Numerotare insule.

DeletedUser

Guest
Salut, am şi eu o propunere pentru lumile viitoare, poate puteţi s-o arătaţi şi celor de la development.

Insulele ar trebui numerotate, şi introduse la BBcodes. Este foarte greu de lucrat cu coordonatele, nu-ţi spune nimic titlul, şi seamănă toate între ele. Dacă s-ar realiza asta, n-ar mai trebui să ne chinuim aşa:
chinuiala.jpg
 

DeletedUser

Guest
Foarte buna idee , foarte mult de munca sa faci asta , parerea mea .
Dar ai dreptate e foarte greu sa lucrezi cu coordonate , daca ar fi numerotate ar fi cu totul altceva.
 

DeletedUser

Guest
De-acord :D

PRO!..imi place ideea ...chiar e greu sa lucrezi cu coordonatele ,ar fi mult ai simplu si mai bine daca insulele ar fi numerotate!:)
 

DeletedUser

Guest
O idee realista,am ajunge mai usor la insule.Ar trebui inaintata la InnoGames.100% Pro.
 

DeletedUser

Guest
Pro , good ideea!
Putea sa fie o prezentare mult mai buna, dar continutul conteaza.
 

DeletedUser

Guest
nu sustin!

ideea coordonatelor este de a localiza intr-un spatiu 2D, folosind axele "x" si "y", insulele!!
ce vad eu la tine: niste numere, alocate pe o harta, fara noima!...fara cap si coada...
propunerea ta, nu se va aproba niciodata, tocmai pe acest considerent: orientarea in spatiu se face dupa cel putin 2 coordonate!
altceva nu inteleg: dupa ce calcule au numerotat ei marile?
cel mai echilibrat mod de notare al insulelor, este folosind punctele si subpunctele cardinale, dupa doua axe, x si y...
354px-Cartesian-coordinate-system.svg.png

300px-RozaVanturilor.png
 

DeletedUser

Guest
pai marile sunt numerotate dupa modelul urmator:

....43 . 53 . 63 ..
....44 . 54 . 64 . 74 ...
....45 . 55 . 65 . 75 ...
 

DeletedUser1684

Guest
deci vrei sa spui k toate coordonatele astea erau stabilite dupa un sistem de axe ortogonale...?paia tunci chiar ca e foarte simplu oameni buni...deci nu stiu cum sa va explic ca totul e sub nasul vostru...e chiar foarte simplu sa te orientezi asa, si sa mai si folosesti punctele cardinale nu e greu deloc...daca voi va plangeti pt asta ce sa mai ziceti daca v-ati fi ratacit pe mare...?acolo ce ati face...?ati face o cerere adminilor sa va livreze un GPS...?fara suparare, dar cum ne orientam acum e chiar foarte bine...
 

DeletedUser

Guest
deci vrei sa spui k toate coordonatele astea erau stabilite dupa un sistem de axe ortogonale...?paia tunci chiar ca e foarte simplu oameni buni...deci nu stiu cum sa va explic ca totul e sub nasul vostru...e chiar foarte simplu sa te orientezi asa, si sa mai si folosesti punctele cardinale nu e greu deloc...daca voi va plangeti pt asta ce sa mai ziceti daca v-ati fi ratacit pe mare...?acolo ce ati face...?ati face o cerere adminilor sa va livreze un GPS...?fara suparare, dar cum ne orientam acum e chiar foarte bine...

actualele coordonate ale insulelor, nu respecta principiul punctelor cardinale!!
e usor de dedus asta, pt ca toate insulele se afla pe axa N-E!!!adica au coordonatele, [xxx]:[yyy]

o coordonare corecta si precisa ar fi:
[xxx]:[yyy]......axa N-E;
[xxx]:[-yyy].....axa S-E;
[-xxx]:[-yyy]....axa S-V;
[-yyy]:[xxx].....axa N-V.

parerea mea...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
actualele coordonate ale insulelor, nu respecta principiul punctelor cardinale!!
e usor de dedus asta, pt ca toate insulele se afla pe axa N-E!!!adica au coordonatele, [xxx]:[yyy]

o coordonare corecta si precisa ar fi:
[xxx]:[yyy]......axa N-E;
[xxx]:[-yyy].....axa N-S;
[-xxx]:[-yyy]....axa S-V;
[-yyy]:[xxx].....axa N-V.

parerea mea...

Da, știu să mă orientez cu coordonate, dar ar fi mai simplu să fie numerotate insulele.
 

DeletedUser

Guest
actualele coordonate ale insulelor, nu respecta principiul punctelor cardinale!!
e usor de dedus asta, pt ca toate insulele se afla pe axa N-E!!!adica au coordonatele, [xxx]:[yyy]

o coordonare corecta si precisa ar fi:
[xxx]:[yyy]......axa N-E;
[xxx]:[-yyy].....axa S-E;
[-xxx]:[-yyy]....axa S-V;
[-yyy]:[xxx].....axa N-V.

parerea mea...

Ar fi mai usor modelul tau pentru a percepe intreaga harta.. Insa in joc ar fi mult mai greu, in special pentru cei aflati in apropierea coordonatelor 0:0 (actualmente 500:500)... E mult mai simplu, in practica, asa cum e.

Parerea mea..
 

DeletedUser

Guest
Ar fi mai usor modelul tau pentru a percepe intreaga harta.. Insa in joc ar fi mult mai greu, in special pentru cei aflati in apropierea coordonatelor 0:0 (actualmente 500:500)... E mult mai simplu, in practica, asa cum e.

Parerea mea..
ok
nu-i bai: sa ramana asa...dar!!!
sa se faca ceva sa fie evidenta coordonarea in spatiu!
adica sa stim care e N, S, E, V si subcoordonatele
sa inteleg ca zero este la [500]:[500], iar numerotarea se face la dreapta si in sus?
daca e asa, marile de ce se contorizeaza de sus in jos, spre dreapta?...cel putin asa am inteles....
in orice caz, cand iti creezi un cont, te intreaba de unde vrei sa incepi...pe ce coordonate: daca intrebam acum unde se afla N-V, fata de orasul lui, nu stiu cati pot da un raspuns corect!!!
EDIT:
Ar fi mai usor modelul tau pentru a percepe intreaga harta.. Insa in joc ar fi mult mai greu, in special pentru cei aflati in apropierea coordonatelor 0:0 (actualmente 500:500)... E mult mai simplu, in practica, asa cum e.

Parerea mea..
cei din zona ipotetica, [0:0] daca au drept acest reper, crede-ma ca nu vor fi dezorientati!!!
[1:1] va fi in cadranul N-E
[-1:1] va fi in cadranul S-E
[-1:-1] va fi in cadranul S-V
[1:-1] va fi in cadranul N-V....

in actuala varianta, [505:505], [500:501], [501:500] si sa zicem [568:210] in ce cadrane se afla?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
A da, y ar trebuie sa meargă în sus, dar merge în jos. La partea cu numerotarea insulelor eu un am spus să scoată coordonatele, ceea ce ar fi o prostie, ci doar să numeroteze insulele. Adică cum pe fiecare insulă este acel simbol care îți arată că insula ta produce mai mult dintr-o resursă și mai puțin din alta să fie și un număr.
 

DeletedUser

Guest
A da, y ar trebuie sa meargă în sus, dar merge în jos. La partea cu numerotarea insulelor eu un am spus să scoată coordonatele, ceea ce ar fi o prostie, ci doar să numeroteze insulele. Adică cum pe fiecare insulă este acel simbol care îți arată că insula ta produce mai mult dintr-o resursă și mai puțin din alta să fie și un număr.
Exact asta am propus şi eu, nu schimbări majore, ci doar existenţa unui număr. Şi unde ai meniul acela de jump to... să mai aibe şi o căsuţă de island number.
Numerotarea poate fi făcută atât concentric, cât şi cronologic.
Concentric de la 500:500, numerotate toate insulele existente.
Cronologic, la întemeierea primului oraş insula primeşte un număr.
 

DeletedUser2728

Guest
Eventual langa coordonate sau mare sa se afiseze pozitia geografica (N, N-E, N-V, E, V, S-E, S-V, S). Sa fie doar o nota informativa. Ar usura orientarea pe harta zic eu.
Numerotarea cronologica nu mi se pare viabile fiindca s-ar produce o amestecare de numere.
De exemplu insula 100 ar fi in stanga concglomeratului de insule ocupate, iar insula 101 ar fi in capatul opus. Alta problema ar fi jucatorii care se hotarasc sa faca un oras refugiu si se duc cu nava de colonizare cat mai departe posibil.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus