Sate de tarani (neutre) si dispozitia lor

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
trupele tale trimise la crestere de putere se vor intoarce.
90 de trupe este prea mult pentru cresterea puterii.
75 trupe trimise cresc puterea cu 15%.
ce este trimis peste 75 sunt trimisi degeaba.

Trebuie sa vin cu o rectificare.
Cresterea puterii depinde si de puterea unitatilor.
De exemplu nu e nevoie de 75 de calareti ca sa ridici puterea cu 15%.
Eu trimit mult mai putini si am asigurata cresterea de 15% (am trimis 30).
Nu am verificat care sunt limitele.
Ceea ce pot afirma momentan e faptul ca 20 de care de lupta ridica puterea cu 14%, iar doar 16 ridica puterea cu 10%.
 

DeletedUser

Guest
care e dispozitia minima,la un sat de tarani pt a putea fii atacat?
eu am atacat cand avea 62% si mi-au murit aproape toate trupele
 

DeletedUser

Guest
care e dispozitia minima,la un sat de tarani pt a putea fii atacat?
eu am atacat cand avea 62% si mi-au murit aproape toate trupele

Orice dispozitie , eu am atacat si cand avea dispozitia 4 si mi-au murit foarte putine trupe.
 

DeletedUser

Guest
care e dispozitia minima,la un sat de tarani pt a putea fii atacat?
eu am atacat cand avea 62% si mi-au murit aproape toate trupele

De obicei,fara Diplomatia cercetata,gasesti tarani revoltati in sat cand dispozitia este sub 60%.Cu Diplomatia cercetata,taranii se revolta(teoretic) daca dispozitia este sub 40%.Bineinteles,nu e exclus ca acestia sa se revolte si cand dispozitia este 55%.
 

DeletedUser

Guest
concluzie:la +60% dispozitie nu-ti mor trupe....asa am sa atac sper sa aveti dreptate
 

DeletedUser

Guest
din cate sau discutat,daca ai diplomatia cercetata trebuie sa ataci la peste 40%,pana atunci la peste 60%
 

DeletedUser

Guest
din cate sau discutat,daca ai diplomatia cercetata trebuie sa ataci la peste 40%,pana atunci la peste 60%

am zis TEORETIC!Deci nu ma acuza daca iti mor trupe la dispozitia 40%...eu cu diplomatia cercetata,atac doar la 60%+
 

DeletedUser

Guest
daca doresti atac sigur:
1. fara diplomatie ataci la peste 75
2. cu diplomatie la peste 60

recomand sa atacati la putere 100 si dispozitie cat mai aproape de 100
in acest fel se poate creste si puterea relativ repede + in caz de nevoie se trimit 2 cereri de resurse + se mareste sansa de a face negot


Scrisesei "diplomatie", dar te refereai la "dispozitie".
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
am zis TEORETIC!Deci nu ma acuza daca iti mor trupe la dispozitia 40%...eu cu diplomatia cercetata,atac doar la 60%+

Eu atac linistit cu dispozitie peste 15% , deoarece nu am pierderi niciodata. Sub 15% mai apar probleme ( 2-3 unitati pierdute ) .:eek:
 

DeletedUser

Guest
Dispozitia se autogenereaza in functie de puterea satului. Cu cat putearea e mai mare cu atat dispozitia creste mai repede. Daca satul are putere 100% e normal sa creasca dispozitia mai repede pentru ca taranii din acel sat sunt fericiti, au putere de constructie, ca defapt puterea satului in asta consta, in puterea de a construi, nu in puterea de a se apara.

Cat despre care e limita dispozitiei, e relativa. Eu am atacat la 55% cu diplomatia cercetata si am pierdut trupe....e drept doar o singura data. In general si cand fac farmare de resurse dar si de trupe, las un sat cu dispozitia de 4-10% si puterea undeva la 80%, in felul asta dispozitia va creste foarte repede inapoi. Chiar daca stiu ca mai mult de X trupe sunt trimise degeaba, eu imi trimit marea majoritate a armatei la pradare resurse sau cerere de trupe tocmai din acest motiv. Scad dispozitia la maxim, iar puterea de la 100% nui scade mai niciodata cu mai mult de 20%.

In general e bine sa ataci pentru siguranta cu mai multe trupe decat necesare, in felul asta ai siguranta ca nu pierzi trupe oricat ar fi dispozitia unui sat.
 

DeletedUser

Guest
care este procentul de crestere al dispozitiei satelor de fermieri? 1% /ora? 10%/ ora? cat?

Ms anticipat!

Din cate imi dau seama, aproape 2 % / pe ora pe lumea Alpha.

cam 2,3% pe lumea Beta

Verificati intotdeauna temele si discutiile anterioare. Este posibil ca cineva sa fi raspuns inainte la ceea ce doriti sa aflati, iar informatiile oferite pe un topic mai vechi sa fie mai complete.
 

DeletedUser

Guest
ms multt Brahman,e o adevarata strategie si cu astea....o sa incerc sa-ti urmez sfatul...
 

DeletedUser

Guest
Trupe recrutate di satele de tarani

Stie cineva daca ai in polis populatie 0, mai poti recruta trupe din satele de tarani ?
 

DeletedUser1399

Guest
Am incercat prima oara recrutarea de trupe in 2 sate simultan si mi s-a dat cu flit. E adevarat ca am trimis putini oameni ( 5, 10 soldati )... CE trebuie sa fac sa mi se dea trupe dintr-un sat?
Multumesc

am mai incercat cu mai multi soldati o data si mi s-a dat in scarba 1-2 sabieri.... eu zic ca nu se merita aceasta optiune la academie, acuma imi pare rau ca mi-am luat-o... am vazut ceva cu o cultaura sa o resetez dar mai am de mancat mamaliga pana atunci...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1514

Guest
intrebare despre satele de pe alte insule

Salut, am si eu o intrebare, daca fac nave de transport pot sa atac sate de pe alte insule, ca satele de la mine sunt toate la pamant cu dispozitia :D si nu imi place sa astept.

Multumesc anticipat.
 

DeletedUser

Guest
Satele de tarani de pe alta insula pot fi atacate doar daca ai un oras pe acea insula.
 

DeletedUser

Guest
armata sate neutre

salut.scuze daca s-a mai intrebat dar eu nu am gasit nimic legat de asta.
sa zicem ca se revolta un sat neutru.cu ce armata te ataca??
merita sa imi distrug trupele ca sa le cresc puterea pentru ca nu mai am ce sa mai farmez.am tot atacat pana am ajuns pe la 28% dispozitie si 30 si ceva putere si mie frica sa cobor mai mult d atat.cam ce armata mi-ar trebui ca sa supravietuiesc unei rascoale?
mersi anticipat
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus