Probleme de logica

DeletedUser

Guest
"În sala de aşteptare a unui cabinet de medicină generală se aflau un bărbat cu mustaţă,
un tânăr sportiv, un domn îmbrăcat în gri, un ofiţer şi o domnişoară.
La un moment dat apare Soacra Santa care întreabă cine este ultimul sosit.
- Când am sosit eu, aici mai era o persoană, a răspuns ofiţerul. Ştiu însă că domnul în gri a sosit după mine.
- Atunci când am intrat eu, femeia de serviciu care făcea curăţenie mi-a atras atenţia
că mai este o persoană înaintea mea, dar care a ieşit o clipă afară, a intervenit domnişoara. Aici nu mai era nimeni.
- Eu am intrat aici tocmai când femeia de serviciu pleca. Mi-aduc aminte că domnul cu costum gri era înaintea mea,
a explicat domnul cu mustaţă.
- Până acum un minut nu a mai intrat nimeni în această încăpere,
a precizat şi domnul în gri.
Care este ordinea sosirii lor şi după cine urmează Soacra Santa?"
 

DeletedUser

Guest
1.Domnisoara
2.Ofiterul
3.Domnul In Gri
4.Domnul cu Mustata
5.Tanarul Sportiv
6.Soacra Santa
 

DeletedUser

Guest
nu ne mai spui raspunsul?

Problema e luata de pe Internet, iar solutia este :
Ordinea sosirii: domnul în gri, domnişoara, sportivul, domnul în gri, se întoarce domnul cu mustaţă şi ofiţerul.
Soacra urmează după ofiţer.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Sunt doua polisuri:
- primul polis este populat de mincinosi
- al doilea polis este populat de nobili
Nobilii spun mereu adevarul, mincinosii mint mereu.
Te afli la intersectia dintre cele doua polisuri si te intalnesti cu un om dintr-unul din cele doua polisuri, dar nu sti din ce sat provine el (se stie ca el provine din satul natal).
Ai dreptul sa-i pui o singura intrebare si sa afli directia pentru a nu ajunge in orasul mincinosilor.

Ce il intrebi ?
 

DeletedUser

Guest
Intrebarea este: In ce directie e orasul tau?
Astfel,daca vine din Orasul Adevarului va arata corect, daca nu va minti si iti va arata tot drumul spre Orasul Adevarului.
 
Sus