Curiozitate

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
Deschid acest topic in speranta ca voi afla ce v-ar place sa vedeti, sa discutam sau sa organizam pe forum
As dori sa expuneti: idei, pareri, opinii concrete.
Cele mai realiste propuneri vor fi premiate si puse in practica
 

DeletedUser5208

Guest
Sparg eu gheata :) Desi am mai vorbit de chestia asta in trecut :) eu tot o vad ca pe o idee valabila si care intr-un fel sau altul va ajuta la ridicarea nivelului de joc cat si o mai buna dezvoltare a comunitatii .

Si anume - implementarea unei sectiuni dedicate ghidurilor si diverselor strategii de joc . Sunt extrem de folositoare si raspund la o gramada de intrebari .

Da , stiu deja ca ele pot fi postate si la sectiunea Intrebari, dar se pierd printre randuri si zecile de intrebari adresate zilnic . O sectiune simpla , care va ajuta garantat atat forumul cat si nivelul de joc .

Va creste nivelul de joc , va oferi mai multe vizualizari forumului ceea ce va duce la dezvoltarea comunitatii . In urma SEO-ului va fi indexat mult mai bine forumul .

Imi este imposibil sa vad ceva negativ si care ar face rau in aceasta propunere . E frustrant pentru mine ca si Tonica sa vad ca scriu 4,5 ghiduri...si unele dintre ele se pierd in neantul paginilor de pe aici . Prefer sa stiu ca e o zona in care ele sunt aranjate si stocate asa cum ar trebui sa fie .

Mi-as dori sa vedeti ca tratez chestia asta cu o oarecare importanta , pentru ca stiu cat conteaza pentru un jucator nou sa citeasca un material bine explicit stiu si ce inseamna o lectura buna din cand in cand .

M-as bucura sa aiba trecere la public si sa dati macar o sansa acestui lucru.

E o propunere realista si sincera , si singurul premiu pe care mi l-as dori ar fi implementarea ei . Am nevoie de monezi , toti jucatorii au , dar mi le cumpar singurel pe alea . Nu cer nici sa fiu moderatorul sectiunii , vreau doar sa scrie "Ghiduri". undeva pe forum .


Al vostru,

Tonica.
 

DeletedUser5208

Guest
Klaus , principalul motiv pentru care oamenii renunta este acela ca nu inteleg jocul si mecanica lui . Eu am invatat ceea ce altora le-a luat mai bine de 3-4 luni in doar 3 saptamani . Asta pentru ca am avut buna-vointa sa imi stimulez creieru' aruncandu-mi ochii pe terte materiale care sa imi asigure o dezvoltare mai buna si mai usoara .

Da , stiu de existenta site-ului Wiki Grepolis , dar nu gasesti chiar tot ce iti trebuie sa afli cateodata acolo :) De multe ori vrei sa aprofundezi anumite subiecte sau teme care acolo nu sunt .

Cred ca ai o notiune total gresita asupra a ceea ce inseamna ghid pentru incepatori si totul pe tava :) . Nu-ti da nimeni cont cu 25 de orase daca citesti un ghid , in schimb iti va fi cu siguranta mai usor sa atingi acele 25 de orase . Ma astept in continuare sa fie majoritatea reticenta . Tocmai in asta sta si farmecul necesitatii unui ghid . Trebuie sa faci comunitatea sa inteleaga mai intai importanta lor . Si chiar daca cognitiv esti aproape de mine si de ceea ce vreau eu sa spun .Probabil a trecut o perioada lunga de cand ai depasit etapa de invatare a jocului incat nu-ti mai aduci aminte cum a fost .

Sunt mai multe tipuri de jucatori , cum am explicat intr-unul din posturile anterioare . Sunt jucatori care se descurca foarte usor cu ceea ce este scris pe Wiki , pentru ca nu trateaza jocul cu aceeasi importanta . Sau sunt jucatori care sunt total captivati si care au nevoie de mai multe materiale pentru a intelege cat mai repede mecanismele jocului.

Imi doresc sa intelegeti si voi chestia asta si sa renuntati sa fiti reticenti , am mai intrebat care ar fi dezavantajele comunitatii in cazul in care este implementata ideea ? Aveti o competitie mai mare ? Mai buna ? Va sperie gandul acesta ? Sunt sigur ca raspunsul a fost "lol , nu" .

Atunci care ar fi motivul pentru care ar trebui sa evitam implementarea acestei categorii ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7478

Guest
Eu eram obiectiv nu ma refeream la tine,ci in general.Multi nu inteleg nici macar ce scrie pe Wiki Grepolis.Ghiduri detaliate nu ofera nici un alt joc pe lumea asta a internetului, nu ofera asa ceva pentru ca unde e farmecul atunci? In schimb ofera doar o prezentare generala a jocului si atributele lui.
 

DeletedUser5208

Guest
hehe , arunca un ochi pe Forum Grepolis o sa vezi ca scrie mare Player Guides . Acolo vei vedea de unde am tradus eu ghidurile . Iti dau exemplu pentru orice joc online care exista si e jucat de un numar mai mare de 1.000 oameni . E o necesitate . Daca iti doresti doar sa fii contra si desi poti intelege vrei sa "bagi batu' prin gard" cum se spune pe aici pe forum...te rog macar sa te documentezi inainte sa faci o afirmatie .


Colegii nostri de pe .net si-au facut , alte produse INNO si alte sute de jocuri online au categorii dedicate special acestui lucru si inteleg importanta lui , noi inca nu .


Asta incerc eu sa va aduc in atentie , si ca sa termin intr-o nota ironica postul am sa iti scriu si eu ...sper sa intelegi !:)


De fapt, imi doresc sa intelegi .

P.S pe viitor verifica acuratetea unei informatii pe care o postezi:)
 

DeletedUser7478

Guest
Cu te ajuta ghidurile?Iti spun eu: cu nimic,am vazut postarile si sunt dea dreptul ridicole, sunt facute de noobi la care raspund tot noobi,si aici poti sa incepi ghiduri chiar tu dar daca iti raspunde la intrebari imperiu grec sau alti de talia lui....
 

DeletedUser5208

Guest
Ma retrag aici , postul se transforma intr-un simplu spam , nicidecum ce am intentionat eu sa fie . Iti multumesc , cu tristete , de parere!
 

DeletedUser7478

Guest
Creeaza ghiduri chiar sunt curios la sectiunea atacuri ce propui cand intr-o dimineata de primavara ma logez si vad ca am 80 de atacuri,mor de curiozitate cum ma sfatuieste ghidul tau sa procedez.Cine stie crezi ca va postat asa ceva?Sau vrei ghiduri cum sa faci nave usoare la port?Sau cum sa apesi pe butoanele de cercetare la Academie.Farmecul jocului e sa lasi pe fiecare sa joace dupa cum ii duce capul ,altfel ma plictisesc eu,dupa ce cuceresc un oras si nu am ce re-cerceta la academie ,un jucator care ii place grepolis cu adevarat descopera singur si se cheama experienta acumulata practic ,nu din citit ghiduri.Opinia mea nu conteaza si sunt sigur ca maine vom avea ghiduri pe forum de gameplay modern.Eu unul voi citi ghidul cu mare interes./:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
iTonique sunt de acord cu tine.
La jucătorii începatori le-ar fi de mare folos.
 

DeletedUser

Guest
eu am una si buna .

O LUME CU VITEZA MAI MARE !.
Cea mai buna propunere care ar putea exista de ultimele 6-7 servere incua .
 

DeletedUser7478

Guest
Ai zis viteza si mai mare, atunci cam ce viteza doresti mai exact stiind vitezele actuale spune si tu un numar B-)
 

DeletedUser5208

Guest
Vezi ca nu sunt singurul care trebuie pus la colt!:D

Apropo , dai si raspunsuri in ceea ce priveste doleantele noastre ?:)
 

DeletedUser7851

Guest
Sigur, dau raspunsuri, dar depinde si de intrebare
Iar in legatura cu coltul, singur ti-ai ales pedeapsa, eu doar te-am rugat sa explici ce trebuia facut in situatia respectiva
 

DeletedUser5208

Guest
Am si eu piticii si fetish-urile mele ca orice om de pe lumea asta!:D Am explicat , mi-am facut tema...nu stiu ce nota am luat..ca deh..n'a avut doamna profesoara catalogul la ea:) dar nah...aflam noi odata si'odata!:)

In ce sens depinde si de intrebare sau ar trebui sa-mi structurez propunerile sub forma de intrebari ca sa primesc ..macar o parere:D
 

DeletedUser1411

Guest
Tonica, te asigur ca nimic de aici nu scapa de ochiul nostru observator.
Toate propunerile sunt discutate si cele care sunt viabile vor fi puse si-n practica...;)
 

DeletedUser

Guest
Am si eu o intrebare...Nu vreau sa scot la iveala,marea surpriza a celor de la INNO pentru serverele internationale...Dar,nu inteleg un lucru...

De cand va fi adaugat "cucuriguuuul" pe .RO ?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus