Muzele m-au inspirat...

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
1_dec.png

Acolo este tara mea....

Calliope, muza care l-a inspirat pe Homer sau Sofocle a primit cu incintare lucrarile trimise si tinind cont de parerile voastre rasplateste generos pe artistii-jucatori din comunitatea grepolis.


CISTIGATORI


Sectiunea literara - 400 de monede de aur Vampir 2000
Sectiunea arta fotografica - 400 de monede de aur
Karmaus
Sectiunea grafica - lucrarile prezentate nu respectau tema ceruta​




Lucrarea cistigatoare (12 voturi) la sectiunea literatura este cea a concurentului nr.6

Iată că vine si iarna, cu caleaşca ei de argint, cu fluturaşi de nea ce dansează prin aerul rece, cu ţurţuri de gheaţă ce se lipesc de streşinile caselor.
Eu, un copil de vreo 12 ani, nu voi uita niciodată ce am vazut in ţara mea natală.Frumuseţile maiestuoase si nemărginite ale acestei ţari sunt de nedescris.Ceahlăul, cu nenumăratele sale turnuri de stânci, săpate pe adâncul cerului, se înalţă în aer ca un castel de aur zidit de mâna fermecată a vreunui vrăjitor din poveşti.Vântul nu mai sufla şi glasul răguşit al ierburilor amuţise.O solemnă tăcere domnea în cer şi pe pământ, numai zgomotul surd al paşilor noştri tulbura în cadenta această tăcere.
Mergem în partea opusă a ţării, la marea, când învolburată, când calmă şi liniştită.Vântul, îmbătat de sarea mării, se plimbă pe plaja ce străluceşte in puterea soarelui. Vapoarele, pline de pescari, ar părea că se scufunda, la orizontul larg din largul mării.
Eu cam atât am avut de zis, iar amintirile mele pentru patria mea nu vor apune niciodată.


Lucrarea cistigatoare (10 voturi) la sectiunea fotografie este cea a concurentului nr.2

Concurs2.jpg
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus