Posibilitatea calcularii timpilor de parcurgere intre doua orase care nu imi apartin.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Aveti idee daca/cum se poate calcula timpul de parcurgere de la un oras la altul, desigur diferit pentru fiecare tip de unitate, atunci cand e vorba de orasele altor jucatori? Mi s-ar parea util sa existe posibilitatea, pentru ca ne-am putea dea seama in cat timp ar putea sa primeasca sprijin un jucator pe care il atacam, sprijin care poate veni de pe un alt oras de-al lui sau de la un tert.

Bineinteles ca timpii astia pot sa difere in functie de anumite chestiuni pe care nu am avea de unde sa le stim, de exemplu daca a facut acele cercetari din Academie care sporesc viteza. Dar chiar si asa, tot s-ar putea calcula macar un timp minim si un timp maxim.
 

DeletedUser

Guest
Formula este : distanta ( campuri ) impartita la viteza unitatilor + o variabila cu valori cuprinse intre -10 si +10 secunde.

Pe scurt : d/v + a ( a este variabila cu valori cuprinse intre -10 si +10 secunde )
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pai asta e formula clasica a vitezei. Dar cum aflu distanta intre doua puncte (orase)? De exemplu, cate campuri sunt intre un oras de la 490-470 si unul de la 480-450?
 

DeletedUser47

Guest
S-ar putea face cu un calculator de distanţe cum este şi pe triburile. Încearcă să cauţi pe forumul de pe .net poate există deja această unealtă. Altă metodă nu cred că există.
 

DeletedUser

Guest
Ba exista una, dar e dificila si presupune cunostinte aprofundate de matematica. Adica vreo 8 clase absolvite. Pardon, facute, ca de absolvit le absolva toti. Si mi-e teama sa o dezvalui, avand in vedere ca din cate banuiesc varsta maedie a jucatorilor e pe undeva pe la 17-18. Deci e clar ca toti au matematica la unghia degetului mic, aia lunga, de scobit ceara din urechi. Si nu-mi convine sa le dau idei.:D
 

DeletedUser

Guest
Conventii de notare: A=orasul propriu; B=orasul care ne intereseaza; C=orasul din care poate primi sprijin B. Cele 3 puncte formeaza in plan un triunghi oarecare, cu laturile AB, AC si BC. Distanta care ne intereseaza este reprezentata de latura BC.

Ma apucasem sa calculez, dar mi-a venit ideea sa caut pe Internet si am gasit asta. Nu stiu cat de precis este... daca il incercati, sa imi spuneti si mie daca functioneaza bine.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Imi pare rau sa va dezamagec insa prin metoda propusa de tesis se pot calcula doar distantele dintre insule. Pe fiecare insula in parte distanta intre orase este diferita. Orasele nu au un sistem de coordonate x si y.
Pare destul de complicat in realitate este simplu.
Pe fiecare insula normala (unde primiti un oras initial) pot exista maxim 20 de orase si 8 sate de tarani. Daca se calculeaza suma minutelor pe care le parcurge un anumit fel de unitate de lupta dintr-un oras pana la fiecare sat de tarani in parte, aceasta suma a distantelor dintre cele 8 sate de tarani este identica cu a oricarui alt oras.
O sa va dau un exemplu ca sa intelegeti ce am vrut sa spun.
Viteza de deplasare a luptatorilor cu spada sa zicem:
Orasul A: - sat de tarani 1 - 20 de minute
- sat de tarani 2 - 40 de minute
- sat de tarani 3 - 30 de minute
- sat de tarani 4 - 45 de minute
- sat de tarani 5 - 25 de minute
- sat de tarani 6 - 35 de minute
- sat de tarani 7 - 50 de minute
- sat de tarani 8 - 55 de minute
Total: 300 de minute (daca nu am gresit la adunare :D)

Orasul B - sat de tarani 1 - 60 de minute
- sat de tarani 2 - 14 de minute
- sat de tarani 3 - 46 de minute
- sat de tarani 4 - 22 de minute
..........................................
cred ca ati prins ideea
Total: 300 de minute (daca nu gresiti la adunare :D)

Si distantele dintre orase situate pe aceeasi insula se calculeaza in acelasi mod. Daca vreti sa calculati o distanta dintre doua orase aflate pe insule diferite este destul de complicat prima data se calculeaza distanta dintre insule (conform formulei aratate de tesis) apoi va trebui sa calculati distanta de la orasul initial pana la fiecare din orasele de pe aceea insula in parte la fiecare calcul se scade distanta dintre insule.

(Sunt sigur ca nu ati inteles nimic, matematica este grea si atunci cand explica cineva care vorbeste matematica precum chineza totul este rezolvat :D)


Acest sistem mai complicat se datoreaza faptului ca insulele sunt neregulate.
Coordonatele ce apar pe harta reprezinta centrul insulei si aceste coordonate apar la fel pentru toti jucatorii care detin oras pe insula respectiva.
 

DeletedUser

Guest
Monser, s-avem pardon, dar in deloc-avizata mea parere gresesti profund. Sau proFM, whatever.

Chiar daca satele n-au coordonate proprii, nici n-am nevoie sa masor dupa coordonate.
Da, asa cum a zis Tesis (btw, nu era Tetis, aia cu cracii de argint?), consideram satul meu varful unui triunghi cu celelalte doua varfuri pe satele intre care vreau sa calculez distanta. De la mine pana la fiecare din ele, ca sa o aflu, n-am decat sa simulez un atac si imi va aparea timpul pana la fiecare. Prin urmare am doua din laturile triunghiului. Ca sa o aflu pe cea de-a treia, cre' ca tot ce trebuie sa fac e sa aplic teorema lui nenea Pitagora, p-aia generalizata carevasazica, triunghiul nefiind dreptunghic nici de-al dracu (pot sa zic cu "dracu"?).

A? Ce zici? Merge?
 

DeletedUser

Guest
ca sa folosesti teorema lui pitagora in acest mod mai ai nevoie de un unghi (in general, ca sa rezolvi un triunghi iti trebuie sa cunosti 3 laturi, unghiuri sau relatii particulare), si nu stiu daca se cuvine sa stai cu raportorul pe ecran; nu cred ca 'unghiul grafic' corespunde cu 'unghiul functional'
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Bre, ne'a, sa stii ca ai dreptate! Acu' mi-am dat seama. In fapt e unul din cele 18 milioane de mici vicii ale jocului (da, da, stim, e la inceput, se va perfectiona pe parcurs, bla, bla) faptul ca nu poti calcula distanta decat de la orasul tau la alt oras. In alte jocuri exista acele tabele de calcul in care introduci pur si simplu coordonatele celor doua puncte si trupele care te intereseaza si afli tot: distanta, timpi de plecare, timpi de sosire, ma rog, depinde ce te intereseaza.

A, da, aici orasele nici macar nu au niste coordonate exacte.:rolleyes: Poftim de te mai combina cu aliatii la niste atacuri la secunda pe un adversar...:D
 

DeletedUser

Guest
ca sa folosesti teorema lui pitagora in acest mod mai ai nevoie de un unghi (in general, ca sa rezolvi un triunghi iti trebuie sa cunosti 3 laturi, unghiuri sau relatii particulare), si nu stiu daca se cuvine sa stai cu raportorul pe ecran; nu cred ca 'unghiul grafic' corespunde cu 'unghiul functional'

Defapt avand teorema lui Pitagora si un sistem de axe ortogonale rezulta o noua teorema cu care putem foarte usor calcula distanta dintre 2 insule ( daca stiim coordonatele insulelor ) . Totusi , nu ajuta la nimic deoarece pe insula se afla mai multe sate.

@ xblaandy , nu te supara , dar nu cred ca intelege cineva ce ai incercat sa explici. :(

L.E. : Acum am inteles. Multumim pentru explicatie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu ma supar. Am si precizat ca vorbesc limba matematica precum limba chineza. :D
Ceea ce am vrut sa precizez este faptul ca doar insulele au un sistem de coordonate x si y dupa care pot fi localizate pe harta iar calculul distantei intre doua sisteme de coordonate se face conform formulei aratate de tesis.
Orasele situate pe aceste insule nu pot fi localizate decat dupa coordonatele insulelor pe care sunt plasate.
Suma distantelor de la un oras initial A pana la toate orasele situate pe acea insula este egala cu suma distantelor orasului B catre toate celelalte orase de pe acea insula.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus