Utilizarea Wiki-ului

Cat de util credeti ca este Wiki-ul ?


  • Total votanți
    90
  • Sondaj închis .

DeletedUser

Guest
Prin acest sondaj dorim sa aflam cati dintre voi considerati wiki-ul (http://wiki.ro.grepolis.com/) folositor.

Tot in acest topic, sper sa ne puteti parerea voastra despre:
1. continutul articolelor de pe wiki
2. utilitatea si corectitudinea tutorialelor
3. modul de aranjare a paginilor pe wiki
4. corectitudinea F.a.Q.-ului (http://wiki.ro.grepolis.com/wiki/Grepolis_FAQ)
5. explicatiile date la articolul referitor la scripturi (http://wiki.ro.grepolis.com/wiki/Scripturi)
6. aspectul paginii principale

Am mai dori sa aflam parerea dumneavoastra despre cum am putea inbunatatii calitatea Wiki-ului si a articolelor lui.

Deasemenea, am vrea sa facem un proiect prin care aliantele care doresc sa isi faca cate o pagina pe Wiki, aceste pagini venind in completarea topicurilor de recrutare de pe forumul extern. Prin urmare, toate aliantele care doresc sa isi creeze astfel de pagini sunt libere sa o faca.
 

DeletedUser

Guest
Shadow,mai adauga un raspuns:,,E foarte util,dar eu sunt cam prostovan si nu vreau sa il citesc,mai bine intreb ceva pe forum ca sa ma fac de ras.''
 

DeletedUser

Guest
La inceput cand nu ai nici o idee despre joc e foarte bun..Ca te ajuta sa-ti faci o idee despre joc si iti cam rezolva toate nelamuririle care apar cand esti incepator.


1.Este ok,cum spuneam mai sus ajuta foarte mult la inceput
2.Pana acum eu nu am gasit vreun tutorial care sa nu ajute sau sa fie gresit
3.E ok.
4.Sunt cam toate intrebarile care i le trece prin cap unui incepator si rezolvarea lor.
5.Nu folosesc scripturi..si nu am intrat pe acolo
6.E ok..parerea mea este ca wiki-ul a fost creat sa ajute jucatorii nu pentru aspect
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3207

Guest
Parerea mea e :Wiki-ul e bun.......dar mai are ceva pana la perfectiune!

Si acum ca sa argumentez voi folosi grupe de jucatori(neoficiale,facute dupa criterii proprii):

Grupa I(jucatorii incepatori):

Pentru ei cele mai frecvente intrebari sunt:

1.Cum ma dezvolt mai repede,mai armonios?
2.Care e cel mai bun tip de dezvoltare?
3.Care este cea mai puternica unitate?
4.Care sunt valorile lor?

Din punctul asta de vedere,e perfect!

Exista si tutoriale care ajuta la alegerea modului de dezvoltare si exista informatii despre unitati care mie chiar mi-au fost folositoare...

Grupa II(jucatorii care abia descopera cucerirea):

1.Cum pot sa cuceresc?
2.Care e diferenta dintre sistemul cu revolta si cel vechi(fara revolta)?
3.Cum pot cuceri pe lumile fara revolta?Dar pe cele cu revolta?
4.Cum pot face puncte de cultura?

La intrebarea 1 este plin si wikiul si forumul,insa la a doua intrebare nu am putut gasi raspunsul.........ceea ce inseamna ca nici la 3 nu se gaseste raspuns......la 4 este ceva ca la 1...adica e plin wikiul si forumul...

Grupa III(jucatorii cu mai multe orase/jucatorii puternici care au deja un imperiu):

1.Cum imi pot usura munca cu ajutorul Administratorului?Dar cu celelalte avantaje premium?
2.Cum obtin monezi de aur?
3.Cum as putea sa-mi oraganizez propria alianta?

La 1 am vazut ca Administratorul este foarte bine explicat chiar si in joc,fara a mai vorbi de wiki!La ceilalti,nu prea e nimic de explicat!
La 2 este foarte usor de aflat......avand mai multe butoane in joc!
La 3 exista un tutorial.....care cred ca arata toate ,,fetele" pe care le poate avea o alianta....


Cum am zis si mai sus......exista raspunsuri la majoritatea intrebarilor,dar mai sunt cateva la care nu am gasit raspunsul...

Scripturile mi se par foarte folositoare.......pot sa zic ca folosesc si eu cateva:d!

Si cam atat am vrut sa zic!
 

DeletedUser

Guest
E foarte util wiki, dar nu-l folosesc deloc.
L-am învăţat când am fost la început, iar acum nu mai îmi foloseşte decât când vreau să văd setările de la o lume, sau câteva chestii mai mărunte.

1. Găseşti toate informaţiile pe wiki.
2. Eu n-am folosit vreun tutorial de acolo, deci nu pot să mă afirm.
3. Modul de aranjare a paginilor este ok, din punctul meu de vedere.
4. Nu am găsit vreo eroare în privinţa informaţiilor.
5. Nu folosesc scripturi, dar am încercat unul din ele odată şi n-am avut probleme.
6. Aspectul paginii principale este plăcut.
 

DeletedUser

Guest
Wiki este foarte util pentru cei care deabia s-au apucat.Chiar daca esti senior,tot e bine sa mai arunci o privire din cand in cand:).
 

DeletedUser

Guest
E foarte util wiki, dar nu-l folosesc deloc si nici nu l-am folosit.
Puteai adauga si asta la chestionar,presupun ca mai sunt alti jucatori ce nu l-au folosit ca nu le-a trebuit.
 

DeletedUser

Guest
E foarte util wiki, dar nu-l folosesc deloc.
L-am învăţat când am fost la început, iar acum nu mai îmi foloseşte decât când vreau să văd setările de la o lume, sau câteva chestii mai mărunte.

Cam asa :).
Sau ma mai uit la cate puncte imi da o cladire sau altcv :))..
E util , dar .. mai bine intrebi in alianta , decat sa stai sa citesti acolo , cineva iti va explica cu cuvintele lui .. si vei intelege mai bine ..
 

DeletedUser

Guest
Am citit tot cap coada si nu am gasit ceva, sunt interesat despre atacuri,un script care sa atac din 2 orase si sa ajung in acelasi timp;putin ajutor?
 

DeletedUser4006

Guest
shadow, pt mine trebuia sa pui aceasta varianta:
-"Il folosesc doar cand am nevoie de vreo informatie" ;)
 

DeletedUser598

Guest
Am votat ca este foarte util. Dar personal cred ca continuarea: "il folosesc foarte des" e pus aiurea.
Io nu folosesc deloc wiki acuma. Si pun pariu ca jucatorii mai experimentati in grepo la fel. E folositor acest wiki doar pentru incepatori si medii.
 

DeletedUser

Guest
Eu unul l-am folosit cand m-am apucat de 2.0 deoarece cand s-au pus anunturile nu jucam deoarece am facut o pauza lunga de la joc
 

DeletedUser

Guest
Am votat "Util, desi s-ar putea si mai bine"...deoarece nimic nu e perfect pe lumea asta...si am convingerea ca si Wiki se poate imbunatati...

P.S. E normal ca wiki sa fie util pana la un anumit nivel de dezvoltare al jucatorului...si in RL, mama te ajuta pana inveti primii pasi...dupa aia, te priveste daca mergi de-a busilea sau alergi...;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pentru începători, wiki-ul este util.Dar pentru cei avansaţi nu le mai trebuie, aşa că ar fi fost bine dacă ai fi pus acest răspuns.Eu îl folosesc doar ca să îmi fac propriul meu wiki (uite că mi-am dezvăluit secretul), neputând să memorez duratele etc.
 

DeletedUser

Guest
Ca si incepator in universul Grepolis Wikipolis s-a dovedit util. Am inceput aventura grepolis pe lumea Lambda si am dat des ocheade pe wikipedia.
E simplu de gasit.... stanga jos in fereastra de joc, astfel ca in ceea ce priveste logistica , lucrurile sunt ok.

Unele lucruri le-am descoperit de la amicii facuti aici : de ex. ca spionii inamici se pot "mitui" daca pui in pestera mai mult decat le ofera stapanul. Jucatorii cu experienta pot aduce contributii esentiale in slefuirea informatiilor.

Da, nu exista dubiu ca wikipolis este util, informatiile sunt reale si concrete.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus