Dezbatere-discutie: Decalajul serverului.

DeletedUser

Guest
Buna ziua, stimata comunitate RO-grepolis!

Tot mai mult s-a adus in discutie pe unele threaduri subiectul decalajului serverului in momentul planificarii atacururilor/sprijinelor. Propun sa discutam aici pe indelete.

Ca sa fie problema pe larg discutata, sa stabilim cum apare acest decalaj.

Sa presupunem ca ai 2 polisuri si vrei sa trimiti 2 atacuri care sa ajunga in acelasi timp in polisul atacat.
Trimiti pimul atac si serverul iti spune exact la ce ora ajunge , ceva de genul : ORA :MINUTUL:SECUNDELE. Pana aici e clar.
Te duci cu sageata la polisul al doilea si pregatesti atacul pe orasul atacat si astepti pana iti indica ora stabilita la care sa ajunga atacul, sa zicem vrei sa ajunga cu 5 secunde inainte. Astepti pana serverul iti arata ca atacul ajunge la ora ORA :MINUTUL:SECUNDELE-5 si apesi sa trimiti atacul.

In acest moment serverul iti indica exact ora la care ajung cele 2 atacuri.

OK, acum apare intrebarea ( ca sa explicam detaliat decalajul ): Decalajul apare in momentul in care apesi si serverul iti indica imediat dupa alt timp decat cel planificat sau decalajul apare in momentul in care ajunge atacul si nu respecta timpul aratat la inceput?
 

DeletedUser

Guest
Situaţia e cam aşa:
Să zicem că vrei să trimiţi un atac care să ajungă la ora 18:00:00.
Navele tale fac până acolo 2 ore fix.
Tu la ora 15:59:30 de secunde eşti pregătit să trimiţi atacul, aştepţi doar să treacă cele 30 de secunde. La ora 16:00:00 apeşti „atac”. În momentul acela delayul este aplicat.
Dai click pe prezentarea oraşului. Şi dai click pe atac. Acolo îţi vor apărea toate informaţiile necesare, inclusiv ora exactă la care ajunge atacul.

Totuşi, trebuie să menţionez faptul că dacă din noroc trimiţi două atacuri şi ajung în aceaşi secundă, şi ai administratorul activat, acolo îţi arată care ajunge, de fapt, primul. Păi, nu te poţi baza pe acest lucru. Se poate întâmpla ca în realitate să ajungă al doilea prima dată.
 

DeletedUser

Guest
Decalajul se aplică la lansarea atacului.
Totuși, de reținut pe această temă: când 2 sau mai multe comenzi, fie sprijin fie atac, ajung în aceeași secundă, ordinea lor se poate inversa până la ajungerea atacurilor. Nu întrebați de ce, nu-s eu de vină. Concluzia la care am ajuns e că se păstrează timpul hh:mm:ss, dar se generează mereu și mereu numărul de milisecunde și de aici și inversarea.
 

DeletedUser598

Guest
Ce inervant e chestia asta... Sa fie despre mine,as vota sa se scoata! :)
 

DeletedUser598

Guest
Ar fi prea simplu jocul dupa :)

Poate si ai dreptate opene. Dar totusi,cu sistemul asta uneori e ok,ca scapi de anumite primejdii,insa uneori te oftici la maxxx cand nu iti iese ceia ce ai planuit atata timp,si totul din cauza unui sistem...:angry:
 

DeletedUser

Guest
Poate si ai dreptate opene. Dar totusi,cu sistemul asta uneori e ok,ca scapi de anumite primejdii,insa uneori te oftici la maxxx cand nu iti iese ceia ce ai planuit atata timp,si totul din cauza unui sistem...:angry:

Da mane :) Asa e , eu unu mi-am mancat multi nervi cu problema asta , dar am si eu metodele mele , deja decalajul nu mai e o problema in joc, exista altele mai grave :).
 

DeletedUser

Guest
Sistemul e degeaba. Pe alpha am primit 50 atacuri în 30 secunde :)
 

DeletedUser6312

Guest
In opinia mea decalajul acesta face ca toti sa aiba sanse egale, ce ar fi daca toate atacurile pe care le dam ar ajunge exact in secunda in care vrem noi, am lua si am pierde polisuri pe banda rulanta cu mare usurinta si s-ar pierde din farmecul jocului :)
Evident ca in cazul in care atacam e suparator dar atunci cand ne aparam, multumim tuturor zeilor pentru decalajul dintre atacurile dusmanului :D:D
 

DeletedUser

Guest
Nu, nu mulțumim, că decalajul e și la sprijinul dinaintea navei și la atacurile de după navă. Este o măsură care nemulțumește pe toată lumea, asta e ...
 

DeletedUser

Guest
Sistemul e degeaba. Pe alpha am primit 50 atacuri în 30 secunde :)

Aici vroiam sa ajung Blood , deja e multa experienta , nu mai conteaza cu decalaj sau fara , cei care intradevar stiu jocul iti dau atacuri ca la carte indiferent de situatie :).
 

DeletedUser

Guest
Nici eu nu sunt multumit de acest decalaj.

Forta unui jucator bun sta in capacitatea lui de a planifica la secunda atacurile sau defensiva. De aceea grepolis e joc de strategie, fiindca in mod logic ar trebui ca prosperitatea unui jucator sa stea in capacitatea lui de a gandi strategic.

Fineturile planificarii unui atac in forta dar si precis ca un ceas elvetian face dintr-un jucator bun un jucator briliant.

Etapele oricarei actiuni de atac/aparare sunt aceleasi la orice jucator : 1.Spionezi 2.Pui in balans atent forta inamicului si fortele de care dispui (pui la socoteala si un eventual backup de la alianta) 3.Planuiesti atacul/defensiva pe baza analizei. Acest ultim punct este cheia care poate deschide 2 porti : pierzi sau castigi in urma planificarii.

Dupa cum spunea genial un jucator aici pe undeva, poti invinge in urma unei desfasurari masive de forte si daca ai jumatate din forta adversarului daca stii ce sa faci si planifici la secunda.

Si uneori secunda aceea este cea care decide totul dupa o desfasurare titanica de forte. Ultima linie de aparare adusa milimetric in polisul atacat sau ultima sulita infipta in coasta unui inamic slabit de atacurile succesive de hartuire.

Aici vroiam sa ajung Blood , deja e multa experienta , nu mai conteaza cu decalaj sau fara , cei care intradevar stiu jocul iti dau atacuri ca la carte indiferent de situatie :).
Eu revin la pasarica mea din cerebel pe care o am si la care tin.
Un jucator cu adevarat bun joaca la eschiva. Si ca sa joci la eschiva, ai nevoie sa calculezi la secunda.

DFA vorbea de 50 atacuri in 30 secunde. Banuiesc ca la o asemenea mobilizare, scopul final era bagarea balenei in oras. Banuiesc ca asa a si procedat : Balena ca sa intre are nevoie ca defensiva navala sa fie decimata. Primele 49 atacuri constituite si din ofensiva masiva navala au fost eschivate si cand a sosit balena s-a intalnit cu adevarata reduta de 1000 bierme adusa milimetric in polis exact cand trebuie. Si pentru asta DA, e nevoie sa nu iti joace feste decalajul.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser598

Guest
Poi daca voi asa sunteti mare masteri in datul atacurilor la secunda,poate va impartiti si cu mine cu secretul?
Opene,ma gasesti pe skype! :D

DFA,alea 50 de atacuri nu cred ca erau de la o singura persoana + multe depinde de noroc... Daca cei ce teau atacat au zis ca dam la 5:00,poi toti sau staruit ca la 5:00 sa ajunga atacurile. Si banuiesc ca alea 50 nu au fost unicile,posibil sa mai fost atacuri care desigur cu ajutorul sistemului nu se incadrau in timpul necesar si au fost retrase...

:)
 

DeletedUser

Guest
Aici vroiam sa ajung Blood , deja e multa experienta , nu mai conteaza cu decalaj sau fara , cei care intradevar stiu jocul iti dau atacuri ca la carte indiferent de situatie :).
Exact. Ultima oară când am fost atacat așa, era să pierd orașul, datorită faptului că aveam un atac terestru de la o colegă și atacul cu nava în aceeași secundă. A intrat nava a doua dar am spart-o cu naval, dar dacă nu aveam navalul ăla, pierdeam orașul pe noroc, nu pe skill. Și atunci ... sistemul chiar dă o șansă la toți? Eu cred că nu mai depinde de tine în acest caz.

Și că tot spuneai de experiență ... dacă s-ar da la secundă normal, probabil și cei slabi ar face față treptat, dar în sistemul actual, cu decalaj, jucătorii buni oricum dau atacurile bine de tot, cei slabi sunt oarecum dezavantajați de decalaj.

Exemplu: 10 secunde între navă și atacul de dinainte, jucătorul începător bagă sprijin la 5 secunde înainte de navă, dar îi ajunge la 15 secunde după.(nu voi da soluția cum se procedează, evident :p).

Dacă nu mă înșel, unul din servere de pe .ro are decalaj mai mic de 30 secunde, e o soluție dar la nivelul jucătorilor de pe alpha, părerea mea că suntem prea buni ca să ne mai încurce decalajul, ci pur și simplu ne enervează. Și asta o spun cu toată modestia de jucător de alpha.

@NNerZZuLL: Ba da, toate de la cașalotul. Și fiindcă au fost 50, s-au îmbinat unele pe altele și nu a mai contat decalajul, în ideea că navalele au fost mai devreme, terestrele mai târziu iar decalajul a făcut ceva bun, a întârziat unele navale și le-a strecurat printre terestre. :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Si banuiesc ca alea 50 nu au fost unicile,posibil sa mai fost atacuri care desigur cu ajutorul sistemului nu se incadrau in timpul necesar si au fost retrase...
Geniala observatie, care a vrut sa se constituie si in concluzia acestui thread.
daca decalajul se aplica imediat dupa lansarea atacului, ai minute bune ca sa le retragi.
Problema se pune doar la atacurile care ajung exact in aceeasi secunda si care se pot inversa.
Simplu, le lansezi la diferenta de 1 secunda, vezi daca serverul ti le ia cum vrei si le lasi sa curga, daca nu le retragi. Si cu asta ai rezolvat.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Păi nu le poți lansa la o secundă :)
Pot lansa 2 atacuri să ajungă la secundele 20 respectiv 30, dar primul are întârziere 7 sec iar celălalt ajunge mai devreme cu 3 secunde și pică ambele în aceeași secundă.
 

DeletedUser

Guest
Păi nu le poți lansa la o secundă :)
Pot lansa 2 atacuri să ajungă la secundele 20 respectiv 30, dar primul are întârziere 7 sec iar celălalt ajunge mai devreme cu 3 secunde și pică ambele în aceeași secundă.
Pai nu tu ai zis ca decalajul se stabileste imediat dupa lansarea atacului si nu cand ajung atacurile?

Adica lansez atacul 1 la secunda 20 (dupa lansare serverul arata ca ajunge la :20)
Lansez al doilea atac si serverul arata ca ajunge la :30.

Daca e treaba de decalaj el iti apare imediat dupa lansarea atacului la ora care iti arata serverul ca ti le-a decalat. Nu asa s-a stabilit?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Bine, am dat un exemplu prost.
Stabilesc să ajungă un atac la 12.00.00 și ulterior, mai am de lansat un atac care vreau să ajungă la 12.00.10, dar are decalaj -10 la lansare. Să presupunem că astea 2 sunt naval și terestru și că nava ajunge la 12.00.15. Ce faci, mai retragi terestrul, dacă ajunge în aceeași sec. cu navalul?
 

DeletedUser

Guest
Daca terestrul ala are trupe de zeci de mii de locuri de ferma normal ca nu mai retragi si speri ca navalul ala sa mai curete din defensiva navala inamica cat de cat inainte sa iti intre cavaleria.

Si in plus, daca ai lansat intai terestrul de pe un polis mai indepartat decat navalul, nu mai poti retrage terestrul chiar daca ai vrea.

Ca o regula, terestrele sunt lansate intotdeauna inainte de linia navala, datorita timpului in care ajung.
Navalele sunt lansate ultimile si astea dau bataie de cap cand apare decalajul, dupa cum bine zicea DFA.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ordinea de lansare a fost navă, naval, terestru, mergi la risc și la noroc. Dacă apărătorul are 50 bireme și intră prima dată terestrul, se salvează fără să facă nimic! :)
 
Sus