Vanzarea orasului

DeletedUser

Guest
Asta e o ideea chear rea...scuzati.ma
dar cum sa propui asa ceva??? :|
 

DeletedUser

Guest
Daca nu iti mai convine un oras pe care il ai, acesta poate fi cedat colegilor de alianta, aceasta fiind o practica destul de intalnita, deci nu vad rostul propunerii.
 

DeletedUser

Guest
Exista totusi posibilitatea ca niciun coleg de alianta sa nu vrea sa ia orasul tau (in cazul in care e prea mic, de exemplu) sau sa nu faci parte din nicio alianta si sa nu ai colegi carora sa le dai orasul.
Mie personal mi se pare o idee buna implementarea optiunii de parasire oras.
 

DeletedUser

Guest
Exista totusi posibilitatea ca niciun coleg de alianta sa nu vrea sa ia orasul tau (in cazul in care e prea mic, de exemplu) sau sa nu faci parte din nicio alianta si sa nu ai colegi carora sa le dai orasul.
Mie personal mi se pare o idee buna implementarea optiunii de parasire oras.
Ce inseamna asta sa-ti parasesti orasul, sunt total contra, de ce l-ai mai luat daca nu vrei sa-l pastrezi, Grepolisul ar trebui sa ne arate grecia antica si acolo crezi ca regii paraseau orasele?
:|
 

DeletedUser

Guest
Ce inseamna asta sa-ti parasesti orasul, sunt total contra, de ce l-ai mai luat daca nu vrei sa-l pastrezi, Grepolisul ar trebui sa ne arate grecia antica si acolo crezi ca regii paraseau orasele?
:|
- Nu e vorba numai de "luat", e posibil sa il fi colonizat. Si da, sunt situatii in care ar fi mai avantajos sa parasesti un oras. Sa-ti dau un exemplu : alianta ta e in razboi cu o alta alianta pe o lume cu revolta. La un moment dat un jucator inamic da stergere cont fara sa anunte pe nimeni si apar cateva zeci de orase fantoma, unele dintre ele pe insule cu orase de-ale tale. Iar tu iti dai seama ca mai ai nevoie de multe puncte de cultura ca sa cuceresti un oras. In situatia asta nu ai parasi un oras de pe alta mare care e inconjurat de colegi de alianta si pe care se poate baga foarte usor sprijin pentru a fi cucerit mai tarziu ca sa cuceresti un oras din zona de conflict care a apartinut inamicilor ?
- Nu, nu cred ca in grecia antica regii paraseau orase, dar nici nu cred ca aveau nevoie de puncte de cultura ca sa cucereasca sau sa intemeieze altele.
 

DeletedUser

Guest
- Nu e vorba numai de "luat", e posibil sa il fi colonizat. Si da, sunt situatii in care ar fi mai avantajos sa parasesti un oras. Sa-ti dau un exemplu : alianta ta e in razboi cu o alta alianta pe o lume cu revolta. La un moment dat un jucator inamic da stergere cont fara sa anunte pe nimeni si apar cateva zeci de orase fantoma, unele dintre ele pe insule cu orase de-ale tale. Iar tu iti dai seama ca mai ai nevoie de multe puncte de cultura ca sa cuceresti un oras. In situatia asta nu ai parasi un oras de pe alta mare care e inconjurat de colegi de alianta si pe care se poate baga foarte usor sprijin pentru a fi cucerit mai tarziu ca sa cuceresti un oras din zona de conflict care a apartinut inamicilor ?
- Nu, nu cred ca in grecia antica regii paraseau orase, dar nici nu cred ca aveau nevoie de puncte de cultura ca sa cucereasca sau sa intemeieze altele.
Este adevarat si ceea ce spui tu...;)
 

DeletedUser

Guest
- Nu e vorba numai de "luat", e posibil sa il fi colonizat. Si da, sunt situatii in care ar fi mai avantajos sa parasesti un oras. Sa-ti dau un exemplu : alianta ta e in razboi cu o alta alianta pe o lume cu revolta. La un moment dat un jucator inamic da stergere cont fara sa anunte pe nimeni si apar cateva zeci de orase fantoma, unele dintre ele pe insule cu orase de-ale tale. Iar tu iti dai seama ca mai ai nevoie de multe puncte de cultura ca sa cuceresti un oras. In situatia asta nu ai parasi un oras de pe alta mare care e inconjurat de colegi de alianta si pe care se poate baga foarte usor sprijin pentru a fi cucerit mai tarziu ca sa cuceresti un oras din zona de conflict care a apartinut inamicilor ?
- Nu, nu cred ca in grecia antica regii paraseau orase, dar nici nu cred ca aveau nevoie de puncte de cultura ca sa cucereasca sau sa intemeieze altele.

N-am inteles ce legatura are faptul ca lumea e cu revolta sau nu , ma gandesc ca si inamicii isi doresc sa cucereasca cat mai multe orase fantoma in cazul expus de tine , deci si ei isi vor parasi orase ca sa faca puncte de cultura , si in situatia asta suntem exact in punctul din care am plecat cu discutia . Referitor la punctele de cultura , daca nu ar fi punctele jucatorii mai putin activi si incepatorii n-ar avea nici macar cea mai mica sansa sa reziste pe server .

Asta a fost ca o paranteza , nu as fi un sustinator al parasirii orasului pt ca asta ar putea strica uneori echilibrul din joc , gandeste-te cam cum ar fi sa nu poti intra intr-o zi din diferite motive si a doua zi cand intri sa constati ca adversarii de langa tine si-au parasit orasele si le-au luat pe ale tale , sau daac esti blocat cateva zile pe atacabil ( care poate fi din vina jucatorului sau poate dintr-o eroare ) cand te intorci poti constata cu dezamagire ca din frumusete de cont mai ai doar un orasel de 175 puncte , sau il ataci pe unu si te4 trezesti ca paraseste orasele si se muta :)
Referitor la vanzarea orasului mi se pare destul de stupida ideea , in primul rand ca intr-o alianta care se respecta in cele mai multe cazuri nu poti vinde un oras nici daca vrei . Daca-l vinzi inamicului , indiferent daca orasul este in granica sau in mijlocul aliantei , in 90% din cazuri vei supune unui risc mai mare si pe colegii din zona orasului , si o sa fi cucerit intern inainte sa apuci sa faci a doua tranzactie :)) , sa-l vinzi unui coleg de asemenea contravine principiului jocului , despre care stim ca este un joc de stategie dar mai ales un joc de echipa si coordonare, si ca echipa sa functioneze trebuia ca fiecare membru sa sa le ofere celorlalti respectul si ajutorul neconditionat insa nicidecum profitarea unora pe seama altora.
Nu m-am referit strict la tine si la mine , m-am referit in general , te-am mentinut ca si partener de discutie pt ca am inceput cu o paranteza referitoare la postarea ta . Ce am scris este doar o parere personala care reflacta o parte din regulile si pricipiile care m-au ghidat in joc vreo doi ani si jumatate .
Sau sa punem situatia in care cumperi un oras de la unu si ala e sub asediu :))))
Sau ii vinzi un oras la unu si a doua zi il cuceresti inapoi .
Functii premium sunt facute pt a duc avantaje materiale producatorul jocului, nu jucatorilor ...
Sa nu mai discutam despre scenariul in care imi iau un cont parasit , imi bag ( prin metode mai neordoxe ) premium pe el , cu riscul de a fi prins si blocat ( ceeace e putin probabil in primele 4-5 zile ) , dupa care imi cumpar orase de la contul meu si a doua zi imi cuceresc orasele inapoi .
Cand cuceresti un oras de obicei trebuie sa calculezi inainte daca il poti apara dupa cucerire si daca iti este de folos , dar si pentru cazurile in care nu mai este folositor exista cedarea sau schimbul de orase cu alti colegi .
 

DeletedUser2039

Guest
varianta sa-l maritam pe o burta de bere cade si ea ?
 

DeletedUser

Guest
Bineinteles ca ramane in picioare , si pt cine nu bea dam cu zarurile o data pe saptamana.
 
Sus