Versiune noua

DeletedUser

Guest
Trupe, nu unități de uscat. ;) E scris ok, nu mai fi cârcotaș.
 

DeletedUser

Guest
Pai.. Daca farul din Alexandria sprijina doar flota (adica doar unitatile maritime) iar turnul sporeste puterea tuturor trupelor (tuturor unitatilor de lupta, maritime sau nu).. Ce e gresit, totusi?
 

DeletedUser

Guest
Ok ! Ne cam abatem de la subiect totusi nu ?

Eu zic ca updateul facut azi,nu ajuta deloc la dezvoltarea playerilor,si cred ca va ingreuna si jocul !
 

DeletedUser

Guest
Nu stiu sincer ce sa zic... S-ar putea ca el sa fie chiar bine venit (chiar daca creaza anumite contre la prima vedere)...

In fine, adevarul e ca astea sunt doar pareri personale din partea amandurora.. N-ar fi prima oara cand s-a gresit cu ceva intr-un joc... Sper sa nu fie cazul si acum (eu, cel putin, cred ca nu va fi)..
 

DeletedUser5796

Guest
@Dumat si restul cu aceeasi gandire: Apare undeva in joc vreun text sau vreo imagine publicitara? Si daca nu, de unde ati dedus ca mai multe click-uri inseamna profit?

Am aplicat principiul lamei lui Occam: explicatia plauzibila cea mai simpla este si cea adevarata. Daca aflu o explicatie plauzibila mai simpla decat asta, o voi privi pe aceea drept adevarata.

Argumentul ca in acest moment nu apar reclame in joc ar putea face aceasta explicatie implauzibila, doar ca mai exista si modelul de afaceri detaliat pe site-ul Inno Games la adresa http://www.innogames.de/en/geschaeftsmodell-e:
extras din "Inno Games Business Model" a spus:
Another financing aspect is online advertising. Banner ads are displayed next to the game. With the banners in place, even the non-premium players help to finance the games.
De acord, acum nu sunt reclame, dar modelul de afaceri le prevede explicit. E plauzibil ca strategia de dezvoltare a unui joc cu 50M utilizatori sa fie in acord cu modelul de afaceri.

Subliniez (daca e nevoie) ca parerile mele sunt doar atat: simple pareri. M-as bucura sa primesc o explicatie mai simpla pentru faptul ca e nevoie de din ce in ce mai multe clickuri si mai mult timp petrecut online pentru a strange aceeasi cantitate de resurse (primul salt cantitativ: noul sistem de farmare din ver 2.0, al doilea salt: update-ul de azi).

Discutam doar din punct de vedere tehnic. Sunt complet neutru din punct de vedere etic; asa cum ziceam, fiecare dezvoltator este indreptatit sa ofere un servicu exact asa cum isi doreste.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Păi oricum ar trebui să se dea click pe reclame ca ei să câștige ceva. Crezi că au făcut aceste update-uri ca să fim în formă dacă bagă reclamele? :D
 

DeletedUser5796

Guest
Păi oricum ar trebui să se dea click pe reclame ca ei să câștige ceva. Crezi că au făcut aceste update-uri ca să fim în formă dacă bagă reclamele? :D

Oamenii mai cumpara si potential pe lumea asta. ;) N-ai vazut cum cresc google, apple sau facebook la bursa doar pe previziuni?

Oricum ramane intrebarea: de ce atatea clickuri, in detrimentul experientei utilizatorului?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Dumat... Vezi macar o reclama in joc? Da sau nu? Zi-mi te rog cum se fac bani din click-uri fara reclame.. ca si eu vreau sa-i fac... 50 milioane de jucatori sunt in total pe toate jocurile, apropo...

Ceea ce spui tu sunt speculatii si acuze, nu doar simple pareri.

Uite o posibila explicatie mai buna: S-au marit avantajele pentru cei mai activi la inceput de lume.
 

DeletedUser5796

Guest
Vezi macar o reclama in joc? Da sau nu?
Nu vad in joc. Vad in business plan.

Ceea ce spui tu sunt speculatii si acuze, nu doar simple pareri.
Speculatii sunt, asa e, la fel cum tot speculatie se cheama orice simpla opinie formata in lipsa unei explicatii clare.
Acuzatii nu sunt, cel putin nu intentionat. Am specificat deja de doua ori ca sunt neutru din punct de vedere etic. Daca sunt interpretate drept acuzatii, asta nu mai tine de mine. Oricum, n-as vrea sa te superi pe mine, cum pari a incepe deja. Daca te-ai simtit tu personal acuzat in vreun fel, accepta te rog scuzele mele. Eu unul am o parere buna despre tine si nu intentionez sa mi-o schimb. Iti admir munca voluntara. Asa ca, pace. N-o lua personal. :)

Uite o posibila explicatie mai buna: S-au marit avantajele pentru cei mai activi la inceput de lume.
Cum?

(fapte, in ordine cronologica:
- istorie: moralul a facut sa poata fi farmati eficient mai putini jucatori.
- de la 2.0, prada nu mai da 30% bonus la cantitatile carate de unitati la jefuire.
- de la 2.04, prada este si mai ineficienta, dubleaza timpul de reactivare dar creste cantitatea cu doar ~65%
- singura solutie ca sa obtii aceasi cantitate de resurse este sa dai din ce in ce mai multe clickuri)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu vad unde sunt intrebarile sau nelamuririle dumneavoastra, referitoare strict la desfasurarea jocului.

Ca unii dintre dumneavoastra au anumite nemultumiri provocate de ultimele udate-uri, inteleg.
Insa nu aici este locul unde sa le exprimati.
Ori reveniti la subiectul si obiectul acestei sectiuni a forumului - Intrebari- ori ma veti pune in ipostaza, nedorita de mine, de a inchide aceasta tema.

Multumesc frumos pentru intelegere si spor la joc.
 

DeletedUser5796

Guest
Nu vad unde sunt intrebarile sau nelamuririle dumneavoastra, referitoare strict la desfasurarea jocului.

Iata una:
Oricum ramane intrebarea: de ce atatea clickuri, in detrimentul experientei utilizatorului?
Despre intrebarea acesta se discuta in ultimele postari.

Spre final a mai aparut si nelamurirea:
S-au marit avantajele pentru cei mai activi la inceput de lume.
Dumat a spus:

Daca veti considera ca sunt intrebari pertinente legate de desfasurarea jocului, care sa merite raspunsuri deschise, eu va multumesc anticipat pt viitoarele raspunsuri.
 

DeletedUser

Guest
Am mai postat astăzi. Farmatul este un bonus, nu o necesitate vitală. Se poate și fără, deși sunt de acord că noul sistem este în defavoarea jucătorilor(este de înțeles, fiind versiune nouă încă nu se stabiliseră procentele exact).

Avantajele pentru cei activi: eu de exemplu farmez doar cu opțiuni de pe rândul de jos pentru că nu am foarte mult timp momentan. Cei activi care au timp pentru rândul de sus câștigă cu 20% mai multe resurse decât mine în același interval de timp.
 

DeletedUser

Guest
Dumat, aici se discuta sau ar trebui sa se discute despre intrebari si nelamuriri referitoare la joc..la game play in sine.
Nu discutam aici despre cat de utile sau nu sunt ultimele update-uri. Pentru ca, indiferent cat de multa frustrare ar aduce ele in joc, noile update-uri nu tin, in niciun caz, de teamul romanesc. Noi doar le primim, ca informatii si...asa cum le primim, le transmitem mai departe, catre jucatori. Orice comentarii, despre cat de aiurea sunt ele, eu zic ca nu isi au rostul.
Da..si eu sunt de acord ca unele modificari sunt aiurea, inoportune, altele... sau nefolositoare, altele...si? Se poate schimba ceva? Nu.
Deci, rog frumos sa incetati cu genul acesta de manifestare a nemultumirilor, din unicul motiv ca nu aici este locul pentru ele.

Multumesc, din nou, pentru intelegere.
 

DeletedUser5796

Guest
Ok, multumesc pentru lamuriri.

Observatie: daca cineva se va uita pe postarile mele, va vedea ca in nici un moment nu am reprosat ceva teamului romanesc, pentru care de altfel am toata intelegerea. Stiu din proprie experienta ca nu faceti o munca usoara. Si ca nu-i deloc placut sa fii prins la mijloc intre cel responsabil de o actiune si cel afectat de acea actiune. Numai bine va doresc. Si sa aveti cat mai putine surprize precum cea de azi de administrat. :)
 

DeletedUser

Guest
Ok.. zi nebuna azi..

Imi cer scuze dar daca sunt intr-o discutie imi place sa o continui.. cel putin atata vreme cat ramanem civilizati.. Sper ca nu te superi Dark..

Deci, Dumat: Nu, nu ma supar pe tine.. Mi-ai parut doar un cautator a teoriilor conspiratorii cand ai pomenit despre click-uri...
Ce ai spus tu cu castigul din reclame nu are nici o legatura cu clik-uitul des in joc, cel putin nu in jocul nostru. Nimeni nu te plateste ca-ti dau utilizatorii click-uri fara a castiga ceva de pe urma acelui click (si cum reclame nu sunt.. nici bani din asta nu sunt).

Si acum revenind la farmat.. Exista o limita superioara zilnica ce o poti lua de la un sat de tarani (25000/sat de tarani/zi e pe Kappa). Exista de asemenea un grup de utilizatori ce se plictisesc la inceput de joc. Si stim amandoi foarte bine ca inceputul jocului e destul de lent... Problema e ca din grupul acela de utilizatori ce se plictisesc, o buna parte ar putea sau chiar au activitate in joc facand mai nimic.. Acelor jucatori li s-a dat acum ceva de facut, un scop pentru a intra si a pierde cat mai mult timp in joc si a se dezvolta mai rapid daca sunt mai activi... Si de ce nu, a impinge si utilizatorul de rand sa piarda vremea cat mai mult in joc, sa aibe ceva de facut..

Schimbarea de astazi nu afecteaza cu nimic dezvoltarea jucatorilor putin mai mari fiindca, sa fim seriosi, limita zilnica e usor de atins cand ferma are un nivel ceva mai mare si atunci degeaba stai sa farmezi la 5 minute....

Cel putin cam in ideea asta vad eu motivul acestei modificari.
 
Sus