo in calitate de jucator, nu doar atitudinea echipei de administrare, da?
 

Mr Jack

Super Moderator
:D,Dilpomatule.....in mare parte ai dreptate,cu un singur amendament.
Pedeapsa pentru furt la grepolis e ban!
Privarea de dreptul de a juca= privare de libertate in real.
/:)

Asta e cel mai bun raspuns ever pe care l-am citit.
Imi poti da 1 exemplu de jucator care a primit NUP de la INNO?

gresit, pedeapsa este doar pierderea dreptului de a mai folosi acel cont, uneori nici macar atat, deci nu prea putem pune egal intre asta si privarea de libertate nu ?

Cat despre exemplu sincer nu as putea sa-ti dau, or fi adminii perfecti :)), glumesc, sunt destui jucatori ale caror pedepse au fost anulate in urma contestatiei catre stil, toti gresim si mai multi au fost debanati chiar de adminul responsabil pentru pedeapsa.
 

DeletedUser

Guest
Sunt uimit de ipocrizia care escaladeaza si ia proportii colosale, cand niste jucatori din alianta mea sunt banati, acei jucatori o merita sunt niste trisori si PUNCTE PUNCTE sau ce va vine voua la gura iar cei de pe margine le tin insonul, cand sunt banati altii cum se face cum nu se face toti sunt niste fecioare,ingerasi cantand la harpa ce n-au facut rau la nime cu nimic x si y garanteaza pentru ei de parca sunteti sub acelasi acoperis sau cu nasul in fundul lor sa vedeti ce fac nonstop.
Diferenta dintre jucatorii care au trisat de-alungul timpului prin aliantele mele e ca macar aia au bunul simt sa recunoasca si sa accepte pedeapsa asta duce la o singura concluzie....cei care va vaicariti pe aici dati doar apa la moara unor oameni care au ca hobby doar scandalul.
************************************************************
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2039

Guest
Ee, ce rapida e facuta editarea, au pierdut ce era mai important ca sa vina cu replica.
 

DeletedUser

Guest
Nu esti primadona in conceptia mea, referirea nu a fost doar la tine. Te rog sa sesizezi ideea generala a postarii mele, nu lua atat de personal ce am scris. Si incearca sa privesti acel forum argentinian mai amplu, astfel incat sa sesizezi si atitudinea celor care posteaza acolo in calitate de jucator, nu doar atitudinea echipei de administrare, da?

Am sesizat ideea ,de aceea mi-am si permis sa si raspund.Eu nu am spus ca sunt in cor,ci primadona,rol pe care mi-l atribui in mod frecvent si devine plictisitor deja!Recunosc ca tin la tavaleala dar cu anumite limite.Am privit acel forum argentinian din postura din care ma intereseaza,recunoscand ca nu inteleg limba si micile jocuri de cuvinte prezente acolo.
Personal nu ma interesa nici un aspect prezentat acolo,ci transparenta de care se da dovada.Consideri tu ca daca au fost prezentate nu se mai incalca regulamentul pentru ca se cunosc unele si altele? NU ,e fara relevanta aspectul.Nu cred ca influenteaza in mod negativ activitatea pe extern ci dimpotriva,discutiile dse poarta pe ceva palpabil,negru pe alb si la vedere.Nu exista astfel nici un dubiu ca voi sau noi avem sau nu dreptate.

- - - Actualizat - - -

gresit, pedeapsa este doar pierderea dreptului de a mai folosi acel cont, uneori nici macar atat, deci nu prea putem pune egal intre asta si privarea de libertate nu ?


BA da Jack,ba da,este egalitate.
Poti lua cu suspendare,minimul pedepsei,circumstante agravante,recidivist.Este identica.
Este privare de drepturi.

Cat despre exemplu sincer nu as putea sa-ti dau, or fi adminii perfecti ), glumesc, sunt destui jucatori ale caror pedepse au fost anulate in urma contestatiei catre stil, toti gresim si mai multi au fost debanati chiar de adminul responsabil pentru pedeapsa.
Aici prefer sa nu fac supozitii,e delicat si.........sunt nu sunt perfecti nu e problema mea,problema e cand se dovedeste ca au gresit ce se intampla.
Un doar Ne pare rau ,ar suna patetic dupa 3 -4 zile de "judecata"
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Eu nu am spus ca sunt in cor,ci primadona,rol pe care mi-l atribui in mod frecvent si devine plictisitor deja!

Ai pus punctul pe I, un rol pe care ti-l atribui desi nimeni nu te-a trecut pe lista de distributie a "piesei" ;)

In alta ordine de idei (scuze pentru spamarea subiectului) ca sa poti intelege problema in tot ansamblul ei, ar trebui sa o privesti din toate punctele si sa incerci sa ii intelegi toate fatetele, lucru pe care tu nu il faci, tu o tii pe a ta si atat. Si in momentul in care nu esti informat complet, punctul tau de vedere este partinitor si unidirectional.
 

DeletedUser9489

Guest
Anca, dupa cum bine spui, lumea e plicitisita de scandaluri si de circuri ieftine pe extern( de exemplu, astea ale tale cu Tatal lor la aproape fiecare topic). Duceti-va la spam si certati-va acolo, aici se vorbeste despre marsavie, incalcari de reguli, imoralitate, nu vrem sa vedem cum va adresati voi doi replici acide.
Daca te raportam ca spam, cui te mai raportam, ia spune?
 

DeletedUser

Guest
"mi-l atribui'.tu,nu cred ca e cazul sa scriu un roman,ai inteles foarte bine si nu e cazul sa folosesti micile superfugii ale limbii romane,am spus exact ceea ce trebuia .

edit
Uite iar vorbesti doar asa " sa zgarii",unde am fost eu partinitor?
pune din acesta dicutie> hai, eu ti-am spus ca ma distribui la primadona fara o motivatie!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Anca, dupa cum bine spui, lumea e plicitisita de scandaluri si de circuri ieftine pe extern( de exemplu, astea ale tale cu Tatal lor la aproape fiecare topic). Duceti-va la spam si certati-va acolo, aici se vorbeste despre marsavie, incalcari de reguli, imoralitate, nu vrem sa vedem cum va adresati voi doi replici acide.
Daca te raportam ca spam, cui te mai raportam, ia spune?

Despre ce marsavie, incalcari de reguli si imoralitate se vorbeste? Ale cui sunt toate astea? Ti-a fost furat contul de catre cineva si echipa de administrare a refuzat sa te ajute sa il recuperezi? Cineva din echipa de administrare si-a insusit contul tau de joc si ti s-a ras in nas atunci cand ai sesizat asta?
 

DeletedUser9489

Guest
Despre ce marsavie, incalcari de reguli si imoralitate se vorbeste? Ale cui sunt toate astea? Ti-a fost furat contul de catre cineva si echipa de administrare a refuzat sa te ajute sa il recuperezi? Cineva din echipa de administrare si-a insusit contul tau de joc si ti s-a ras in nas atunci cand ai sesizat asta?

Citeste prima pagina( nu printre randuri). Marsavie din titlu, imoralitate, si incalcarea de reguli ale lui ddu. Despre asta e topicul.... ca a fost umplut cu prostii si scandaluri ieftine.... alta treaba :) Ar fi fost culmea ca echipa de administrare (tocmai ei!) sa-mi fure contul, desi la vremurile de azi si locatia mea actuala, nimic nu m-ar mai mira. Si nu mi-ai raspuns la intrebare, daca faci spam, cui te raportam? Unde te raportam?
 

DeletedUser3391

Guest
Pun gaz pe foc dar trebuie sa si raman pe subiect.
@Anca, Norbit, Stil si alti admini sau moderatori
Eu ca jucator printr-un click am acceptat conditiile din Regulament, impuse de dezvoltatorul jocului, caruia apoi i-au fost aduse modificari acceptate sau nu de mine! A-ti prins ideea? Din fericire, de curand, printr-un concurs de imprejurari articolul din Codul Civil pe care il numesc "Spaima bancilor" nu a mai fost amanat. Stiti cum s-a petrecut - amanare la amanare si iar amanare. Din fericire va intra in vigoare. In esenta este vorba de clauze abuzive ale unui contract (de orice fel) intre parti, la care eu incadrez/aplic neprezentarea dovezilor in cazul unei pedepse. E adevarat, nu e usor si poate fi de lunga durata insa cel/cei care se inhama la o astfel de munca sunt convins ca isi vor gasi dreptatea respectiv rasplata.
Sa fiu bineinteles, nu am nimic impotriva pedepsirii jucatorilor care incalca Regulamentul! Am o mare problema cu motivatia: Nu iti pot prezenta dovezile pentru ca vei stii cum sa faci sa fii mai bun!!! Tu ca dezvoltator, producator al unui serviciu trebuie sa fii bine pregatit la orice iti poate denatura conceptul/jocul si sa contracarezi toate metodele de a trisa...altfel iesi de pe piata.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Si ce crezi ca se poate face in acest caz? Care este solutia ta pentru situatia descrisa? Nu crezi ca totul tine de moralitatea jucatorilor?

"desi la vremurile de azi si locatia mea actuala, nimic nu m-ar mai mira"... Dar unde te afli, pe serverele Bancii Mondiale de iti este pozitia asa ravnita?

@agruin ce spui tu e adevarat, dar nu are aplicabilitate aici. Stii ce ti se va spune in momentul in care vei sesiza ca unele banci au clauze-capcana scris mic, mic, jos, in nota de subsol? "Nu te obliga nimeni sa iei imprumut de la acele banci" si nimic mai mult.

Acum, revenind la oile noastre, bineinteles ca scopul nostru nu este sa alungam jucatorii pe alte servere sau catre alte jocuri, ci sa creem un mediu cat mai confortabil si placut utilizatorilor. Insa printre acesti utilizatori exista unii care triseaza, jucatori care au mai fost prinsi odata cu programe de automatizare si acum sunt la a doua abatere. Si, desi stiu foarte bine de existenta acestor programe in computerele lor, neaga lucrul asta cu vehementa, ies pe forum si tipa din toti bojocii ca sunt nevinovati, desi acele programe lasa niste urme in computerele lor, urme care pot fi vazute destul de clar prin niste investigatii IT. Atunci cand acest joc a fost creat de catre dezvoltatori, nu si-a pus nimeni problema ca niste oameni vor fi atat de plictisiti incat sa faca astfel de programe de automatizare.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3391

Guest
@Anca, ideea tocmai aceasta este. Tu ai monopolul = tu pui conditiile. Instanta hotaraste daca sunt abuzive sau nu. Chiar daca a fost semnat de amandoi. Aici e frumusetea articolului. Si mai interesant e ca se va aplica retroactiv. Intr-un an tragem concluziile.

Referitor la mediul confortabil si placut utilizatorilor si cei care incalca regulile:
Pune in Regulament o lista Fapte si pedepsele aferente si atunci va fi liniste.
Ca ex. :
1. daca injur un admin = ban permanent - asa macar stiu la ce sa ma astept si daca am facut fapta si m-am racorit macar stiu ce consecinte are;
2. Multicont = fapta grava - ban 3 luni
3. Utilizare programe de "boot, bot, mot..." - fapta capitala - ban permanent
4.

Astfel fiecare stie ce are de suportatsi nu mai apar discutii.
 

DeletedUser

Guest
Momentan, pedepsele din cadrul jocului nu pot fi publicate, dezvoltatorul jocului interzicand asta, dar vom propune dezvaluirea lor. Decizia apartine proprietarului Grepolis, si anume INNOGames.
 

DeletedUser3391

Guest
In fata acestui raspuns orice discutie si argumentatie este de prisos.
Lasi impresia ca si cum acea lista este asemanatoare cu clauzele secrete ale contractului cu Bechtel sau Rosia Montana.
In ziua de azi, pana si Politia este obligata sa iti arate dovada depasirii vitezei si apoi sa te pedepseasca. Militia nu trebuie sa iti arate vreo dovada. Te pedepseste si punct.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Avem un acord de confidentialitate semnat cu dezvoltatorul jocului, acord pe care ne-am angajat sa il respectam. Va rog nu confundati o firma privata cu institutiile statului, nu este acelasi lucru. Politia te amendeaza pentru ca ai depasit viteza legala pe drumurile publice, adica cele construite din banii tuturor, INNOGames te sanctioneaza ca ai "depasit viteza" pe niste servere care sunt proprietatea lor, cumparate cu banii lor adusi de acasa.
 
Ultima editare de un moderator:

Mr Jack

Super Moderator
Tot vorbim de legi, dar uitam ca firma producatoare vine dintr-o tara ca Germania, unde cu siguranta nu este totul perfect, dar sunt inaintea noastra in ceea ce priveste legislatia si aplicarea ei, daca ar fi fost vreo problema cu aceste reguli in acesti multi ani de cand exista jocul eu cred ca s-ar fi luat masuri deja.
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
Pt banari

Momentan, pedepsele din cadrul jocului nu pot fi publicate, dezvoltatorul jocului interzicand asta, dar vom propune dezvaluirea lor. Decizia apartine proprietarului Grepolis, si anume INNOGames.
Dar nu va cere nimeni sa dezvaluiti pedepsele, trebuie doar sa lamuriti omul ca a gresit facand anumite lucruri, ce tot filozofati aiurea?
Mr.Jack, colegul tau refuza sa explice ce a depistat in neregula la colegul nostru
Lucrurile nu sunt complicate deloc, voi le complicati prin raspunsurile copy/paste care irita la culme.

Ce este asa greu sa-i spui omului daca vezi ca insista sa-i dai anumite raspunsuri gen:

in data xx.xx.xx ati intrat pe doua conturi

sau

in data xx ati folosit un program care sa va dea desteptarea cand va ataca x-ulescu

sau

in data xx ati farmat resurse cu programul neagreat de noi, agreat fiind doar de computerul d-voastra

sau

vocile mi-au spus.....



e simplu, doar sa vrei sa fi coerent :p
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus