Viitor

DeletedUser

Guest
salut, sunt sigur ca in acest joc activeaza oameni cu diferite specializari in vaste domenii de activitate si de aceea indraznesc sa va intreb ce meserii sunt printre cele mai cautate pe piata fortei de munca si ce studii ar trebui urmate pt a ajunge sa practici. ma refer la scoli/facultati care dupa absolvire sa aiba o acoperire si sa garanteze un loc de munca:d
As vrea daca se poate sa primesc doar raspunsuri strict pentru subiect de la oameni care au minime cunostinte despre ceea ce abordeaza. multumesc:*
 

DeletedUser

Guest
1 Cauta si tu pe diverse site uri de job uri. Scrie cuvant cheie "job" si apoi vezi cum sta treaba cu joburile oferite pe site urile din mai multe tari.
2. a) Ca o prima constatare , eu una am vazut ca doresc si au nevoie mai ales de absolventi de facultati de la Politehnica. Asta insa, merge impreuna cu cunoasterea limbii tarii respective. Engleza se subintelege ca trebuie sa stii, precum si buna folosire de PC-programe uzuale-. O sa vezi ca faza cu Politehnica nu vizeaza doar Europa dar intreaga lume (Canada si Australia am verificat eu) b) Medici. In UK, Franta...vor medici si asistenti medicali.
3. Orice sa faci, daca vrei si bani multi, trebuie sa fii extraordinar de bun, sa fii inventiv, flexibil si daca e vreun domeniu umanist sau de creatie (eu in asa ceva sunt), trebuie sa fii cu un pas inaintea la toti.
Sper sa fi ajutat cumva.
 

DeletedUser

Guest
1-orice facultate de stat ,sa fii deosedit de bun si sa obtii bursa de studii sau merite in tarile din vest!Cei mai buni > Medicina,Arhitectura,IT,Aeronautica,Inginerie si constructii nave!
 

DeletedUser

Guest
salut, sunt sigur ca in acest joc activeaza oameni cu diferite specializari in vaste domenii de activitate si de aceea indraznesc sa va intreb ce meserii sunt printre cele mai cautate pe piata fortei de munca si ce studii ar trebui urmate pt a ajunge sa practici. ma refer la scoli/facultati care dupa absolvire sa aiba o acoperire si sa garanteze un loc de munca:d
As vrea daca se poate sa primesc doar raspunsuri strict pentru subiect de la oameni care au minime cunostinte despre ceea ce abordeaza. multumesc:*
Un loc de munca nu-ti garanteaza majoritatea facultatilor... poate doar armata si politia sa mai garanteze...
Au trecut vremurile in care invatai 4-5 ani ceva si gata, aveai un loc de munca si aplicai ceea ce ai invatat toata viata, acum la moda este invatarea pe tot parcursul vietii, adaptarea si upgradarea:p
Alegerea insa a unui domeniu cu potential de dezvoltare pentru viitor este esentiala...Si eu vad un viitor pentru facultatile tehnice, datorita invaziei tehnicii in viata noastra o mecatronica(sa inveti sa construiesti aparatura din puct de vedere al mecanicii, eletronicii si programarea de pe ea, toate imbinate intr-un singur sistem), automatica(robotica si au sectiune de gaming 3d de ceva vreme), informatica(destul de buna), cibernetica(informatica financiara) pot sa-ti dea un sprijin....insa numai daca ai aptitudini in domeniu, daca nu, nu-ti folosesc la nimic :))

eu iti doresc in continuare mult noroc
 
Sus