Coincidenta uimitoare sau ajutor de la admini???

DeletedUser

Guest
Bun,asta am vrut sa stiu,era o chichita,sa ii spun asa,nu ca mie personal mi-ar fi dat dureri de cap,dar unii se simteau frustrati iar unii faceau mistouri ca fini cunoscatori.
Sincer intr-o discutiie privata,eu am mers pe premisa de "bulan" in faza in care sprijinul nu a fost dat de acelasi jucator ce a trimis nava(permitandu-i astfel sa vada ordinea)

Ordinea exacta nu o vede decat beneficiarul atacurilor sau a sprijinelor,implicit, colegii lui de alianta daca colaboreaza.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@Tatal lor: Atacurile sunt aranjate dupa ordinea de plecare... Deci, daca un jucator il trimite la 22:00 si altul la 22:01, ambele ajungand la destinatie in aceeasi secunda, ele vor intra in fix aceasta ordine. De remarcat ca nu conteaza tipul atacului (cucerire, atac, suport), orasul de pe care e trimis, etc..

Astfel, o intreaga alianta, imediat dupa ce a fost trimisa nava poate trimite suport care sa ajunga in aceeasi secunda, insa doar atacuri care sa ajunga cu o secunda mai devreme... Sau cand trimiti nava, o poti lasa cu orice atac care e deja trimis si ajunge in aceeasi secunda.
 

DeletedUser

Guest
@ protest
Asta era clara,insa,ca si idee,daca 15 insi ataca cu nava si sprijina in aceeasi secunda ,serverul le va aseza in ordinea lansarii.
Logic si firesc e sa fie lansata nava prima ca sa iti iasa treaba ok.Asta e toata "sparla" si cred ca lumea acum e lamurita!

- - - Actualizat - - -

@Tatal lor: Atacurile sunt aranjate dupa ordinea de plecare... Deci, daca un jucator il trimite la 22:00 si altul la 22:01, ambele ajungand la destinatie in aceeasi secunda, ele vor intra in fix aceasta ordine. De remarcat ca nu conteaza tipul atacului (cucerire, atac, suport), orasul de pe care e trimis, etc..

Astfel, o intreaga alianta, imediat dupa ce a fost trimisa nava poate trimite suport care sa ajunga in aceeasi secunda, insa doar atacuri care sa ajunga cu o secunda mai devreme... Sau cand trimiti nava, o poti lasa cu orice atac care e deja trimis si ajunge in aceeasi secunda.

MUltumim domnul Norbit,dar am dezlegat misterul pentru publicul larg.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12708

Guest
Nu intrau aleatoriu cam de multisor...ai fost dezinformat :D

02.10.2013, 12:20:24
Moderator


Implicit
Atacurile/sprijinele care se nimeresc sa fie in aceasi secunda intra aleatoriu, nu intr-o ordine prestabilita

cat despre cealalta problema, se poate face ticket pentru 5 jucatori , daca acestia intra si pe alte conturi atunci vor fi depistate.
raspuns pe forum de la un moderator de acum 3 saptamani :D
 

DeletedUser12708

Guest
si nici nu o sa ti iasa vreodata ,ar fi culmea ca adminii si moderatorii sa inceapa sa joace cu scripturi ;)
 

DeletedUser12708

Guest
E vorba de etica,macar atat sper sa fie pe aici

- - - Actualizat - - -

Si acum ca sa lamurim pentru intotdeauna toate variantale aiuristice si sa lamurim cam cum se calculeaza toate probabilitatile,recunosc ca si eu am gresit,si am intrebat pe cineva mai priceput ;)
Deci se calculeaza numarul total de variante rezultate in functie de atacurile date ,se calculeaza probabilitatea de a intra 1,2,3...n atacuri intr o secunda din nr total de atacuri ,si la urma se imparte rezultatul total la 21 ,deoarece sant in total 21 de secunde in care pot intra ;) ,asa ca variante cu sanse de peste 4 si ceva la suta,indiferent ca sant 1 sau 1000 de atacuri ,cam merg toate la gunoi,inclusiv a mea cu 6 de care radeau o gramada pe aici ;)
 

DeletedUser12708

Guest
unii pun ghilimele ,la altii le intra cate ceva prin ochi,alti or fi cum ai zis si tu paralimpici(dar acolo e specialitatea ta nu vreau sa ma bag ;) ),iar de matematica eu cel putin m am lamurit ca nu ma pricep la probabilitati asa bine,dar cat traieste omu invata
 

DeletedUser

Guest
Dar mie ce mi-a placut analiza matematica..uouuuuuu....frumoasa materie.
 

DeletedUser12708

Guest
Pe vremea mea cand mergeam la scoala,prin 1988 nu mi amintesc sa fi avut probleme de genul asta ,dupa am lucrat cu cifre,dar nu in probabilitati,dar cat sa mi dau seama ca ceva nu e in regula,si ca se pierde o variabila de ies niste probabilitati astronomice ,eu cu tot cu chinezarii si studiu pe server nu ajung la asemea rezultate si altii ajung tot timpul numai fiindca sant iuti de mana ,suspect tare ;)
 

DeletedUser

Guest
Pe vremea mea cand mergeam la scoala,prin 1988 nu mi amintesc sa fi avut probleme de genul asta ,dupa am lucrat cu cifre,dar nu in probabilitati,dar cat sa mi dau seama ca ceva nu e in regula,si ca se pierde o variabila de ies niste probabilitati astronomice ,eu cu tot cu chinezarii si studiu pe server nu ajung la asemea rezultate si altii ajung tot timpul numai fiindca sant iuti de mana ,suspect tare ;)

Nu am facut eu in 88 analiza matematica,cred ca prin 90 am inceput,insa teoria probalibitatilor mai tarziu,mi-a placut mult ,la matematici speciale...un 5 era suficient:">
 

DeletedUser12708

Guest
Stai mai bine ca mine,eu sant mai incepator,dar pot sa zic ca am curiozitatea in sange,daca ceva nu mi se pare in regula,incerc sa aflu ce :)
 

DeletedUser

Guest
Te sfatuiesc sa nu incerci acum la varsta pe care o ai sa inveti probabilitati,e foarte tarziu si total nefolositor in viata!
Poate daca ai vre-un gand sa predai asa ceva!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12708

Guest
N am de gand sa predau ,si nici sa le invat amanuntit,aici a fost de demonstrat ceva doar,care mie mi se parea suspect si nu stiam cum se poate ,si am ajuns la singura concluzie care are o logica
 

DeletedUser

Guest
Nimic nu e fara logica,paradoxal sa faci automatizari de genul respectiv,discutat mai sus,iti trebuiesc ceva cunostinte solide de matematica,zic si eu :)
 

DeletedUser12708

Guest
Banuiesc ca la unii le ia poate mai putin timp sa faca decat ne a luat noua sa discutam :D
 

DeletedUser12708

Guest
Dintre cei care au cuvantat pana acum pe forum,si eu zic ca nu,dar in rest.... :D
 
Sus