Carti

DeletedUser

Guest
Ce carti ati citit in ultima vreme?
Ultima mea carte citita este Winnetou de Karl May...o carte exceptionala dupa parerea mea.
 

DeletedUser

Guest
fara suparare, cam ce varsta ai?winoetou citeam in clasa 6-7...cam asa, si da mi-a palcut enorm.
 

DeletedUser

Guest
Si eu prima data am citit-o in clasa a 6-a, dar e cartea mea preferata si cand am timp o recitesc, cred ca e 7-a sau 8-a oara . Inainte de Winnetou am citit Fratii Karamazov de Dostoievski [asta in ce clasa ai mai citit-o? in clasa 3-a?:D]
P.S : am 17 ani.:cool:
 

DeletedUser

Guest
mai am cateva pagini si termin de citit capra cu 3 iezi....dar mai las si pentru la anu'
 

DeletedUser

Guest
nu prea mai citeste lumea.se impute lectura in bibloteci....
ultima carte citita:"razboi si pace"-lev tolstoi
 

DeletedUser

Guest
"Vinovati de dementa" - Dorothy Otnow Lewis.


"Medic psihiatru, expert de renume in studierea comportamentului violent, Dorothy Otnow Lewis dezvaluie in cartea sa amanuntele terifiante si incitante ale cazurilor unor criminali celebri, cum ar fi Ted Bundy, Arthur Shawcross sau David Chapman, ultimul dintre ei bucurandu-se de celebritatea asasinarii lui John Lennon. Pasiunea de a intelege complexul de factori ce conduce la savarsirea crimei a stat la baza asocierii cercetarilor medicului psihiatru Dorothy Otnow Lewis si a eminentului neurolog Jonathan Pincus. Cercetarile comune au condus la stabilirea modului in care elementele de instabilitate psihica, paranoia, ca si climatul de violenta familiala devin factorii care dupa cum ne dovedesc exemplele din lucrare, in combinatie, conduc la savirsirea cu bestialitate a crimelor. Lucrarea se bazeaza pe datele reale ale investigatiilor psihiatrice, marturiile personale ale inculpatilor si ale martorilor, ca si pe rapoartele politiei."

V-o recomand. La o lectura atenta, veti putea observa ca multe din caracteristicile psihologice prezentate in carte nu ne sunt chiar straine... intr-o masura mai mare sau mai mica, toti avem instincte criminale. Diferenta intre a fi sau a nu fi criminal o face - pe de o parte - ALEGEREA de a nu face rau, iar pe de alta parte - existenta capacitatii de a face aceasta alegere.

Lectura placuta.
 

DeletedUser

Guest
interesanta transpunerea facuta de tine vis-a-vis de aceasta carte.sunt convins ca in fiecare dintre noi exista o latura criminala exact asa cum exista si un instinct de conservare in situatii limita.
 

DeletedUser

Guest
Mai usor cu off-topicul... aveti tema speciala pentru asa ceva. Aici se discuta despre CARTI.
 

DeletedUser

Guest
Si eu prima data am citit-o in clasa a 6-a, dar e cartea mea preferata si cand am timp o recitesc, cred ca e 7-a sau 8-a oara . Inainte de Winnetou am citit Fratii Karamazov de Dostoievski [asta in ce clasa ai mai citit-o? in clasa 3-a?:D]
P.S : am 17 ani.:cool:

n-am citit fratii Karamazov...singurul exempar din casa e in limba rusa.Ultima carte citita de mine e de programare ...
 

DeletedUser

Guest
Never Let Me Go de Kazuo Ishiguro
o carte superba.odata ce incepi sa o citesti nu o mai poti lasa din mana,traiesti cu personajele superb conturate si suferi pentru ca s-au nascut pentru a fi martiri.din pacate nu stiu daca e editata in limba romana.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Mai dati exemple de carti ce merita citite! ORICE! Din pacate lumea nu mai citeste asa de mult ca inainte si acest post nu va fi la fel de popular ca unul despre muzica sau film. PACAT!:(
 

DeletedUser

Guest
Nu as fi asa de sigura ca lumea nu citeste... Multi nu vor sa recunoasca, pentru a nu fi considerati uncool. Pacat...
 

DeletedUser

Guest
Nu stiu sigur daca lumea nu recunoaste fiindca e uncool. Mai degraba cred doar ca se evita subiectul. Deseori am fost pus in situatia in care, la o bere, un cunoscut (deseori de la care nu ma asteptam sa stie macar cum arata o carte) sa pomeneasca de o carte ce a citit-o el, ca mai apoi, dupa dezvoltarea subiectului sa aflu ca de fapt citeste cel putin in weekend (sau, dupa caz, noapte inainte de somn).

Cred ca pur si simplu e mai usor sa discuti despre un film, despre o vecina, despre cine s-a mai cuplat cu cine.. decat despre o carte citita :) Sincer sa fiu, mie unul imi e.

Trist e in schimb ca noua generatie refuza sa citeasca, iar asta nu are nici o legatura cu a fi "cool" sau nu, pe cat are cu tehnologia care le e pusa la dispozitie mult prea devreme si intr-o proportie mult prea mare.
 

DeletedUser

Guest
Mai dati exemple de carti ce merita citite! ORICE!
Limba Romana, volumele V-VIII! Stii ce necitite imi dau seama ca sunt cartile astea de cand colcai pe net? Si e, asa cum ziceai tu, pacat mare. E drept ca par plictisitoare si au prostul dar de a da dureri de cap, pentru ca au alt engine decat Warcraft sau CounterStrike. Plus ca daca reusesti sa le intelegi risti sa constati ca nu mai esti la fel de idiot ca inainte, ceea ce automat te plaseaza pe un loc retrogradabil in cadrul Aliantei de Frecat Menta pe Lume din care faci parte.
After all, ce e rusinos in a fi prost, daca cei care ar putea constata asta nu au cum s-o faca, din motive de superioritate a prostiei lor?:D
 

DeletedUser

Guest
Sarcasticule, iti cer un favor :D: sa revii si cu alte exemple de carti care merita citite, eventual din propria lectura. Daca tot s-a deschis topicul asta (care pe mine ma unge pe suflet), hai sa-l tinem pe prima pagina cat mai mult (si aici nu ma refer la spam).

Aceeasi rugaminte se adreseaza tuturor... (era sa zic: iubitorilor de carte, dar mi-am dat seama ca e prea mult) celor care agreeaza o carte buna, macar din cand in cand.
 

DeletedUser

Guest
Bre, tanti, e o dificultate grea ce-mi ceri matale, parol! Pai ce inseamna "merita citite", de fapt? Uite, eu anul trecut am recitit niste carti ale copilariei/adolescentei, ca m-a apucat dorul de vremea cand puteam sa fiu offtopic cu viata si mi se r...pardon de avertismentul ei, ma-ntelegi?:D
Winnetou, Ciresarii, Dune, Shogun samd... Acu', na, ce sa zic, din moment ce le-am citit, pentru mine a meritat, dar cum sa-i spun eu altuia ca merita, care poate omul, cat se incarca ultima harta la Counter, prefera sa mai citeasca o pagina din Procesul lui Kafka?:rolleyes: Nu ma fac de ras?:confused:
 

DeletedUser

Guest
Ciresarii... bine ca mi-ai adus aminte... Au trecut vreo doi ani de cand nu le-am mai citit. Colectia asta ramane una dintre preferatele mele. Foarte tarziu si foarte greu am facut rost de cartile astea (aveam vreo 15-16 ani) si le-am recitit deja de vreo 5-6 ori de-atunci.

Buna idee, multumesc ;)
 

DeletedUser

Guest
Va recomand Peripetiile bravului soldat Svejk de Jaroslav Hasek. Veti avea o alta imagine a razboiului:D, nu ca cea creata de Camil Petrescu in Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.
Sunt sigur ca va veti bucura de aceasta carte.:p
 
Sus