Povestiri din Grepoland

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Atentie! Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare, orice asemanare cu personaje si fapte reale e pur intamplatoare!



CAPITOLUL I. Recrutarea



Stil statea picior peste picior, cu sceptrul banhammer in mana stanga si cu lista candidatilor in cealalta. E ziua alegerii oamenilor din conducerea imperiului grepoliscian, oameni ce vor conduce pe supusi si le vor ghida pasii pe cararile frumosului imperiu.

Mangaindu-si tacticos mustata atent periata, Stil se adresa scribului-secretar al imperiului, aflat la dreapta sa:
- Crezi ca i-am ales pe cei mai buni ?
- Nu stiu, maria ta, vom vedea azi.
- Spune-le sa intre ... pe rand.

Usa se deschise larg si de dupa ea aparu o fata sfioasa care se apropia suav cu pasi de balerina.
Stil, privind-o pe sub ochelarii regali, o intreba:
- Cine esti, faptura gingasa, de unde vii si cu ce te ocupi?
- Sunt Alandala, marite rege, vin din taramul zanelor cu aripi duble si al spiridusilor cu barba deasa si ma ocup cu educarea spiridusilor si a unicornilor roz cu corn la ceafa.
- Stii sa educi si libelule salbatice?
- Da, marite rege.
- Bravo, te pun stapana peste Offtopicul din imperiu... acolo sunt si copilasi ce trebuie educati, dar si capre zurlii sau cocostarci ursuzi.
Dupa aceasta, suava Alandala se indrepta inapoi inspre usa cu aceeasi pasi de balerina de teatru Balsoi, tacticoasa si feerica.

Imediat ce Alandala parasi sala tronului, de dupa usa aparu un tanar sprintar ce se apropie de tronul regelui in pas de pitic miner din Valea Jiului.
Stil tocmai terminase de bifat casuta din dreptul rubricii "Responsabil cu Offtopicul" si isi arunca privirea inspre sprintarul tanar.
- Ce-i cu sprintareala asta la tine, june tanar si care-i secretul voiosiei tale?
- Sunt Norbit, marite rege si ma ocup cu studenteala ... studiez de 10 ani arta mersului pe sarma ghimpata...
- 10 ani? de ce asa mult, tinere student ?
- Vreau sa aprofundez si mersul de-andoasalea si am repetat anul in care ne-au invatat cum sa ne ferim de tepele de pe sarma.
- Bravo , tinere...
- Deci, imi dati si mie o functie ?
- Iti dau, te fac sef peste baza de joc kapa, acolo poti sa fii sprintar si activist cat vrei tu. Iti dau si niste butoane sa le apesi cand te plictisesti.
Norbit trase un chiot de bucurie si cu o singura tumba de circar-expert, a ajuns in dreptul usii, iesind imediat dupa ea.
Stil a urmarit toata miscarea junelui si dupa ce l-a vazut disparand subit pe dupa usa, s-a adresat scribului-secretar:
- Sprintar tanarul acesta, jucaus si se misca repede... o sa faca impresie buna la tantile mature din imperiu cautatoare de spirit tanar...

De dupa usa aparu un om la costum, tragand dupa el un sac in forma de stea polara, urmat de un tanar firav cret purtand pe cap o macheta a unei navete spatiale . Ajuns in fata lui Stil, barbatul in costum scoase un laptop din sac si incepu sa tasteze incet de 3 ori.
Stil, manat de curiozitate, il intreba pe barbatul in costum:
- Cine sunteti voi doi ? Ce ai in sacul ala, domnule?
- Sunt cavalleras si in sac am leptopisete electronice ... 5 laptopuri de la IBM PC Bill Gates & Co. Sunt presedintele fondator al companiei de Aeronavistica "Luna si o jumatate de stea", iar baiatul de langa mine este partenerul fondator al firmei, expert in aeromodele informatice. Eu ma pricep si la Photoshop, Adobeshop si ShopShop. Si la tracking IP-uri. Si nu ma mai intreba nimic, ca nu iti raspund...
- Esti cam arogant, cavalleras , concluziona Stil dupa care se uita curios la tanarul de langa cavalleras si observa ca e verzului din cap pana in picioare.
Tanarul, observand ca este atent privit, se prezenta:
- Eu sunt DFA.
- De la ce vine DFA? intreba Stil
- Distorsionist Fizician Aurel, domnule rege. Expert in nave spatiale si mare Vrajitor al tinutului din Sud.
- Si de ce esti tot verde?
- M-am inverzit de la razele gamma-beta-epsilon.

- Ok, pe tine cavalleras de pun stapan peste sectorul de photo-video-pictura-manichiura si peste cel al zurliilor scapati de la casa de bilete 9, esti cam arogant. Presimt ca esti bun la dialog cu poporul vesel si liber schimbist. Iar tu DFA , esti deja verde, te pun stapan peste toate serele regale, sa fii SeMe pe acolo.

Auzind unde fu repartizat, cavalleras se repezi la scribul care nota de zor ce se vorbeste si ii trase un pumn in ochiul stang razand arogant "Asta ca sa ma obisnuiesc cu atmosfera!"
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus