Sa filozofam! (9)

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
888b7665dcfc4466896bc624a37819a7.jpg



O piatră preţioasă nu valorează nimic dacă nu e şlefuită; un om nu valorează nimic până când se educă.

proverb chinezesc





Să filozofăm!





Toamna .... Ce anotimp frumos! E timpul roadelor bogate, a amintirilor de vacanta si inceperii scolilor. Febra pregatirilor pentru iarna e in toi, dar sunt sigura ca avem putin timp sa filozofam si sa ne gandim si la carti.


Daca aveti o opinie personala despre subiectul propus nu ezitati sa o expuneti. Postarea cea mai buna va fi aleasa de echipa si premiata cu 1500 monede de aur. Astept cu nerabdare parerile voastre despre aceasta tema.

Tema lunii mai este: CARTEA
Perioada de desfasurare: 1 - 5 octombrie 2016
Anuntarea castigatorului: 8 octombrie 2016
Premiu: 1500 monede de aur




Conditii de participare:

Postarea trebuie să fie originală si sa respecte tema data, exceptie fac proverbele sau citatele.
Fiecare jucător poate participa la concurs cu o singură postare.
Daca detineti mai multe conturi veti putea participa cu unul singur.
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi comunicată odată cu anunţarea câştigătorilor.
Postările trebuie să respecte regulamentul forumului si al jocului.
Orice postare din acest concurs candidează și la concursul Postarea lunii
 

DeletedUser12202

Guest
Cartea ?o vorba veche spune : "ai carte,ai parte".
Iubesc cartile,nu cartile,ca si obiecte,ceea ce culeg din ele,orizontul pe care il ofera.Sunt un...devorator de carte :).
Daca se intra intr-o bibliteca,se va observa ordonarea cartilor pe teme :stiinta,filozofie,beletristica,etc,etc,etc. Important este sa se intre in biblioteca.
Multi considera ca nu este de...actualitate sa citesti(nu este in...trend,plus,trebuie timp pt.ele !),multi nu stiu povestile noastre,proverbele noastre,intelectualii nostri,si nu numai ai nostri :) ).Dar stiu multe altele...
Cartea iti deschide mintea,iti da aripi.Depinde de tine cum si unde zbori :).
Am ajuns pe Grepo citind pe net carti(carti pe care,mai nou,nu-mi permit sa le cumpar-o fi si pretul lor politica de....),reclama,la un moment dat am intrat sa vad despre ce este vorba :),m-a prins.
Si vizavi de cartile de pe net :este super ca ti se ofera posibilitatea sa citesti,dar,vizavi de cartea,carte,nu se compara.
In alta ordine de idei,cartea este (parerea mea) hrana sufletului.
 

DeletedUser15861

Guest
Amintind de vechea zicala:"Ai carte, ai parte" vreau sa spun ca daca ai carte ai parte...de o aventura minunata in lumea cartilor. Aventura de care vei avea parte, depinzand de genul cartii, va fi o experienta plina de mister, actiune, drama, dragoste si de multe momente care iti vor provoca dorinta de a citi cat mai mult.
In timp ce citesti iti inchipui acele scene, peisaje si personaje, ca si cand ai fost prins in interiorul cartii si le-ai vazut cu proprii tai ochi, astfel cititul ajutand la dezvoltarea imaginatiei cititorului.
Acesrea fiind spuse pot spune ca cartile sunt o poarta catre mii de lumi fantastice care iti vor capta interesul.
 

DeletedUser15428

Guest
Cartea - izvorul nesecat al informatiilor
In viata noastra, cartea reprezinta elementul central al crearii unui psihic sanatos, baza crearii unei culturi generale.

Cartea este un sprijin, ea ne ajuta sa patrundem in tainele universului. Cu ajutorul ei descoperim sfaturi si putem culege intelepciune.
Cartea a ajutat la dezvoltarea umanitatii, deoarece cunostiintele aflate in carti stau la baza tuturor creatiilor din ziua de azi.
Cartea ne ajuta sa avansam si sa avem un anumit rang social, caci doar cu ajutorul cartii am reusit sa ajungem la uimitoarea tehnologie utilizata in prezent.

In concluzie, cartea poate fi considerata un prieten fidel al omului, deoarece aceasta ii va fi alaturi toata viata.
 

DeletedUser10418

Guest
Pentru multi oameni cartea este un sprijin, un medic care nu cere multumiri, un prieten devotat, o iubire neinteleasa.Oameni de toate varstele si categoriile sociale si afunda in paginile cartilor, devenind una cu personajele, traind bucuriile sau necazurile.Personajele unei carti sunt intotdeauna acolo, asteptand noi si noi cititori, care sa le dea o noua viata, pentru ca fiecare carte citita inseamna viata peronajelor.
Cartea nu este numai un mod de comunicare, nu reprezinta numai o ordonare a unor cuvinte in forma lor cea mai frumoasa.Cartea este sufletul scriitorului, tranpus in imaginatia fiecarui cititor.De multe ori, sentimentele pot fi exprimate prin cuvinte, dar nu orice cuvinte pot exprima sentimente sau trairi.
Si cum dintotdeauna oamenii au fost fascinati de scriere si de citire, inca din cele mai vechi timpuri, au cautat sa isi exprime sentimentele, sa isi lase amintirile dovada.Si pentru ca nu existau carti, tipografii si-au insemnat memoriile pe peretii pesterilor, pe tablite de lut,lemn, fildes sau papirus.

Un vechi proverb chinezesc spune:A citi pentru intaia oara o carte, e ca si cum ti-ai face un nou prieten;a reciti o carte e ca si cum te-ai intalni cu un vechi prieten.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus