Versiune noua

DeletedUser

Guest
Am observat ca pe lumea kappa se trece la o versiune noua. Oare de ce nu suntem si noi informati de aceste perioade de stationare ale serverului? Nu bagam destui bani ca sa fim luati in serios?

Va ganditi ca pot fii jucatori care isi planifica anumite actiuni si voi le dati peste cap planurile?

Sper ca pe viitor sa fim si noi informati despre eventualele intreruperi ale serverului si sa nu mai fim tratati cu indiferenta! Bafta domnilor admini.
 

DeletedUser

Guest
De acord cu tine. Nu apare nimic la anunturi despre o noua versiune si o descriere a modificarilor.
 

DeletedUser5796

Guest
+1

E clar ca ceva nu a mers cum trebuie in Olimpul zeilor. :p
Un update neplanificat, neanuntat si care dureaza deja de peste 50 de minute.

Ar fi frumos sa ne dea un admin de stire ce se intampla cu lumea kappa.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
S-a umblat un pic pe la grafica satelor de tarani. Asta ar fi la prima vedere.
 

DeletedUser

Guest
Si cantitatea de resurse au scazut-o la farmarea la 10 min, nu mai e dublu fara de cea de 5 min... mai mult timp de pierdut pentru farmare...
 

DeletedUser5796

Guest
Cel mai important este ca timpul nu a stat in loc.

Probabil neplacut pentru cei care a aveau de planificat sau de fentat atacuri in ora asta.
 

DeletedUser5796

Guest
Si cantitatea de resurse au scazut-o la farmarea la 10 min, nu mai e dublu fara de cea de 5 min... mai mult timp de pierdut pentru farmare...

Trist, acum prada de razboi este si mai nefolositoare decat era. Asta dupa ce oamanii au investit puncte de cercetare in ea. Urat.
 

DeletedUser

Guest
Vor sa ne duca la disperare. Nu era destul de greu sa farmam la 10 min, acum sa o facem la 5 min ca sa beneficiem de aceleasi resurse ca pana la acest update.
 

DeletedUser5796

Guest
Vor sa ne duca la disperare. Nu era destul de greu sa farmam la 10 min, acum sa o facem la 5 min ca sa beneficiem de aceleasi resurse ca pana la acest update.

Aparent, dezvoltatorii isi urmeaza interesul financiar, chiar si in detrimentul experientei de joc.
Mai multe clickuri / zi -> mai mult venit din publicitate -> mai mult profit.

Si nici nu avem ce sa le reprosam, conform termenilor si conditiilor de joc.
Pana la urma oamenii au dreptul sa-si conduca afacerea cum cred ei de cuviinta.
Atata vreme cat lumea va juca in continuare, ramane cum am stabilit.
De-aia ma amuza discutia despre butonul unic de farmare la 10 minute. :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Aparent, dezvoltatorii isi urmeaza interesul financiar, chiar si in detrimentul experientei de joc.
Mai multe clickuri / zi -> mai mult venit din publicitate -> mai mult profit.

Si nici nu avem ce sa le reprosam, conform termenilor si conditiilor de joc.
Pana la urma oamenii au dreptul sa-si conduca afacerea cum cred ei de cuviinta.
Atata vreme cat lumea va juca in continuare, ramane cum am stabilit.
De-aia ma amuza discutia despre butonul unic de farmare la 10 minute. :D

Referitor la discutia cu butonul pt 10 minute nici nu am comentat, ci m-am amuzat. Chiar cred unii ca isi baga inno firma in faliment de dragul nostru? :))
 

DeletedUser

Guest
Pai atunci cred ca vor ca lumea sa se inchida in vreo 3-5 ani :D. Pana la pensie vom construi si noi o minune.
 

DeletedUser

Guest
mda... au modificat si textul din academie, la prada de razboi: "satele va ofera 8 resurse din care sa va alegeti nu doar 4".. ce magari ordinari..
mai urmeaza sa ceara 501 favoruri pentru orice putere divina, sa faca depozitul de 5k dar cladirile sa necesite 7-8k.. si sa ne impuna cate trupe si nave sa ne putem face, nu la limita spatiilor de ferma ci in functie de denumirea orasului si distantele fata de marginile hartii, dupa o formula numa' de ei stiuta..
ca la firma de cablu: te abonezi si te trezesti ca din 100 de posturi avute in prima luna de contract, lista se micsoreaza de la o luna la alta..
nu aratati pic de respect pentru cei care-si dedica timp si entuziasm sa nu mai zic de banii investiti.. va bateti joc si de moderatoii de forum care probabil ca nu au nici o vina dar trebuie sa ne stearga postarile in care ne aratam din ce in ce mai inversunati frustrarile cu referire la acest joc care candva era placut..
hai ca incep sa ma oftic.. exact ce ziceam in alta parte..
E FOAME DE BANI!!!
in loc sa ne ajute ei parca numai in ciuda ne fac.. nu tine nimeni cont de propunerile jucatorilor!!! cel putin nu de ale celor din ROU..
niste nesimtiti ahtiati dupa bani, idioti care ne indeamna sa mai jucam desi e clar ca jocul devine din ce in ce mai infect.. ma voi lasa curand, probabil..
 

DeletedUser

Guest
Cel mai avantajos acum,este sa farmam la 5 minute. Pentru unii este bine,d-ce au timp sa petreaca in fata jocului. Pentru altii este imposibil sa farmeze la 5 minute ptr. mai multe resurse.

Aseara am observat un lucru nou : "Un turn de pază puternic sporeşte puterea defensivă a trupelor cu 10% şi transformă polisul într-o fortăreaţă aproape invincibilă.",din cate stiam turnul apara doar trupele terestre/pedestre. Daca va uitati la simulator --> puneti 50 de usoare vs 100 de bireme,fara capitan/vant favorabil. Cu norocul la 0% si zidul 25 si fara turn.Biremele vor rezista in fata usoarellor si se vor pierde 57 de bireme. Daca faceti dinou aceste lucruri,dar adaugati si turnul + zid 25 se vor pierde doar 51 de bireme. Cu 6 bireme mai putin.Exista o explicatie pentru asta ?
 

DeletedUser

Guest
Cel mai avantajos acum,este sa farmam la 5 minute. Pentru unii este bine,d-ce au timp sa petreaca in fata jocului. Pentru altii este imposibil sa farmeze la 5 minute ptr. mai multe resurse.

Aseara am observat un lucru nou : "Un turn de pază puternic sporeşte puterea defensivă a trupelor cu 10% şi transformă polisul într-o fortăreaţă aproape invincibilă.",din cate stiam turnul apara doar trupele terestre/pedestre. Daca va uitati la simulator --> puneti 50 de usoare vs 100 de bireme,fara capitan/vant favorabil. Cu norocul la 0% si zidul 25 si fara turn.Biremele vor rezista in fata usoarellor si se vor pierde 57 de bireme. Daca faceti dinou aceste lucruri,dar adaugati si turnul + zid 25 se vor pierde doar 51 de bireme. Cu 6 bireme mai putin.Exista o explicatie pentru asta ?
Farmatul aduce resurse extra. Jocul se poate desfășura normal și fără asta.
Cât despre turn, este normal să fie așa, închipuie-ți un port în formă de potcoavă; e logic că turnul va împiedica focul ușoarelor să ardă biremele. Se știe de luni bune că turnul afectează și navalul.
 

DeletedUser

Guest
@Dumat si restul cu aceeasi gandire: Apare undeva in joc vreun text sau vreo imagine publicitara? Si daca nu, de unde ati dedus ca mai multe click-uri inseamna profit?

@mephala: Turnul e explicatia.

@Xmano si ceilalti:
Aveti dreptate, ar fi trebuit anuntata aceasta actualizare din timp. Ne pare extrem de rau ca n-am apucat sa o facem fiind si noi anuntati intr-un interval foarte scurt de timp. Speram totusi sa fi incurcat cat mai putina lume.
 

DeletedUser

Guest
Farmatul aduce resurse extra. Jocul se poate desfășura normal și fără asta.
Cât despre turn, este normal să fie așa, închipuie-ți un port în formă de potcoavă; e logic că turnul va împiedica focul ușoarelor să ardă biremele. Se știe de luni bune că turnul afectează și navalul.

Grepolis este un joc destul de simplu,nu trebuie sa ne inchipuim turnuri si potcoave. Atunci daca se stie de luni bune,de ce nu se schimba ca apara atat terestru,cat si naval ?:cool:
 

DeletedUser

Guest
Grepolis este un joc destul de simplu,nu trebuie sa ne inchipuim turnuri si potcoave. Atunci daca se stie de luni bune,de ce nu se schimba ca apara atat terestru,cat si naval ?:cool:

Pai unde scrie ca apara doar terestru?
 

DeletedUser

Guest
Farul din Alexandria era considerat una dintre cele şapte minuni ale lumii antice. Prin construirea unei versiuni mai mici în port, sporiţi viteza floteicu 15%, deoarece farul îmbunătăţeşte orientarea pe mare.

Aici zice ca apara flota.

Un turn de pază puternic sporeşte puterea defensivă a trupelor cu 10% şi transformă polisul într-o fortăreaţă aproape invincibilă.

Aici zice ca apara doar trupele. Poi ce facem ? La una zicem flota,si la alta zicem si trupe ?....Nu mi se pare tot aceeasi
 
Sus