Sa filozofam! (3)

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
W1nDJ17.png

Nu sunt destul de tânăr ca să știu totul.
Oscar Wilde
Să filozofăm!





Mai aveti chef de discutii sau vremea frumoasa va indeamna la plimbare? Daca da, puteti participa la un nou concurs. Ca si la precedentele, nu e nevoie sa postati "lucrari de doctorat", e de ajuns o parere sincera despre subiectul propus. Postarea cea mai buna va fi aleasa de echipa si premiata cu 1500 monede de aur. Astept cu nerabdare parerile voastre despre cunoastere.

Tema lunii martie este: CUNOAȘTEREA
Perioada de desfasurare: 21-26 martie 2016
Anuntarea castigatorului: 30 martie 2016
Premiu: 1500 monede de aur



Conditii de participare:

Postarea trebuie să fie originală si sa respecte tema data, exceptie fac proverbele sau citatele.
Fiecare jucător poate participa la concurs cu o singură postare.
Daca detineti mai multe conturi veti putea participa cu unul singur.
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi comunicată odată cu anunţarea câştigătorilor.
Postările trebuie să respecte regulamentul forumului si al jocului.
Orice postare din acest concurs candidează și la concursul Postarea lunii
 

DeletedUser14965

Guest
Cunoasterea
A cunoaste e un lucru cu care nu ne nastem ci unul pe care il dobandim in timp
Asa cum spunea un mare filozof * cunoasterea inseamna putere * din cele mai vechi timpuri cunoasterea a fost ceea ce ne a dus la dezvoltare speciei si dezvoltarea tehnologica , si deasemenea atenienilor oamenii cu cultura foarte buna care au supus pe romanii din punctul de vedere al cunoasterii ei fiind net superiori
Prin vizitarea de noi locuri , de noi experiente noi ajungem sa cunoastem .
Tine ti minte *cunoasterea e putere*
 
Ultima editare de un moderator:

db22urs

Membru activ
cu cat stii mai multe, cu atat realizezi ca sti foarte putin. cat de batran ai fi, nu vei ajunge vreodata sa sti absolut tot. ideea este sa-ti cunosti limitele, sa stii ce sa cercetezi si ce nu, altfel vei ajunge un biet nebun insetat de cunoastere...
 

DeletedUser12202

Guest
Cunoaste-te pe tine insusi,este cunoasterea suprema ! Si discerne pt.a stii ce faci cu cunostintele tale !Cunoasterea fara discernamant poate crea monstri.
 

DeletedUser14810

Guest
Eu înțeleg acest motto în felul următor:Ca să știi totul ai nevoie de o veșnicie fiind foarte multe lucruri ce trebuie sa le știm viața noastră e prea scurtă pentru a ști totul din lume am în vedere planeta noastră pământ nemaifiind vorba de întreg universul ce e plin de enigme ce nu le poți descoperi nici chiar dacă ar fi să trăiești un mileniu de ani cu cât vei descoperi ceva cu atât vor apărea mai multe enigme și întrebări continuând la nesfârșit un șir ce nu se mai termina.Putem să luam ca exemplu pe un înțelept sau un savant într-un domeniu oarecare el îți va spune că el a descoperit în viața lui îndelungata doar niște mărunțișuri.Iar înțelesul acestui motto după părerea mea ne spune sau ne explica că ca să știi totul ai nevoie de foarte mult timp de a învăța și iar a învăța iar un om simplu nu va reuși în viața lui scurtă să învețe așa de multe lucruri nemaivorbind de tainele universului.Poate vom ajunge vreodată când tehnologia oamenilor va progresa la un nivel așa de mare ca noi să aflam măcar o mica parte din aceste taine ale universului care sunt la nesfârșit.
 

florinache95

Membru Nou
Cunoașterea, o binecuvântare, ceea ce ne face oameni,încă de mici începem sa cunoastem si continuăm până la sfârșitul vieții.
Curiozitatea ,setea de cunoaștere,au condus si conduc evoluția noastra si a tot ce ne înconjoară. :|
 

DeletedUser10418

Guest
Conditia de cunoastere este aceea de a citi, viziona, intelege anumite carti sau intamplari din viata reala chiar daca sunt de domeniul fantasticului. In ziua de azi poti cunoaste mult mai multe lucruri decat puteai cunoaste acum 100 ani datorita internetului. Importanta este curiozitatea si dorinta de cunoastere a fiecarui om chiar daca multi vorbesc in necunostinta de cauza.
 

DeletedUser7208

Guest
Sunt mii de oglinzi in lume si exista mii de realitati, caci in fond asa cum fiecare imagine este reflectata, asa fiecare are o realitate proprie. Din acest motiv urasc oglinzile, caci urasc dublura pe care o vad ca se uita la mine si ma imita. Copie ieftina. Ma bucur doar ca inca e atat de prinsa acolo incat nu poate evada. Poate m-ar strange de gat ca niciodata nu zambesc, cine stie. Un alter ego prins in oglinda, fara viata insa, caci imi poate semana, dar nu poate gandi. Mi-am ascuns cu grija gandurile de el, din acest motiv chipul meu zambeste doar imperceptibil. Pe foile albe ce le umplu cu cerneala neagra imi gasesc un alt alter ego, care de data asta nu-mi imita culoarea ochilor, ci a sufletului. Cuvinte, cuvinte... Tesute mladios, impreuna, ajung sa fie oglinda sufletului meu. Din pacate insa vor ramane tot o copie, caci pasarile negre vor ingheta acolo, pe pergament, pana cand le voi reciti ori le voi arunca in foc, redandu-le libertatea. Cine ma cunoaste? Poate daca fug in fata oglinzii cu foile voi construi adevarata realitate. Sau poate daca voi scrie cu cioburi de oglinda, voi putea sa cunosc realitatea adevarata. Nu cunosc nimic si totusi stiu totul. Stiu ca traiesc intr-o lume a copiilor si ca pana si cunoasterea mea e doar o imitatie prosteasca a adevarului suprem. Sunt o copie ce creaza copii si realitati individuale. Nu-mi este dat sa cunosc cunoasterea, adica originalul.
 

DeletedUser2039

Guest
"Daca rasa umana a fost creata cu scopul de a evolua prin cunoastere ma tem ca suntem un proiect esuat, bornele marcate in trecutul umanitatii ne arata ca directia spre care omenirea se indreapta este catastrofa finala"
 

ciclin

Stie Tot
Cunoasterea , singura bogatie reala si cu un rost , singura bogatie ce nu scade niciodata , din contra in fiecare zi ea creste , asimilam zilnic .


Parerea mea . In rest , succes tuturor !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus