2 propuneri la pachet: înţelepciune + delay

  • Autor subiect kalubestialu
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Nu uitati ca GREPOLIS este un joc realizat ca oamenii sa se relaxeze jucandu-l
asta-i cea mai mare porcarie de am gasit-o pe forum.
nimeni nu se va relaxa cand va vedea ca producatorilor nu le pasa de banii investiti.
grepolis este facut pentru a produce bani punct!
ontopic:
1. nu sunt prea sigur ca ar fi ideal
2. normal ca da! sau categoric nu daca se scot definitiv din joc optiunile PREMIUM. sau macar sa scrie sa sara in ochi tuturor ceva de genul "ai bagat bani, dar, sincer, nu prea ai sanse mari caci noi avem <<implementat>> un decalaj de +/-30 secunde. asa ca multumim de bani si... bafta! vei avea nevoie!"
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
asta-i cea mai mare porcarie de am gasit-o pe forum.
nimeni nu se va relaxa cand va vedea ca producatorilor nu le pasa de banii investiti.
grepolis este facut pentru a produce bani punct!

Cum sa nu le pese de banii investiti daca vor sa produca altii!?

2. normal ca da! sau categoric nu daca se scot definitiv din joc optiunile PREMIUM. sau macar sa scrie sa sara in ochi tuturor ceva de genul "ai bagat bani, dar, sincer, nu prea ai sanse mari caci noi avem <<implementat>> un decalaj de +/-30 secunde. asa ca multumim de bani si... bafta! vei avea nevoie!"

Nu aveti nevoie de bani nici sa jucati, nici sa atacati. Ati platit sa obtineti vreun avantaj si nu l-ati obtinut?

Am sa va rog sa-mi raspundeti la intrebari.
 

DeletedUser2467

Guest
Sincer chiar mi-as dori o lume no-premium,fara castiguri cu bani,ci numai timp si nervi si tot ce cuprinde acest joc(Sunt constient ca nu se va deschide o lume ca asta nici cand o sa imi vad singur ceafa pt ca o lume de genul asta=profit zero)in fine eu si gandurile mele nocturne.:eek:
 

DeletedUser

Guest
Perfect de acord cu ambele propuneri.Ma intreb de ce unii moderatori nu incearca sa tina cont de propunerile celor care baga bani in acest joc si,mai mult decat atat,mai sunt si ironici cu acestia?
Si ,sa nu mai zic ,sunt unii dintre ei care au facut Limba Romana la "machinete" in bodega de pe colt.Tipic romanesc..."daca nu iti convine,ia-ti jucariile si ""dute"" ."
Respect??? Ce e ala?Te-am parlit de 20 de euro azi?La revedere,alt prost la rand.Ca suntem vreo cateva milioane...
Felicitari domnilor moderatori
 

DeletedUser4201

Guest
Banii investiti in premium nu cred ca au legatura cu puterea serverelor si a internetului fiecaruia. Nu vorbeste vreun expert, dar din ce vad ochii mei delay-ul este diferit de la sv la sv. Nu cred ca il alege cineva intentionat. Daca gresesc va rog sa ma corectati, dar cu argumente si eventual trimiteri cu link acolo unde scrie ca delay e stabilit. Eu personal am urmatoarele observatii:

Server Romania:
Lumea Eta: perioada decembrie 2010. delay pe marja de -43 secunde minim absolut pana la +41 maxim absolut. pe PC cu net de 3 stele.
marja de aproximativ 20 secunde mai putin pe PC de 4.5 stele.

Lumea Kappa: NET de 3 * la teste: -30 / + 30 secunde.
NET de 4.5 * la teste -16 / + 20 secunde.

SI BOMBELE MAJORE!!!!

Serverul de teste:
NET DE 3 * marja -9 / +10
NET DE 4.5 * marja -2 / + 3 secunde delay. FOARTE DES 0 SECUNDE DELAY

Acum sa imi explicati daca e setat de cineva: Precizez ca pe lumea de teste am dat atac la ora 10 de la un net si la ora 16 de pe celalalt PC cu net mai bun. diferenta e mai sus. 8 secunde la atac. O modifica cineva intentionat ca a plecat tagesorin de la un PC la altul? si e doar un exemplu. de mai multe ori s-a intamplat. de aceea am cautat atacurile sa le lansez de pe PC MAI BUN!!!

Concluziile le trageti voi!
Asta fiind deja la propunerea doi, eu zic pas! Nu vad rostul unui PRO sau CONTRA deoarece nu tine de cineva anume.

La propunerea 1. spun CONTRA. Se pot fenta atacuri de la jucatori diferiti chiar daca au toate vraji active pe ele. Atena, sa nu uitam, are o putere imensa prin vraja aplicata trupelor terestre in atac. si cred ca se gaseste si un atac pe care sa poti da bufnita. si cu acel atac poti deduce totul. cel putin eu personal nu am avut probleme, nu am pierdut oras inca p nici un sv. (si va rog sa ramana ca un simplu vot cu explicatiile pe care nu eram obligat sa le dau, dar le-am dat. nu imi comentati decizia si explicatia. NU MAI RASPUND LA ATACURI LA PERSOANA! )
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Perfect de acord cu ambele propuneri.Ma intreb de ce unii moderatori nu incearca sa tina cont de propunerile celor care baga bani in acest joc si,mai mult decat atat,mai sunt si ironici cu acestia?
Si ,sa nu mai zic ,sunt unii dintre ei care au facut Limba Romana la "machinete" in bodega de pe colt.Tipic romanesc..."daca nu iti convine,ia-ti jucariile si ""dute"" ."
Respect??? Ce e ala?Te-am parlit de 20 de euro azi?La revedere,alt prost la rand.Ca suntem vreo cateva milioane...
Felicitari domnilor moderatori

Pai cand "v-am parlit de" (ati platit) 20 de euro, n-ati stiut ca exista un delay!? Serios ca acel delay e parte importanta a jocului (adica, face parte din sistemul de atac, nu are cum sa nu fie important). Nu incearca nimeni sa fie ironic (cel putin eu n-am fost mai sus) si, sincer, doar fiindca nu se implementeaza anumite propuneri (si nu, eliminarea delay-ului nu se va implementa -- ar fi o schimbare majora a jocului si nu toata lumea ar fi de acord cu aceasta) nu inseamna ca nu se tine cont de parerea jucatorilor...

@tagesorin.. In primul rand tu cred ca faci o combinatie intre delay-ul aplicat comenzilor si lag-ul (durata transmiterii si procesarii) de date. Cel din urma depinde cel mai mult de aglomerarea serverului...

Explicatii pentru diferentele de intarzaieri nu am si in teorie cel putin peste tot ar trebui sa fie aceeasi marja fiind o valoare aleatorie cu o limita minima si maxima fixa nemodificabila (serverele de teste fiind exceptii de la orice fel de regula).

Sincer chiar mi-as dori o lume no-premium,fara castiguri cu bani,ci numai timp si nervi si tot ce cuprinde acest joc(Sunt constient ca nu se va deschide o lume ca asta nici cand o sa imi vad singur ceafa pt ca o lume de genul asta=profit zero)in fine eu si gandurile mele nocturne.:eek:

Si eu mi-as dori una... Sau ma rog, nu ma deranjeaza functia de Administrator dar celelalte imi par a oferi avantaje prea mari pentru cei ce platesc.. As fi curios cum ar fi o lume fara acele avantaje. Dar realistic vorbind, sansele sa se implementeze o asemenea lume sunt aproape nule.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Totusi,corect ar fi sa se faca un sondaj,o votare corecta,ca doar traim in democratie.Sa se faca voia celor multi.nu?Se face o propunere la sefi,se deschide o sectiune noua pe tema asta si se voteaza,apoi se iau masurile de rigoare.Trebuie sa deschidem o petitie pe tema asta?O facem daca e cazul.

p.s.si eu am pierdut aseara o gramada de timp cu biletul din fata tastaturii,orele atacurilor...etc...ca ,intre cel de-al 3-lea atac(cand cel pe care il atacam nu mai avea nici o trupa in oras)si al 4-lea(cel decisiv,cu nava de colonizare) sa o iau in buza(cum spune romanul),adica sa pierd toate trupele terestre si implicit, nava s-a intors inapoi.deci acolo a fost jocul ,cateva secunde cand el a jonglat(ptr ca poate) cu trupele,iar eu ca atacator am ramas de fraier...dupa ce am asteptat vreo 7 ore jumate cat facea nava pana la el.daca asta nu e motiv sa se schimbe regulile....atunci ,ma intreb,ce ar putea fi determinant?Va spun tot eu:cand se vor simti scaderi la incasari,se va lua aceasta decizie. :pro: ...

//Sters de Norbit: E de bun simt ca in momentul in care s-a intamplat ceva sa deschideti un tichet (si, de ce nu.. chiar o tema pe forum, sau doar un simplu post) insa fara a veni cu acuze, presupuneri si/sau egocentrisme... Si ciudat ca mai sus vorbeati de respect...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
:)) Putem face si o mie de sondaje fiindca sincer, e tot degeaba... Uitati, incercam un experiment.. Faceti o petitie pe tema asta si prezentati-o direct celor de la InnoGames.. Sau incercati sa deschideti tema pe .net sau pe .de sau pe serverul de teste si o sa vedeti acelasi raspuns.. Acest delay e parte a jocului, a strategiei. A fost de la inceput si in ciuda numeroaselor plangeri a ramas aici, unii o numesc protectie impotriva scripturilor, altii o numesc protectie impotriva "perfectionistilor"/"profesionistilor" ce pot ajunge altfel sa bage pana la 5-6 atacuri in aceeasi secunda.. Un lucru comun in toate teoriile e ca delay-ul face parte din modelul de lupta, iar modelul de lupta e o componenta principala a jocului..

Inca ceva, sunt multi jucatori care s-au obisnuit in felul acesta si nici n-ar dori sa joace altfel.. Ei doar nu-si fac aparitia prin astfel de teme fiindca, sincer, nu sunt nemultumiti...


Ultimul paragraf vi l-am sters.. E de bun simt ca in momentul in care s-a intamplat ceva sa deschideti un tichet (si, de ce nu.. chiar o tema pe forum, sau doar un simplu post) insa fara a veni cu acuze, presupuneri si/sau egocentrisme... Si ciudat ca mai sus vorbeati de respect...
 

DeletedUser

Guest
Prima propunere nu mi se pare cine stie ce .
A doua , hmm , eu stau sa calculez cam 1-2 ore atacurile cu nava si mi se pare absurd cand face eschiva aparatorul si ma toaca . Deci pro la a 2 a propunere .

Chestia cu "Grepolisu e creat sa faca bani" e o aiureala , nu te obliga nimeni sa bagi bani .
 

DeletedUser6406

Guest
Chestia cu "Grepolisu e creat sa faca bani" e o aiureala , nu te obliga nimeni sa bagi bani .

Inocent(cred ca de aici vine si InnoGames :) ).Crezi ca oamenii aia au lucrat luni de zile(poate ani) si platesc o gramada de bani pe servere performante doar pentru distractia ta? Te inseli amarnic.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus