Propunere Academie

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Am sa va impartasesc o propunerea de-a mea.Se stie ca de mult Leonidas a inventat falanga.Aceasta falanga a nimicit foarte multi soldati si a castigat multe lupte.Dupa aceea aceasta falanga , a fost folosita si de insusi mare regele Alexandru Macedon si a adus multe roade aceasta falanga,cucerind intr-un timp aproape toata Grecia Antica + ceva din India + Egipt si etc....


Propunerea mea este urmatoarea:Studierea Falangei Macedonene.

Costuri:

Lemn: 15.000
Argint:10.000
Piatra:15.000


Imbunatatiri: Armata terestra sa lupte mai bine cu 20%


Povestea Falagei Macedonene:
Unul dintre cei mai mari regi ai Macedoniei a fost Alexandru cel mare. El a cucerit Persia, Egiptul şi o bucată din India.

PrimulImperiu pe care l-a cucerit el a fost Imperiul Persan. Fiindcă ei au fost mereu în onflict cu grecii şi nu se puteau împăca.

Tatăl lui, Filip a fost deasemenea un rege foartemare care a făcut foarte mult pentru Macedonia. Falanga macedoniană a fost creată de Filip şi cu ajutorulei el a cîştigat omulţime de războaie. Filip la dat pe Alexandru la academia lui Aristotel ca să înveţe. Acolo el era unul dintre cei ma ibuni ucenici şi era foarte dornic de a învăţa. Cînd a fost dat la armată, el era un luptător foarte iscusit , cum şi a fost cîn ajuns împărat şi a dus multe războaie pe care le-a biruit.

Cînd a crescut mare şi tatăl său a murit, el s-a suit pe tron. Toată lumea i se supunea şi îl iubeau foarte mult. Toţi îl socoteau, şi îl socot un geniu în lupte. Soldaţi îl iubeau mai mult ca oricine, fiindcă Alexandru mereu stătea cu ei şi vorbea încort, iar când era vvreo luptă, Alexandru sărea primul, iar soldaţii săreau şi se băteau nu gîdinduse la biruinţă ci la Alexandru. Doar la srfârşit ei îşi dădeau seama că au biruit.


Poze:

998019.jpg
 

DeletedUser

Guest
Pro , ar fi bună .
dar să o poţi folosi la nivelul 28-30 .
 

DeletedUser3352

Guest
Am sa va impartasesc o propunerea de-a mea.Se stie ca de mult Leonidas a inventat falanga.Aceasta falanga a nimicit foarte multi soldati si a castigat multe lupte.Dupa aceea aceasta falanga , a fost folosita si de insusi mare regele Alexandru Macedon si a adus multe roade aceasta falanga,cucerind intr-un timp aproape toata Grecia Antica + ceva din India + Egipt si etc....


Propunerea mea este urmatoarea:Studierea Falangei Macedonene.

Costuri:

Lemn: 15.000
Argint:10.000
Piatra:15.000


Imbunatatiri: Armata terestra sa lupte mai bine cu 20%


Povestea Falagei Macedonene:
Unul dintre cei mai mari regi ai Macedoniei a fost Alexandru cel mare. El a cucerit Persia, Egiptul şi o bucată din India.

PrimulImperiu pe care l-a cucerit el a fost Imperiul Persan. Fiindcă ei au fost mereu în onflict cu grecii şi nu se puteau împăca.

Tatăl lui, Filip a fost deasemenea un rege foartemare care a făcut foarte mult pentru Macedonia. Falanga macedoniană a fost creată de Filip şi cu ajutorulei el a cîştigat omulţime de războaie. Filip la dat pe Alexandru la academia lui Aristotel ca să înveţe. Acolo el era unul dintre cei ma ibuni ucenici şi era foarte dornic de a învăţa. Cînd a fost dat la armată, el era un luptător foarte iscusit , cum şi a fost cîn ajuns împărat şi a dus multe războaie pe care le-a biruit.

Cînd a crescut mare şi tatăl său a murit, el s-a suit pe tron. Toată lumea i se supunea şi îl iubeau foarte mult. Toţi îl socoteau, şi îl socot un geniu în lupte. Soldaţi îl iubeau mai mult ca oricine, fiindcă Alexandru mereu stătea cu ei şi vorbea încort, iar când era vvreo luptă, Alexandru sărea primul, iar soldaţii săreau şi se băteau nu gîdinduse la biruinţă ci la Alexandru. Doar la srfârşit ei îşi dădeau seama că au biruit.


Poze:

998019.jpg
prietene, tu te-ai uitat in academie ce poti cerceta?

exista deja posibilitatea de a cerceta aceasta falanga
 

DeletedUser

Guest
Defapt prietene , Alexandru Macedon a imbunatatit-o luptand foarte bine cu ea , de aceea imbunatatirea este 10% mai bine.
 

DeletedUser3352

Guest
daca se dorea se punea la aceasta falanga un plus de 20 sau 30 %

chiar nu isi au rostul astfel de propuneri
 

DeletedUser3207

Guest
tot mi se pare acelasi lucru falanga lui Leonidas cu cea a lui Alexandru...........Contra
 

DeletedUser

Guest
Falanga ar oferi un bonus prea mare ce ar conduce la dezechilibru, deci contra.
 

DeletedUser3352

Guest
Defapt prietene , Alexandru Macedon a imbunatatit-o luptand foarte bine cu ea , de aceea imbunatatirea este 10% mai bine.
poate nu ai inteles dar pentru a putea fi luate in seama trebuie propuse chestii cu adevarat noi si argumentate foarte bine
 

DeletedUser

Guest
Defapt , daca citeai ce am postat acolo e o diferenta.Te rog documenteaza-te citind despre el , si vazand aceasta falanga o sa iti dai seama ca este diferita.

P.S -----> Asta e Falanga Macedoneana nu Falanga simpla (inventata de Leonidas , marele Spartan)

Cei documentati postati , cei ce nu sunteti cititi despre el si veti vedea ca a dat mai multe roade aceasta falanga.
 

DeletedUser3352

Guest
Defapt , daca citeai ce am postat acolo e o diferenta.Te rog documenteaza-te citind despre el , si vazand aceasta falanga o sa iti dai seama ca este diferita.

P.S -----> Asta e Falanga Macedoneana nu Falanga simpla (inventata de Leonidas , marele Spartan)

Cei documentati postati , cei ce nu sunteti cititi despre el si veti vedea ca a dat mai multe roade aceasta falanga.
am mai citit si noi, cred ca tu ar trebui sa te mai documentezi despre acest joc si sa incerci sa intelegi specificul lui
 

DeletedUser3207

Guest
Falanga ar oferi un bonus prea mare ce ar conduce la dezechilibru, deci contra.

Nu are legatura Istoria cu jocul...

Ce,crezi ca pe vremea lui Alexandru se marea puterea cu 20%?Nicidecum!

In locul tau as citi citatul de mai sus si ai sa te convingi de ce nu e buna ideea...doar o falanga si gata...

Ce,daca foloseau si indienii falanga ar fi trebuit sa avem in joc falanga indiana?

Nu uita ca suntem in Grecia inainte de Alex al lu' Macedonia...........poate putin dupa Termopile....ca avem hopliti!:D
 

DeletedUser

Guest
@all:

http://www.referatele.com/referate/...-militare-ale-antichitatii-referatele-com.php

Aici puteti sa va documentati despre ea.

@Shadow:

Jocul e legat de Grecia Antica si ar fi pacat sa lipseasca aceasta falanga care a cucerit toata Grecia Antica.E ceva normal sa fii mai puternic fata de adversar cu lucruri noi.Asa poate si el sa isi cerceteze falanga si ar lupta de la egal - la egal.

+ că mai mult apărătorul este mult mai avantajat ( deobicei ) .
 

DeletedUser

Guest
@chevron , nu cred ca stii totul despre ea , deci te rog nu mai folosii apelative contra propunerilor mele, daca nu stii despre ea.Ea a intrat in istorie si facandu-l mare pe Alexandru Macedon.

Este o diferenta uriasa Spartanii foloseau doar falanga in lupta Alexandru Macedon lupta cu falanga + alte doua flancuri.Ea era ne-penetrabila.
 

DeletedUser3207

Guest
@chevron , nu cred ca stii totul despre ea , deci te rog nu mai folosii apelative contra propunerilor mele, daca nu stii despre ea.Ea a intrat in istorie si facandu-l mare pe Alexandru Macedon.

Este o diferenta uriasa Spartanii foloseau doar falanga in lupta Alexandru Macedon lupta cu falanga + alte doua flancuri.Ea era ne-penetrabila.

Romana asta...:rolleyes:

Era foarte penetrabila,daca vrei sa dezbatem istoric!

Putea fi distrusa usor cu atacuri ale arcasilor,plus ca era moarte curata sa faci falanga daca atacatorul reusea sa sincronizeze un atac al cavaleriei in spate cu un atac simulat al infanteriei in fata..........Falanga se spargea si devenea totul o lupta corp la corp....:eek:
 

DeletedUser

Guest
@ eu stiu ca este corect spus ;) , asa scriu eu cu diacritice cand este vorba de ne in fata sa se vada mai bine. Au fost si mai sus greseli de ortografie nu iti face griji.Si daca ar fi fost sparta asa usor ar fi fosti facuti praf , deci nu sunt deacord cu tine , bine cateodata poate o spargea dar nu cum zici tu.
 

DeletedUser3207

Guest
E greu sa fie facuti praf daca in loc sa aplice strategia de mai sus o alicam pe cea des intalnita in Antichitate.......adica un atac frontal cu tot ce ai

In aceasta situatie falanga este de neoprit ............ dar manevrabilitatea este problema.....asa ca in fata a ceea ce am explicat mai sus era chiar ,,praf"...;)
 

DeletedUser1644

Guest
da ceva despre bucatele folosite in Grecia Antica pe vremea lui Pazvante nu stiti??
nu de alta ar mi se face foame citind aberatiile postate de la o vreme pe aici... ahahahahahaaa
poate vine careva cu o idee de genul.. ''sandwich Macedon" si se implementeaza si ala in academie... ca tare ''foame '' de istorie le e la unii flacai... asta e un joc mai fratilor,nu o enciclopedie sau cronica istorica... pff


dupa cum am mai spuso... invatati sa jucati jocul asa cum e cat de cat... si dupaia cautati alte fite sa imbunatatiti voi mersul lui...

sper ca nu am lezat pe nimeni,dar asta e parerea mea sincera... succes
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus