"Zambeste... maine va fi mai rau" (citate, proverbe, maxime celebre)

DeletedUser

Guest
'Daca cineva iti da o plama,intoarce si celalalt obraz!"-Biblie
 

DeletedUser

Guest
"You don't have a soul. You are a soul. You have a body." - C.S. Lewis
(Nu ai un suflet. Esti un suflet. Ai un corp.)
 

DeletedUser4006

Guest
Situatii limita - citat

"Am luat decizia de a fi voioasa si fericita in orice situatie; asta pentru ca am invatat din experienta ca fericirea sau nefericirea noastra depind, in mare parte, de dispozitia noastra, si nu de situatia in care ne gasim".
Martha WASHINGTON (1731 - 1802) - sotia primului presedinte al Statelor Unite ale Americii, George Washington
 

DeletedUser

Guest
"Dar asta-i puterea despotismului: e destul ca despotul sa zambeasca, pentru ca toti cei care se afla sub jugul lui sa inceapa sa hohoteasca, fara a-si da seama ca rad de propria lor nenorocire."

Ivan Franko

Contextul in care l-am gasit descrie un invatator rau, care il bate pe un copil si rade de el, la care toti ceilalti copii, rad si ei ...desi oricand putea veni randul lor.
Cred ca toata lumea a trecut prin asta..de multe ori deja:)))
Si se extinde la adulti..fara doar si poate, chiar daca nu intotdeauna e vorba despre "a rade".
Nu s-a intamplat niciodata oare ca seful sa mustre vreun coleg de-al vostru, si cineva sa sara repede cu o completare?:p.
 

DeletedUser

Guest
Zambeste, maine poate fi mai rau...:p
ei bine ,eu voi comenta.:p
de cate ori imi vine in minte asta,il vad pe lamine, si ma gandesc la toti adminii

Ce coincidenta!!! Eu de cate ori vad LAMINE ma gandesc la ALBA CA ZAPADA SI CEI 7 PITICI. Nu stiu de ce imi vine in minte gandul asta . Poate este o anomalie ca NEO in Matrix... hahaha
 

DeletedUser

Guest
"Prietenia se naste in clipa in care o persoana ii spune alteia: “Ce, si tu? Credeam ca eu sunt singurul” – C. S. Lewis".....asa ca....
,,O intrebare functioneaza pentru ca, spre deosebire de o afirmatie care iti cere sa te supui, o intrebare iti cere sa gandesti. Mintea pare sa prefere sa gandeasca, nu sa se supuna – Nancy Kline." .....asa ca.....
,,Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta".
.....asa ca....
"Zambeste si poti fii mai bun
Ce daca te simti mai nebun?
Zambeste si uita de tot
Viata e un joc de noroc..."
Se poate citi cu usurinta printre randuri comentariul meu:)
 

DeletedUser

Guest
"Trebuie sa ai totusi ceva inteligenta ca sa te doara ca nu ai destula."

André Gide (1869-1951)

la noi s-ar treduce cumva "prostul nu e prost destul pana nu e si fudul"
 

DeletedUser6312

Guest
"Dispariţia iubirii e ca o oglindă întoarsă, nu se mai vede nimic, te uiţi zadarnic în ea. Gestul tău nu se mai reflectă, nu-i mai răspunde nimeni. Eşti singur. Încercasem în mod ridicul să întorc cu mâna mea înapoi această oglindă, dar n-o putem întoarce, cum nu poşi întoarce înapoi un râu al cărui curs ţi-a convenit un timp, dar pe urmă el a cotit pe unde nu vrei tu şi curge dracului în altă parte… Cotitura asta o făcuse ea fără să-mi spună. Mi-o spusese acum, după ce ascultase cu nepăsare târzia mea confesiune. Ce plăcut e totuşi când descoperi un adevăr!"

Am gasit acest fragment in romanul Cel mai iubit dintre pamanteni, scris de Marin Preda acum cativa ani si l-am memorat, e incredibil de frumos :)
 

DeletedUser

Guest
"Reuniti sa vada ce au in comun , nu s-a putut evita constarea ca exista diferente in ambele sensuri"
 

DeletedUser

Guest
*Când prostia va primi aripi, se va întuneca cerul.
Valeriu Butulescu

*Un prost găseşte totdeauna unul mai prost, care să-l admire.
Nicolas Boileau
*Sa te feresti intotdeauna de cel ce te-a inselat o data.
Publius Syrus
 

DeletedUser6312

Guest
Cateva dintre legile lui Murphy

1.Daca ceva rau se poate intampla, se va intampla.
2.Totul iti ia mai mult timp decat te astepti.
3.Daca exista posibilitatea ca mai multe lucruri sa mearga rau, primul care va merge rau va fi cel care va produce cele mai multe daune.
4.Lasate in voia lor, toate lucrurile merg din rau in mai rau.
5.Daca te joci de-ajuns de mult cu un obiect preocupat fiind sa nu-l strici, cu siguranta il vei strica.
6.Daca totul pare sa mearga bine, cu siguranta ai omis ceva.
7.Daca sesizezi patru posibilitati prin care o actiune poate esua si le eviti pe toate patru, atunci o a cincea posibilitate, neprevazuta, va aparea cu promptitudine.
8.Natura e intotdeauna de partea defectelor ascunse.
 

DeletedUser6312

Guest
Legea Termodinamicii
Lucrurile merg mai rau sub presiunea preocuparii de a le face sa mearga mai bine.

Legile analizei( ale lui Murphy)
1.In orice colectie de date, cele care par evident corecte vor contine erori.
2.Este firesc pentru o zecimala sa fie asezata gresit.
3.O eroare care se poate strecura intr-un calcul, se va strecura acolo si astfel incat sa aduca cel mai mare prejudiciu intregului calcul.
 

DeletedUser

Guest
Se pare ca doar eu mai postez aici :D

Filozofia lui Murphy
Zambeste! Maine va fi mai rau!

Teorema lui Bell
Cand un corp este scufundat in apa, suna telefonul.

Principiul intalnirilor ( al lui Ruby )
Probabilitatea de a intalni pe cineva cunoscutcreste atunci cand esti cu cineva cu care nu vrei sa fi vazut.

Legea secretarelor ( a lui Owen )
De indata ce te asezi la o ceasca de cafea fierbinte, seful tau te va ruga sa faci ceva ce va dura exact pana cand se raceste cafeaua.

Postulatul lui Boling
Daca te simti bine, nu fi ingrijorat ; va trece.
 

DeletedUser

Guest
Era o lege a lui Murphy si pentru electronica - se zice ca daca o siguranta e pusa intr-un circuit pentru a-l proteja, poti fi sigur ca acel circuit se va arde facand tot posibilul sa protejeze siguranta.. :D
 

DeletedUser6312

Guest
Regula Frustratiei feline
Cand pisica ta ti-a adormit in poala si pare foarte multumita si adorabila, va trebui sa te duci urgent la baie.

Comentariul lui Churchill despre om
Omul se impiedica uneori de adevar, dar cel mai adesea, el se ridica si isi continua drumul.

Legea capitanului Penny
Poti pacali oamenii, uneori pe unii oameni tot timpul, dar niciodata nu o poti pacali pe MAMA.

Axioma lui Cole
Suma inteligentei pe planeta este constanta insa populatia se afla in continua crestere.
 

DeletedUser11486

Guest
nu te bucura prea repede
eu pe lamda am fost inconjurata de alianta si am crescut repede si nu eram atacata dar alianta s-a dizolvat si am fost cucerita aproape de finitiv
 

DeletedUser

Guest
Unde nu exista lege, nu exista nici pacat si unde nu exista ochi, nu exista nici necuviinta.
(Departe de lumea dezlantuita - Thomas Hardy)

_ Ce fel de vise-s astea?
_ Singurele pe care le am!
(Agonie si extaz - Irving Stone)

Un artist fara idei e un milog. Searbad si sterp, parca cerseste. (Agonie si extaz - Irving Stone)

Valoarea dezonorata si iluzia demascata au, totusi, acelasi trup amarat, se aseamana intre ele si nimic nu e mai usor decat sa le confunzi... (Gluma - Milan Kundera)
 

DeletedUser

Guest
Joaca trebuie sa ramana viata ta. Munca trebuie sa fie doar un mijloc de a te juca. Nu-ti transforma viata intr-o rutina de munca, pentru ca scopul vietii e joaca.
=Osho=
 

DeletedUser

Guest
2v86f0k.jpg
 
Sus