Viteza variabila a unitatilor

DeletedUser

Guest
O propunere simpla, ca viteza unitatilor sa nu fie un lucru batut in cuie, dar in schimb sa poate fi setata de jucator, in anumite limite.

Propunerea mea este ca jucatorii sa poata alege daca unitatile sa se miste mai incet. Nu imi dau seama de ce trupele mele nu s-ar putea misca la 80% din viteza lor maxima daca eu vreau asta. Chiar si pentru un joc care nu are mitologie sau oricare elemente fantastice in el, este o comanda militara destul de simpla: "Mergeti mai incet!"

Scopul? Pentru a putea sincroniza atacuri mai bine fara sa necesite sa fim la calculator ore in sir daca vrem sa sincronizam 3 sau mai multe orase. Cateodata, nu pot sa intru la minut sau chiar la ora asa ca mi-ar folosi sa pot da o comanda ca o unitate sa se miste la 70% din viteza ei maxima.

Desi sa poti seta ora la care sa ajunga un atac ar fi prea mult, o optiune sa putem scadea viteza unitatilor de la 100% la 50% in trepte de cate 10% ar ajuta enorm.

EDIT: Din cauza faptului ca oamenii sunt speriati de ideea de a primi fake-uri prea multe, viteza nu poate fi scazuta sub 5.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Grozava idee , astfel ar fi un joc mai organizat.

Sunt PRO !
 

DeletedUser

Guest
contra

in felul asta nu iti vei mai putea da seama daca te ataca cineva cu nava de colonizare sau cu un transportor pe care l-a setat sa mearga la 50% din viteza

plus de asta coordonarea atacurilor este una din provocarile jocului

totusi sunt de acord ca este extrem de enervant uneori sa te trezesti o data la 3 noaptea sa lansezi si sa te mai trezesti odata la 4:30..

o optiune la contul premium care sa iti permita sa programezi ora de lansare pentru 2-3 atacuri consecutive cred ca ar fi o solutie mai buna la problema asta si mai pe gustul celor de la inno..
 

DeletedUser

Guest
tu iti dai seama ca propui ca jocu asta sa fie avantajos numai pt aia care baga bani?
Si daca e pe gustul celor de la inno, crezi ca o sa fie pe gustul tuturor?
 

DeletedUser

Guest
in felul asta nu iti vei mai putea da seama daca te ataca cineva cu nava de colonizare sau cu un transportor pe care l-a setat sa mearga la 50% din viteza

Dupa ce ca ai bonus de noapte, zid, turn si vraji care sa te ajute in defensiva, te plangi de un fake? Pai ar trebui sa te puna pe jar. Ca doar nu jucam simcity online.

Iti scriu si mare:
W-A-R G-A-M-E

Ar trebui sa fie mai multe metode de a face mind games intr-un joc bazat pe razboi si cucerire.
 

DeletedUser

Guest
Pro:D eu nu cred ca va fi zapaceala acuma fiecare cu parerea lui
 

DeletedUser1644

Guest
contra! .. asa cum spunea si mai sus,e imposibil sa-ti mai dai seama cu ce vine atacul dupaia...
si asa deja sunt multe viteze diferite de deplasare cu unitatile mitice existente...
 

DeletedUser

Guest
Pro! Noaptea asta nu am dormit, pentru un astfel de atac :))
 

DeletedUser964

Guest
Contra!
motivul este cel care s-a mentionat si mai sus: nu o sa iti dai seama cu ce vine atacul si sunt destul de multe viteze in joc cu unitatile mitice
 

DeletedUser

Guest
Ok, deci singrul argument e ca nu iti vei da seama cu ce vine un atac? Pai si ce, nu e bine? Nu numai ca te ajuta sa sincronizezi atacuri, dar il pui si pe cel pe care il ataci pe ganduri. O metoda de a mai balansa atacul in jocul asta, tinand cont cat de usor e sa joci defensiv.

Se vede ca sunteti jucatori care nu trec de 3000 de puncte de atac intr-o luna.
 

DeletedUser

Guest
Ok, deci singrul argument e ca nu iti vei da seama cu ce vine un atac? Pai si ce, nu e bine? Nu numai ca te ajuta sa sincronizezi atacuri, dar il pui si pe cel pe care il ataci pe ganduri. O metoda de a mai balansa atacul in jocul asta, tinand cont cat de usor e sa joci defensiv.

Se vede ca sunteti jucatori care nu trec de 3000 de puncte de atac intr-o luna.

ba eu trec :p sunt pe locul 58 parca pe beta

faza e ca daca se implementeaza asta oricine o sa poata da fake-uri de cucerire fara sa il coste mai nimic,asta nu mi se pare ok

PS sunt pe 40,58 eram saptamana trecuta
 

DeletedUser

Guest
Ok, daca te sperie atat de mult ideea ca ai putea primi fake-uri, ce zici ca viteza sa nu poata fi scazuta sub 5?
 

DeletedUser

Guest
asa merge numai ca si-ar pierde din utilitate
sau daca atacurile cu nava de colonizare ar fi evidentiate poti sa o scazi cat vrei..
 

DeletedUser

Guest
Nu si-ar pierde prea mult din utilitate. Navele de transport merg cu 8 oricum iar limita pe care o pusesem initial le ducea la 4 - adica oricum mai repede ca o nava de colonizare. Navele de colonizare nu ar putea fi incetinite si ar face o diferenta majora pentru navele usoare si bireme, adica acolo unde voiam sa se simta de la bun inceput.
 

DeletedUser

Guest
Contra

Ideea vitezelor diferite intre barci sau trupe constau intr-o asemanare cu realitatea, ceea ce vreti voi este un simplu avantaj de a da atacurile sa intre la 9.01 fara a petrece timp in fata calculatorului, deci VOI vreti un avantaj pentru ca ?

atacati fratilor ziua si atunci nu va mai puteti plange ca trebuei sa va treziti la 3 - 4 - sau mai stiu eu ce ora ca sa dati un atac ... iar ca parerea personala sunteti cu capul ( a se citi prea dependenti de acest joc sau altele asemanatoare ) incat sa va stricati viata reala pentru el ... ce alte sacrificii mai faceti ? sariti peste mancare ca sa dati un atac ? nu va vedeti cu prietenii la o bere ca trebuie sa dati un atac ? iti rogi prietenul sa iti beeep gagica ca tu esti ocupat cu atacurile ?
 

DeletedUser

Guest
Esti pe langa grav. Grav rau.
Ideea vitezelor diferite intre barci sau trupe constau intr-o asemanare cu realitatea
Asa este, este ireal ca o nava sa se miste mai incet decat viteza ei maxima. O idee cu adevarat absurda, nu e ca si cum poate incetini. Daca toate vitezele tale sunt doar 0 si max, nu vreau sa stiu cum conduci.
prea dependenti de acest joc
Asa ca te impotrivesti unei schimbari care sa nu necesite ori sa amanam un atac ori sa ne trezim la 3 noaptea. Esti un geniu.
deci VOI vreti un avantaj pentru ca ?
VOI este scris asa pentru ca tu nu ataci, nu-i asa? Iti place sa constuiesti un oras frumos, iti dau eu torrent pt SimCity. Are si grafica mai buna, nu ai nesimtiti ca mine care vor sa te cucereasca, intrii cand vrei tu...ai si cheat codes daca vrei.

Foarte pe langa...
 

DeletedUser

Guest
Da ma impotrivesc pentru ca motivarea voastra este doar ca vreti sa ajunga toate atacurile la ora 9.01 fara efort, nu vreti sa riscati ca celalalt sa fie treaz cand trimiteti atacurile, nu vreti sa poata determina daca atacul este doar naval, terestru sau mitice, tu / voi vreti doar sa trimiteti 100 de atacuri in 5 min sa va culcati iar celalalt sa inchida calculatorul pentru ca trebuie sa dea cu banul: a incetinit cu X %, sau cu Y % sau poate cu Z ... aoleo, dar daca nu le-a incetinit deloc si e una din variantele mitice, terestru sau doar naval.

Cat despre agresivitatea mea ... am acelas nick si in joc si parca sunt pe locul 4 la agresori, tu pe unde esti ? 50 ? 100 ? :D

p.s daca trebuie sa te trezesti la 3 dimineata ca sa dai un atac, atunci planul de atac e prost, s-au se bazeaza doar pe lipsa sigura a celuilalt de la calculator, ceea ce inseamna si frica :p
 

DeletedUser

Guest
Ar fi o mare prostie din partea programatorilor...parerea mea...motivul principal..cum sa-mi dau seama cu ce ma ataca..da daca pe mine ma ataca 10 oameni..eu tre sa stiu pe care atac sa-l fentez si pe care sa-l primesc...si ideea de a pune aceasta posibilitate doar celor care au cont premium tot e o prostie...unde este egalitate..adica daca eu is prost si bag bani..va rup pe toti...da daca is inteligent si nu bag bani..tre sa ma rupa toti cu vor..este inegal..si asa cei cu premium au avantaje mari fata de ceilalti!!!
 

DeletedUser

Guest
Ar fi o mare prostie din partea programatorilor...parerea mea...motivul principal..cum sa-mi dau seama cu ce ma ataca..da daca pe mine ma ataca 10 oameni..eu tre sa stiu pe care atac sa-l fentez si pe care sa-l primesc...si ideea de a pune aceasta posibilitate doar celor care au cont premium tot e o prostie...unde este egalitate..adica daca eu is prost si bag bani..va rup pe toti...da daca is inteligent si nu bag bani..tre sa ma rupa toti cu vor..este inegal..si asa cei cu premium au avantaje mari fata de ceilalti!!!

nu vei stii sa programezi atacurile oricum,plus de asta programand atacurile exisa riscul ca cel care e atacat sa te spioneze la iuteala cand vede atacul cu nava de colonizare(cel mai lent) si sa te bubuie tocmai pe polisurile de atac de unde vrei sa dai curatare :))
si dimineata vei primi urmatorul mesaj:cu parere de rau capitane nu am mai putut pleca la atac la ora 4:30 pentru ca am murit la ora 4 fara 10 =))))


Atentie la limbaj.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus