Top - Filme si genuri cinematografice

DeletedUser

Guest
Imi fac si eu curaj sa imi exprim preferintele

1. Pe aripile vantului – Cartea mi-a placut si mai mult. Presupun ca toti ai auzit de acest film incat nu trebuie sa mai spun ceva.
2. Conversatia – Un Gene Hackman. tanar si o poveste despre conspiratii, bani, crime. Reteta de success.
3. Pe locul 3 ar fi prea multe ca sa le enumar


1. Thriller
2. Drama-psihologice
3. Romantic
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Hmmm... Vazand preferintele unora, parca imi e frica sa mi le expun pe ale mele... Nu ma prea incadrez in tiparul nimanui :p

Filme ce mi-au placut:
Schindlers list (trailer) -- Filmul chiar m-a impresionat si mi-a dat destul de mult de gandit.

The Shawshank Redemption (trailer) -- Nu prea stiu ce sa zic despre el. E un must-see.

The Godfather (partea I) (trailer) -- They just don't make them like this anymore.

Lord of War (intro-trailer) -- Un film despre viata unui traficant de arme. Excelent dupa parerea mea.

Stiu c-am pus patru dar nu puteam alege doar 3 dintre astea.. Si asa vroiam initial sa pun vreo 10 ;)


Ca genuri... Nu prea am preferinte.. In general ma uit la filme pentru relaxare deci prefer comediile (chiar si cele idioate -- gen romance-comedy).

In rest, cam orice in afara de romantisme pure (cu exceptia lui "The notebook" care chiar m-a surprins).. Dar inclin spre thrillere si drame
 

DeletedUser598

Guest
Filmele la care personal pot sa ma uit de 10 ori pe zi ar fi cam acestea:
1) 300 spartans (imi plac efectele si luptele... :p )
2) Saw I,II,II,IV,V,VI (imi plac idee de pedeapsa,dar,cel mai mult imi place metoda de judecata a eroului care si este numit saw)
3)Van Helsing (imi plac filme cu vampiri,zombi si chesti de astea)
 

DeletedUser

Guest
În general îmi plac genurile de :

-Comedie

-Acţiune
-Thriller

Sunt multe filme care îmi plac, dar am şi câteva mai...''preferate''

The Big Bang
Resident Devil : Afterlife
The Book of Eli
The Kings of Mykonos
The American
I Know What You Did Last Summer

s.a.m.d
 

DeletedUser4080

Guest
Cel mai tare film

Cel mai tare film vazut pana acum a fost

The ring/Ringu.Eu super tare si te pune putin pe ganduri merita vazut de cel putin 2 ori:)
 

DeletedUser

Guest
3 filme care m-au marcat ar fi următoarele:
House MD(serial)
-construcția personajelor, precum și a relațiilor dintre ele este deosebit de bine realizată
-conflictele care apar sunt diferite față de ce vezi în marea majoritate a filmelor, principala sursă fiind etica medicală

Butterfly Effect
-mulți consideră filmul destul de simplist, însă șirul evenimentelor este atât de complicat și totuși atât de ușor de urmărit, cu impact psihologic enorm încât filmul în sine devine extrem de bun

Underworld 1
-lupta clasică dintre vârcolaci și vampiri, însă firul epic este mult mai complicat iar ideea de rasă superioară nu am mai văzut-o în niciunul din filmele de genul

A nu se uita câteva filme drăguțe, de genul Harry Potter, The Ugly Truth, Love me if you dare(jocul acela e extraordinar, l-am încercat în realitate) etc.

Genuri:
-SF
-acțiune
-drame
 
Sus