Biluta si steagurile aLbE

saca 24

Stie Tot
eu sper sa nu fie adevarat... nu stiu, nu vreau sa ma laud, dar cred ca sunt cel putin vreo 10 jucatori pe jocul asta pe care i-am scolit, intr-un fel sau altul... @Draven e unul dintre ei :) ... cred ca toti ne-am adus contributia cumva sa mergem mai departe
singurul lucru deranjant e felul cum a degenerat jocul in sine... mai ales in ceea ce priveste fake-urile... dar si asta e raspuns la alarma... pe vremea cand am invatat eu sa joc nu exista alarma, asa ca acum e un fel de fifty-fifty
Tu ai inceput prin 2010,eu pe la inceputul lui 2011.
Am prins tot ce trebuia prins.
E bine daca zici c.ai ,,școlit" jucători.Asa ar trebui sa facă toti,sa aibă răbdare cu jucătorii noi.
Mă rog,cu o parte din ei,că mai sunt și lichele printre :))))
Jocul a degenerat în ultimul hal :)))
Poate greșesc,dar cred ca de prin 2014-2015 au inceput sa se strice lucrurile.

Cat despre alarma,mai bine n.o implementau.

Eu as interzic si folosirea tw.ului.(deși e imposibil de realizat)
Fiecare sa fie stăpân pe contul său.Atunci sa vedem ce și cum..
 

DeletedUser5815

Guest
oh, am o pleiada de numere blocate de pe farsala... n-am nicio problema sa mai adaug si altele
btw, daca va faceati planuri pe atunci ca-mi provocati probleme acasa, mai ganditi-va: joc jocul asta de 10 ani, stau cu alarmele deschise de cand s-au implementat, sotul ma intreaba daca mai joc atunci cand nu mai suna in toiul noptii. (nu de alta dar se obisnuise cu ele si nu mai doarme bine fara)... strategie gresita, daca ati vrut sa enervati cu ea pe cineva, aia am fost doar eu
 

DeletedUser5815

Guest
E bine daca zici c.ai ,,școlit" jucători.Asa ar trebui sa facă toti,sa aibă răbdare cu jucătorii noi.
Mă rog,cu o parte din ei,că mai sunt și lichele printre :))))
imi place s-o fac, atat vreme cat oamenii sunt rezonabili si vor sa invete si nu-s doar niste rahati cu ochi. si o tona de orgoliu fara acoperire... scuze de limbaj... cat despre caracter, dumnezeu cu mila, ala nu am cum sa-l "implementez", decat prin puterea exemplului... daca se prinde, bine, daca, nu, aia e
 

DeletedUser5815

Guest
sa va spun o chestie? mi-am regasit mentorul de pe grepolis.. pe kappa m-a luat sub aripa lui si m-a invatat tot ce stia la vremea aia
am ramas interzisa, nu credeam sa-i mai vad contul activ vreodata, dar asa a fost sa fie...
imi aduc si acum aminte: "apararea standard pentru atacuri cu mitice - o lingura de hopliti, un polonic de arcasi si o lingurita de sabii" ... nu va zic cine e :))

ps: la vremea aia nu existau grifoni :))
 

saca 24

Stie Tot
Clar.Doar n.o sa stea nimeni sa se roage de x y z.
Cum ziceam,sunt și lichele pe joc.Aia da,aia merg băgați la interne sau tavaliti pe toată harta. :))))
Dar mai sunt și câțiva noi,care chiar vor sa invete.
Zic și eu ca tine: ,,nu vreau sa mă laud", dar am ținut și eu la randul meu, sub aripa mea, vreo câțiva jucători.
Nu dau nume,că.mi sare lumea în cap dupa.:)))))
Or sa zica că.s noob,și că mint.

Nu te scuza de limbaj.Da.i inainte așa. :)))
Daca face Stil figuri,da vina pe mine. ;)
Sunt obisnuit sa.mi iau bann gratuit de la Sti(l)mabilul.
 
Ultima editare:

DeletedUser5815

Guest
Cat despre alarma,mai bine n.o implementau.
se pare ca azi am chef de vorba... mi-am mai adus aminte de o chestie
eu am invatat sa joc intrand direct pe zeta, prima lume viteza 3, bonus 23-5, cucerire 8 ore... atunci am invatat sa ma trezesc la 5 dimineata, pentru ca daca n-o faceam, la pranz as fi fost deja cu orasul cucerit fara drept de apel... si la vremea aia sustinatorii nu primeau niciun punct la cuceriri ca acum, daca sustineai pe cineva la cucerire era din simpla colegialitate, nu aveai niciun altfel de avantaj
 

saca 24

Stie Tot
se pare ca azi am chef de vorba... mi-am mai adus aminte de o chestie
eu am invatat sa joc intrand direct pe zeta, prima lume viteza 3, bonus 23-5, cucerire 8 ore... atunci am invatat sa ma trezesc la 5 dimineata, pentru ca daca n-o faceam, la pranz as fi fost deja cu orasul cucerit fara drept de apel... si la vremea aia sustinatorii nu primeau niciun punct la cuceriri ca acum, daca sustineai pe cineva la cucerire era din simpla colegialitate, nu aveai niciun altfel de avantaj
Ai chef de vorba când și interlocutorul e pe măsură. :)))
Uneori prefer sa vorbesc cu cainii mei,4 la număr,decât să mă plictisească cutarescu sau cutareasca,cu tot felul de aberatii.
Probabil și din n cauza asta frecventez forumul.Aici avem de toate pentru toți ;)))))

Faza cu punctele nu o mai tin minte.Interesant.
De multe ori,așa zisele upgrade.uri facute pe joc,strica.
Or sa aducă ăștia îmbunătățiri,până strica jocul de tot.
Țin minte că pe zakros nu suna alarma cum trebuie.
Că primeam mesaj pe mess sau că suna alarma pe grepo,același rahat era. :)) (Scuze despre lmbaj)

Ar fi fain sa bage vreo 2 zei noi,plus unitati./vrăji.
 

DeletedUser5815

Guest
Faza cu punctele nu o mai tin minte.Interesant.
chiar era interesant... toate cuceririle care se faceau directionau punctele defensive strict catre cel care baga nava... si culmea e ca se faceau cuceriri si atunci, oare ce spune chestia asta? :)... ca exista ceva, o legatura mai presus de puncte :)
poate ca asta era liantul care tinea aliantele unite, poate ca existau mai putini "mercenari 'pe atunci, pentru ca teoretic nu aveai niciun avantaj in clasament la vremea aia, altul decat legaturile intre colegi
 

DeletedUser16785

Guest
Prietene Wild nu a jucat fara bila .
A existat un Wild Facut de Luana4 pe Baris care au fuzionat cu cei din Demos Kratos , sau ceva de genul , si au castigat lumea sub numele de Golanii.
Si au mai fost multi din Wild sub conducerea lui Deea pe Delos .
Atat . Pe restul am jucat amice , asa ca sa imi spui tu pe ce lume a fost Wild Fangs fara mine ?

Apoi alianta Wild Fangs nu sta intr-un jucator , nu sta nici in mine nici oricare alt jucator .
Asta este clar .
Sti care e diferenta intre Wild Fangs si restul aliantelor , ca la noi chiar daca se creeaza conflicte intre 2 jucatori sau mai multi colegii, tot vor trage pentru alianta .
Tot grupul ala de 100-150 jucatorii , tin la alianta la fel ca si mine .
De accea la noi nu exista tradari , spioni s.a
Binele aliantei primeaza intodeauna .Chiar ma gandeam pe lumea asta daca cumva , dadeam de greu , readuceam minim inca 50 de jucatori lejer , loiali Wild-ului si sti de ce , pentru ca toti tragem pentru numele aliantei . ( si o sa vi sa spui mai dute.n mm tai Iuli ca esti un mincinos , aduceai pe morti tai , legatura o pastram si cu cei ce nu mai joaca cu noi de anii , asta inseamna respect si prietenie )
Asta este formula Wild . Loialitatea si Unitatea
Probabil nu o sa intelegi nimic din ce scriu , dar nah.

Lideri astia habar nu au ce inseamna sa fi lider .
Pentru uni cum posibil cum si pentru anonimul ala de mai sus , lider inseamna sa ai toate patratelele alea verzi bifate.
Pentru mine lider inseamna altceva .
In primul rand trebuie sa ai timp de joc .
Minim 15 ore trebuie sa le stai pe joc , sa raspunzi la mesaje , sa ai rabdare cu toti , sa rezolvi conflicte ca intre colegii , ca intre coleg si adversari sau eu stiu .
Sa ai rabdare sa le explici la fiecare in parte de ce faci asa si nu faci in alt fel , sa sti cum sa vorbesti cu un coleg de 20 ani , dar sa sti cum sa vorbesti si cu un coleg de 50 de anii .

Sa nu mai spun ca trebuie altfel sa vorbesti cu o colega , femeile sunt mult mai dificile , sunt greu de convins , greu de impacat dar in schimb sunt foarte loiale ( in Wild sunt vreo 30-40 colege ).

Sa intelegi ca in alianta ai fel de fel de caractere si trebuie sa ii accepti asa cum sunt si cu bune si cu rele , dar sa sti unde sa ii "atingi" pe absolut toti atunci cand este nevoie .

Ca lider trebuie sa sti cum sa "te folosesti " si de ala care este activ 20 ore pe joc si de ala care intra odata in zi .
(aici de multe ori exagerez si eu )
Trebuie sa intelegi ca viata are prioritate si nu e decat un joc !

Ca lider trebuie sa sti de ce faci un pact si cand sa faci un pact . Viziune asupra lumii / hartii , sa iti creezi scenarii cu ce se poate intampla -daca faci x ,y chestie sau eu stiu . Incotro te indreptii , ce ar trebui sa faci in plus sa mearga alianta si mai bine .
Sa fi intodeauna cu 2 pasii in fata tuturor celorlalte aliante .

Sa iti organizezi alianta pana la cel mai mic detaliu in functie de activitate ,experienta inclusiv de rezistenta la stres (fake.uri , noptii nedormite , are-nu are copii , job ,sotie /sot ) , plus alte 1000 de lucruri care nu imi vin in minte acum.

Sa organizezi actiunii in cadrul aliantei , pentru ca sa simta cat mai multi adrenalina unei nave bagate , actiunii la care sa implicii de la primul pana la ultimul jucator din alianta , nu iti reuseste prima data faci a 100 oara pana reusesti .

Ca lider trebuie sa sti sa pierzii ( aici nici eu nu prea stiu ) , ca orase tu sau alianta , chiar posibil lumea , trebuie sa accepti asta . Din partea mea au o stima enorma alde @gina16 si @adnini oameni chiar stiu sa piarda cu fruntea sus .
Cum de altfel stiu ca va veni o lume cand si Wild va pierde o lume , ca din cauza plictiselii ,altor prioritatii reale , inactivitatii sau mai stiu eu ....
(Mai nou , gen eu ca -sa trezesc un pic colegii , ridic tonul creez certuri din senin , intru cateva zile in vacanta , mizez pe faptul ca toti tin la alianta si grup si stiu ca daca revin toti vor fi iar hiperactivii ..ca idee)

Ca lider trebuie sa ti grupul unit , sa ii faci sa comunice intre ei , sa faci sa interactioneze cat mai mult , sa creezi relatii de prietenie , sa te comporti tu cu ei nu ca lider , ci ca prieten ,tovaras de pahar , prieten cu care sa vorbesti orice de la cele mai intime chesti pana la nu stiu ce banalitati .
Dar tot odata sa sti sa pui piciorul in prag si sa fi ascultat cand ai de zis ceva .

Ca lider trebuie sa sti cand sa pleci capul , si sa iti ceri scuze cand gresesti si fata de cel mai neimportant coleg din alianta . Sa nu iti bati joc de oameni tai , indiferent ca e goldist sau nu , ca are 100 orase sau doar 1 , sa nu faci diferente . Sa ai in cadrul aliantei un set de regulii scrise sau ne scrise pe care toti sa le respecte si tu ca lider sa fi model de urmat .
Ca lider trebuie sa sti cum sa vorbesti cu aliatii sau si cu adversarul si intodeauna sa iti lasi cuvant de buna ziua , caci posibil sa te mai intalnesti cu x,y in harta . ( desigur daca merita ) .
Trebuie sa sti sa discutii cu ceilalti liderii si sa impartiti atributiile , cheia succesului pentru mine intodeauna a fost ca am avut liderii hiperactivii cu care am discutat orice strategie sau eu stiu ce banalitate si am facut cum am cazut toti de accord . Ca lider nu poti sa tai si sa spanzuri doar , trebuie sa sti ca orice actiune are o reactiune si ti se poate intoarce impotriva ta oricand .
Avea o vorba @Lakys2014 dupa ce ii dai un cap in gura cuiva ,mai dai si o cana cu apa .
Trebuie sa fi OM .
O alianta nu se creeaza intr-o zi doua ci in timp .
Daca faci chestiile astea si alte 100000 de lucruri ce nu imi vin mie in cap momentan , mai mult ca sigur indiferent ca ai 10 oameni loiali sau 100 oamenii vei face o figura frumoasa cu alianta . Chiar vei castiga si lumii.
 

DeletedUser16184

Guest
Bla bla bla am dat direct scroll jos...nu ma intereseaza ce zice o scobitoare:)
 

DeletedUser16785

Guest
De asta esti o besina de om si niciodata nu o sa fi lider ma :)
Tu crezi ca am pierdut 5 minute sa scriu pentru tine ?
Decat primul paragraf e pentru tine bubosule
Am scris pentru aia care inteleg ceva .
 
Sus