Top - Filme si genuri cinematografice

DeletedUser

Guest
Pe un loc important in petrecerea timpului nostru liber se numara si vizionarea de filme.
Va propun cate un top personal:
- primele 3 filme care m-au marcat
- primele 3 genuri cinematografice preferate
Cate un mic comentariu despre fiecare ar fi indicat.
 

DeletedUser

Guest
3 filme...insa nu in ordin

Fiecare vede altceva-un film destul de bun,thriller,care m-a intrigat.
Sapte suflete-Aici nu prea am ca se comentez...un film reusit

Si mai sunt,dar nu-mi amintesc bine acum...

Ca genuri favorite,le-as nume pe urmatoarele:
-actiune
-fictiune
-thriller
 

DeletedUser

Guest
din pacate nu pot sa ma limitez doar la 3 genuri, imi plac multe filme, voi enumera cateva care mi-au pacut, ordinea e aleatorie:
Shelock Holmes
La vita e Bella
Shutter Island
Saw(I-VI)
Dorian Gray
The Uninvited
My bloody Valentine etc
 

DeletedUser47

Guest
Voi spune 3 filme care le consider cele mai bune.

În general îmi plac comediile:

The Hangover

Urmat de

EuroTrip

Le consider cele mai amuzante filme.

Un al treilea film care îl consider foarte bun şi cu siguraţă cu ţoţii aţi auzit cel puţin de el dacă nu l-aţi văzut este Avatar.


Lista ar putea continua cu 21: Sansa vietii lui şi cel mai bun thriller psihologic The Number 23 şi mă limitez aici. :D
 

DeletedUser

Guest
- primele 3 filme care m-au marcat
Law Abiding Citizen
An American Crime 2007
The Bondock Saints Part I & II
Si Prison Break (serial :D )
- primele 3 genuri cinematografice preferate
Actiune ( crima )
Western
Drama

Nu-mi plac comediile :p
 

DeletedUser47

Guest
L-am văzut, un final cum nimeni nu s-ar fi aşteptat, şi are şi partea lui horor destul de reuşită. :D

LE: Unul din hobby-urile mele sunt filmele, aşa că puţine filme bune nu le-am văzut. Îmi plac foarte mult şi filmele în serie gen Spiderman, X-man, Harry Potter etc. Şi aproape că uitasem să îmi laud singurul serial la care mă uit:
Supernatural
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
ceva gen mai poate fi
Silent Hill si Mirrors (in ceea ce priveste finalul)
 

DeletedUser47

Guest
Silent Hill şi Mirrors sunt deja horror 80% :)) Dacă tot am adus vorba de horror the grudge ăla cu Yoko pot să spun că şi acum mi se face pielea de găină când mă gandesc la faţa lu Yoko :))
 

Nihilius

Membru activ
Filme care m-au marcat:

- Bicentennial Man mi-a placut povestea robotului care vrea sa devina om, povestea de dragoste. Avea nemurirea si a dorit sa fie muritor, poate ca asta mi-a placut, m-a impresionat.
- Strangers When We Meet e un film vechi cu Kirk Douglas si Kim Novak. O poveste de dragoste, dar si una a datoriei si a loialitatii.
- Jeux d'enfants acest film nu poate lipsi din top filme care m-au marcat. Motivul nu il stiu exact, sa fie pentru ca l-am vazut de vreo 20-30 de ori intr-o luna prin bunavointa colegului de camera (tocmai se despartise de prietena lui si acest film il avea in cap), sa fie povestea amuzanta, tragica de iubire, finalul cu semnul intrebarii ?

Genuri cinematografice
- SF
- Animatie
- Western

ps: Legat de filme favorite, trebuie sa mentionez aici si Il buono, il brutto, il cattivo . Tot filmul imi place, iar scena finala, a duelului in 3 e una care m-a captivat, emotia duelistilor, tensiunea momentului... La toate acestea as adauga muzica, coloana sonara a filmului este una din cele mai bune ascultate de mine ( exemplu ) .
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
OFF:Mai cunoaste cineva filme gen 2012 sau Knowing? Sunt mort dupa ele.

In rest, imi plac filmele SF, de animatie si cele de aventura... (depinde de caz). Mai imi plac si comediile (cui nu-i place sa mai rada din cand in cand?), dar nu ma omor dupa ele.

Hmm... nu sunt bun la facut topuri, insa 3 filme care m-au marcat (pana acum):

1. 2012
2. Watchmen
3. The Da Vinci Code

(inca nu ma pot mandri cu o vasta cultura a filmelor; am vazut peste 100 de filme, dar inca nu ma compar cu voi :))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Am vazut sute, poate mii de filme pana acum, insa cele care m'au "marcat" sunt:
1. Fight Club
2. Scarface
3. The Usual Suspects
4. Goodfellas

Nu am un gen preferat, insa imi plac mult filmele psihologice (Fight Club, The Usual Suspects, The Sixth Sense, Memento, Donnie Darko, Shutter Island si muuuulte altele :D)
 

Nihilius

Membru activ
1. 2012
2. Watchmen
3. The Da Vinci Code

(inca nu ma pot mandri cu o vasta cultura a filmelor; am vazut peste 100 de filme, dar inca nu ma compar cu voi :))

2012 si Watchman mi-au placut si mie, al treilea nu prea. Nu mi-a placut nici cartea.

3. The Usual Suspects

)

Suspecti de serviciu parca era traducerea data filmului la romani, un film frumos, interesant, sincer unul din filmele care m-a surprins prin finalul sau.
 

DeletedUser

Guest
of...mie imi place cam tot...
sf, drama, actiune, musical...pana si astea noi amestecate gen pulp fiction (dar depinde mult de starea de spirit cand le vizionez)

sa aleg numai 3 a fost tare greu, asa ca ma ales din cele putin mai prafuite:

Nu stiu cati dintre voi si-aduc aminte de "pasarea spin" ...O drama de nota 10!

"Exista o legenda despre o pasare care canta o singura data in viata, mai dulce decat orice alta vietate de pe fata pamantului. Din momentul in care isi paraseste cuibul, cauta un copac cu spini si nu-si gaseste odihna pana nu il afla. Apoi, canta printre ramurile salbatice, ea se arunca singura in spinul cel mai lung si ascutit. Si, in extazul mortii, ea se inalta deasupra propriei agonii, scotand un tril mai dulce decat al privighetorii sau al ciocarliei. Un cantec al carui pret suprem este insasi existenta. Intreaga lume inmarmureste ascultandu-l si Dumnezeu in Paradisul sau zambeste. Pentru ca ceea ce este mai bun in viata noastra se obtine numai cu pretul unei dureri existentiale...."

"sapte mirese pentru sapte frati"- comedie-musical din anii 50 , ceva in genul rapirii sabinelor , usor si lejer , ca o zi de vara(desi actiunea se petrece iarna in munti). Sapte frati crescuti in creierii muntilor hotarasca sa se insoare si-si fura miresele , apoi provoaca o avalansa sa nu vina parintii dupa ele..

al treilea ar fi Bicentennial Man, dar cum a mai fost am sa pun Omul Foarfeca(Edward Scissorhands)... sau poate secretara...
 

DeletedUser

Guest
nihi ....
2012 ???? desi gusturile nu se discuta , dar 2012 meritta zmeuara de aur .....
attea prosti in el spuse si aratate incat ..sorry
un ex mare :
dupa ce decoleaza cu acel avion rusec si rup tot trenul de aterizare , ei spun ca vror sa aterizeze in hawai ca sa alimenteze ..... intrebare e cum aterizeaza :))))))
 

DeletedUser

Guest
Si totusi, care sunt preferentile tale. Sa nu uitam ca tema este:

- primele 3 filme care m-au marcat
- primele 3 genuri cinematografice preferate

si nu discutii despre preferintele celorlalti :)
 

DeletedUser

Guest
ca sa nu te supar :D

3 filme deosebite pt mine nu cred ca exista doar 3 flme care m-au marcat asa de mult
dar in fine
1 Highlander 1 ( cred ca l-am vazut de vreo 70 de ori )
2 City of Angels si Pacientul Englez ( a savurat cartea )
3 Desenele Animate Cartea junglei il stiu pe dinafara
 

DeletedUser

Guest
Jane,cu topicul asta te-ai inspirat de pe triburile?:)


- primele 3 filme care m-au marcat-Stardust,Ultimul samurai(am vazut sute de filme,dar acestea 2 chiar sunt fenomenale.Mai sunt si altele,dar nu mi le amintesc)
- primele 3 genuri cinematografice preferate-comedie,horror,pai daca e film bun..toate.
 

DeletedUser

Guest
Imi recunosc vina de a nu fi studiat cu multa atentie forumul Triburile.ro. Deci nu stiu daca exista o tema identica acolo. Si mai trebuie sa spun ca ideea nu imi apartine, din pacate, ci mi-a fost sugerata de altcineva. :)
 
Sus