Reguli de dezbatere ?

DeletedUser

Guest
Rasfoind internetul astazi in cautarea unui articol despre Salem, m-am "impiedicat" de un titlu care mi-a atras atentia. Desi nu are nici cea mai mica legatura cu ceea ce cautam eu initial, fara sa vreau m-am oprit asupra lui si l-am citit. Cu surprindere, recunosc, am descoperit adevarul evidentiat de frazele aliniate in el si, cu si mai mare surprindere si oarecare rusine :">, m-am regasit in unele dintre ele. As vrea sa stiu si parerea voastra despre ceea ce scrie aici... Sa incercam un joc gen "adevar sau provocare"? Ce ziceti, va tenteaza? ;)


Reguli de dezbatere


1) Realizezi diferenţa dintre o discuţie şi o rafală de atacuri la persoană ?

NU ? Atunci nu are rost să intri în nici o dezbatere."Discuţie" NU e sinonim cu un concurs de înjurături şi ameninţări. Dialogul e compromis din start. Poţi înjura pereţii, sau poţi căuta pe cineva care să îţi tolereze revărsările de ura, furie şi/sau frustrare. Dar nu risipi timpul unor persoane care sunt în căutare de dialog.

DA ? Felicitări ! Faci parte dintr-o minoritate care ştie să facă deosebirea dintre persoană şi argument. Să continuăm...

2) Accepţi că pot exista argumente care să te facă să renunţi la poziţia pe care o ai acum ?

NU ? Daca NU, atunci dezbaterea nu-şi are rostul. Dacă deja ai hotărât de dinainte că nu vei renunţa la opinie, dacă orice argument ţi s-ar prezenta nu va fi suficient de bun pentru a te convinge ca altă poziţie poate fi mai bună, are vreun rost să-mi pierd timpul discutând cu cineva care işi recunoaşte din start obtuzitatea ?

DA ? Bravo ! Eşti o persoană onestă şi deschisă spre dialog ! Să continuăm...

3) O dată început un argument, acesta trebuie urmărit până la capăt. Dacă se dovedeşte că nu ai avut dreptate, eşti capabil să iţi recunoşti înfrângerea într-o "bătălie", înainte de a o începe pe următoarea ?

NU ? Dacă nu, daca vrei să aplici tactica de-a arunca cu zeci de argumente slabe şi a le abandona, în loc de a le discuta/apăra în secunda în care sunt puse sub semnul întrebării, te faci vinovat de falaciozitatea vorbirii rapide. Adică "mitraliezi" cu o sută de afirmaţii concomitent, în speranţa că adversarul va para doar 99 si va rata una, ca să poţi susţine că victoria e a ta, pentru că, nu-i aşa, n-a reuşit să combată argumentul numărul 73 ! 1% victorie şi 99% înfrângere prin abandon nu înseamnă victorie, iar strategia este necinsitită. Nu sunt un zid la care să te antrenezi cu mingea, deci caută alt partener de discuţie.
DA ? foarte bine ! Sa continuăm...

3a) Poţi discuta fără a introduce argumente noi în discuţie pană cand cele care sunt deja în curs de dezbatere nu sunt duse până la capăt ?

NU ? Daca nu reuşeşti să respecţi această extensie a punctului 3), şi totodată o formă de prevenire a red herringilor, atunci, după cum deja am stabilit mai sus, nu sunt interesat în a alerga orbeşte după momelile pe care mi le aruncă un adversar în număr mare, ca să compenseze lipsa de substanţă a lor.

DA ? Discuţia cu tine promite să fie o adevărată plăcere ! Să continuăm.

4) Dacă se dovedeşte că vreunul din argumentele tale e eronat, vei renunţa la el ?

NU ? Înseamna că nu-ţi pasă de adevăr, ci doar de victorie sau înfrângere, şi esti dispus să apelezi la lovituri sub centură. Nu joc scrabble cu cineva care "caştigă" împuşcându-şi adversarii, de ce aş fi interesat sa dezbat cu cineva care vrea doar să câştige şi nu e interesat să afle care poziţie e mai apropiată de adevăr ?

DA ? Într-adevăr scopul tău, ca şi al meu, este nu sa înfrângem orice rezistenţa şi să zdrobim adversarul, ci să descoperim cine are dreptate. Să continuăm.

5) Poţi aduce argumente şi dovezi pentru fiecare afirmaţie pe care o faci ?

NU ? atunci nu mai e vorba despre o discuţie raţională. Vrei doar să îmi ţii predici. Poate ai ceva interesant de zis, dar nu o fă sub masca unei "discuţii". Sau poate nu ai argumente şi dovezi pentru poziţia ta - adică poziţia ta nu e justificată.

DA ? Cineva are şi argumente corecte pentru ceea ce susţine merită încă o dată felicitări ! Să continuăm...

5a) Accepţi că apelurile la sentimente şi afirmaţiile goale, nesusţinute de nici o dovadă nu sunt argumente ? Că încăpăţânarea de a menţine o opinie în ciuda absenţei oricărui sprijin pentru ea, sau chiar în ciuda dovezilor contrare, nu este raţională ?

NU ? Atunci "dezbaterea raţională" promite să devină o discuţie complet subiectivă, în totul este relativ şi nu există nici o opinie care să fie mai corectă decât alta. Poveştile pe tema "ciocolata e mai bună decât vanilia" nu sunt dezbateri raţionale, deci discuţia cu tine, deşi poate fi interesantă, nu merită atributul respectiv.

DA ? Iată o persoană care poate face deosebirea între opiniile subiective şi realitatea obiectivă ! Să continuăm.

6) Poti evita argumentele pe baza greşelilor de logică ?

NU ? foarte rău pentru tine. În momentul în care voi vedea ca încerci să strecori vreuna dintre "perlele" care fac necinstea oratorilor, te voi penaliza. Iar dacă insişti în a-ţi susţine poziţia cu ajutorul acestor falaciozităţi, o voi lua drept recunoaştere a faptului ca eşti incapabil să-ţi susţii cazul.

DA ? Excelent ! Aştept cu nerăbdare o discuţie "ca la carte", în care partenerii de discuţie se respectă reciproc !

Dacă încalci vreuna din reguli, se va considera că ai trişat. Ai pierdut dezbaterea. Discuţia se încheie aici !

Dacă reuşeşti să urmezi şi tu fiecare dintre reguli, excelent ! Iată un adversar demn de tot respectul !
 

DeletedUser13911

Guest
Pe asta nu am vazut-o.....cand trebuia,eram la Caracal.
Raspuns: Mai are vreun rost sa postez ceva?
Intrebare: Nu am vazut raspunsul dumneavoastra legat de "micuta" lectie a dezbaterii pacifiste.
 

DeletedUser

Guest
Nici eu n-am vazut-o pe-asta.Abia acum o zaresc . Ai facut testul ala si tu rusule?Raspunde-mi amandoi la test sau il picam?!:D
Auzi rusule, eu am o neclaritate. De ce cauta Anca pe net detalii despre Salem? O intra in clubul vrajitoarelor bune sau rele? hahahaha
 

DeletedUser13911

Guest
Daca ma introvertesc minimizandu-mi simturile..hahaha..il trec cu brio,...daca sunt eu insumi,il pic de la punctul 2...:D
Anca vs Salem..hahaha....cred ca e deja in club,altfel nu avea abilitatile necesare de a modera atat timp...cat despre alba /neagra...mi-ar place sa fie alba frate..alba....in caz contrar as vedea numai negru in fata ochilor..si cam stiu cum" e pe intuneric".:">
 

DeletedUser

Guest
La punctul 2 eu nu ma bag in seama aiurea daca nu am argumente convigatoare. Dar daca am....!!!!:D
Sa-ti dau un exemplu: Eu am foarte multe bann-uri ,multe dintre ele, chiar foarte multe luate pe merit . Dar cand au fost luate pe nemeritate si aveam argumente convigatoare ,doar nu eram dobitoc sa nu-mi sustin punctul de vedere? Ca exemplu , eu mi-am luat candva un bann de 14 zile pt ca am postat pe forumul extern la mesaje amuzante o discutie privata intre mine si alt user. Un user protejat de o echipa INNO. Nu ma feresc de nimeni, era vorba despre Tullio. S-a bagat in seama cu japca cu mine si l-am altoit rau de tot. Pe absolut toate lumile exista topciul asta de Mesaje Amuzante in care toti se chinuie sa posteze la ora actuala mesaje amuzante. Intre noi fie vorba ca nici macar 10% din ele nu-s amuzante. Numai porcarii. In discutia pe care am pus-o eu nu era nimic ilegal.Singurul aspect care trebuia luat in seama era chestia ca Tullio le facea lor hartile si era protejat de echipa. Nu facea parte din ea. Deci nu ma legasem de unul din membrii echipei ca sa incalc regula aia. Pe atunci tocmai aparuse din senin un moderator nou. Unul de care nu auzisem de el nici cat era user daramite acum cand era colorat cu albastru!! Si gaseste dobitocul de cuviinta sa-mi dea bann 14 zile pt ca am postat o discutie privata fara acordul celelaltei persoane . Intreb eu ca blegul: CATI DIN CEI CARE AU POSTAT 40 DE LUMI LA MESAJE PRIVATE AVEAU ACORDUL CELELALTEI PERSOANE SA AFISEZE DISCUTIA? Adica restul nu incalcasera regula asta?! 2.8,ca despre ea este vorba.
2.8. Este interzis a se posta copia totală sau parțială a unui mesaj privat primit pe forum, în joc, sau în orice sistem de mesagerie,care conține insulte, jigniri sau acuze nefondate aduse echipei de admini/moderatori sau la adresa oricărui membru al comunității.
Au participat la discutiile ulterioare alti 3 membrii ai echipei si toti au afirmat ca tullio nu facea parte din echipa, practic era user simplu chiar daca se ocupa cu hartile. Si in fond si la urma urmei daca juca pe o lume ,trebuia tratat la fel ca toti userii. Cand joci pe undeva nu mai esti admin, esti user simplu. Esti admin sau moderator pe lumile pe care raspunzi. Bineinteles ca respectivul moderator pana la urma a fost aruncat ca un servetel cand s-a convins si seful lor si fostul meu cuscru ca aveam dreptate cand l-am avertizat ca mutalanul ala pana la urma o sa gafeze si atunci o sa-i rad in nas ca am avut dreptate( NU POT EXPRIMA IN CUVINTE SATISFACTIA PE CARE AM AVUT-O CAND I-AM RAS IN NAS CA NU MA INSELASEM IN PRIVINTA MODERATORULUI RESPECTIV....hahaha) . Ce-ar fi trebuit sa fac stiind ca aveam dreptate si aveam argumente convigatoare in privinta acelui bann?! M-au banat destui, unde a fost pe corecte nici n-am indraznit sa deschid gura ca n-aveam niciun argument. Bine, am facut tiket atunci si am argumentat ca a fost bannul dat din cauza ca userul respectiv era tullio. Daca era oricare alt user ,fac pariu pe nickname-ul meu ca nu imi luam 14 zile degeaba. Moderatorul ala n-avea nici o zi de cand se instalase in functie ,practic nici nu stia sa aplice bine regulamentul. Eu aproape il stiun pe de rost ca mi-am luat bann pe aproape toate regulile din el....hahaha
Oricum , eu am argumente precise ca multe din reguli nu sunt bune si le contrazic pe altele. Poate vreodata o sa discutam si despre regulile din regulament care ar trebuie remodelate daca tot nu se aplica corect . Apropo, care mai activati si pe triburi, daca ati vazut contul meu QUEST sa stiti ca eu am cerut asta. Cand am vazut ca ,desi le-am prezentat argumente convingatoare ca bannul ala fusese dat pe nedrept si la tiket ,seful adminilor mai ca mi-a dat dreptate dar nu a spus-o ca deh, doar nu era frumos sa recunoasca ca un membru al echipei gresise . Ma luat cu gulu gulu ca sunt o persoana incomoda ,ca in cazul meu trebuia sa se aplice regula de aur,aia cu 5.1 . De fapt de la 5.1 pana la 5.5 . Asa ca m-am enervat si am cerut stergerea contului meu definitiv . In prima faza nu a acceptat . Apoi nu le-am mai vorbit frumos si erau obligati sa imi indeplineasca dorinta . Asa ca ,cu toate argumentele pe care le ai , cateodata este posibil sa te ineci de incapatanare :D
Daca si celalat prezinta argumente mai convingatoare decat ale mele ,normal ca renunt . Cand vad dovada clara si precisa ,doar nu o-i fi dobitoc sa mai sustin un punct de vedere care a fost compromis prin dovezi si argumente?!! Dar cand ma iei la sentiment si imi spui ca : VEZI TU GICULE!! ESTI PREA INCOMOD SI MAI BINE TACI DIN GURA CA SA NU ITI IEI MASTERBANN. Las-o asa cum a cazut ca e mai bine pt tine. Pt mine e bine oricum, nu stiu cum sa va spun dar eu n-am nimic de pierdut ,pe cand ei au foarte multe. Ce-o sa faca o echipa,oricare? O sa-i baneze pe toti cei incomozi care deschid gura si fac scandal cu dreptatea in mana?! Cati o sa baneze?! Deja negrii care si-au pus amprenta pe forum s-au retras din ei. Negrii ,negrii, scandalagii, incomozi sau cum le mai zice dar lumea care citea forumul ii aprecia. Alftel gabby 89 nu ar fi avut niciodata reputatia aia . Sau eu, sau raducu, sau unguru sau ceilalti. Reputatie care nu ne-am dat-o noi intre noi , ne-au dat-o ceilalti useri. Sincer ,nu avea niciunul nevoie de reputatie ,tocmai de-aia tot negrii au fost cei care au si fortat scoaterea ei. Pot sa-l injuri pe unul foarte frumos dandu-i reputatie si nimeni nu te poate bana ca nu poate reporta reputatia :D
Reputatia ar fi ceva frumos da poate fi folosit si impotriva ta . Drept dovada,le-am fortat mana sa scoata reputatia. A inceput tot mai multa lume sa se planga ca sunt injurati prin reputatie. Si pe mine ma poate injura oricine prin reputatie si nu pot sa il ajut pe respectivul sa-si ia bann. Oricum ,cei care o fac, ii asigur ca vor primi inzecit inapoi ....hahaha
Aviza amatorilor, nu va riscati ca ramaneti si aici fara reputatie: D
De-asta Ordinul Celor 10 negrii au devenit o organizatie secreta . Pt ca au descoperit foarte multe din lacunele sistemului. :D Si dintre noi au facut parte numai oameni capabili si cu ceva minte . Trebuie sa-ti sclipeasca mintea ca sa ajungi negru...lol
Asa ca daca nu am argumente, nu ma bag. Daca am. atunci stam alftel de vorba :D
 

DeletedUser13911

Guest
:D,acolo ,la punctul 2 nu specifica ca NU ai argumente solide....ci doar daca ale tale pot fi schimbate..si continua....detaliind
uite,daca argumentul meu e solid,intemeiat...cum as putea sa renunt???de aceea am spus ca il pic.
Accepţi că pot exista argumente care să te facă să renunţi la poziţia pe care o ai acum ?
Dacă deja ai hotărât de dinainte că nu vei renunţa la opinie, dacă orice argument ţi s-ar prezenta nu va fi suficient de bun pentru a te convinge ca altă poziţie poate fi mai bună, are vreun rost să-mi pierd timpul discutând cu cineva care işi recunoaşte din start obtuzitatea ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Am un argument solid . Pe ce facem pariu ca nu-s vinovati userii CARE FAC SCANDAL?! Eu argumentez ca daca nu ar fi scandalagii ,pe nimeni nu ar interesa anunturile echipei ? Si iar pe nimeni nu ar interesa ca in 2 saptamani sa citeasca numai : BUNA ZIUA, CE MAI FACETI. SALUT. si alte chestii de-astea !!! Din vasta mea experienta ,pot sa afirm ca scandalul mentine viu o comunitate virtuala :D
http://forum.ro.grepolis.com/showthread.php?9740-Gluma-si-rasplata&p=148887&viewfull=1#post148887


Uite, 2 saptamani fara niciun scandal si numaram postarile. Apoi 2 zile cu scandal si numaram posturile. :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13911

Guest
Cum dracu ai facut ,dar ai dat link tocmai la scandalul meu :)
imi bagi mortu' in casa:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13911

Guest
Helouuuu..nu mai face nimeni testul propus de Anca...vrem sa vedem si noi alte pareri.....
adevar sau provocare:)
 
Sus