Sa filozofam! (2)

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7208

Guest
-Sanatate, i-am spus cand am auzit stranutul ei si apoi oftatul plin de durere. Stiam ca ii displace sa fie racita si ca raceala o oboseste din ce in ce mai tare.
-Multumesc, mi-am raspuns, caci asa e frumos, sa multumesti cand primesti un gand bun. Acum nu stiu daca a fost cu adevarat un gand bun sau mi-a spus din reflex, dar imi place sa cred ca oamenii imi ureaza lucruri bune din bunatate. Chiar daca acei multi oameni sunt eu.
-Cum te simti? am intrebat-o, caci nu stiam la ce sa ma mai astept. Poate avea nevoie de medicamente, ori poate de o cana cu ceai cald, de fructe de padure, preferatul ei, ori poate de o patura in plus, desi, sincer vorbind, era ingropata sub perne si paturi. Poate avea nevoie de o imbratisare, dar asta nu ii puteam oferi.
-Ma simt bine, i-am raspuns mecanic. Stiam ca oricum stia ca nu sunt bine si ca nu am ce sa-i cer din lista pe care mi-o poate oferi.
-Ce diagnostic ti-a pus doctorul?
-Nebunie, am soptit incet. Mi-a spus ca vorbesc prea mult cu tine draga mea constiinta si ca astfel mi-am pierdut, printre niste file a timpului, sanatatea mintala. Sunt singura si nu am leac.
-Atunci sanatate!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13459

Guest
Omul este o fiinta ciudata.Logic nu se pot explica multe din el:iubirea,ura,antipatia,simpatia,etc. .In opinia mea,sanatatea nu este decat o senzatie generata de sentimente.Un om sanatos este cel ce iubeste,un om bolnav este cel ce uraste.Toate bolile pe care le intalnim in lume sunt datorita noua,oamenilor.Omul este o fiinta egoista,a uitat de altruism.Sanatatea ne o asiguram bucurandu ne de viata de tot ce ne inconjoara,sa traim fiecare picatura de ploaie,fiecare lacrima,fiecare sarut...
Un om ce nu poate simti acestea are mult mai multe boli decat stie el una dintre cele mai grele este cedarea.O data ce renuntam, speranta,dorinta de a fi om se pierde si tot odata ne pierdem pe noi insine.In caz ca spunem ca suntem sanatosi nu facem nimic altceva decat sa spunem ca vedem prin ceata.
In concluzie la ce am zis anterior vreau sa sugerez ca cel mai bun leac pentru o persoana este increderea si speranta.Sanatatea depinde de noi nu de alti factori.Boala suntem noi nu altceva.
 

DeletedUser14810

Guest
Cea mai mare bogăție a omului e sănătatatea ,pe ea nimeni nu țeo poate fura pe cînd bogăția poți să o pierzi chear și într-o noapte fiind jefuit de cineva chear poți sa-ți pierzi și viața,avînd sănătate omul poate singur să-și facă o avere pe cont propriu pe cînd cel bolnav va fi nevoit să cheltuie bani pe ea ,unii nu-și vor putea îndeplini visele la care visau din copilărie vor fi neputincioși să o îndeplinească pînă la bun sfîrșit ca cum ar fi cei ce au rac diferite malformații în fine ați înțeles voi. De aceea cănd vi se va propune să alegeți între bogăție și sănătate să alegeți sănătatea deoarece dacă veți alege bogăția fiind bolnavi o veți risipi imediat sau nu veți dovedi să o cheltuiți fiind bolnav grav și serios veți muri dar dacă veți alege sănătatea veți avea viața mult mai lunga și veți reuși sa va îmbogațiți și cum spunea Emerson ,,prima bogăție este sănătatea,, să o păstrași că alții nu o au din naștere ți cam atît aș mai spune ceva da cred că vați plictisit nu sunt așa bun la compuneri da am scris cum am putut și eu sper că va plăcut.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus