Părerea ta contează!-Concursul Personalitatea Lunii

  • Autor subiect DeletedUser1411
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser1411

Guest
Mi-aş dori să vă ştiu părerile personale vis-a-vis de reluarea concursului Personalitatea Lunii..
În postarea voastră, vreau să aveţi în vedere urmatoarele aspecte:
- dacă eşti pro sau contra reluării acestui concurs, argumentând răspunsul..
- dacă eşti de acord, care crezi că ar trebui să fie condiţiile/regulile care ar trebui stabilite înaintea concursului?
- după cum bine ştiţi, au existat discuţii şi-n privinţa numelui acestui concurs..dacă aveţi sugestii sau propuneri pentru redenumirea concursului...


Aşadar..vă aştept...

Alexandra
 

DeletedUser2572

Guest
salutare.in opinia mea sunt lucruri mult mai importante decat acest concurs copilaresc.....nu stiu cu ce ajuta a fi asa zisa personalitate.cred ca mai important ar fi redeschiderea lumii alpha.atat eu cat si alti jucatori care ne-am dedicat acestui joc de mai bine de 2 ani am dori acest lucru.nu uitati ca am investit mult in acest joc!cu respect,victor.
 

DeletedUser1411

Guest
De ce, Victor, spui ca este un concurs copilaresc?
Lumea Alpha..nu mai este cum era odata..datorita mai multor motive personale ale jucatorilor care activau pe aceasta lume..si nu pentru ca asa doreste echipa Grepolis..
 

DeletedUser2572

Guest
alexandra....nu doresc sa fiu o personalitate,e ceva banal pt mine.....daca aveam 15 ani poate ma incalzea o distinctie...cat despre lumea alpha nu cred ca jucatorii au vrut inchiderea ei.au renuntat jucatori vechi si tu cunosti f bine motivul!!!de multe ori am avut si eu tendinta de a renunta,imi pierd 10 ore zilnic pt a face un amarat de festival???singurul lucru care ma face sa continui sunt extraordinarii mei colegi din alianta si le multumesc pe aceasta cale ca au ramas alaturi de mine.asta e mai important,nu sa fii personalitate sau mare vedeta!!!
 

DeletedUser1411

Guest
Victor...decizia de a ramane pe joc sau nu..apartine fiecarui jucator in parte...de asemenea, si motivele pentru care raman sau pleaca...

Uite..ai spus-o chiar tu.."singurul lucru care ma face sa continui sunt extraordinarii mei colegi din alianta si le multumesc pe aceasta cale ca au ramas alaturi de mine"...
Imagineaza-ti ca..asa ii poti recompensa un pic pe cei care-ti stau alaturi si acum..dupa atata amar de vreme..chiar si cu o "banala" distinctie"..
 

DeletedUser2572

Guest
mda,foarte nostima faza cu banala distinctie.....eu nu i-am recompensat niciodata cu asa ceva....fara sa ma laud,cred ca sunt singurul leader din grepolis care a calatorit 5000km sa se intalneasca personal cu colegii de alianta....si a fost ceva super!au cunoscut pe viza, omul din spatele monitorului,fara medalii,diplome sau alte distinctii=)))))
 

DeletedUser1411

Guest
Felicitari atunci!
Nimeni nu ti-a contestat calitatile tale de lider de alianta..
 

DeletedUser2572

Guest
multumesc...in incheiere as dori sa adaug...cred ca ar fi mult mai tentant organiarea de concursuri cu premii in monede de aur,te stimuleaza mai mult decat o amarata de distinctie,inbunatatiti sistemul de joc,redeschideti lumea alpha,etc etc....astea sunt adevaratele probleme domnilor admini nu personalitatea cuiva!multumesc si va doresc o zi minunata!
 

DeletedUser1411

Guest
Fara sa vrei ai facut deja o propunere..."cred ca ar fi mult mai tentant organiarea de concursuri cu premii in monede de aur"
Multumesc Victor!
 

DeletedUser

Guest
poate sunt un om neinsemnat al lumii alpha dar nici eu nu voi vota pe nimeni . nu ca nu asi avea pe cine , sau un favorit anume , am !
dar la fel ca viza sunt nemultumit de ceea ce se intampla
deschiderea lumii alpha este una dintre cele mai importante activitati care ar trebui sa le facem !
nu tin cu nimeni si nu sunt de nici o parte decat de partea noastra , a celor care am invenstit o parte din noi in acest joc .
fac apel si la ceilalte personalitati ale lumii Alpha : edy4valy , bogdanlmn , adfly , ediandrei,....
 

DeletedUser

Guest
De ce, Victor, spui ca este un concurs copilaresc?
Lumea Alpha..nu mai este cum era odata..datorita mai multor motive personale ale jucatorilor care activau pe aceasta lume..si nu pentru ca asa doreste echipa Grepolis..

Sunt in total dezacord cu aceasta afirmatie, si o spun cu tot respectul pe care ti-l port Alexandra.

Lumea ALPHA este "umbra a ceea ce a fost candva" fix si DOAR din cauza conducerii Grepolis.
Userii nu au, in opinia mea, nici o vina in asta.

2 Exemple:
1. Userii mari au fost total impotriva introducerii versiunii 2. Clar si explicit.
Conducerea Grepolis le-a bagat-o pe gat, impunand un asa zis "referendum" in care toti aveau acelasi drept. Chiar si cei lipsiti de experienta. Chiar si cei cu 1 oras. A triumfat curiozitatea in pofida experientei.
Si asa su-au dus multi... printre care si Chaser.

2. Cand userii au inceput sa se lase in valuri, in ciuda multelor propuneri de a redeschide aceasta lume s-a deschis Lumea Erorilor (scuze... Eroilor) si asta a mai "luat" useri. De ex push2

Si acum cand aceasta Lume e pe moarte Conducerea Grepolis a decis sa o mentina inchisa desi sunt multe mari fara macar 1 user (ex M06)

Asa ca si eu am luat masura mea: Nu mai am Premium.
Nu mai dau 1 leu (dupa mai bine de 1 an de otizare la Grepolis) pentru o echipa de Manageri care nu au nici o legatura cu Managementul.

Poate or fi programatori sau graficieni... dar Manageri NU sunt.
 

DeletedUser1411

Guest
Bogdan..raspunde-mi la o singura intrebare: daca seful tau iti spune: "Bogdane, de azi vreau sa faci aia, aia si aia"..Tu ce-i raspunzi?


In alta ordine de idei...eu cred ca nici un administrator al acestui joc..nu s-a dus si a apasat butonul "stergere cont" sau "inceput nou"..de pe conturile celor "n" jucatori care, acum, nu mai sunt pe harta lumii Alpha..
Stiu..din proprie experienta..ca aceste butoane au fost facute, inutil(as completa eu), ca semn de protest impotriva versiunii 2.0..(care, iar, ma repet, nu a depins de administratia Grepolis .ro)..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Bogdan..raspunde-mi la o singura intrebare: daca seful tau iti spune: "Bogdane, de azi vreau sa faci aia, aia si aia"..Tu ce-i raspunzi?
1. Orice ordin pe care il primesti trebuie sa fie corect. Daca nu e, ai, moral, dreptul sa refuzi executarea. Sau macar discuti. Toti sefii mei (si aia buni si aia rai) au acceptat argumentele cand le demonstram ca le intra bani in buzunar.

2.In plus, nu am atitudine de sclav care sa stea in genunchi (nici aici si nici in real-life)
Imi cunosc valoarea ca angajat dar si ca "sef", si atunci cand esti bun si curtat de concurenta si seful are grija ce ordine da. Altfel presteaza singur. Asa cum vor presta cei din conducerea Grepolis in lumea ALPHA.

Pentru ca nimeni nu te tine cu forta la serviciu sau intr-o companie... si cu atat mai putin intr-un joc.

3. Pe de alta parte, din postura mea de "sef" (amintita in interviu), am inteles ca numai respectand cele de mai sus poti face o echipa. Si numai asa vin rezultatele.

4. Prin Managementul conducerii de aici am fost ajutati sa renuntam la PREMIUM.
Cine crezi ca pierde? Eu ca schimb un joc cu altul, sau Grepolis ca nu mai incaseaza?

In alta ordine de idei...eu cred ca nici un administrator al acestui joc..nu s-a dus si a apasat butonul "stergere cont" sau "inceput nou"..de pe conturile celor "n" jucatori care, acum, nu mai sunt pe harta lumii Alpha..

Sincer... nu ma asteptam sa spui TU asta.

E adevarat... nu apasa nimeni in locul meu pe buton.

DAR, managerul, prin climatul pe care il creaza poate determina cursul "istoriei".
E foarte simplu sa vin maine la voi la servici si in maxim 1 saptamana sa va dati toti demisia... si sa v-o scrieti singuri, nu sa v-o scriu eu.

Exact asta a facut Grepolis.
A facut tot ce trebuia facut pentru a inchide ALPHA.
Nu au ratat nici macar 1 ocazie spre a face asta.
Si in sinea mea sunt convins ca nu a fost intentie. Ci altceva care incepe cu P.

Daca vrei o dovada... uita-te in clasamentul pe Aliante in Alpha.
Vezi cate mai au peste 100 useri
Vezi cate au sub 10 useri.

Aminteste-ti ca noi aveam 4 aliante de 200 useri fiecare. => 800 useri, si gemea ALPHA de useri.

Acum... mai am putin peste 200 in 2 aliante.

Stiu..din proprie experienta..ca aceste butoane au fost facute, inutil(as completa eu), ca semn de protest impotriva versiunii 2.0..(care, iar, ma repet, nu a depins de administratia Grepolis .ro)

Eu nu am zis Grepolis. ro
Eu am zis Grepolis. Adica ei toti. Si aia si ailalti.

niklos a părăsit alianţa. pe 09.07.12 la ora 07:01
popiku89 a părăsit alianţa. pe 09.07.12 la ora 07:01
OLHor a părăsit alianţa. pe 08.07.12 la ora 07:01
aleics a părăsit alianţa. pe 04.07.12 la ora 07:42

Ce zici de asta?
4 useri in 5 zile dintr-o singura alianta.
Sunt conturi sterse, sau transformate in fantoma.

Alexandra... cel mai usor pentru un Manager e sa distruga.

Mai greu e sa construiesti.


P.S. - Numai in Romania e inutil sa protestezi.
In tarile care au Popor si implicit Management civilizat, protestul conteaza foarte mult.
Pentru ca arata ca ceva nu functioneaza, si un angajat (a se citi prestator) "nefericit" nu are eficienta in munca, si deci nu produce cat trebuie pentru ca Managerul sau patronul sa obtina rezultatul (si deci profitul) scontat.
Sa nu crezi ca in alte tari patronii sau companiile sunt neaparat centre de binefacere (desi multi sunt filantropi). Sunt doar constienti, si intelepti in egoismul obtinerii rezultatului dorit. Daca dandu-ti "un mar" in plus obtine producerea a "2 mere in plus" ti-l da.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1411

Guest
Bogdan..sunt constienta ca am duce discutia asta la nesfarsit..fara sa ajungem la vreun consens..(la acest subiect, ma refer)
Eu stiu..ca am reguli..pe care trebuie sa le respect..si asa voi face...


Un singur lucru mai adaug..
niklos a părăsit alianţa. pe 09.07.12 la ora 07:01
popiku89 a părăsit alianţa. pe 09.07.12 la ora 07:01
OLHor a părăsit alianţa. pe 08.07.12 la ora 07:01
aleics a părăsit alianţa. pe 04.07.12 la ora 07:42

Acestia si multi altii care procedeaza in acest fel..nu fac altceva decat sa duca la reducerea activitatii lumii si implicit la inchiderea oficiala a ei...
 

DeletedUser

Guest
Bogdan..sunt constienta ca am duce discutia asta la nesfarsit..fara sa ajungem la vreun consens..(la acest subiect, ma refer)
Eu stiu..ca am reguli..pe care trebuie sa le respect..si asa voi face...


Un singur lucru mai adaug..


Acestia si multi altii care procedeaza in acest fel..nu fac altceva decat sa duca la reducerea activitatii lumii si implicit la inchiderea oficiala a ei...

1. Refuz sa cred ca esti sclav

2. nu sunt ei de vina, ci aceia care prin ignoranta lor distrug "gradul de amuzament" al parcului de distractii.
faceti primul pas. Deschideti lumea ALPHA. Si va avea un aer nou.

Gandeste-te ce s-ar intampla cu Disneyland in Paris daca ar inchide de maine portile de la intrare si le-ar lasa deschise pe cele de la iesire.

Eu zic ca ar da Faliment dupa maxim 2 saptamani.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1411

Guest
Regulile sunt facute pentru o mai buna desfasurare a lucrurilor..si evitarea eventualelor conflicte lingvistice..:)
Si..nu, nu ma consider un sclav..pentru ca ceea ce fac este pura placere..si atat!
 

DeletedUser

Guest
În 1993, Renate Klett - directoarea Festivalului de Teatru din Munchen - scria: „Din România vine Teatrul Naţional din Craiova. Ca orice occidental sătul, eşti convins că, pe acolo, oamenii mor de foame şi de frig, iar Craiova nu-i decât un fund de provincie; aşadar, ce fel de teatru s-ar putea face acolo? Dar odată ajuns, te cuprinde ruşinea de propria ta aroganţă"

Crezi ca un astfel de comentariu se aplica si celor de la "punct com" (.com) cand se gandesc la Romania?

- - - Updated - - -

Regulile sunt facute pentru o mai buna desfasurare a lucrurilor..si evitarea eventualelor conflicte lingvistice..:)

regulile... depinde ... e de discutat. Ai vazut Matrix? Daca da extrapoleaza la real-life. Surprinzator cat de mult seamana.

Si..nu, nu ma consider un sclav..pentru ca ceea ce fac este pura placere..si atat!

atunci fi mai "open-minded" :)
si nu te supara pe mine, pentru ca nu o zic in sensul rau, ci in sensul bun, cu toata aprecierea pe care ti-o port. Si stii asta
 

DeletedUser

Guest
Imi pare rau sa te contrazic Bogdane, insa lumea Alpha nu se inchide din cauza conducerii.

Sunt perfect constient de ce s-a intamplat la implementarea versiunii 2.0. Insa sunt perfect constient si de cati au ramas dupa implementarea ei. Si in ciuda protestelor foarte multi au ramas. Si, fara suparare, dar pomeneai de Chaser... Din greseala stiu ca nu din cauza asta a plecat.. Poate i-a fost lui mai usor sa dea vina pe asta.

A fi manager nu inseamna a asculta de parerea unui singur jucator, oricat de argumentata ar fi .. Ci de a asculta parerea mai multora (argumentate sau chiar pure placeri). Din primele zile ale jocului am fost intrebati care-i finalitatea... Si iti garantez ca daca acum nu am fi avut un raspuns clar la intrebarea aceasta, ar fi oamenii ce ar intreba si acum de ea. Nu toata lumea doreste un joc la nesfarsit si nu toata lumea poate pica de acord cu momentul final sa se produca.

Daca la inceput s-a dorit inchiderea lumiilor dupa epoca minunilor, pentru voi s-a schimbat momentul... Pentru voi s-a modificat si limita inferioara de 1000 de jucatori activi per luna (asta inseamna o logare la luna). Insa limita curenta de 300 e deja complet in dezavantajul nostru, si complet in al vostru. Din acesti 300 nu cred ca 30 mai vad rostul cumpararii de premium (si ma indoiesc daca 20 o mai fac) iar lumea e clar doar o simpla povara pentru noi, cei ce moderam forumul si jocul, dar mai ales pentru tehnicieni si dezvoltatori ce au doar o lume in plus asupra caruia sa arunce un ochi. Dar tot timpul s-a considerat ca merita acest efort de a va lasa cat mai mult posibil pe lumea de joc. Nu pentru ca noi vrem asta, ci pentru ca voi vreti asta.
Spuneai de mari neocupate. Spune-mi si mie ce jucator nou ar mai avea vreo sansa? Raspunsul e clar, niciunul. Deci ce s-ar intampla daca mai deschide inscrierile? Jucatorii existenti si-ar crea conturi pentru a ocupa spatiul sau a impiedica inchiderea lumii.. Atat.

Acum, e de-a dreptul ciudat cat de multi doresc sa renunte la lume din motivul ca lumea se inchide oricum. E ciudat fiindca tocmai renuntand la joc, ea se inchide. Daca va place jocul, va place lumea si vreti sa continue atunci e foarte simplu: Stati pe ea! Daca nu, cel putin nu dati vina pe noi si nici nu mai dati vina vesnic pe trecerea la versiunea 2.x. Pana la urma urmei, multi din cei ce au ramas nu doar ca s-au obisnuit cu aceasta versiune dar chiar cred ca o gasesc mult mai utila si usoara.

Mai departe. Ai spus un lucru extrem de deranjant. Afirmatiile cu privire la faptul ca numai in Romania e inutil sa protestezi sunt cat se poate de false... Ba chiar eu sunt curios cand o sa realizati ca ceea ce se intampla aici, se intampla pretutindeni. Doar ca suntem probabil printre singurele comunitati care admitem protestele si purtam o conversatie cu protestatarii fara sa ascundem/stergem discutia dupa 2 zile, ca "da urat la ochii".... Fiindca asta e "management"-ul laudat de afara... Stiu ca mai latram uneori... Uneori ajungem sa si muscam... Dar la sfarsitul zilei toti incercam sa va facem atat voua cat si noua viata cat mai usoara si jocul cat mai placut...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Comentariul tau Norbit, cu tot respectul pe care ti-l purtam (si subliniez timpul trecut - de acum s-a diminuat) m-a mai impins 2 pasi spre delete.
Astfel:
1.
A fi manager nu inseamna a asculta de parerea unui singur jucator, oricat de argumentata ar fi .. Ci de a asculta parerea mai multora (argumentate sau chiar pure placeri).
Nu faci decat sa ii dai dreptate lui Lapusneanu. Cred ca stii la ce ma refer.
Din cauza acestei mentalitati, o mare parte din valorile Romaniei gandeste pentru alte state.
Noi am ramas cu multimea.
Ai auzit de conceptul "sfatul inteleptilor" sau "sfatul batranilor"? Il foloseau unele popoare.
Ai auzit de conceptul "sfatul multimii"? Eu nu.

Nu ma consider un "intelept" in jocul asta (stiu altii mult mai buni ca mine), si sigur sunt altii mai "batrani" ca mine.
Nu ii ignorati.

2.
Daca la inceput s-a dorit inchiderea lumiilor dupa epoca minunilor, pentru voi s-a schimbat momentul... Pentru voi s-a modificat si limita inferioara de 1000 de jucatori activi per luna (asta inseamna o logare la luna)
De dragul nostru sau de dragul conturilor premium?
Sa fim seriosi.

3.
Din acesti 300 nu cred ca 30 mai vad rostul cumpararii de premium (si ma indoiesc daca 20 o mai fac) iar lumea e clar doar o simpla povara pentru noi, cei ce moderam forumul si jocul, dar mai ales pentru tehnicieni si dezvoltatori ce au doar o lume in plus asupra caruia sa arunce un ochi.
O doamne ce corvoada.
Eu vad treaba asa:
Daca e o corvoada, atunci voi trebuie sa faceti asa:
a) ori va dati demisia toti sau partial, si va cautati un job sau o ocupatie care sa nu fie o corvoada, ori
b) ori (repet) inchideti corvoada.
Nu sunteti voi Iisus sa purtati pacatele lumii, asa ca hai sa fim seriosi.
Nu imi faci nici o favoare prin chinul tau. Asa ca nu imi "reprosa" ca te chinui, ca nu te pun eu sa o faci.

PLUS: decat sa astept ~1000 de oameni sa plece definitiv, mai bine dau reset si imi raman 500 dintre ei care sa simta o provocare noua

4.
Dar tot timpul s-a considerat ca merita acest efort de a va lasa cat mai mult posibil pe lumea de joc. Nu pentru ca noi vrem asta, ci pentru ca voi vreti asta.
Acum, simt ca ma jignesti cumva la intelect.
Eu cred ca au (sau ati) tinut-o in viata datorita Premium
Vrei sa iti spun pe sleau? Dati frate reset si nu "va mai chinuiti, nici voi pe forumuri, nici ei la tehnic".
Pana una alta noi v-am platit pe voi, nu invers.

5. era sa uit...
Din acesti 300 nu cred ca 30 mai vad rostul cumpararii de premium (si ma indoiesc daca 20 o mai fac)
Ar trebui sa sti exact. Doar ai functie mare aici.
Crede-ma ... la mine la job, eu stiu detaliile astea.

6.
Spuneai de mari neocupate. Spune-mi si mie ce jucator nou ar mai avea vreo sansa? Raspunsul e clar, niciunul. Deci ce s-ar intampla daca mai deschide inscrierile? Jucatorii existenti si-ar crea conturi pentru a ocupa spatiul sau a impiedica inchiderea lumii.. Atat.
Dragul meu coleg... nu am intrat in grepolis ieri.
Cand am intrat eu, eram un purice, Chaser era un gigant.
Nu aveam sanse. Uite ca traiesc.

p.s. nava face cumva doar 48 ore???? sau nu retin eu bine???
dati voi drumul la alpha si sa vedeti cat de multe si de mari vor fi sansele lor.
ca sa nu mai zic ca poti sa ii dai si protectie de incepator mai mare.
sau poti sa faci un algoritm care sa nu imi permita mie (>1.000.000 pct) sa il atac pe el sub... 300.000?
Am diploma de programator, asa ca nu ma jigni spunandu-mi ca nu se poate.
Iti zic eu... orice se poate, doar sa vrei.

7.
Acum, e de-a dreptul ciudat cat de multi doresc sa renunte la lume din motivul ca lumea se inchide oricum. E ciudat fiindca tocmai renuntand la joc, ea se inchide.
Eu zic ca e ciudat cat de mare e inertia voastra.
Probabil tu esti genul care isi vopseste casa cand e primaria cu buldozarul la poarta sa o darame. (tu ai munci la un mega cont cand stii ca vine unul cu "reset-buldozerul" ? Uite ca unii nu mai vor sa o faca. Ei zic ca e inutil.

Cred ca ar fi cazul sa realizezi ca eu inca nu am dat delete pentru ca imi place sa intru 5 minute dimineata si 5-10 seara (dovada ca in loc sa stau pe joc sa planific atacuri - apropos nu am mai avut nevoie de atacuri la secunda de vreo 4-5 luni - iti dai si tu seama ce competitiva e lumea Manageriata de voi - stau, zic, aici si vorbesc inutilitati cu tine) si sa vorbesc cu cativa colegi. Sunt colegii aia care impreuna cu alti 2-3 rataciti din DIE mai tin alpha in viata.

Uite mesaj primit de la cineva din DIE de catre un coleg de-al meu.
Un OM pe care eu l-am pretuit.
azi pt mine jocul s-a terminat
...cu putin regret
dar
- ma bucur sincer ca te-am avut vecin si adversar
datorita tie si a 2-3 colegi de-a tai jocul a fost palpitant, de la nopti albe pana la satisfactia respingeri de atacuri,cuceriri de orase si invatarea de noi strategii
-ma bucur ca am avut dispute civilizate fara sa coboram sub bariera bunului simt
deci ...sper sa ne intalnim pe alte jocuri indiferent de tabere
Fericire si Respect

ALBERT

Ii scria lui rodos45. Daca se lasa si rodos, asa de plictiseala crezi ca e un progres sau un regres?
Eu lasarea lui ALBERT zic ca e un regres.

Trezeste-te frate ca daca aia dau delete (adica cei cativa ramasi activi prin cateva aliante) ai sa stingi becul si dupa cei "20 cu premium".

Si crede-ma... daca dam delete aici, tot ce suntem in real-life ramanem, dar lumea voastra virtuala dispare. Macar ALPHA va fi prima.

Ar trebui sa te miri... de ce cand pleca unul/una mai rasarit(a), pleaca si altii de pe langa el/ea.

8.
Daca va place jocul, va place lumea si vreti sa continue atunci e foarte simplu: Stati pe ea! Daca nu, cel putin nu dati vina pe noi si nici nu mai dati vina vesnic pe trecerea la versiunea 2.x. Pana la urma urmei, multi din cei ce au ramas nu doar ca s-au obisnuit cu aceasta versiune dar chiar cred ca o gasesc mult mai utila si usoara.
Aia mai facem cativa. Stam.
Stam si va zornaim clopotei la ureche... poate va treziti.
Si pentru stiinta ta, eu am recunoscut public ca am gresit votand DA la acel "referendum".
Am facut-o din curiozitate, si din lipsa de experienta. Adica de prost.
De ce de prost? Pentru ca la viteza infima a lumii ALPHA, macar sistemul vechi de farmare era mai eficient la crestere decat actualul.
Si daca ma chinui mai gasesc.
Da, sistemul actual e mult mai bun pe lumi mai rapide.

pe de alta parte... daca mesteci mereu acelasi rahat (dela dulce turcesc... nu vorbesc de rau munca altora) te obisnuiesti cu savoarea si ti se pare normal.

9.
Mai departe. Ai spus un lucru extrem de deranjant. Afirmatiile cu privire la faptul ca numai in Romania e inutil sa protestezi sunt cat se poate de false...
Doare? Atunci e adevarat.

10.
Ba chiar eu sunt curios cand o sa realizati ca ceea ce se intampla aici, se intampla pretutindeni. Doar ca suntem probabil printre singurele comunitati care admitem protestele si purtam o conversatie cu protestatarii fara sa ascundem/stergem discutia dupa 2 zile, ca "da urat la ochii"...

Asa ati discutat si ca aia de ma injurau de mama, sotie, copil?
De aia nu ati luat masuri? Ca "da urat la ochi"?
E foarte "democratic" sa faci instrumente prin care "colectezi" plangeri si total inutil sa nu faci nimic.
Dragule... de 17 luni cat stau pe aici, poti sa te uiti ca am luat vacanta doar 2 saptamani.
Si nu cred ca am 2 saptamani adunate in care sa nu fiu pe verde.
Asta inseamna ca am vazut si trait multe.

Nu te-am vazut nici "latrand" nici "muscand" in cazurile alea.

11.
Dar la sfarsitul zilei toti incercam sa va facem atat voua cat si noua viata cat mai usoara si jocul cat mai placut...
vrei sa ne faceti ziua buna?
a) dati drumul la inscrieri in ALPHA
b) verificati la sange conturile duble, si cand le prinzi, nu da penalizari de 25%. Sterge-le pe amandoua.
c) faceti un algoritm care sa ii protejeze pe cei mici. (gasim criterii coerente daca e cazul) Fac aici o paranteza. Stii ca sunt jucatori de peste 1.000.000 puncte in ALPHA care nu mai ataca aproape pe nimeni pentru ca "atacatii" dau aproape imediat "delete"? Eu stiu deja vreu 3 (si nici unul de la mine din aliante, si fiecare e din aliante diferite.), si deja ma alatur lor. Crede-ma, vei gasi intelegere la multi in ALPHA legat de acest subiect.

Dar deocamdata, da-mi voie sa iti zic, ca am vazut pe forumurile "voastre" multe propuneri.
Si bune si proaste.
Dar in nemernicia mea, nu am remarcat la voi, decat incercarea de a dovedi ce proaste sunt si cat de greu sunt de pus in practica.

Iar cand argumentele altora v-au coplesit, de multe ori ati dat vina pe "dot com"

P.S. Cand ma refeream la "inutil" eram sarcastic la urmatorul comentariu.
inutil(as completa eu), ca semn de protest impotriva versiunii 2.0..(care, iar, ma repet, nu a depins de administratia Grepolis .ro)

Si fara ai incerca sa ii fac vreun rau Alecsandrei ( pe care o stimez si apreciez foarte mult - si o voi face si la timpul prezent si la cel viitor) incercam sa fiu sarcastic la un aspect pe care noi romanii il ignoram total. Circula o idee la romani: "ce rost are sa protestez...??? Oricum nu se va intampla nimic..."

Si intrucat si din comentariul tau nu deduc decat incercare de "a nu face nimic" ( nu am vazut nicaieri "bogdan, nu sunt de acord cu tine, dar ca moderator, mi-am notat cele spuse de tine, si am sa incerc sa le ridic obiectiv in fata conducerii in vederea obtinerii unor imbunatatiri") imi pastrez parerea pana la aparitia citatului la care fac referire intre paranteze.


Si te rog, Norbit, ca dupa ce citesti acest post, sa il recitesti si sa incerci sa citesti printre randuri.
Am ales intentionat aceasta modalitate de scrie, pentru a lasa loc sa citesti si ceea ce eu din anumite motive (printre ele si mult bun simt) m-am ferit sa le scriu prea direct.
Te rog sa intelegi ca eu nu am scris asta ca sa ma dau destept. Chiar nu ma intereseaza aspectul. Nu imi imbunatateste nici nivelul de trai. Si te rog, uita-te... am doar 29 de postari, si am sa incerc sa ma abtin si sa nu fac SPAM pe la voi. La capitolul asta am fost mai activ in ultimele zile datorita strict Alesandrei care intr-un anume fel m-a cucerit.

I-al daca vrei ca pe un protest mai virulent la "Managementul" (si am dreptul sa il pun intre ghilimele intrucat eu am scoala facuta in asa ceva si am si experieta - era sa scriu rezultate dar ziceai ca ma laud).
Ia postul meu ca pe o incercare de a va scutura prieteneste umarul, spunand "fratilor... nu e bine asa"

Daca voi vreti sa va miscati si sa faceti ceva ... bine... daca nu ... tot bine.
Fi sigur ca toti care au dat delete aici se joaca altceva.
Si nu e obligatoriu sa fie Forge of Empires produs tot de voi.

Si la acest moment simt nevoia sa il citez iar pe ALBERT:
azi pt mine jocul s-a terminat
...cu putin regret
dar
- ma bucur sincer ca te-am avut vecin si adversar
datorita tie si a 2-3 colegi de-a tai jocul a fost palpitant, de la nopti albe pana la satisfactia respingeri de atacuri,cuceriri de orase si invatarea de noi strategii
-ma bucur ca am avut dispute civilizate fara sa coboram sub bariera bunului simt
deci ...sper sa ne intalnim pe alte jocuri indiferent de tabere
Fericire si Respect

ALBERT

Si ma repet:
Gandeste-te ce s-ar intampla cu Disneyland in Paris daca ar inchide de maine portile de la intrare si le-ar lasa deschise pe cele de la iesire.




Updated

Si intrucat realizez ca am deviat de la subiectul propus de Alesandra (deviere pentru care imi cer scuze ei... si nunumai), cred ca ar fi cazul sa ne oprim aici.


Updated

Uitasem ceea ce m-a dernajat cel mai mult Norbit.
Am simtit in tonul tau o atitudine de "sef".
As aprecia daca in relatia cu mine, ai renunta la ea.
Nu de alta, dar nici nu imi esti, si in plus aia pe care ii am sunt de calibru.
Si m-am invatat cu acel calibru.
Multumesc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9466

Guest
tot respectul meu bogdanlm,ai spus adevarul ,nimik mai mult,cu toate ca s-au suparat adminii.

Cine spune adevarul nu poate sa multumeasca pe toata lumea!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus