Posibilitatea de a vedea cine a citit o circulara

DeletedUser

Guest
Dupa cum stiti, trimiterea unui Mesaj Global (circulara, cu alte cuvinte) inseamna doar un mesaj unic, trimis la o lista de jucatori.

In majoritatea cazurilor, un mesaj global implica o problema de importanta ridicata.

De aceea, consider ca ar fi foarte oportuna o optiune de verificare a celor care citesc circulara - ca la mesajele simple.
Nu e usor deloc sa trimiti la toti cei vizati mesaje personale, doar ca sa poti monitoriza daca ii intereseaza - dupa ce au citit sau nu - problema pe care ai pus-o in mesaj.

De exemplu, cand intri la "Destinatar" la un mesaj, iti apare o lista cu toti cei la care ai trimis mesajul.
Ar putea fi acolo inserata optiunea, cu iconitele specifice de citit/necitit, pentru fiecare destinatar in parte.
 

DeletedUser

Guest
foarte buna propunerea...si eu am intampinat dificultati din cauza acestui impediment.
 

DeletedUser

Guest
Buna ideea !
Eu inca nu am avut aceste neplaceri deoarece nu am fost inca intemeietor sau nu am avut dreptul.

Acest joc ar trebui facut precum triburile, adica sa aiba aceleasi optiuni si... si ... si....
 

DeletedUser

Guest
Buna ideea !
Eu inca nu am avut aceste neplaceri deoarece nu am fost inca intemeietor sau nu am avut dreptul.

Acest joc ar trebui facut precum triburile, adica sa aiba aceleasi optiuni si... si ... si....
Triburile sunt... Triburile.

Cu totii am inteles ca, desi e un alt joc dezvoltat de INNO, ei vor ca Grepolis sa fie altceva decat Triburile.

Inteleg chestia asta si o apreciez. Mai multa complexitate, mai multa diversitate, mai multe optiuni personale in tot ce tine de strategia jocului... e ok.

Nu are rost sa mai facem comparatie cu Triburile.
E deja o alta era in care s-a nascut Grepolis, fata e cea in care s-a nascut Tribal Wars.


Insa sunt mici aspecte care conteaza in ceea ce priveste controlul, organizarea si distributia de sarcini intr-un joc de asemenea natura.
Asta e motivul pentru care am venit cu propunerea asta.

Va multumesc tuturor pentru sustinere. :)
 

DeletedUser47

Guest
quiz. cred s-a referit că acele optiuni "vitale" care sunt pe triburile aici lipsesc. Total de acord cu tine triburile sunt triburile grepo e grepo, dar comparaţia era între opţiunile celor 2 jocuri care la grepo lipsesc momentan cum ar fi (activ/inactiv ca membru în alianţă, diplomaţia, posibilitatea de a vedea cine a citit o circulară, rapoarte publice si lista ar continua cu mai multe). Aceste mici "nimicuri" sunt defapt foarte importante pentru a mânui jocul cât mai uşor.
 

DeletedUser

Guest
quiz. cred s-a referit că acele optiuni "vitale" care sunt pe triburile aici lipsesc. Total de acord cu tine triburile sunt triburile grepo e grepo, dar comparaţia era între opţiunile celor 2 jocuri care la grepo lipsesc momentan cum ar fi (activ/inactiv ca membru în alianţă, diplomaţia, posibilitatea de a vedea cine a citit o circulară, rapoarte publice si lista ar continua cu mai multe). Aceste mici "nimicuri" sunt defapt foarte importante pentru a mânui jocul cât mai uşor.

aceasta optiune ''inactiv/activ'' este foarte importanta, poti confunda foarte usor activitatea cu inactivitatea

inativ-nu intra pe cont
activitatea-intra in fiecare zi creste in puncte, chestii socoteli... (stii ca e activ)
activitatea confundata cu inactivitatea-intra in fiecare zi da farm dar face armata si nu creste in puncte, aici cum iti poti da seama (fara sa trimiti mesaj:p)

DACA INTELEGETI CE AM VRUT SA SPUN
 

DeletedUser

Guest
@ Kinderul: pai de ce crezi ca am deschis aceasta discutie? ;)

@ quiz: am folosit mesajul tau pentru a sublinia faptul ca multi vor un ALT FEL DE TRIBURILE, in Grepolis. Si nu e asta solutia pentru jocul asta: sa fie un Triburile cu o alta fata.
Nu am intentionat sa minimalizez importanta raspunsului tau.

Din experienta personala insa, consider mult mai bine stilul de evidentiere a activilor/inactivilor implementat in The-West. Vezi daca pana in urma cu 24 de ore a intrat sau nu.
Mai departe tine de strategia fiecaruia.

Eu, in jocul asta, primesc rapoarte zilnic de la colegii de alianta de pe insula - ca am fost numit comandant pe insula x;
Cer zilnic rapoarte cu niveluri cladiri, armata si nave.
Zilnic, de la cei ce intra zilnic.
Am si care n-au chef sa raspunda la mesaje, sau raspund cum si cand au chef - asa vor avea si sprijin la nevoie. ;)
In rest, imi tin evidenta intr-un Excel cu punctajele fiecaruia in fiecare zi, cu punctajele celorlalti de pe insula in fiecare zi, imi fac zeci de calcule in functie de ce diferente vad... sunt multe elemente care te pot ajuta sa iti gandesti o strategie si sa ai si in vedere pe cei din jur.

Nu vreau sa dezvalui o idee de clasa a intemeietorului aliantei din care fac parte, dar a inceput foarte bine, cu o propunere de organizare pe responsabilitati - in plan orizontal, astfel incat in plan ierarhic la el sa ajunga sinteze.

@ quiz again: raspunsul asta e tocmai ca sa intelegi ca am inteles ce ai vrut sa spui. ;)
 

DeletedUser

Guest
Ai dreptate mai CANDY , fiecare intemeietor cu strategia lui .

Eu am fost in KOMURA pe beta (nu mai joc), acolo intemeietorul nici nu stie ce e cu el, adica nu ia in considereare nici o propunere, face numai ce vrea, uneori in defavoarea membrilor... si etc.
 

DeletedUser

Guest
Pro +1

off:Deacord cu komura... am iesit din alianta nu face ABSOLUT nimic face numai ce vrea nu asculta playeri, si sunt 1200 playeri!

on:Sunt deacord si cu chestia de aflat cine e online\offline
Dar mai bine S-ar face inca o sectiune la drepturile aliantei si liderul le da acces la alti jucatori
De expemplu cum e pe gladiatus:Este o sectiune in alianta(guild) unde arata cine e online cine a fost offline si cat timp a stat offline.Are pe 'buline' ex:

Verde cine este\a fost online de la 0sec-60sec
Galben Afk de la 1 min-15 minute
Portocaliu 15 min-60 min
Gri-1h>>>>in sus

(Am dat exemple, voi puneti cum vreti, daca puneti)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
on:Sunt deacord si cu chestia de aflat cine e online\offline
Dar mai bine S-ar face inca o sectiune la drepturile aliantei si liderul le da acces la alti jucatori
(...)
Are pe 'buline' ex:

Verde cine este\a fost online de la 0sec-60sec
Galben Afk de la 1 min-15 minute
Portocaliu 15 min-60 min
Gri-1h>>>>in sus

(Am dat exemple, voi puneti cum vreti, daca puneti)

Nu cred ca e oportuna optiunea asta dintr-un singur motiv:
Cine are acces la a vedea cand si cat stau on-line ceilalti playeri, poate sa isi faca o baza de date, sau sa retina pur-si-simplu, intervalele orare in care intra jucatorii din alianta. Eu am jucat un joc unde faptul ca stiam cand intra jucatorul x, sau jucatorul y sa dea niste atacuri, ii atacam la cel mai bun moment si n-aveau ce face.
Jucatorii respectivi un program destul de "standard", in functie de orele de serviciu, sau de scoala...

La fel si aici. Daca un jucator vrea sa iasa dintr-o alianta, cunoasterea de catre alti jucatori a programului si stilului de joc poate fi un handicap foarte mare pentru jucatorul in cauza.
 

DeletedUser

Guest
hmmm nu m-am gandit nici odata din punctul acesta de vedere... sa sti ca ai dreptate
 

DeletedUser

Guest
lucyano, gandeste inainte sa postezi (parca eu as face asta)... cum sa vezi asemenea lucruri ???
Pe triburi este optiunea prieteni, dar acolo vezi daca prietenul tau e online numai cu ajutorul CP...
 

DeletedUser

Guest
pro

Dupa cum stiti, trimiterea unui Mesaj Global (circulara, cu alte cuvinte) inseamna doar un mesaj unic, trimis la o lista de jucatori.

In majoritatea cazurilor, un mesaj global implica o problema de importanta ridicata.

De aceea, consider ca ar fi foarte oportuna o optiune de verificare a celor care citesc circulara - ca la mesajele simple.
Nu e usor deloc sa trimiti la toti cei vizati mesaje personale, doar ca sa poti monitoriza daca ii intereseaza - dupa ce au citit sau nu - problema pe care ai pus-o in mesaj.

De exemplu, cand intri la "Destinatar" la un mesaj, iti apare o lista cu toti cei la care ai trimis mesajul.
Ar putea fi acolo inserata optiunea, cu iconitele specifice de citit/necitit, pentru fiecare destinatar in parte.


sunt pentru.
 

DeletedUser

Guest
PRO , ideea este foarte buna . Deasemenea ar trebui ca cei care primesc circulara sa vad daca este o circulara doar pentru conducere/diplomati/intemeietori/recrutori sau anumiti membri.
 

DeletedUser

Guest
Pro

Sunt pro deoarece am intampinat unele probleme in aceasta privinta
 
Sus