Carti

DeletedUser

Guest
Magicianul - John Fowles
Citita acum cativa ani, recitita acum.
 

DeletedUser

Guest
Thomas Carlyle - Semnele timpului

LE: nu ma pun acum sa fac descriere - nici n-as putea; ar trebui sa scriu un mini-eseu, fiind o opera eminamente filosofica - insa am sa citez urmatoarele:

„Ce incantator e, intr-adevar, sa ne cunoastem semenii: sa vedem prin ei, sa le intelegem miscarile si gandurile, sa descifram toate tainele inimii lor, ba chiar mai mult decat atat, nu numai sa-i patrundem cu privirea in interior dar si invers, sa privim lumea din interiorul lor”.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Va rog frumos, adaugati cate o scurta descriere sau o impresie personala asupra cartii, doar titlul nu ma face sa citesc nimic :(
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1602

Guest
Tunele

Tunele-Autor nestiut


Un mic rezumat:Un tata si un fiu care au un hobby comun cu oameni de atunci(1800-1900 ANGLIA)descopera un tunel,care pare nelocuit.Peste cateva zile dupa gasire,apar oameni ciudati imbracati in negru care jefuiesc case(colonisti)si alti oameni binevoitori(sticks)care sunt intr-o lupta continua.Romanul este despre mai multe tunele construite de Sticks si Colonisti.Sunt 3 romane a cate 900 pagini si recomand cartea.Are aventuri multe,despre peripetiile lui Rebecca(sora mai mica a fiului care facea mai tot).Pacat ca despre mama nu sunt multe informati:(
 

Nihilius

Membru activ
dune-cover.jpg


Frank Herbert - Dune

Primul dintr-o serie de sase romane, ‘Dune’ al lui Frank Herbert a devenit, de la publicarea sa in 1965, un punct de referinta al literaturii science-fiction, cunoscind un succes imediat si imens: cel mai bun roman de fictiune, cea mai bine vinduta lucrare science-fiction.

„Dune” are toate ingredientele unei scrieri clasice: două familii în război – Atreides şi Harkonnen te trimit involuntar involuntar cu gândul la Capuletii şi Montagueii renaşterii; Deşertul – un loc atât de pustiu încât orice se poate întâmpla; trădări înlănţuite, crime mişeleşti, fugi aventuroase – toate scăldate într-un aer de mister fatidic – căci tot ceea ce are legătură cu pseudo-masonica oranizaţie a Bene Gesseritului pare a ne avertiza că „aşa a fost scris să se întâmple”.
 

DeletedUser1720

Guest
Shogun - James Clavell
Si mai nou citesc Lumea inelara - Larry Niven (S.F.)
 

DeletedUser

Guest
Mi-a fost si mie recomandata si vi-o recomand si eu: Zahir de Paulo Coelho

este o poveste interesanta, cu personaje complexe si lectii de viata
 

DeletedUser

Guest
Nu prea imi place sa citesc.. oricum am citit Enigma Otiliei ultima data :D
 

DeletedUser

Guest
Les Miresables a fost ultima carte pe care am citit-o din curiozitatea să văd dacă cartea bate filmu :p pur şi simplu mi-a plăcut povestea enorm de mult :X
p.s. întradevăr CARTEA bate FILMU ! testat şi aprobat :p
 

Nihilius

Membru activ
promo_11012.jpg


Privirea onesta, impregnata de delicatete in interiorul personalitatii mesianice a lui Paul Atreides, dar si viziunea mai larga asupra timpului sortit unui popor dupa mantuire se articuleaza intr-un discurs al carui mesaj principal este afirmarea credintei lui Frank Herbert ca esenta omeneasca, cu toate cele bune si cele rele pe care le incumba, nu va disparea nicicand si ca ea constituie forta aceea inefabila care invarte roata istoriei. Si, cumva, si pe aceea a literaturii, desigur.
 

DeletedUser

Guest
Enciclopedia Universala Britannica.

O colectie impresionanta de informatii din toate domeniile, aceasta este considerata in momentul de fata ca fiind cea mai completa enciclopedie a omenirii.
 

Nihilius

Membru activ
Bietul_Ioanide_George_Calinescu_editura_stefan.jpg


O carte pe care o citesc din cand in cand. O consider una din cele mai bune opere din literatura romaneasca. Este povestea unui arhitect, a familiei sale si a altor persoane apropriate. Este o carte unde gasim motive de ras, sa ne intristam...
 
Sus