Concursurile forumului

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început

DeletedUser13911

Guest
Stimati cetateni,
Subsemnatul lgor ,este deacord cu cele relatate de Odmm,drept urmare lasati caterinca ,ca v-a dat cu tabla in frunte.:D
Cu deosebit respect
Un trecator.
 

DeletedUser15210

Guest
spune-mi cand se foloseste majuscula si dupa renunt la acest subiect de dezbatere
 

DeletedUser13911

Guest
:D,iti ceri si scuze public la odmm,ca sa fie treaba buna,da?/:)
Scriem cu literă majusculă în următoarele cazuri:

1. primul cuvânt dintr-o comunicare:
La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul.

2. când comunicarea precedentă se încheie cu punct final:
Domnul Dumnezeu a zis: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm, dar, acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el şi să trăiască în veci.”

3. când comunicarea precedentă se încheie cu semnul exclamării:
Încrede-te în Domnul din toată inima ta şi nu te bizui pe înţelepciunea ta! Recunoaşte-L în toate căile tale şi El îţi va netezi cărările.

4. când comunicarea precedentă se încheie cu semnul întrebării:
Şi Domnul Dumnezeu a zis femeii: „Ce ai făcut?” Femeia a răspuns: „Şarpele m-a amăgit şi am mâncat din pom.”

5. când comunicarea precedentă se încheie cu puncte de suspensie, dacă nu este o strânsă legătură între comunicări:
Merg la Universitate… Vreau să însușesc o profesie.

6. la începutul unei comunicări precedată de două puncte (și linie de dialog sau ghilimele):
Iar eu i-am spus:
– Te voi ajuta.

7. cuvântul cu care începe prima comunicare după formula de adresare (în cereri, scrisori etc):
Domnule Director,
Subsemnatul, Mircea, vă rog să binevoiți a mă accepta în liceul Dvs.


8. toate componentele numelor proprii (cu excepția cuvintelor ajutătoare):
– de persoane: Samson, Moise, Petru, Maria, Liliana, Mircea cel Bătrân, Ștefan cel Mare
– de personaje : Dănilă Prepeleac, Făt-Frumos, Scufița Roșie
– de animale: Grivei, Roibu, Bălaia
– de entități geografice (localități, continente, fluvii, munți etc.): Moldova, Europa, Ardeal, Dunăre, Basarabeasca, Carpați
– de denumiri astronomice: Saturn, Pământ, Luna, Calea Lactee, Carul-Mare
– de epoci și evenimente istorice (incluzând războaie): Evul Mediu, Unirea Principatelor, Primul Război Mondial
– de sărbători (naționale, internaționale sau religioase): Anul Nou, Crăciunul, 1 Decembrie, Rusaliile
– de instituții: Guvernul Moldovei, Camera Deputaților, Banca Mondială, Uniunea Europeană, Institutul Muncii

-denumirile monumentelor de istorie și cultură, se scriu cu majusculă la primul cuvânt:

Coloana infinitului, Columna lui Traian, Marele zid chinezesc, Arcul de triumf.



9. numai primul element al numelor proprii de titluri de publicații: România literară, Gramatica limbii române

10. abrevierile (când sunt alcătuite din inițiale) se scriu integral cu litere mari: SNCFR, GMT, PNȚCD, FRF.

si multe alte situatii:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15210

Guest
una e sa zici subsemnatul Abramburica Costel, alta e sa incepi cu un verb ...
smiley_emoticons_daumendreh2.gif
 

DeletedUser13911

Guest
mah,iti ceri scuze public au ba?
Scrisoarea Atenei e o scrisoare de rugaminte.Cauta modelul de scrisoare si iti ceri scuze dupa,da?
 

DeletedUser12202

Guest
Am spus intotdeauna ca trebuie citit cu atentie enuntul concursului. Era specificat clar ca e vorba de o scrisoare/epistola. De asemenea, am precizat ca era vorba de o singura fraza.

Printr-un sol ea a trimis o epistolă muritorilor. Neîmpăcat cu pierderea suferită, Poseidon l-a urmărit și după ce a pus mâna pe scrisoare a rupt-o în bucăți. Norocul nu a fost de partea lui nici de această dată. Pământenii au reușit să recupereze toate fragmentele, dar nu au reușit să recompună mesajul Atenei. Cine îi ajută?


Oare chiar am gresit? sau dumneavoastra n-ati dat importanta acestor "mici" amanunte?

Aveti dreptate,greseala mea si scuzele mele !
 

DeletedUser15210

Guest
mah,iti ceri scuze public au ba?
Scrisoarea Atenei e o scrisoare de rugaminte.Cauta modelul de scrisoare si iti ceri scuze dupa,da?
mea culpa, daca zici tuuu ..... scuzele mele ama, data viitoare te prind eu cu ceva
smiley_emoticons_biggrin.gif
 

DeletedUser7851

Guest
@arisan
@toby
Ca fapt divers, toti mai gresim, dar pe vremea cand am facut eu scoala nu prea se tragea chiulul, iar daca nu invatam de bunavoie, invatam de nevoie. (se utiliza cantul riglei de lemn, trasul de codite, trimiterea la colt, etc)
 

DeletedUser13911

Guest
Cu rigla am luat,la colt mai putin,direct afara..cu coditele..ce sa spun..:D
Tre' sa recunosc ca slujbasii lu' nea' Nae nu m-or invatat TOATE tipurile de scrisori..hahahahah
deh,nu e o greseala impardonabila din partea protestatarilor....sa spunem ca 90% ar comite-o:D
SA nu se inteleaga ca eu as face exceptie de la regula...parol!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12202

Guest
@arisan
@toby
Ca fapt divers, toti mai gresim, dar pe vremea cand am facut eu scoala nu prea se tragea chiulul, iar daca nu invatam de bunavoie, invatam de nevoie. (se utiliza cantul riglei de lemn, trasul de codite, trimiterea la colt, etc)

Scuzele au fost pt.ca am citit printre randuri enuntul concursului,de aici greseala.Neglijenta,nu nestiinta.
Si,apropo,pe vremea mea,profesorii stiau sa se impuna,nu aveau nevoie sa coboare militaria din pod.Impuneau respect si stiau sa te atraga spre materia pe care o predau.Era suficient sa se uite la tine si doreai sa se crape pamantul si sa te inghita pt. a nu-ti crapa obrazul de rusine ca nu stii ceva.Invatai din curiozitate,cu placere.Am avut parte de profesori extraordinari !Exigenti pana peste poate,dar cu darul acapararii elevului vizavi de materia lui.Am avut dascali nascuti,nu facuti.Dascali care ne-au purtat prin toate marile muzee ale lumii,dascali cu care am cutreierat pamantul si erele lui,dascali care ne-au deschis mintea si sufletul spre cunoastere,dascali care ne-au invatat sa gandim,dascali pt.care noi eram buricul pamantului !
 

DeletedUser7851

Guest
Nu am spus cu nici o rautate. Am si subliniat ca nu toata lumea e atenta la enunt.
Cat despre profesori.... am avut de tot felul. Nimeni nu are parte doar de cei mai buni.
 

DeletedUser7851

Guest
1. ai gresit putin topicul :)
2.nu stiu, sunt secrete
3.poti intreba colegii de alianta care au descoperit deja
 

DeletedUser12202

Guest
Nu inteleg :(
"Favoritul zeilor

Dărnicia zeilor se revarsă din nou asupra muritorilor. In ziua de joi a fiecărei săptămâni unul din zei va coborî printre muritori pentru a lăsa un dar în valoare de 300 monede de aur. Darul va putea fi ridicat doar de cel care știe să răspundă corect la o întrebare.

Modalitate de desfășurare:
În fiecare joi in intervalul orar 10 - 18 va apărea pe forum o întrebare la care trebuie să răspundeți corect."

Interval 10-18,intrebare pusa la mult inainte de 10,castigatori cu raspuns inainte de 10.
Este ok ?
 

DeletedUser3207

Guest
Nu inteleg :(
Interval 10-18,intrebare pusa la mult inainte de 10,castigatori cu raspuns inainte de 10.
Este ok ?

Pai daca tu nu ai trecut mai din timp la ora de vara, ce sa-ti fac eu cumetre? Ti-am mai zis ca timpul inseamna bani!
Ia-te de manuta cu ala care nu-i ieseau atacurile la secunda si vedeti poate puneti si voi de un ceas care sa nu piarda 70 de secunde la minut.
 

DeletedUser12202

Guest
Pai daca tu nu ai trecut mai din timp la ora de vara, ce sa-ti fac eu cumetre? Ti-am mai zis ca timpul inseamna bani!
Ia-te de manuta cu ala care nu-i ieseau atacurile la secunda si vedeti poate puneti si voi de un ceas care sa nu piarda 70 de secunde la minut.

A vorbit Ion ca si el e om !Unde dai si unde...crapa !
Ii admir pe cei care functioneaza mereu pe ora de...vara !
Si intrebarea nu era pt.tine,sa raspunzi cand esti intrebat !Minima regula de bunsimt !
 

DeletedUser3207

Guest
A vorbit Ion ca si el e om !Unde dai si unde...crapa !
Ii admir pe cei care functioneaza mereu pe ora de...vara !
Si intrebarea nu era pt.tine,sa raspunzi cand esti intrebat !Minima regula de bunsimt !

Haide bo$$ ca te rezolv eu cu un ceas de haur si se rezolva. Ieftin!
 

DeletedUser3352

Guest
Nu inteleg :(
"Favoritul zeilor

Dărnicia zeilor se revarsă din nou asupra muritorilor. In ziua de joi a fiecărei săptămâni unul din zei va coborî printre muritori pentru a lăsa un dar în valoare de 300 monede de aur. Darul va putea fi ridicat doar de cel care știe să răspundă corect la o întrebare.

Modalitate de desfășurare:
În fiecare joi in intervalul orar 10 - 18 va apărea pe forum o întrebare la care trebuie să răspundeți corect."

Interval 10-18,intrebare pusa la mult inainte de 10,castigatori cu raspuns inainte de 10.
Este ok ?

colegul Leonisius s-a oferit sa te ajute cu un ceas, dar cred ca nu va rezolva problema ta
invata sa citesti si sa utilizezi un ceas

PS - ora de forum este diferita de ora noastra (este cu 1 ora in urma - adica UTC+1) - acest mesaj a fost postat la ora 15.25 ora Romaniei - verifica ce ora apare pe forum
PSS - castigatorii au avut postari la orele 12 sau 15 - deci unde ai vazut tu raspunsuri castigatoare inainte de 10?
 
Sus