Dezbatere-discutie: Decalajul serverului.

DeletedUser

Guest
Ma ce nu ma creteti ca astea doua chiar mi sau intamplat si am fost mult mai uimit decat voi ,un om va spune ceva real si nu e crezut ,dar pe primul dobitoc care va iese in cale il credeti ..daca se intampla ceva nemaintalnit nu inseamna neaparat ca e minciuna ,daca tac nu e bine , nici asa nu e bine ,am mai intrebat si eu pe altii si miau zis ca asa ceva nu au vazut in viata lor ,ii dar eu va spun ca mi sa intamplat,de ce mi sa intamplat tocmai mie?-ironia sortii...:(


Fara suparare cred ca ai incurcat timpul de calatorie cu timpul de sosire,eu unu am patit o de vre o 3 ori.La inceput am crezut si eu ca eu n bug dar....gandind la rece mi am dat seama de greseala facuta de mine,


Evident un raspuns "extraodinar de bun" venit de la DFA1 el in loc sa incerce sa vada daca ai vre o dovada sau poate chiar exista acest bug pe lumea eta da un raspuns categoric care mai degraba te duce la paranoia in loc sa te calmeze
dfa a spus:
Vezi de treaba ta, asta nu are cum să se întâmple. Depune ticket, dar la prima vedere pare că vrei atenție și să faci reclamă negativă

La noi la romanii cea mai mare problema cu cei care au o anumita functie este atitudinea.
 

DeletedUser

Guest
Fara suparare cred ca ai incurcat timpul de calatorie cu timpul de sosire,eu unu am patit o de vre o 3 ori.La inceput am crezut si eu ca eu n bug dar....gandind la rece mi am dat seama de greseala facuta de mine,


Evident un raspuns "extraodinar de bun" venit de la DFA1 el in loc sa incerce sa vada daca ai vre o dovada sau poate chiar exista acest bug pe lumea eta da un raspuns categoric care mai degraba te duce la paranoia in loc sa te calmeze


La noi la romanii cea mai mare problema cu cei care au o anumita functie este atitudinea.

NU aveam cum sa incurc timpul calatoriei cu timpul sosirei pt ca ,exemplu: daca timpul de calatorie =5 :00 timp sosire =17 :00 ca sa fie asemanator din moment de pe ceas 5=17 ,ca sa fie timp calatorir=5;00 si timp sosire=5;00 inseamna ca atacam la 12 seara sa ajunga dimineata in bonus
plus sa stii ca ma uit foarte atent si calculez atacurile pe hartie
 

DeletedUser

Guest
Problema provine din faptul ca un astfel de lucru este imposibil in conditii normale de functionare a serverului. Daca se blocheaza serverul atunci toate comenzile tuturor jucatorilor de pe respectiva lume de joc ajung mai tarziu, dupa deblocarea serverului, atacurile ajungand la destinatie la ora aproximata +/-decalajul, insa dupa ajungere timpul va da scadent sau se va opri la 0:00:00.
Decalajul este o optiune automata implementata in sistemul de joc si nu poate avea valori mai mari decat cele prevazute initial.
 

DeletedUser

Guest
Evident un raspuns "extraodinar de bun" venit de la DFA1 el in loc sa incerce sa vada daca ai vre o dovada sau poate chiar exista acest bug pe lumea eta da un raspuns categoric care mai degraba te duce la paranoia in loc sa te calmeze


La noi la romanii cea mai mare problema cu cei care au o anumita functie este atitudinea.
Reclamațiile față de activitatea celor din staff se duc la sistemul intern de suport. Același mesaj ( Depune ticket, dar la prima vedere pare că vrei atenție și să faci reclamă negativă ) l-aș fi dat și fără să fiu moderator, dar asta e strict mentalitatea ta de a da în cei din team la intervale repetate.

adysanu, când se mai întâmplă situații neobișnuite, fie că sunt în favoarea sau defavoarea ta, descrie problema folosind un ticket.

De asemenea, erorile legate de server se discută la secțiunea respectivă sau la sistemul intern de suport. Topicul ăsta se referă la cu totul altceva și v-aș sugera să reveniți la subiect.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Problema provine din faptul ca un astfel de lucru este imposibil in conditii normale de functionare a serverului. Daca se blocheaza serverul atunci toate comenzile tuturor jucatorilor de pe respectiva lume de joc ajung mai tarziu, dupa deblocarea serverului, atacurile ajungand la destinatie la ora aproximata +/-decalajul, insa dupa ajungere timpul va da scadent sau se va opri la 0:00:00.
Decalajul este o optiune automata implementata in sistemul de joc si nu poate avea valori mai mari decat cele prevazute initial.

da acum stiu asta , am vazut cand sa blocat serveru ,de ce am pus problema pe forum si nu pe tichet?simplu : pt ca am vrut sa vada si altii comentariile si sa spuna si ei daca li sa intamplat la fel sau nu .
ipotetic vorbind acum ,pt ca nu ma credeti ,daca cele doua situatii prezentate de mine sar intampla atunci care ar fi cauza/posibilele cauze pt asemenea situatii ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Situatiile prezentate de tine nu se pot intampla in acest joc tocmai din motivele prezentate de mine mai sus. Daca se blocheaza serverul erorile sunt anuntate, iar timpul de remediere este mult mai mare, dureaza cateva ore bune.

PS. adysanu semnatura ta este prea mare, va trebui sa o modifici pentru a se incadra in limitele regulamentului
 

DeletedUser

Guest
Da multumesc foarte mult,atata timp cat chiar mi sa intamplat si primesc un asemenea raspuns nu mai trebuie sa insist asupra subiectului.Asta e data viitoare fac un print screen cu durata calatoriei ,ora sosirii si ora serverului daca o sa mi se mai intample-prost am fost ca nu mia dat prin cap atunci ,dar faza cu 20 de minute delay nu am cum sa o dovedesc pt ca nu stiu dinainte cand se intampla


PS : da ,sterg imagine ca nu stiu sa o modific la o scara mai mica si alta marime acolo unde am facuto nu avea
 

DeletedUser

Guest
Sa-mi dau si eu cu parerea pe aici.
Hmm privind decalajul...Eu l consider foarte folositor chiar si atunci cand atac..De ce ?Pentru ca face jocul mai interesant si mai realist.Deci nu va mai plangeti atata de aceasta regula anticalendar daca tot va mandriti ca sunteti jucatori buni...Un jucator bun se adapteaza la orice si decalajul nu mai reprezinta o problema majora..:p
ce frumos ai zi!

@Orientalis
Forta unui jucator bun sta in capacitatea lui de a planifica la secunda atacurile sau defensiva. De aceea grepolis e joc de strategie, fiindca in mod logic ar trebui ca prosperitatea unui jucator sa stea in capacitatea lui de a gandi strategic.
forta/puterea unui jucator sta in nr si specificul trupelor.
in grepolis (spre deosebire de triburi si... alte jocuri de acest gen) este probabil cel mai bine gandit joc de strategie (repet... din acest tip de jocuri).
vrei o "trategie" simpla? intra si joaca triburi (alte nume nu dau :D) si aculo gasesti matematica dupa care se pare ca tanjeste multa lume...

Fineturile planificarii unui atac in forta dar si precis ca un ceas elvetian face dintr-un jucator bun un jucator briliant.
finete pt a da astfel de atacuri iti trebuie aici, in astfel de conditii. daca nu ar fi existat aceasta regula oricine ar fi fost capabil sa dea atacuri la secunda.
si totusi... un jucator bun nu se deosebeste de un incepator numai prin atacuri la secunda.
n ar trebui sa se uite de asta... zic yo...

cum ai prezentat tu acolo etapele unei actiuni, arata ca esti destul de individualist... corect?

cu cat se dispune de mai multe atacuri cu atat este mai usor sa se planifice si lanseze atacurile la secunda ;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
cum ai prezentat cu acolo etapele unei actiuni, arata ca esti destul de individualist... corect?

cu se dispune de mai multe atacuri cu atat este mai usor sa se planifice si lanseze atacurile la secunda ;)
Nu individualist, am alianta creata de mine care se extinde binisor pe marea pe care activam.

Ideea e ca am deja 9 polisuri proprii si nu am nevoie de alianta nici ca sa atac, nici ca sa ma apar.

Da, e mult mai bine cand planifici singur un atac gigant, cand depinzi doar de greseala si priceperea proprie.

Cat despre defensiva... am parcate prin polisuri 3000 bierme si 300 usoare. Nu stiu daca ma crezi, dar nu din "patite" stiu cum se mananca o defensiva in grepolis, fiindca in toata cariera mea nimeni nu m-a atacat la secunda, asa cum atac eu cand o fac. De fapt niciodata nu am fost atacat masiv, ca sa imi folosesc in sfarsit ditamai defensiva asa cum abia astept sa o fac.

Sincer tanjesc in fiecare secunda ca macar o data sa fiu atacat in valuri simultan pe toate polisurile de catre o alianta mamut care ataca la secunda. Abia atunci as simti ca imi folosesc mintea in jocul asta.

Abia astept sa intalnesc pe unul care o sa ma atace serios asa cum fac eu cu ochii pe ceas.
Sa te aperi de atacurile unuia care iti scrie in mesaj :"akum o sati fak pra-f satu k sati para rau!11!" nu iti trebuie deloc strategie. Strategia impotriva gibonilor e simpla: nu e nevoie de nicio strategie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
imi cer scuze pt greseli!... tastatura noua :) (ce sa zic si yo :)))

daca ai o alianta/esti intr o alianta, nu inseamna ca esti un jucator de echipa.
la prima "citire" ar parea ca m ai contrazice, dar dupa asta vii si spui "nu am nevoie de alianta nici ca sa atac, nici ca sa ma apar".
deci... am nimerit :).
iar in legatura cu strategia... vroiam sa subliniez faptul ca in grepolis te poti juca si depind f multe de strategie.
strategia nu e o simpla planificare. dar daca o planificare se adauga o gestiune, un moral, noroc, timpi de ajungere (si cam atat din pacate la grepolis), poti vb de o strategie.
 
Sus