Sa filozofam! (11)

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
10e6010c1aab4dceb75fc26a68370073.png


"Arta este o oglindă în care fiecare vede ceea ce gândeşte."

Constantin Brâncuşi





Să filozofăm!



Atat de vast e subiectul incat nu stiu care tema ar fi mai potrivita: arta conversatiei sau poate arta plastica? De ce nu am vorbi despre sculptura sau teatru ori poezie?
Si pentru ca nu ma pot hotari va las pe voi sa abordati orice subiect despre arta.

Postarea cea mai buna va fi aleasa de echpa si va fi premiata cu 1500 monede de aur.
Astept cu nerabdare parerile voastre despre aceasta tema.


Tema lunii este: ARTA
Perioada de desfasurare: 22 - 26 noiembrie 2016
Anuntarea castigatorului: 30 noiembrie 2016
Premiu: 1500 monede de aur




Conditii de participare:

Postarea trebuie să fie originală si sa respecte tema data, exceptie fac proverbele sau citatele.
Fiecare jucător poate participa la concurs cu o singură postare.
Daca detineti mai multe conturi veti putea participa cu unul singur.
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi comunicată odată cu anunţarea câştigătorilor.
Postările trebuie să respecte regulamentul forumului si al jocului.
Orice postare din acest concurs candidează și la concursul Postarea lunii
 

DeletedUser10418

Guest
Arta este, în esență, cea mai profundă expresie a creativității umane. De la Iluminism încoace sub artă se înțeleg mai ales formele așa-numitelor arte frumoase: arta preistorica, arta antica, arta contemporana.
Arta greacă atinge un nivel superior de dezvoltare nemaipomenit la celelalte popoare din antichitate.
Prima arta a grecilor este reprezentata de credinta in zei, de umanizarea acestora, povestile despre viata lor devenind legende .
Zeii sunt prezentati ca fiinte efemere, extraordinar de frumoase, cu puteri supranaturale. Din povesti, devin sculpturi, apoi picturi murale, in case si biserici.Aceste sculpturi inca sunt in stare buna, dupa mii de ani de trecere a timpului.
Dupa sculpturile care reprezentau zei a venit randul cladirilor, sa fie decorate. Astfel, sculptura monumentala si reliefurile decorative fac parte din sculptura monumentala, si apare pe frontoanele templelor .
 

DeletedUser5209

Guest
Hmmm asta da provocare ... !
Am incercat si eu 2 zile sa deschid un asemenea subiect insa fiind o discutie fara o referire la o anume categorie e foarte greu .
M-am uitat in dex sa vad ce se spune despre arta in sine ,sa stiti ca am aflat ca e un subiect vast .
Au curs rauri de cerneala pe aceasta tema .

Atatea categorii de arta nici nu imi inchipuiam sa fie ...arta populara ,arta poetica ,arta cinematografica ,arta oratorica,arta plastica,arta medicala si sau nu in ultimul rand arta militara !
Asta stiam si eu, de cele 7 arte, insa se pare ca fiecare arta are una sau mai multe ramuri deviate din numele sau, de exemplu la arta plastica intra sculptura si pictura ,muzica insa acestea sunt mai sunt cunoscute si sub numele de arte frumoase.
Arta cinematografica cuprinde si arta teatrala si arta fotografiei .
Cum am spus mai sus ,putem dezvolta acest subiect la maxim insa fara o anumita tema nu ajungem la nici un rezultat,va asigur de asta
Iata ce spune dexul (citez).

sursa: DEX '09 (2009)
ÁRTĂ, arte, s. f. 1. Activitate a omului care are drept scop producerea unor valori estetice și care folosește mijloace de exprimare cu caracter specific; totalitatea operelor (dintr-o epocă, dintr-o țară etc.) care aparțin acestei activități. ◊ Loc. adj. De artă = artistic. ◊ Operă de artă = operă realizată prin activitate artistică creatoare. Om de artă = persoană care desfășoară o activitate artistică sau care studiază probleme de artă (1). Artă decorativă v. decorativ. Artă plastică v. plastic. Arte frumoase v. frumos. Artă populară = ansamblu de creații artistice (anonime) realizate de popor (literatură, muzică, obiecte de artă plastică etc.). Arte liberale = (în Evul Mediu) cele șapte discipline care constituiau învățământul scolastic. Artă poetică v. poetic (3). Artă pentru artă = formulă exprimând teza autonomiei absolute a artei față de societate. ◊ Expr. (Fam.) De amorul (sau de dragul) artei = în mod dezinteresat. 2. Îndemânare deosebită într-o activitate; pricepere, măiestrie.
♦ Îndeletnicire care cere multă îndemânare și anumite cunoștințe. – Din fr. art, lat. ars, -tis



Dar sa revin la tema acestei discutii .
Eu personal as dori sa vorbim despre literatura , imi place sa citesc si ma bucur de fiecare data cand descoper o noua carte ,ma bucur ca un copil cand vad aparitii noi si astept cu nerabdare sosirea coletelor cu noile carti comandate.
Arta poetica sau arta literara ma atrage si in subconstientul meu gandurile, sentimentele ,frustarile scrise pe acele foi prind aripi si le traiesc la maxima intensitate.
Nu stiu cat de multi mai citesc in ziua de astazi insa nu as rata pentru nimic in lume o carte buna .
As dori sa termin cu un citat despre acest subiect ,un citat care mie imi place foarte mult.
Voi cand ati citit ultima data o carte buna ?

'Poezia nu este numai artă: ea este însăşi viaţa, însuşi sufletul vieţii.
Fără poezie omul nu s-ar distinge de neant.'
Nichita Stanescu.


 

DeletedUser12202

Guest
Arta ???vast domeniu-teoretic,prea putine cuvinte pt.a-l cuprinde.
Pt.mine arta,adevarata arta,este OMUL,cu luminile si umbrele lui.
Omul este Arta,Arta este Omul.
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus