Povestiri din Grepoland

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Atentie! Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare, orice asemanare cu personaje si fapte reale e pur intamplatoare!



CAPITOLUL I. Recrutarea



Stil statea picior peste picior, cu sceptrul banhammer in mana stanga si cu lista candidatilor in cealalta. E ziua alegerii oamenilor din conducerea imperiului grepoliscian, oameni ce vor conduce pe supusi si le vor ghida pasii pe cararile frumosului imperiu.

Mangaindu-si tacticos mustata atent periata, Stil se adresa scribului-secretar al imperiului, aflat la dreapta sa:
- Crezi ca i-am ales pe cei mai buni ?
- Nu stiu, maria ta, vom vedea azi.
- Spune-le sa intre ... pe rand.

Usa se deschise larg si de dupa ea aparu o fata extrem de frumoasa, de o frumusete orbitoare si care se apropia suav cu pasi de balerina.
Stil, privind-o pe sub ochelarii regali, o intreba:
- Cine esti, frumoaso , de unde vii si cu ce te ocupi?
- Sunt odmm, marite rege, sunt o amazoana, descendenta dintr-o familie princiara, luptatoare pe toate fronturile, blinda si in acelasi timp neinfricata. Vin de pe taramul de Est si ma ocup cu apararea satenilor de acolo de atacurile barbarilor mamuti.
Stil nu isi putea lua ochii de la frumoasa amazoana, pielea ei era fina, vocea ii era calda , dar in acelasi timp hotarata, ochii de un albastru infinit priveau patrunzator, totul era perfect la odmm.
- Vei stapani peste aria de Relatii cu publicul, ii vei ajuta pe supusii mei de acolo si ii vei indruma.

Imediat ce odmm parasi sala tronului, de dupa usa aparu un tanar sprintar ce se apropie de tronul regelui in pas de pitic miner din Valea Jiului.
Stil tocmai terminase de bifat casuta din dreptul rubricii "Responsabil cu Offtopicul" si isi arunca privirea inspre sprintarul tanar.
- Ce-i cu sprintareala asta la tine, june tanar si care-i secretul voiosiei tale?
- Sunt Norbit, marite rege si ma ocup cu studenteala ... studiez de 10 ani arta mersului pe sarma ghimpata...
- 10 ani? de ce asa mult, tinere student ?
- Vreau sa aprofundez si mersul de-andoasalea si am repetat anul in care ne-au invatat cum sa ne ferim de tepele de pe sarma.
- Bravo , tinere...
- Deci, imi dati si mie o functie ?
- Iti dau, te fac sef peste baza de joc kapa, acolo poti sa fii sprintar si activist cat vrei tu. Iti dau si niste butoane sa le apesi cand te plictisesti.
Norbit trase un chiot de bucurie si cu o singura tumba de circar-expert, a ajuns in dreptul usii, iesind imediat dupa ea.
Stil a urmarit toata miscarea junelui si dupa ce l-a vazut disparand subit pe dupa usa, s-a adresat scribului-secretar:
- Sprintar tanarul acesta, jucaus si se misca repede... o sa faca impresie buna la tantile mature din imperiu cautatoare de spirit tanar...

De dupa usa aparu un om la costum, tragand dupa el un sac in forma de stea polara, urmat de un tanar firav cret purtand pe cap o macheta a unei navete spatiale . Ajuns in fata lui Stil, barbatul in costum scoase un laptop din sac si incepu sa tasteze incet de 3 ori.
Stil, manat de curiozitate, il intreba pe barbatul in costum:
- Cine sunteti voi doi ? Ce ai in sacul ala, domnule?
- Sunt cavalleras si in sac am leptopisete electronice ... 5 laptopuri de la IBM PC Bill Gates & Co. Sunt presedintele fondator al companiei de Aeronavistica "Luna si o jumatate de stea", iar baiatul de langa mine este partenerul fondator al firmei, expert in aeromodele informatice. Eu ma pricep si la Photoshop, Adobeshop si ShopShop. Si la tracking IP-uri. Si nu ma mai intreba nimic, ca nu iti raspund...
- Esti cam arogant, cavalleras , concluziona Stil dupa care se uita curios la tanarul de langa cavalleras si observa ca e verzului din cap pana in picioare.
Tanarul, observand ca este atent privit, se prezenta:
- Eu sunt DFA.
- De la ce vine DFA? intreba Stil
- Distorsionist Fizician Aurel, domnule rege. Expert in nave spatiale si mare Vrajitor al tinutului din Sud.
- Si de ce esti tot verde?
- M-am inverzit de la razele gamma-beta-epsilon.

- Ok, pe tine cavalleras de pun stapan peste sectorul de photo-video-pictura-manichiura si peste cel al zurliilor scapati de la casa de bilete 9, esti cam arogant. Presimt ca esti bun la dialog cu poporul vesel si liber schimbist. Iar tu DFA , esti deja verde, te pun stapan peste toate serele regale, sa fii SeMe pe acolo.

Auzind unde fu repartizat, cavalleras se repezi la scribul care nota de zor ce se vorbeste si ii trase un pumn in ochiul stang razand arogant "Asta ca sa ma obisnuiesc cu atmosfera!"
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Capitolul II. Gradina de photoshopeala a lui cavalleras



Stil se uita pe fereastra din biroul sau regal oval, admirand forfota din curtea regala. Fel de fel de omenasi veneau cu scrisorici in manutzele simpatice prin care cereau raspunsuri la intrebari care mai de care mai simpatice de genul " Daca am cercetat la maxim de ce nu imi mai creste coliba?", "Daca nu am cercetarea facuta, oare sunt eu nepriceputean?", "Cu ce hranesc Minunea ca sa creasca?" si tot felul de intrebari de acest gen vesele si simpatice.

Linistea fu intrerupta de anuntul scribei-secretare: " Cavalleras a ajuns si doreste sa intre"

Stil s-a aseazt comod pe tronul regal si isi lua in mana sceptrul banhammer si pe un ton imperial anunta "Intra Cavalleras!"

Usa se deschise si de dupa ea aparu Cavalleras cu un mouse in mana stanga si cu un aparat foto-video-photoshopistic marca Hamakiki in cea dreapta.
- M-ai summonat, maiestate?
- Da, Cavalleras, ia un loc pe unde vezi pe aici, vreau sa discutam

Nevazand niciun scaun sau jiltz sau ceva de genul in jur, Cavalleras se aseza cu fundul pe masa regala plina cu bunatati.

- Inainte de a discuta problema propriu-zisa pentru care te-am chemat, vreau sa iti amintesc ca intarzii mereu la board-meetinguri si cand apari la ele, ii iei la bataie pe colegii tai de functie si imparti pumni in stanga si dreapta...
- Eh, putem trece peste asta... ne stim de mult timp maiestate, spuse Cavalleras izbind mouse-ul de masa regala zicand "Mai chitzaie acum, nenorocitule!"

- Vreau acum sa vorbim despre Gradina de photoshopeala pe care o pastoresti... e cea mai libera zona din imperiu si acolo ai cei mai liberi oameni, dar lumea vorbeste ca nu ar fi cei mai normali oameni la dibla pe acolo...
- Doar 3 sau 4 sunt dusi cu sorcova, nu toti. Grecul se crede maestru literar...
- Grecul are talent real, nu ca celalalt zevzec... imi place opera lui grecu, dar celalalt...
- Orientalis? da, ala se crede un fel de pastor iehovidian, nu are deloc talent literar, desi scrie mult pe offtopic. E un anti-talent innascut. E un om dubios Orientalis ala, cred ca nu e cu toate caprele acasa.
- Pai nu e singurul dus cu sorcova pe acolo...

Cavalleras, fiind un om istet, stia unde vroia sa ajunga Stil... la Gicu si la milioanele lui de clone. Stiind ca o sa il intrebe de Gicu, Cavalleras i-o lua inainte:
- Gicu isi face o clona la 10 minute, stiu asta, nu trebuie sa imi amintesti tu. Dar mie imi place sa las oamenii liberi. Singurul lucru pe care inca nu am reusit sa il aflu este cum de reuseste sa isi strecoare clonele in palat fara sa aflam noi.

Discutia fu intrerupta de un telefon, Stil, curios cine indrazneste sa tulbure sedinta, raspunse iritat. Auzind ce i se spune la celalalt capat al firului, Stil puse apasat receptorul in furca si i se adresa lapidar si informativ lui Cavalleras:

- Era DFA, a aflat locatia laboratorului de clone a lui Gicu, maine il luam cu asalt. Eu, tu si DFA ii facem maine o vizita si distrugem laboratorul ala.

Cavalleras incuviinta scurt din cap si vru sa iasa, dar vazu pe scriba-secretara care nota de zor ce se povestea. Razand arogant, ii spuse lui Stil:
- Unde e scribul regal? De ce l-ai inlocuit cu o scriba?
- Scribul e in repaus cu ochiul vanat de cand l-ai lovit tu, sper ca daca am o scriba ca si secretara nu o sa mi-o pocnesti.

Nici una nici doua, Cavalleras se repezi la scriba si o prinse de fesa dreapta, razand arogant "Domnisoara de ce nu poarta chilotei roz?"
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Capitolul III Laboratorul de clone al lui Gicu Sapte Mii de Clone. Asaltul.


Zorii abia se iveau peste frumosul imperiu Grepolitan, soarele care se chinuia sa sara peste linia orizontului anunta o zi plina cu evenimente.

Stil, cavalleras si DFA s-au intalnit inca de la prima ora in fata comandamentului militar regesc, echipati ca pentru o vanatoare de mamuti : Stil avea,ca de obicei, sceptrul regesc in mana stanga, iar in dreapta tinea o cusca metalica enorma, cat sa incapa un elefant dolofan si extra-nutrit.
cavalleras era inarmat cu sonarul electronic, iar DFA, maestru in informatica si vrajitorie avansata, era inarmat cu harponul electronic marca "One way".

- Azi o sa ii distrugem haiducului razvratit Gicu laboratorul ilegal de clone, de unde a impanzit imperiul cu clone de toate formele si culorile, anunta Stil pe colegii de breasla.

cavalleras isi activa sonarul electronic si izbuti sa localizeze laboratorul haiducului razvratit Gicu Sapte Mii de Clone.

- Am localizat laboratorul, anunta cavalleras. E situat undeva in centrul Centrului de Deversii Toxice...
- Deci asa se explica mutatiile genetice ale haiducului, concluziona Stil...

Ajunsi in dreptul laboratorului, nu mare fu mirarea celor 3 cand in loc de un laborator imens, centrul de clone al lui Gicu sapte Mii de Clone era de fapt o hruba fara geamuri si fara curent electric.
- Interesant cum poate sa isi faca clone Gicu fara curent electric, spuse DFA intrigat.
- Am auzit ca functioneaza pe baza de acid isteric, care nu necesita electricitate, isi informa cavalleras colegii.

Planul a fost pus in functiune pe loc, fara prea multe pregatiri: cavalleras trebuia sa intre prin spatele hrubei, DFA ataca prin partea dreapta, urmand ca Stil sa intre prin fata. Zis si facut...

Surpriza fu imensa cand cei trei au ajuns in mijlocul incaperii insalubre : laboratorul era pazit nu doar de Gicu sapte Mii Clone , ci de inca 2 persoane, probabil ajutoarele de baza ale inculpatului.

In milocul hrubei se afla aparatul propriu-zis de clonare : un copiator Rank-Xerox-Memox. Pe rand, 3 persoane se asezau cu fundul pe sticla aparatului si se tineau de mana cu ceilalti doi, unul din ei apasand butonul care scana partea anatomica rusinoasa. Pe sub aparat aparea CLONA mult pretuita de haiduc.

Cine erau cei 3, va intrebati pe buna dreptate. Unul din clonagii era insusi marele Gicu sapte Mii de Clone. Era imbracat doar in chiloti de celofan fin sub care isi tinea stegozaurul pretios, iar pe cap avea un turban galben cu linii roz. A doua persoana era MissPinky, faimoasa prim-cadana haiducului, cea recunoscuta prin inaintarea imensa si firea zurlie, iar al treilea era Leonsius viteazul, cel mai apropiat ajutor al outlaw-ului Gicu.

- V-am prins pe toti trei acum, frumosilor, spuse Stil pregatindu-si cusca metalica ca sa ii bage pe inculpati in ea.

Gicu sapte Mii Clone, vazand ca nu are scapare, incepu sa strige agitandu-si turbanul " Strambuleeeeeeeeeeee!! Te prind eu Strambule!! Pinkyyy, nu-i lasa sa ma prinda iubirea mea, ramai fara stegozaurrr! Leoo! apara-maaa maaa, ramai fara stapan!"

In zadar fu incercarea celor 2 ajutoare sa isi apere stapanul maestru de atacul concentrat al celor 3.

DFA era expert in haiduci clonati, in doar 3 miscari ale harponului electronic, toti 3 inculpatii erau legati fedeles.

Stil, cu o miscare eleganta ii baga in cusca si o fereca cu lagatul regesc.

- Ce facem cu ei acum ca i-am prins? intreba cavalleras
- Cum ce facem? Ii bagam la procesul regal. Sa descoperim care si cum este vinovat si in ce masura.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Capitolul IV. Fratricidul

Un ciocanit usor in usa de lemn masiv il trezi pe Orientalis, care buimacit de somn se indrepta inspre usa sa vada cine era la ora aceea matinala. Era StoryTeller, fratele lui geaman povestitorul.

- Salut fratele meu...
- Sa cresti mare bre, am venit sa te scot la o plimbarica prin Padurea Fratricizilor... sa facem asa un survolaj prin natura salbatica
- Sugestiv nume la padurea asta...

Dupa o ora de mers prin Jungla Cocostarcilor ca sa ajunga la padurea nedomesticita, cei doi frati gemeni au ajuns unde si-a propus StoryTeller, la marginea unei prapastii. Incet, StoryTeller il impinse pe fratiorul lui pe marginea prapastiei...

- Ok, si acum ce mai facem fratioare ? intreba Orientalis nedumerit
- Povestim putin ashea... uite bre fratioare, eu sunt cel talentat din familie, le am cu creatiile artistice...
- Da, le ai...
- Pai da le am, eu scriu si tu te lauzi cu scrierile mele.... tu esti doar cu gura mare si cu principiile tale ... ca tu spui multe ca nu poti sa iti tii gura aia mare ca stii multe...
- Asa si ?
- Si nu esti diplomat deloc. In societate trebuie sa fii mai civilizat si sfiios ... si ma faci de ras si pe mine.

Dupa ce isi termina explicatia, StoryTeller il impinse pe Orientalis in prapastie si in timp ce se rostogolea la vale ca un sac de porumb rascopt, ii striga cu satisfactie:
- Acolo sa ramai cu principiile tale cu tot!

Fiti-ar principiile ale dreacu ...hahahaha
 

DeletedUser

Guest
:( si asta sa fie sfarsitul lui Orientalis? astept o interventie divina, care sa il salveze pe eroul nostru!
 

DeletedUser

Guest
pai e bine si asa, decat deloc... da zic ca ar da bine povestii o intoarcere de situatie, chiar si sub forma de fantoma :d
sper sa nu alterez eu acum mersul povestii! :d
 

DeletedUser5815

Guest
daca ai impresia ca in felul asta ti se sterg cu buretele toate pacatele, te inseli .... si "geamanul" si defunctul au aceeasi respiratie, in virtutea zicalei "lupul isi schimba parul, dar naravul, ba"
 

DeletedUser

Guest
tania, te rog, lasa omul sa spuna povestea ca e frumoasa! te rog! :D
nu ma intereseaza cine e acest story teller dar macar continua munca lui Orientalis, si eu unul chiar asteptam o continuare
 

DeletedUser

Guest
X( pai si ma lasi cu povestirea neterminata? ai ramas dator cu un proces aici! plus alte capitole care le astept
 

DeletedUser

Guest
aham...neaparat trebuie sa apara in poveste un cavaler din afara regatului, care sa restabileasca ordinea! am zis!
un calaret singuratic, ceva de genu! in cazu ca nu sunt on cand apare urmatorul capitol da-mi un PM!
 

DeletedUser6312

Guest
Netule, StoryTeller nu o sa ii continue "munca". E un geaman diferit.
Singura treaba la care se va baga e la creatie literara aici si pe Suflet de huma.. dar in niciun caz nu va "continua" de

Vad ca esti lasat sa bati campii cu voiosie pe aici...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6312

Guest
Femeia lui D-zo, just let it go.
Inteleg durerea si inteleg si faptul ca poate ai pierdut totul din cauza lui Orientalis.
Dar nu asa repari ce s-a stricat.
Pe Orientalis il pun la somn, i-am administrat injectia finala, el nu iti mai poate da nimic inapoi, imi pare rau.

Just let it go... viata e frumoasa, traieste-o , e pacat sa te uiti in urma :(

Bai, ce am pierdut, mai? Nu am pierdut nimic, esti inca aici .....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6312

Guest
Ce vrei exact de la mine ? Ce vrei exact de la Orientalis ?
El nu mai iti poate da nimic. E mort si ingropat.

Eu iar nu pot face nimic, nu sunt Orientalis.

Just let it go, traieste-ti viata si distreaza-te...

Nu te las in pace, cum nu m-ai lasat nici tu:D ahahahaa
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6312

Guest
Capitolul IV. Fratricidul

Un ciocanit usor in usa de lemn masiv il trezi pe Orientalis, care buimacit de somn se indrepta inspre usa sa vada cine era la ora aceea matinala. Era StoryTeller, fratele lui geaman povestitorul.

- Salut fratele meu...
- Sa cresti mare bre, am venit sa te scot la o plimbarica prin Padurea Fratricizilor... sa facem asa un survolaj prin natura salbatica
- Sugestiv nume la padurea asta...

Dupa o ora de mers prin Jungla Cocostarcilor ca sa ajunga la padurea nedomesticita, cei doi frati gemeni au ajuns unde si-a propus StoryTeller, la marginea unei prapastii. Incet, StoryTeller il impinse pe fratiorul lui pe marginea prapastiei...

- Ok, si acum ce mai facem fratioare ? intreba Orientalis nedumerit
- Povestim putin ashea... uite bre fratioare, eu sunt cel talentat din familie, le am cu creatiile artistice...
- Da, le ai...
- Pai da le am, eu scriu si tu te lauzi cu scrierile mele.... tu esti doar cu gura mare si cu principiile tale ... ca tu spui multe ca nu poti sa iti tii gura aia mare ca stii multe...
- Asa si ?
- Si nu esti diplomat deloc. In societate trebuie sa fii mai civilizat si sfiios ... si ma faci de ras si pe mine.

Dupa ce isi termina explicatia, StoryTeller il impinse pe Orientalis in prapastie si in timp ce se rostogolea la vale ca un sac de porumb rascopt, ii striga cu satisfactie:
- Acolo sa ramai cu principiile tale cu tot!

Suferi si de dedublare de personalitate, printre multe altele?
E o gluma, nu ma lua in serios :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
eu am rugamintea sa dispara off-topic-ul! cred ca se poate face un topic, unde lumea sa isi verse nervii, dar mi-ar placea ca aici sa ramana doar cele 4 capitole ale povestii! sper ca nu am deranjat pe nimeni!
 

DeletedUser6312

Guest
Ei, poti sa imi raportezi toate postarile :D
:)
Da, ai dreptate, devin isterica cand te vad pe aici, dezgustul pe care mi-l
provoci e imens.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6312

Guest
eu am rugamintea sa dispara off-topic-ul! cred ca se poate face un topic, unde lumea sa isi verse nervii, dar mi-ar placea ca aici sa ramana doar cele 4 capitole ale povestii! sper ca nu am deranjat pe nimeni!

Ti-as arata ce talent scriitoricesc are amicul tau, Orientalis insa mi-e teama ca s-ar putea sa vada copilasii de pe forum si nu e tocmai educativ :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus